Најдобра апликација за Remote Control на сите компјутери во мрежата?

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Да бидам попрецизен, се работи за мрежа со поголем број на компјутери (10-20-30) и ми треба некој програм во стилот на Net Control 2 кој работи прекрасно со тоа што имам некои замерки како што се при подигање на системот се појавува Splash Screen на десктоп кој трае 5 секунди, доинсталирува некако видео драјвер кој некогаш знаел да ми прави проблеми со одредени компјутери и трето клиентскиот дел некогаш знаеше да не побара пасворд, па со тоа корисникот слободно може да чепка и да прави измени го програмот или евентуално да го изгаси...

Тоа што барам е да речеме јас како администратор кога ќе го отворам админ панелот, да ги гледам сите компјутери како Thumbnails (може да видите горе на линкот како е кај Net Control), да можам да влезам во билокој компјутер во секое време да гледам што прават (без да знаат дека сум влезен), да можам да влезам во билокој компјутер и да им дадам remote помош. Останатите тракатанци што ги нуди Net Control се исто корисни али не се пресудни да ги има апликацијата како што се да им оставиш порака, да им црташ по екранот, да им скратиш некакви пермисии и слично.

Кај програми од типот на Teamviewer, покрај тоа што не ги нуди функциите што ги барам, работата е што кога некој ќе се поврзе преку таков програм, позадината ја прави црна и корисникот знае дека некој е влезен во компјутерот. Значи барам програм сличен на Net Control 2, каде што кога ќе се влезе во клиентскиот компјутер, нема да се направат никакви промени за да се примети дека некој е влезен. Не дека тоа треба да е тајно, туку не е убаво сред работа кога некој ќе ти се логира да ти ја смени темава како што прави Teamviewer да речеме...

Се разбира дополнителна предност би било да не се ни гледа дека нешто има инсталирано на клиентскиот софтвер... Значи не барам некакви програми што функционираат како вирус, или програми што треба да ги инсталирам скришно на туѓ компјутер, туку се работи за своја сопствена мрежа каде треба да се контролира работата на вработените и ако се јави проблем или е потребна помош, да може да се помогне. Се ова е потребно само во рамките на локалната мрежа.

Билокаква помош, совет или предлог со некој програм што сте го користеле е добредојден:)
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Пробај која ти одговара највеќе, нудат трајл од 30 дена сите.
Vision 7 Classroom Management мислам дека е најдобро.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Vo vrska so temava sakam da prasam. Dali programata Net Control 2 e besplatna? Dali gi prepoznava site kompjuteri vo mrezata? Dali ako ja instaliram jas na mojov PC ke sum administrator nad site drugi kompjuteri vo mrezata ili treba da se instalira i na drugite kompjuteri?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Треба кај сите компјутери да се инсталира како client за да можеш да ги управуваш. Инаку не се беспчатни
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Vo vrska so temava sakam da prasam. Dali programata Net Control 2 e besplatna? Dali gi prepoznava site kompjuteri vo mrezata? Dali ako ja instaliram jas na mojov PC ke sum administrator nad site drugi kompjuteri vo mrezata ili treba da se instalira i na drugite kompjuteri?
Да беше бесплатна немаше да ја отварам темава:) Се наоѓаат кракови, али ете не функционира како што треба со кракот, затоа барам алтернатива. Во една фирма кај што ја имам инсталирано и кракувано од порано, перфектно си работи сеуште. Ми затреба за кај татко ми, што се не пробав, ама ниеден крак не работи како што треба.
Инаку мораш да ја инсталираш на сите компјутери што сакаш да ти ги најде во мрежата.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Вии го http://italc.sourceforge.net/ , бесплатен е. Тој ти е и џоа официјанио програм шо го користа по училиштава кај нас.
Си го користел? Никако не успеав да се снајдам со клучевите и да го подигнам администраторскиот дел...
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Јане,јас си играв еднаш со ова на школо. Не беше ништо сложено,не знам дали оти веке беше инсталиран на компјутерот,а јас само седнав како админ...
Каде точно заглавуваш?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Јане,јас си играв еднаш со ова на школо. Не беше ништо сложено,не знам дали оти веке беше инсталиран на компјутерот,а јас само седнав како админ...
Каде точно заглавуваш?
При подигање на апликацијата:)

italc.png
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
и кај мене нешто не работи ова...
клиентот нејке воопшто да го регистрира и појави во сервиси...
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
јок... ми текна на тоа.
нејкит да чуе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom