Најдобра ТЕНК класа

Најдобра ТЕНК класа?

 • Druid

  Гласови: 2 3,2%
 • Death Knight

  Гласови: 6 9,5%
 • Paladin

  Гласови: 20 31,7%
 • Warrior

  Гласови: 35 55,6%

 • Вкупно гласачи
  63
Член од
14 декември 2008
Мислења
288
Поени од реакции
9
Која класа мислите дека е најдобра за тенк. Земете ги во предвид сите фактори: АОЕ тенкирање, Сингл таргет тенкирање, држење агро итн
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
307
Warrior, и тоа Таурен, ради HP бонусот од расата.
Друидот е добар сингл таргет, но мулти таргет - NOT.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Пред ревизијата со талентите и скиловите, Paladin-от беше дефинитивно најдобра тенк класа, секој идиот можеше без гајле да држи threat со 5-6 копчиња.

Сега не знам како е, ама според другари, сеуште викаат дека доминира Paladin-от.
 
Г

Господ

Гостин
Пред ревизијата со талентите и скиловите, Paladin-от беше дефинитивно најдобра тенк класа, секој идиот можеше без гајле да држи threat со 5-6 копчиња.

Сега не знам како е, ама според другари, сеуште викаат дека доминира Paladin-от.
И јас сум на истово мислење,пред да се пензионирам,кога искочи WotlK,паладин беше најбоље танк ever.Првиот SWP guild raid ни го танкаше Paladin and she was awesome.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Вориор. Зошто? Епа има Shield Block=30% block, Shield wall (60% dmg reduction from all sources, 40% so glyph), Last Stand одлично за ситуации во кои следи некој голем дмг.
Вориор има по нешто за секоја ситуација...добро потежок е за играјне од другите фејсрол тенк класи ама е сепак добар. За аое, тешко ама не е невозможно; Tab devastate>cleave>thunder clap>shockwave. А и многу зависи од дпсерите, ако секој мава на то шо ќе му текни тогаш ни 10 аое скила не ти помагаат
 
S

StormRage

Гостин
Иако не сум играл Cataclysm а играм вориор добри 3 години... ќе гласам за Вориор... мада на почеток најдобар за мулти таргет е Deathknight, за kiting е добар паладинот... а друид можда е најдобар за сингл таргет иако нема блок сепак голем процент на dodge, parry, armor, hitpoints и ред други работи... а Warrior е микс од све :)

LAST STAND FTW!

--- надополнето ---

Warrior, и тоа Таурен, ради HP бонусот од расата.
Друидот е добар сингл таргет, но мулти таргет - NOT.
остај то... има и Чоек вориор имат исто hp бонус па стап... Night Elf со dodge бонус е интересно ради шо имаш гратис Revenge тука :)
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
Igram Feral druid recisi cel zivot sum skapuval u reidovi kako tank ili offtank i znam edno deka skilldot ti e nesto sto e pred se drugo no dokolku go trgneme skilldot na strana, i napravime edna selekcija spored toa kolku moze da zadrzi targeti i izdrzi kotek sekako deka na prvo mesto e Warriorot, Paladinot, Druidot pa Dk kako posleden go rangiram
 
Член од
22 август 2011
Мислења
10
Поени од реакции
6
Igram Feral druid recisi cel zivot sum skapuval u reidovi kako tank ili offtank i znam edno deka skilldot ti e nesto sto e pred se drugo no dokolku go trgneme skilldot na strana, i napravime edna selekcija spored toa kolku moze da zadrzi targeti i izdrzi kotek sekako deka na prvo mesto e Warriorot, Paladinot, Druidot pa Dk kako posleden go rangiram
грешка си друид може најголем хит да издржи сега во ката посебно друид(читај sejta) може да издржи удар 900к+ ,а исто геарован paladin не може ни близу тоа некаде околу 600-750к хит исто као warrior и dk има малце помал хит survival иначе сеа threat не е битен веќе ако пратите шо се дешава сега доаѓа најјакиот пач кај шо танковите ке имаат шо да работат за време на туча а не као до сега
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
И јас мислам дека warrior не е баш најјак tank. И да до сега работата на tankot беше, сед у место,мрдни лево мрдни десно.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Vo cata paladinot e najdobar tank. DG e predobar za skoro site fightovi, de ne zboram za mastery.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Momentalno vo cataclysm:
Za addovi sho mozat da bidat stunned: Warrior
Za bossovi koi shto mozat so 2 udara da ubijat(baleroc decimation blade mava 90% od current health so 1 udar,Majordomo heroic, da moes sam cleave da primis bez da delis dmg posebno ako nema holy priest za guardian angel): Paladin
Ako bossot celo vreme dava golemi udari(se razbira koi ne se bazirani na HP): Druid ili DK kako stamina bots(full stamina gem/enchant)
DK ako ti treba i lecenje na grupata so bloodworms(heavy healing fight). DK bese super vo WOTLK koa moese so 3te speca da tankas(unholy mimiron hardmode FTW), sea ne mi se svigja do tolku.
Opshto za addovi Pala/warr ispred druid i DK.

Od gorenavedenovo ja bi idel za paladin, ne deka drugite ne se dobri ali sepak.
--- надополнето: Oct 1, 2011 3:52 PM ---
Друид parry нема.
i?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom