Најдобар footwork во UFC

Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Според вас кој има најдобар footwork во UFC? Јас не можам да се одлучам меѓу Demetrious Johnson и Dominick Cruz.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Последниве години многу слабо следам ама имам забележано дека генерално паметните борци се движат многу малку односно кога тоа е неопходно... Многу ке речат на ова хахахаха зошто се гледа на движењата како умешност, мајсторија, техника ама е повеке егзибиција одколку практичност. За боксот неможам да гарантирам зошто е подруго поврзан со движењата одколку мма и кик бокс, а за последниве две сум сигурен во ставот за движењата. Погледнете ги најголемиве Федор, Шогун, Тајрон Спонг, Г. Саки, Кличко колку малку се движат, колку е тоа испланирано и колку им се поклопува со техниката. Додека Андерсон Силва, Рој Џонс, М. Али го правеа тоа од егзибиција и за театар пред публиката невелам дека не се мајстори да не се разбереме погрешно.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Доминик Круз,Конор,Алдо исто и Мачида и GSP имаа добри
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Па и да додадам нешто, Доминик Круз самиот рече дека Demetrious Johnson има најдобар footwork во UFC :)

Ова мора да го видите:
 
Член од
5 декември 2012
Мислења
35
Поени од реакции
14
michael venom page , dominick cruz, demetrious johnson, conor mcgregor ,stephen wonderboy thompson
 
M

mar30

Гостин
Абе зашо нема тема за UFC евенти или генерална дискусија за UFC?
Треба некој позапознаен да напише поопширно и да отвори тема.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Доменик Круз, Коди Гарбрендт, Конор МекГрегор, Жозе Алдо... али првиот е драстично подобар од сите.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Еден од најголемите тренери на поранешниот Македонски бокс, вика боксот е 70% во нозите. Темава е за ММА всушност за УФЦ, но сепак си наоѓа место мислењево овде.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Сум приметил кај повеке борци до сега непотребно многу движење на мечевите, да технички и тактички точно движење но непотребно (пр.Уријах Фабер и Клеј Гуида) ми се чини дека тоа е некаков механизам несвесен кај овие случаи на ослободување од стресот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom