Најдобар скутер до 50цц? (не-кинески)

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Во план сум да земам скутер 50цц ама нејќам да избрзам. Кинезите уште одма ги елиминирав. Најважни ми се перформансите па управливост па комфорот.

Моментално сум заинтересиран за Aprilia SR 50 R ама читав дека има две опции: со карбуратор и инџекшн. Разликата е во kw првата е со 2,7 а инџекшнот 4, арно ама инџекшнот правел проблем со нашиов бензин, вистина е тоа и колку е реалната разлика во силата?

Чекам совети од поискусните. Во игра се сите нови не-кинески скутерчиња до кај 2500евра +-
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Априлија е врв колку што сум запознаен јас
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Најдобар ама буквално најдобар од сите ти е Derbi GP1 50cc.Моторот е лудница, башка единствен 50 кубикажен мотор кој го подвижува ланец наместо каиш.Обично развива 100-ка,имам другар кој има мал кит ставено малоси мислам беше,и стави џианели Sillencer,и со 2-јца креваше 110-115,120 во удолница.Друг мотор кој може приближно да се рамнува со овој ти е Yamaha Aerox.Априлија и не би земал баш..не дека се лоши,али кога веќе сакаш перформанс обрати внимание највеќе на дербито..па тогаш види што како :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Климо ак земаш априлија земај од ова


Иначе јас имам кинеска емитација од хаваната и имам 13 000 + без никаков дефект и 5 сњообраќајки
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Јас имам пиаџо нрг,и супер е моторот...сум возел и Бенели,ама нема шанса со моево...градов е презаситен со Априлиите,така да мој совет,или Џилера,или дерби,или пиаџо нрг...

Кој и да земеш,биди сигурен дека нема да се сјебеш:)
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Ја би ти препорачал KYMCO
Јас го поседувам моделот top boy 50 (1700 еур) околу 8 години имам поминато 13 000 а машината работи како да има 1 000 км поминато, презадоволен сум.
Бртучед ми по моја препорака исто купи KYMCO ( 1600 еур) има поминато 20 000+ и нема ни најмал дефект ниту знаци на слабост ( иначе се чудам на оти ич не е добар газда)

и еве уште еден совет откога ке купиш моторче користи само една марка полусинтетичко масло т.е не ги менувај марките јас на пр користам исклучиво total.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Јас имам пиаџо нрг,и супер е моторот...сум возел и Бенели,ама нема шанса со моево...градов е презаситен со Априлиите,така да мој совет,или Џилера,или дерби,или пиаџо нрг...

Кој и да земеш,биди сигурен дека нема да се сјебеш:)
ајх,заборавив да ја наведам џилерата..Runner e јак шит исто,и пиаџото исто.Најубав избор му е : дерби,јамаха аерокс,џилера ранер,или пиаџо.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ја би ти препорачал KYMCO
Јас го поседувам моделот top boy 50 (1700 еур) околу 8 години имам поминато 13 000 а машината работи како да има 1 000 км поминато, презадоволен сум.
Бртучед ми по моја препорака исто купи KYMCO ( 1600 еур) има поминато 20 000+ и нема ни најмал дефект ниту знаци на слабост ( иначе се чудам на оти ич не е добар газда)

и еве уште еден совет откога ке купиш моторче користи само една марка полусинтетичко масло т.е не ги менувај марките јас на пр користам исклучиво total.
+ препорака за kymco, го возам granddink 50cc(2100evra) веќе пет години без никаков проблем, околу 11000км пројдов, само ставам бензин и масло, и по некоја свеќичка кога треба менувам и тоа е. И кога и да треба масло за мотор или диференцијал, одам кај нив купувам, не ризикувам на други места. Бензинот мислам дека е одличен на Лукоил, или на макпетрол безоловен 100.
 
H

HoT IcE

Гостин
Слаби сте вие, кога веќе се фалиме, со Keeway Hurricane пројдов 22450 километри без ниту една поправка или слично, и го продадов пред две недели за 400 евра. Јас лично сум убеден во квалитетот на Keeway, Kymco. Ако сакаш поевтино од овие марки барај, ќе се извозиш ко човек.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Најдобар ама буквално најдобар од сите ти е Derbi GP1 50cc.Моторот е лудница, башка единствен 50 кубикажен мотор кој го подвижува ланец наместо каиш.Обично развива 100-ка,имам другар кој има мал кит ставено малоси мислам беше,и стави џианели Sillencer,и со 2-јца креваше 110-115,120 во удолница.Друг мотор кој може приближно да се рамнува со овој ти е Yamaha Aerox.Априлија и не би земал баш..не дека се лоши,али кога веќе сакаш перформанс обрати внимание највеќе на дербито..па тогаш види што како :)
Удобен е за возење Дербито? Зуи ланчето или слично? Гледам фабрички си цепи 100 без проблем, само да е квалитет бар на ниво на Априлиа
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас имам Џенерик и задоволен сум, 5 години засега имам изминато +16 000 километри без поправки... дури ни кајш ни ролни немам сменато.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Само Дерби, ништо друго! :)
Батали каков Кимко каков Кивеј, Дерби е стварта ;)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Априлиа се само инџекшн не,иначе најдобар скутер до 50 цц ти се нрг и дерби :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дербито отпаѓа пошо го нема на лагер, ми рекоа да го чекам 2 месеци што е нон сенс, ќе помине сезонава.

Така да Априлиа изгледа ќе биде
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
1. Кимко, Кивеј и останата багра се кинези. Со напумпана цена.

2. Бенели е такоџе кинез. Нека не те лажи европското минато, колку шо е Ровер англичанец толку е и Бенели.

Удобен е за возење Дербито? Зуи ланчето или слично? Гледам фабрички си цепи 100 без проблем, само да е квалитет бар на ниво на Априлиа
Дерби вс мојата Арора 150 цц, погоди како помина... нити старт, нити максимална има колку чајна шит. Мада добро се држеше.

Слушај го чичо Џиш... толку пари за скутер не се дават, кратко и едноставно, макар и од злато да е. Поисплатливо ти е да купиш 150 цц скутер, да си положиш за А категорија (околу 250 евра) и да си возиш раат.

п.с. немаше ти едно време некое чоперче од 50 цц?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom