Најдобар македонски бенд на сите времиња

Кој е според вас најголемиот македонски бенд на сите времиња?


  • Вкупно гласачи
    75

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.978
Поени од реакции
29.685
Ги спомна некој Ден за ден?
Страшен бенд, технички поткован, маестрален.

 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.739
Поени од реакции
2.601
Тука барем нема дилеми, Леб и Сол се без сериозна конкуренција. Бидејќи ЛиС и онака ќе победат на анкетава, забележав дека Зијан, прилично потценет бенд = нема ниту еден глас и затоа гласав за нив. Пушти коси, ветар да ги носи :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.887
Поени од реакции
11.826
Не сакам да им оспорувам ништо на Леб и Сол, особено не па што се такви музички виртуози, но за мене дефинитивно има разлика од тоа да земеш македонска песна, да ја преработиш и да се потпишеш (скраја да е дека преработките не им чинат) од него ли да се инспирираш од македонската изворна музика и да создадеш твое дело. Бистра Вода е таков пример и е мојата најомилена песна од Леб и Сол. А следуваат и уште такви примери, македонски неофолк


 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
261
Поени од реакции
412
Митко беше ли таму?
Сите у пакет, ама мислам дека на крај не отидоа или се откажа манифестацијата. Битно се правдаа нешто зашто многу имаше „галама“, ама пак нејќеа да се откажат, многу тапа муабет направија.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.124
Поени од реакции
9.975
Сите у пакет, ама мислам дека на крај не отидоа или се откажа манифестацијата. Битно се правдаа нешто зашто многу имаше „галама“, ама пак нејќеа да се откажат, многу тапа муабет направија.
Имаше луѓе шо се откажаа, ако се откажале и они ок, Митко гледам има некој други ставови за разлика од Гоце, ваљда и Смилен, глупо е ако пеел на вакво срање. За другите не ме интересира многу.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.579
Леб и сол се голем бенд, со виртуозен гитарист. Ако се гледа меѓународно признаен успех тогаш се без конкуренција. Мене лично повеќе ми „лежат“ Мизар, Архангел, Анастасија, Зијан, Фолтин, Стринг Форсиз...
Леб и сол имаат доза на комерција која не е по мој вкус па дури и „Чукни во дрво“ ми е преценета..
„Бистра вода“ и некои други се сосема друга приказна.
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.275
Поени од реакции
8.839
Студени нозе️
Фантастичен пост.
Прекрасно срочено, објаснето, со факти поткрепено мислење за најдобриот македонски бенд на сите времиња. Мислам дека после ова четиво темава, на сите ќе ни стане јасно околу одговорот на прашањето. Темата може да оди под клуч пошто не верувам дека има маж што ќе ги побие овие аргументи.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
261
Поени од реакции
412
Имаше луѓе шо се откажаа, ако се откажале и они ок, Митко гледам има некој други ставови за разлика од Гоце, ваљда и Смилен, глупо е ако пеел на вакво срање. За другите не ме интересира многу.
Имаа изјава во стил „ќе настапуваме, ова нема врска со СДС, прослава за нато е, дрн дрн јариња, нема да има партиски знамиња“. Вадење на ефтини фори. Значи не сакаа да се откажат, а после што се случило поим немам. Да пребараш на фб кај нив може да има нешто од тогаш.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.887
Поени од реакции
11.826
Леб и сол се голем бенд, со виртуозен гитарист. Ако се гледа меѓународно признаен успех тогаш се без конкуренција. Мене лично повеќе ми „лежат“ Мизар, Архангел, Анастасија, Зијан, Фолтин, Стринг Форсиз...
Леб и сол имаат доза на комерција која не е по мој вкус па дури и „Чукни во дрво“ ми е преценета..
„Бистра вода“ и некои други се сосема друга приказна.
Најдобрата верзија на Бистра Вода отсвирена било когаш, Влатко свири ко да е опседнат од демон - ко што вели еден од коментарите

 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.674
Поени од реакции
5.371
Кога веќе се потсетуваме на македонски бендови што оставиле некаков белег, редно е да ги спомнеме и овие бендови кои 20 и кусур години егзистираат на алтернативната сцена, иако можеби имаат поограничена база на фанови.

Т.Б. Трачери

Blla Blla Blla
 
На врв Bottom