Најдобар и најбрз начин за да се збогатиш

Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Искрено кај нас тешко да направиш репектабилно богатство без амин од моменталната власт ако си никој и ништо и ако ако видат можност за просперитет од тој бизнис за брзо ќе те тргнат од него.Еве пр овие за брзи кредити еден куп нелегални дејстија имаат а власва со прст не мрда да беше некој небитен одамна ќе го немаше.Се немам заинтересирано кој се е сопственик кај нив исто и со казинава па сред сезона на ковид им беше дозволено да работат поради што премиерот кажа дека тие можат да работат и деливери па не е проблем:facepalm:.Онлине обложувањево исто па колку се моќни локалниве кладилници а сеуште не им дозволуваат да отворат сопствени страни до душа едно време дозволија ама кога видоа дека доста од колачот им избега за брзо ги укинаа а и како брзо и ги забранија странакиве страни веднаш штом е отворија владинава 2вин. Муабетот ми беше никој не спомна некој бизнис кај нас што врти неколку милиони а да не е во некаква колерација со власва на запад неколку милиони е среден бизнис и никој не те чепка кај нас е сериозна сума и нема да поминеш нечепнат тоа сигурно.
Многу глупаво размислување ти е ова, си се запнал за милионски бизниси кои ти немаш капитал легално да ги почниш и изговор ти е корумпираноста. Изгледа не си во допир со реалноста и цифрите. Создади бизнис да заработуваш 20 илјади профит и веќе имаш скоро 5 пати повеќе пари годишно од некој што работи за минималец Сте се запнале милионери да станувате сите..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Многу глупаво размислување ти е ова, си се запнал за милионски бизниси кои ти немаш капитал легално да ги почниш и изговор ти е корумпираноста. Изгледа не си во допир со реалноста и цифрите. Создади бизнис да заработуваш 20 илјади профит и веќе имаш скоро 5 пати повеќе пари годишно од некој што работи за минималец Сте се запнале милионери да станувате сите..
temata bese da se zbogatis a ne da prezivees... so 20k moze da se custvuvas malku pobogato u mkd ali taka e dur ne otides na odmor u turcija i ne sfatis deka toa e dovolno za 1 nok luksuz ko ministerot sto gi spickal.... vo red moze ne e toa voopstvo tvojot fetish ama fakt e deka denes toa i ne se nekoj pari...
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
temata bese da se zbogatis a ne da prezivees... so 20k moze da se custvuvas malku pobogato u mkd ali taka e dur ne otides na odmor u turcija i ne sfatis deka toa e dovolno za 1 nok luksuz ko ministerot sto gi spickal.... vo red moze ne e toa voopstvo tvojot fetish ama fakt e deka denes toa i ne se nekoj pari...
Не се некои пари ама сепак не се способни да ги направат....20к за мене годишно е извонредна сума за да живеам комфорно и да имам плус пари за да вложувам па за неколку години да правам повеќе од 20к годишно. Не може да стигнеш до милион преку ноќ, а ако тераш таков стил на живот цело време и милион ќе ти биде малку ќе сакаш повеќе..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Многу глупаво размислување ти е ова, си се запнал за милионски бизниси кои ти немаш капитал легално да ги почниш и изговор ти е корумпираноста. Изгледа не си во допир со реалноста и цифрите. Создади бизнис да заработуваш 20 илјади профит и веќе имаш скоро 5 пати повеќе пари годишно од некој што работи за минималец Сте се запнале милионери да станувате сите..
Плата на просечен програмер у Скопје и коа ќе видиш дека секој 2 е у ит или се стреми да биде таму и не е така ретко.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
353
Поени од реакции
279
Многу глупаво размислување ти е ова, си се запнал за милионски бизниси кои ти немаш капитал легално да ги почниш и изговор ти е корумпираноста. Изгледа не си во допир со реалноста и цифрите. Создади бизнис да заработуваш 20 илјади профит и веќе имаш скоро 5 пати повеќе пари годишно од некој што работи за минималец Сте се запнале милионери да станувате сите..
Грешка ми беше ете што пишав милиони ама не ми беше тоа поентата еве да спомнам пр еден другар отвори кафуле побара да направи летниковци на улицата од 10 квадрати еден куп документи му побараа и не ми дозволија а кафичот до него има повеќе од 20 квадрати узурпирано ама нормално батево е висок владин функционер му се можи и нормално нема да дозволи некој да му земи од колачот.Др пр еден отвори кафана нормално во близина има конкуренција во брз период на два пати му дојде инспекција казни по неколку илјади евра нормално ќе затвири.Нормално сега ќе речиш пак се бара изговор за да се почни нешто ама додека не почниш не можиш да знаеш али во секој случај треба да си е разгледаш и конкуренцијата дали можиш реално да просперираш во околината.Најдобро е да почниш нешто што го нема да бидеш прв па да имаш повеќе шанса за успех.Исто ретко гледам бизниси од повеќе еве да ги речам ортаци јас сум имал проблем да убедам другариве од мое опкружување за да се почни нешто заедничко секако подруго е кога во бизнисот инас 4,5 кои ги познаваш башка што наместо 5,6к € за старт веднаш имаш 20,30к€ ама ретко кој се одлучува на таков ризик а реално и од немаштија веднаш се лакоми и никој не сака да го дели колачот а на тој начин имаш далеку поголеми шанси да биде бизнисот успешен нормално со домајчинска работа.Имаше еден пример од три другари отворија кафана на добра локација предобро им тргна ама едниот почна да лакоми почна по казина по 20,30к ден во вечер ги трошеше од прометот додека се сетија беа во голема дупка и на крај е затворија од тие работи затоа треба и да се пази со кој се фајќас ортак.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Грешка ми беше ете што пишав милиони ама не ми беше тоа поентата еве да спомнам пр еден другар отвори кафуле побара да направи летниковци на улицата од 10 квадрати еден куп документи му побараа и не ми дозволија а кафичот до него има повеќе од 20 квадрати узурпирано ама нормално батево е висок владин функционер му се можи и нормално нема да дозволи некој да му земи од колачот.Др пр еден отвори кафана нормално во близина има конкуренција во брз период на два пати му дојде инспекција казни по неколку илјади евра нормално ќе затвири.Нормално сега ќе речиш пак се бара изговор за да се почни нешто ама додека не почниш не можиш да знаеш али во секој случај треба да си е разгледаш и конкуренцијата дали можиш реално да просперираш во околината.Најдобро е да почниш нешто што го нема да бидеш прв па да имаш повеќе шанса за успех.Исто ретко гледам бизниси од повеќе еве да ги речам ортаци јас сум имал проблем да убедам другариве од мое опкружување за да се почни нешто заедничко секако подруго е кога во бизнисот инас 4,5 кои ги познаваш башка што наместо 5,6к € за старт веднаш имаш 20,30к€ ама ретко кој се одлучува на таков ризик а реално и од немаштија веднаш се лакоми и никој не сака да го дели колачот а на тој начин имаш далеку поголеми шанси да биде бизнисот успешен нормално со домајчинска работа.Имаше еден пример од три другари отворија кафана на добра локација предобро им тргна ама едниот почна да лакоми почна по казина по 20,30к ден во вечер ги трошеше од прометот додека се сетија беа во голема дупка и на крај е затворија од тие работи затоа треба и да се пази со кој се фајќас ортак.
Далеку од тоа дека е лесно да водиш бизнис во Македонија ама сепак има успешни приказни. Најидеално би било бизнис на интернет каде најмалку можат да те "чепкаат".
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
39
Поени од реакции
14
Македонија е премал пазар за да можеш да се збогатиш, тоа е исто ко некој во Ташкент да му се чатали на комшијата дека купил Пежо 207 во 2022, за него и комшијата тоа е богатство но сѐ е релативно па кога ќе одзумираме тој е мравка и на крајот од денот живее во Ташкент а ти живееш во Скопје кој по сите параметри е последна свиралка во Европа.

За среќа денес со интернетот сѐ е поврзано и по едноставно па и економијата и според мене има 2 начина реално да се збогатиш:


1) Да се преселиш во Америка и таму да почнеш бизнис па да направиш реално добра пара

2) Да останеш тука и да работиш во IT бизнисот т.е. да ги имаш сите светски пазари и финансиски токови на дофат а да не зависиш само од минијатурниот македонски "пазар". Знам неколку луѓе кои се мулти милионери(во евра) работејќи го второво со Американски и Европски компании.

Така што ти препорачувам или да гледаш да отидеш за Америка каде сѐ е на easy mode, или ако остануваш тука да не бидеш зависен од домашниот "пазар" туку преку интернет да ги искористиш можностите и да направиш дел финансии од далеку побогатите странски пазари да доаѓаат кај тебе а да не бидеш хендикепиран од тоа што си во Македонија.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
353
Поени од реакции
279
Само прашање е колку некој би порачал од нашава е...а држава исто како ние овде да порачуваме од Авганистан кој будала би порачал од таму кога никој не те сфаќа сериозно и сигурно некој побрзо би порачал нешто од др западни земји отколку од дупка како нас па макар и платил и дупло.За кај нас знам еден куп примери од овие што продаваат кај нас преку интернет како порачуваш едно а ти праќа сосема друго на поплака одма те блокира или па праќање на неисправен уред исто понашање а до сега никој не воведил ред во оваа трговија кај нас оставено е на чесноста на самите продавачи а кај нас чесност шта да ти причам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Грешка ми беше ете што пишав милиони ама не ми беше тоа поентата еве да спомнам пр еден другар отвори кафуле побара да направи летниковци на улицата од 10 квадрати еден куп документи му побараа и не ми дозволија а кафичот до него има повеќе од 20 квадрати узурпирано ама нормално батево е висок владин функционер му се можи и нормално нема да дозволи некој да му земи од колачот.Др пр еден отвори кафана нормално во близина има конкуренција во брз период на два пати му дојде инспекција казни по неколку илјади евра нормално ќе затвири.Нормално сега ќе речиш пак се бара изговор за да се почни нешто ама додека не почниш не можиш да знаеш али во секој случај треба да си е разгледаш и конкуренцијата дали можиш реално да просперираш во околината.Најдобро е да почниш нешто што го нема да бидеш прв па да имаш повеќе шанса за успех.Исто ретко гледам бизниси од повеќе еве да ги речам ортаци јас сум имал проблем да убедам другариве од мое опкружување за да се почни нешто заедничко секако подруго е кога во бизнисот инас 4,5 кои ги познаваш башка што наместо 5,6к € за старт веднаш имаш 20,30к€ ама ретко кој се одлучува на таков ризик а реално и од немаштија веднаш се лакоми и никој не сака да го дели колачот а на тој начин имаш далеку поголеми шанси да биде бизнисот успешен нормално со домајчинска работа.Имаше еден пример од три другари отворија кафана на добра локација предобро им тргна ама едниот почна да лакоми почна по казина по 20,30к ден во вечер ги трошеше од прометот додека се сетија беа во голема дупка и на крај е затворија од тие работи затоа треба и да се пази со кој се фајќас ортак.
А да си ги намалите очекувањата, и да не се пикате во таков тип на бизниси?
Од една страна би бил среќен со 20к, а од друга страна се пикаш во бизнис каде се случуваат најматните глупости (перење на пари, дрога и тн), и најголем дел од тие што се во тој бизнис се спремни да платат илјадници евра за да не ги рекетираат/или да те свирнат без око да им трепне.

Со 20-30к евра може да си изнајмиш тезга на пазар, и да шиткате овошје/зеленчук, или да го загрееш столот и да научиш нешто што може да го продаваш на странците преку интернет (сервиси за одреден тип на ИТ дејност).
Е сега во ИТ, ако вие самите не разбирате што правите, или не сте луѓе со контакти да довлечкате клиентела, со 20-30к евра може да се плати плата на програмери за 3-5 месеци во МК, и огромна е шансата да налетате на некој опулен што ќе ви ја лапне идејата и ќе ја извади истата апликација под друго име додека да се сетите каде сте.
Значи за било која област да ја работите треба да разбирате што правите, и да имате контакти.

Македонија е премал пазар за да можеш да се збогатиш, тоа е исто ко некој во Ташкент да му се чатали на комшијата дека купил Пежо 207 во 2022, за него и комшијата тоа е богатство но сѐ е релативно па кога ќе одзумираме тој е мравка и на крајот од денот живее во Ташкент а ти живееш во Скопје кој по сите параметри е последна свиралка во Европа.

За среќа денес со интернетот сѐ е поврзано и по едноставно па и економијата и според мене има 2 начина реално да се збогатиш:


1) Да се преселиш во Америка и таму да почнеш бизнис па да направиш реално добра пара

2) Да останеш тука и да работиш во IT бизнисот т.е. да ги имаш сите светски пазари и финансиски токови на дофат а да не зависиш само од минијатурниот македонски "пазар". Знам неколку луѓе кои се мулти милионери(во евра) работејќи го второво со Американски и Европски компании.

Така што ти препорачувам или да гледаш да отидеш за Америка каде сѐ е на easy mode, или ако остануваш тука да не бидеш зависен од домашниот "пазар" туку преку интернет да ги искористиш можностите и да направиш дел финансии од далеку побогатите странски пазари да доаѓаат кај тебе а да не бидеш хендикепиран од тоа што си во Македонија.
Ако не излезете од филозофијата со која сме растени во Македонија, ниту во Америка нема да направите пари, со плата и таму џам ќе свиткате.
Во поголемата бара, секогаш има многу поголеми играчи, особено ако навистина сакате да се збогатите и целта ви е да направите милиони, а не по 20к евра годишно што не е е ни средна класа во МКД, а не богатење.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ставив во пред неколку месеци 10.000 евра на шорт на нафта 105 ×5 сега е 74усд барел пари ми се 26000 евра едно количе за 7-8 месеци. Отидовме до Кејп Таун за нова година :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ставив во пред неколку месеци 10.000 евра на шорт на нафта 105 ×5 сега е 74усд барел пари ми се 26000 евра едно количе за 7-8 месеци. Отидовме до Кејп Таун за нова година :)
Што сега? На каде очекуваш да оди нафтата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Нафта 65 фатено одам за Токио. Сега одиме на бондс и злато за Малдиви и Рио
 

Kajgana Shop

На врв Bottom