Најдобар избор на TV

koj e najdobriot tv na pazarot so najdobra cena i slika


  • Вкупно гласачи
    131
Член од
22 јануари 2012
Мислења
630
Поени од реакции
414
Член од
14 август 2018
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.499
ее тој некој диминг не е баш мање више иста работа, има многу 110 мислам беа диминг зони и во темни сцени е многу подобар контрастот
без локал диминг катастрофа се темните сцени

и јас имам лџ сличен на твојот, не ми се да ваше повеке пари дека ке ми биде привремен ама следниот тв обавезно ке земам со локал диминг.
Џабе се 110, и 110000 да бидат, ако гледаш рипуван филм... тоа е тоа!
Се додека ХДР или Долби Вижн не станат стандард, џабе фрлени пари. Моментално немаш избор на содржина дури и да сакаш да платиш! А кога ќе има содржина, веќе ќе има сосем други/нови технологии и ОЛЕД телевизорите ќе бидат џабалак ефтини...
Не вреди да се брка технологија, освен ако немаш пари за фрлање! Земај за тоа што го гледаш, а не за тоа што "мислиш" дека ќе го гледаш во иднина.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
449
Поени од реакции
616
Џабе се 110, и 110000 да бидат, ако гледаш рипуван филм... тоа е тоа!
Се додека ХДР или Долби Вижн не станат стандард, џабе фрлени пари. Моментално немаш избор на содржина дури и да сакаш да платиш! А кога ќе има содржина, веќе ќе има сосем други/нови технологии и ОЛЕД телевизорите ќе бидат џабалак ефтини...
Не вреди да се брка технологија, освен ако немаш пари за фрлање! Земај за тоа што го гледаш, а не за тоа што "мислиш" дека ќе го гледаш во иднина.
не гледам рипуван филм.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.234
Поени од реакции
7.344
ее тој некој диминг не е баш мање више иста работа, има многу 110 мислам беа диминг зони и во темни сцени е многу подобар контрастот
без локал диминг катастрофа се темните сцени

и јас имам лџ сличен на твојот, не ми се да ваше повеке пари дека ке ми биде привремен ама следниот тв обавезно ке земам со локал диминг.
Друже, го разбрав јас тоа и при муабетот со продавачот, бајдвеј упатен дечко. Штосот е што јас гледам само фудбал и кошарака, спортски натпревари во основа и нијанси на црно може да ми се појават само кај Погба и Канте, па да видам кој поголемо котле е :toe:
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
646
Поени од реакции
128
Здраво сакам да купам нов телевизор 43" докај 250 евра. Гледам има доста избор во нептун, технимаркет, сетек, од многу различни брендови...
Кој се најдобро покажани телевизори од ниска/средна класа? Кој е најдобар избор?
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
2
Некој што се разбира повеќе од моделиве на Грундиг, ако знае што означуваат скратенициве на моделиве.

Пример за секој модел прво сто бројка 45, 50 што означува колку инчи е екранот потоа следат три букви, од тоа што можев да сфатам разликата меѓу ГЕУ и ГФУ е тоа што ГФУ е андроид тв. Потоа следат уште 4 бројки и на крај уште една буква А, Б, ВВ или БП.

Конкретно моделов 50 GEU7900B дали вреди за 21к денари или можеби има некоја подобра опција од ова.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.112
Поени од реакции
5.858
Некој што се разбира повеќе од моделиве на Грундиг, ако знае што означуваат скратенициве на моделиве.

Пример за секој модел прво сто бројка 45, 50 што означува колку инчи е екранот потоа следат три букви, од тоа што можев да сфатам разликата меѓу ГЕУ и ГФУ е тоа што ГФУ е андроид тв. Потоа следат уште 4 бројки и на крај уште една буква А, Б, ВВ или БП.

Конкретно моделов 50 GEU7900B дали вреди за 21к денари или можеби има некоја подобра опција од ова.
Не само Gundig туку на сите марки на телевизори е така со бројки и букви е сега што значат некој од бројките или буквите не знам. Нека пише некој што знае.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.499
Некој што се разбира повеќе од моделиве на Грундиг, ако знае што означуваат скратенициве на моделиве.

Пример за секој модел прво сто бројка 45, 50 што означува колку инчи е екранот потоа следат три букви, од тоа што можев да сфатам разликата меѓу ГЕУ и ГФУ е тоа што ГФУ е андроид тв. Потоа следат уште 4 бројки и на крај уште една буква А, Б, ВВ или БП.

Конкретно моделов 50 GEU7900B дали вреди за 21к денари или можеби има некоја подобра опција од ова.
Јас кога барав за ЛЏ се шинав од гуглање додека најдам! Ете @fennel ти го постирал на изволте.
Исто и за Сони и Самсунг ги барав што значи шифрата, и исто ми требаше време да најдам.
Се сомневам дека тоа е тактика на производителите и не се баш "отворени" за тоа намерно! Ипак имаат контејнери и контејнери за продавање, а и заостанати (илјадници, можда и миљони) продукти по магацините! Кога секој average Joe би можел да се заинтересира и лесно да провери дали тоа светкавото нешто на флаерот кое иде на "супер попуст" е застарен модел од пред 5 години... нив, а и на маркетите не би им одговарало!
Хинт: Сони во Македонија ;)

За Грундинг па не ни сакам да помислам дали и е возможно такво нешто да се најде. Кинеска фирма која само го има купено германското име, и бог знае што штанца и што продава...
П.С. ипак не ме слушај мене, оти и од такви но-нејм марки има задоволни корисници.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.207
Поени од реакции
30.901

Арен е овој? Докај 25.000 ми се даваат за телевизор, па можи и некој друг предлог испукајте.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.693
Поени од реакции
2.786
Кој е подобар избор од овие 2 модела? За во викендица ми е, да брка работа.
1. https://m.tehnomarket.com.mk/product/29291917/favorit-led-tv-43dn4jm2t2s2a-90fhd-smart
2. https://www.neptun.mk/categories/televizori/FUEGO-43-EL-610-AND-T
Гледај кое е подолга гаранција таа ќе земеш јас би Фуего . За викендица гледај приклучокот за струја да си остане приклучен кога не го користиш викендицата

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.693
Поени од реакции
2.786

Арен е овој? Докај 25.000 ми се даваат за телевизор, па можи и некој друг предлог испукајте.
Добар е , во западните земји се прочуени оваа марка оти се поефтини и солидни квалитетни

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom