Најдобар бурек според вас прават во...

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Па мислам дека е единствено место кај нас што прават бурек под сач, значи вреди да се посети :)
мислам ко да имам видено и низ Јаја паша дека печат под сач, наредно поминување ке гледам да видам кај беше точно


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Важно е дека бурекот мора да биде мрсен и вруќ иначе нема лезет...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Важно е дека бурекот мора да биде мрсен и вруќ иначе нема лезет...
Мрсен бурек, зејтин тече од него ако го притиснеш, има во Круна, бурекџилница на чешма во К.Вода.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.276
Поени од реакции
78.926
Најдобар бурек дефинитивно во маче, Аеродром.
мене ми рекоа дека у Острово има некоја бурекџилница, али со нарачка работат само, пошто наводно, им се продава одма све што е го направат
Автоматски споено мислење:

Абе оноа најпознатоно шо е, кај Јаја Паша, кај што идат ноќеска после град за бурек, тоа е на муслимани некакви или на Албанци?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
мене ми рекоа дека у Острово има некоја бурекџилница, али со нарачка работат само, пошто наводно, им се продава одма све што е го направат
Автоматски споено мислење:

Абе оноа најпознатоно шо е, кај Јаја Паша, кај што идат ноќеска после град за бурек, тоа е на муслимани некакви или на Албанци?
Ако сакаш преку леб погача во Чаир имаш највкусни симит погачи...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.958
мене ми рекоа дека у Острово има некоја бурекџилница, али со нарачка работат само, пошто наводно, им се продава одма све што е го направат
Автоматски споено мислење:

Абе оноа најпознатоно шо е, кај Јаја Паша, кај што идат ноќеска после град за бурек, тоа е на муслимани некакви или на Албанци?
Не.Наши луѓе се.Ако збориш за маалска фурна
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Денес пак јадев во Свети Никола на ќошот спроти државна болница на Водњанска. Мастрафот на бурекот со месо е перверзија. Месото скоро па буквално се топи во уста, нит накљукан со кромид, нит тешко да ти е после. Минус е тоа што од едната страна горната кора ептен ја исцрнуваат на печење, да не е тоа би било перфекција. Од друга страна мајстори за кори и таман печење е бурекџилница Кис Ми во Маџари на главната улица Благоја Стевковски, ама мастрафот во Свети Никола е на вонсериско ниво. Тргнете ја првата исцрнета кора и ви гарантирам вкус што долго ќе го памтите. Познати се по варените ѓевреци кои се може и стварно најдобри во Скопје, ама бурекот со месо им е скриеното богатство.
 
Ф

Флеш

Гостин
отвори ја нова бурекџилница,тука до ординација е мислам, пред Мирче Ацев по 4ти јули спрема Центар .... НајБурек им е онака името на местото :LOL:
Ама убав го прават .... поготово со сирење ,оти тоа е најтешко да го најдеш погодено . По обичај го усраа кај да отидеш /// Тука убав е за јадење . исто убава им е и вртената пита . не е крута текстура и како камен кога јадеш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.958

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Ланецот на пекари Млинар е врвот,неколку нивоа над сите останати пекари на екс ју просторите,па можеби и пошироко.Врхунски производи,дијаметрално спротивно од Специјал и Силбо
Под сликата на кроасанот имаат напишано за нивното искуство...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom