Најдобар бенд на сите времиња (GOAT) (Читај прв пост правило)

Најдобар бенд


  • Вкупно гласачи
    98

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.619
Поени од реакции
7.187
Има многу Бендови што недостасуваат Metallica,Nirvana,Megadeath,Deep Purple,The Who,The Clash бар заангажирајте се и јас изоставив доста бендови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.595
Поени од реакции
38.743
Темата е најдобар бенд, едното со другото иде. Сигурно нема некој момци што свиреле по журки да ги има.
Муабетот е дека нема niche бендови, што ако ја слушам поп панк и сакам да ги гласам blink 182, или пак слушам емо рок па сакам да ги гласам My Chemical Romance, или пак екс ју рок па сакам Бијело Дугме. Самава тема ми е промашена, у океан од стилови на музика и бендови да бираме еден.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Тешко е да се каже и да се пресече ама од списоков, Битлсите се на прво место...едвај ли да има музичар во популарна и рок музика на кој немаат извршено влијание, свесно или несвесно.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Ха ха ха...

Темата е лудница, изборот уште полудница.

Queen. :pos::lolzz: KISS
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.042
Radiohead, KISS, Blondie, U2 ставени во прв план, Metallica во категоријата други.
Штом го има Led Zeppelin до него автоматски мора да стои и Deep Purple. Као The Beatles и Тhe Rolling Stones. Едно без друго не иде.

Guns`n Roses cе боље од пола листа.

Јас сум за Rammstein. :roker:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
пфффф, Рејдиохед ги стаил некој....
:lolzz:
Модераторот ги додаде Рејдиохед :unsure:

Буразер, како бе си можел да не ги уметнеш Metallica бе? Ју пис овшит!
Темата е за у канта фино лепо молим!
Смири се, така нафрлив off the top of my head, не ми текнаа сите.

Ха ха ха...

Темата е лудница, изборот уште полудница.

Queen. :pos::lolzz: KISS
Темата е онака, лагана, ништо претенциозно. Квин е врвен бенд во секој поглед. Кои бендови ги сметаш за најдобри инаку?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Темата е онака, лагана, ништо претенциозно. Квин е врвен бенд во секој поглед. Кои бендови ги сметаш за најдобри инаку?
Queen реално се голо маде, комерцијална музика за сечиј вкус. Едно 10 бендови од таа листата која ја имаш ставено се посериозни од Queen.

За мене убедливо најголем бенд на сите времиња е Joy Division.

Ама нема тоа никаква врска, темата е скроз vague. Што воопшто значи најголем бенд? Оној бенд кој продал најмногу плочи или ЦД-а? Оној бенд кој извршил најголемо влијание во полуларизирањето на рок музиката? Оној бенд кој по некој квалитативни критериуми (кои се невозможни да бидат дефинирани) е најдобар?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Queen реално се голо маде, комерцијална музика за сечиј вкус. Едно 10 бендови од таа листата која ја имаш ставено се посериозни од Queen.

За мене убедливо најголем бенд на сите времиња е Joy Division.

Ама нема тоа никаква врска, темата е скроз vague. Што воопшто значи најголем бенд? Оној бенд кој продал најмногу плочи или ЦД-а? Оној бенд кој извршил најголемо влијание во полуларизирањето на рок музиката? Оној бенд кој по некој квалитативни критериуми (кои се невозможни да бидат дефинирани) е најдобар?
Сериозни бендови, значи има и несериозни бендови :)
Према тебе значи Џој Дивижн е најдобар бенд, и тоа убедливо на сите времиња, а Квин се комерцијално голо маде. Добро. Којзнае кои се слабите страни на Квин.

Критериумите се сосема субјективни, веќе напишав дека нема егзактен начин да се одреди такво нешто како најдобар бенд, затоа оставам на членовите да напишат нивно субјективно мислење околу тоа кој бенд го сметаат за најдобар, или неколку бенда, ако се расположени можат да напишат и зошто е тоа така.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ако оценуваш по популарност тогаш може да се избере некој од овие. Инаку листата е премногу долга.

П.С Ќе беше интересно ако на листата имаше и неколку Македонски и/или балкански бендови.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681

... не смее да спаѓа во „други“ ќе беше мој избор бр1 !
можеби да се објасни за другите бендови „зошто“ за ова само се слуша и се знае зошто,

ете ќе кажам сите што се фатија за гитара, мушко и женско, па дури и јас :facepalm:
да научат набрзина некоја песна... кои се првите ноти и звуци од која група?


... не треба да кажам, се знае тоа! ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom