Најдобар бенд на сите времиња (GOAT) (Читај прв пост правило)

Најдобар бенд


  • Вкупно гласачи
    98
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Дали тука би ги ставил и едно добри 99% од македонските бендови кои важат како најголеми на сите времиња? На пример Мизар или Падот на Византија?
Ова морам да признам е многу интересно прашање. Одговорот е и да и не. :) Мизар свесно тргнаа да направат кросовер на византиската традиција со гот музиката, од тој аспект нивната музика е претенциозна, ако се држам најстрого до мојата дефиниција за претенциозност. Од друга страна беа автентични и оригинални во тој обид, па добиваат неколку плусеви за тоа. Плус не беа позери, па создадоа една автентична естетика.

Падот на Византија се до теме заронети во Џој Дивижн, и да, има претенциозност во сето тоа. Види, многу е ретка непретенциозност во уметноста, затоа е драгоцена.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.035
Pink Floyd ми се безвременски, убедливо најдобар бенд.
Офтопик си со вакво мислење во тема за најдобар бенд на сите времиња.

Дај некои што никој не ги знае. Пример ти се последниве 2 страни. :kafence:
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Офтопик си со вакво мислење во тема за најдобар бенд на сите времиња.

Дај некои што никој не ги знае. Пример ти се последниве 2 страни. :kafence:
Па нигде не пишува во темата најдобар меинстрим бенд во историјата. Може да кандидираме и некој понепознати. :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.035
Па нигде не пишува во темата најдобар меинстрим бенд во историјата. Може да кандидираме и некој понепознати. :)
Доека се држиш до Џои Дивижн, од твоја сум. Не се карам. :D :smirce:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.733
Офтопик си со вакво мислење во тема за најдобар бенд на сите времиња.

Дај некои што никој не ги знае. Пример ти се последниве 2 страни. :kafence:
Јас не познавам некој што не ги чул Пинк, ќерка ми порасна со нив, омилен бенд, омилен албум и е Дарк сајд оф д мун, на некои тука со инка да им сипаш не им влага, слух треба Џонтрич.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.035
Јас не познавам некој што не ги чул Пинк, ќерка ми порасна со нив, омилен бенд, омилен албум и е Дарк сајд оф д мун, на некои тука со инка да им сипаш не им влага, слух треба Џонтрич.

Паметно е девојчето. :smirce:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
ако е на СИТЕ времиња, еве ги и Брадер Фоур ( четворицата браќа), почнале од 1957 а уште мрдаат..



беа многу популарни и на Радио Скопје, уште пред земјотресот, се до крајот на 60-тите..
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
ако е на СИТЕ времиња, еве ги и Брадер Фоур ( четворицата браќа), почнале од 1957 а уште мрдаат..



беа многу популарни на Радио Скопје, пред земјотресот, до крајот на 60-тите..
Ќе ве молам да ја затворите темава. Најголем бенд на сите времиња е The Brothers Four. Биле многу популарни на Радио Скопје, до пред земјотресот.

Можеби и загинале во него.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Зошто се гласа само за еден бенд?
Можеше да ставите барем за два да гласаме :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018

Еве еден непретенциозен бенд кој можеби имал влијание и врз Joy Division
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Какви луѓе само има на форумов господе боже. AC\DC не чинеле, а ставаат видеа од бендови во кои од насловот не знаеш кое е бендот, а кое е песната. Не дека ги готивам овие најизменичната струја, ама бендов на било кој концерт што го имаат направено до сега имале повеќе публика отколку овие другите прегледи на Youtube што имаат.

Инаку за мене Deep Purple се најдобар странски рок бенд. Иан Гилан е страшен вокал, од кожа да те извади. А фалат и Скорпионс и Lynyrd Skynyrd.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.044
Поени од реакции
57.263
Какви луѓе само има на форумов господе боже. AC\DC не чинеле, а ставаат видеа од бендови во кои од насловот не знаеш кое е бендот, а кое е песната. Не дека ги готивам овие најизменичната струја, ама бендов на било кој концерт што го имаат направено до сега имале повеќе публика отколку овие другите прегледи на Youtube што имаат.

Инаку за мене Deep Purple се најдобар странски рок бенд. Иан Гилан е страшен вокал, од кожа да те извади. А фалат и Скорпионс и Lynyrd Skynyrd.
Сериозно бројот на прегледи на јутјуб ти е мерило за квалитет?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Ќе ве молам да ја затворите темава. Најголем бенд на сите времиња е The Brothers Four. Биле многу популарни на Радио Скопје, до пред земјотресот.

Можеби и загинале во него.
насловот на темата е најдобар бенд, не најкомерцијален или најпопуларен.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018


Уште еден бенд - иноватори кои заедно со The Pixies имаат огромно влијание врз текот на музиката во 90 ти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom