Најдобар Интернет Провајдер во Македонија

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
770
Поени од реакции
536
Имам интернет од ОНЕ и ич не сум задоволен и сакам да го сменам. Според вас кој е најдобар провајдер на национално ниво зошто кај мене во Охрид немат од овие близу мизу шо се. Гледав интересни понуди од Телеком и иако се малце поскапички од ОНЕ дали вредит за парите???
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.081
Кабелски интернет провајдери нема во Охрид?
денеска или кабелски или оптика. адсл интернет е историја, нема можност за големи брзини.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
770
Поени од реакции
536
Кабелски интернет провајдери нема во Охрид?
денеска или кабелски или оптика. адсл интернет е историја, нема можност за големи брзини.
upload_2015-8-10_23-52-57.png
Еве ја понудата од кабловскиов оператор. И пред неколку години имав интернет од овде и беше 20тина пати послаб од просекот за Македонија. После то имав од Сан вајерлес ама и тој беше шит иако антената им беше на 15 метри од мене. Од ОНЕ ко го кладов бев задоволен зошто беше ко да се качив од магаре на коњ ама сега во последно и тој почна да зафркават.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.081
понуда никаква. брзини 0, а уште и лимит на сообраќај ставаат и тоа смешен лимит. понудата им е од 2007-та.
ако веќе немаш многу избор тогаш не можеш да згрешиш со т-хоум. стабилен е интернетот, а и ја добиваш вистинската брзина..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
292
Поени од реакции
334
Мое мислење во прилеп е дека Кабелнет се добри.
Договор на 24 месеци, месечна претплата 1000 денари (интернет + телевизија)

 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
608
Поени од реакции
1.028
И јас сум на ОНЕ. Право да ти кажам, не ваља.
2 дена немав нет пошо некое срање со DNS сервер додека не се јавиа да кажат дека го направиле...
па го направиле, па не можев да се конектирам на еден куп страни освен фејсбук и гугл.
Па тражев по google за адреса за OpenDNS. Па не ми ја даде пошо неможе да пристапе на други страни освен фејсбук и гугл.
Хаос.

Ама го продолживме договорт и добивме таблет и телефон, така да држат не за јајца. Нема бегање.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.022
Поени од реакции
3.200
лоша работа во т-хоме е што мора да плаќаш фиксен а ретко кој го користи инаку само оптика за да немаш маки. Е сега јас имам оптика + телефон за 1100 денари 40мбпс уп/доун со 60гб лимит, после паѓа на 2мбпс ако поминиш за исти пари. Ако може да се снајдеш за телевизија некаква да не земаш од нивната и заштедиш 500 денари инаку 3мах им е 1600 скоро и е скапо но тоа е тоа. Ако имаш некој што љуби да зборува на фиксен имаш 200 минути бесплатни во мрежата ако не како мене ќе ги честиш по 80%+ неискористени ама пак и интернет со 2мбпс не е толку спор после 60гб искористен лимит и можеш да пукаш до први нареден месец без гајле... инаку динамична ИП со промена на 12 часа (или мануелен ресет во секое време) е царска работа...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
За мене Телекабел се најдобар избор ако гледаме цена + квалитет ;)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
Aма од Охрид е чоекот, немиТ таму :D
Насловот на темата вика Македонија, не Охрид :)
Патем, во Охрид не можеш да најдеш шопска во кафана, не па интернет... :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.178
Кабловските оператори не нудат интернет со динамичка ИП адреса, така да за мене од старт отпаѓаат. Јас имам користено интернет од Телекомот, сега сум на ОНЕ. Не приметив никаква разлика во брзината или стабилноста на интернетот.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
527
Поени од реакции
220
Кабловските оператори нудат интернет со динамичка ИП адреса, така да за мене од старт отпаѓаат. Јас имам користено интернет од Телекомот, сега сум на ОНЕ. Не приметив никаква разлика во брзината или стабилноста на интернетот.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.081
@macedon89 ко што гледам најдобро решение ти е да се преселиш и да избегаш од таа вукојебина
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.144
Поени од реакции
12.956
Скопјанчиштава све прает само да немаме убав интернет на лето. Сите закачени на јутуб и плус стримет филмој онлајн само за да кочит интернетов..

ццц
 
Последно уредено:

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
сите оператори се исто сранје да ме вервате :)
патем за публик днс ако бара некој еве
https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using
Google Public DNS IP addresses
The Google Public DNS IP addresses (IPv4) are as follows:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4
The Google Public DNS IPv6 addresses are as follows:

  • 2001:4860:4860::8888
  • 2001:4860:4860::8844
You can use either address as your primary or secondary DNS server. You can specify both addresses, but do not specify one address as both primary and secondary.

You can configure Google Public DNS addresses for either IPv4 or IPv6 connections, or both.
 
На врв Bottom