Најавени измени во законот за увоз на автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Може ли некој да ми даде линк да прочитам колку ке ме кошта царина и сите давачки сакам да купам џип од бугарија. Уште разгледувам модели немам конкретно одлучено кој модел ке биде буџетот ми е 5000е бензинац ке биде :)
Тоа само во полиција ќе ти кажат,или во шпедициите,друг обичен човек ги нема тие работи.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
добро фала многу :) што е најдобро отприлика за 5000 евра модел и марка да се купи џип предложете ако некој знае од лично искуство?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
T

templar55

Гостин
Здраво дечки. Заинтересиран сум за прилично скапа кола па би сакал да знам што би ми било по исплатливо. Поточно ме интересира мерцедес ц класа купе од 2015-та. Која би била разликата во цена да ја земам тука кај нас (од салон) или да ја земам од Германија. Цената на автомобилот е 35000+ евра. Што мислите колку би платил со сите давачки да ја довлечкам од Германија или да не се малтертирам?
Поточно за ова сум заинтересиран:
http://tinyurl.com/zvs5xfs
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
81
Поени од реакции
68
За Mercedes B clasa колку кошта се на се до наши табли ?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
22
Поени од реакции
4
До кога може да се царинат со еур3 (мерцедес е270 2001ва) ?[DOUBLEPOST=1463768789][/DOUBLEPOST]До кога може да се царинат со еур3 (мерцедес е270 2001ва) ?
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Последниве два дена техничките сервиси во Македонија не вршат хомологација на увезените возила со Еуро 4 стандард, заради некакви пречки или недостаток во законот. Барав по дневните весници и портали за новости, но не можам да најдам ништо повеќе во врска со ова.

Дали некој знае во што е проблемот, и дали во догледно време може да се очекува решение?

Прашувам бидејќи вчера направив увоз на автомобил со Еуро 4 стандар, а моментално процесот на регистрација ми е блокиран заради неможност за отпочнување на постапката за хомологација.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво на сите.

Последниве два дена техничките сервиси во Македонија не вршат хомологација на увезените возила со Еуро 4 стандард, заради некакви пречки или недостаток во законот. Барав по дневните весници и портали за новости, но не можам да најдам ништо повеќе во врска со ова.

Дали некој знае во што е проблемот, и дали во догледно време може да се очекува решение?

Прашувам бидејќи вчера направив увоз на автомобил со Еуро 4 стандар, а моментално процесот на регистрација ми е блокиран заради неможност за отпочнување на постапката за хомологација.
Ima razlicni zahtevi, ne e samo motorot da e euro4. Ima koli i od 2003 so euro4 motor pa ne pominuvaat sega po novo.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Не може на коли постари од 10 години, без разлика која емисиона класа се.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
После измениве на законот драстично паднал увозот на половни возила, во јули само 1070 коли, а во август 1214. Дали можеби ќе се решат да го вратат по старо, да може и евро3 да се увезува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom