Најавени измени во законот за увоз на автомобили

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
znaci zaklucok se e relativno. odlukata e ok no sepak dzabe koga treba drugite davacki da se namalat i da bidat realno i isplatlivo da si zemes staro vozilo od EU
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Џабе е и да ја зголемат старосната граница на 100 години кога ќе платиш повеќе пари одошто си ја купил колата и пак ништо. Се додека не се намали акцизата нема ефтини автомобили. Тоа треба да е јасно
Како е џабе бе, те гледам цел А4 формат си пишал мислиш режираш мфил.
Не водете инает, ако не ви се исплаќа не купувајте, не можиме да возиме југо, и да купиме сите нова кола. Сигурно фаќа поефтино отколку од тука.

Posto ne mozat da izvlecat pari od lugeto za carinenje i danok od novo vozilo sega probuvaat so polovno.
Кој рече дека не се плаќа царина за нова кола.
И без разлика што сакаат да направат, исплатливо е сепак.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Како е џабе бе, те гледам цел А4 формат си пишал мислиш режираш мфил.
Не водете инает, ако не ви се исплаќа не купувајте, не можиме да возиме југо, и да купиме сите нова кола. Сигурно фаќа поефтино отколку од тука.



Кој рече дека не се плаќа царина за нова кола.
И без разлика што сакаат да направат, исплатливо е сепак.
Nikoj ne rece deka ne se plaka carina za novo tuku ne mozat da izvlecat pari od lugeto bidejki mnogu malku kupuvaat novi koli.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
jas sakav da kupam nissan navara vo makedonija,koristen no da dobro socuvan i bev tetovo i skopje po saloni da vidam. i imase so da vidam ceni da ti se svrti pametot so 100000 km i celiot turen 22 iljadari i so toa zatoa so bil 2007 i bil kupen vo makedonija.
sega bev vo germanija i najdov od 2008 so 55000 km prv gazda servisiran ima celosna oprema za 20 iljadi i so malku cenkanje i plakanje vi keš si go zedov 18000. koga sakav da go registriram dolu mi pobaraa 7000 evra. go odnesov vo slovenija plativ danok okolu 500 evra go osigurav go registrirav i se na se za 1900 evra
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Nikoj ne rece deka ne se plaka carina za novo tuku ne mozat da izvlecat pari od lugeto bidejki mnogu malku kupuvaat novi koli.
Ти живееш за владата или за себе. Што ми е гајле мене владата колку ќе извлече ако јас како граѓанин можам да купам поефтино поволно возило. Значи според тебе, не е убаво да им се даде можност на граѓаните да можат да купат постаро возило од странство затоа што владата ќе извлече многу пари? Стварно не ти ги сфаќам аргументите против овој закон.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
vo slovenij za uvoz na auto do 10000 danok 1,2 od 10000 nagore od 2,5 do 3,5 posto
taka mi kazaa tamu vo opština deka se dvizel danokot
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Ти живееш за владата или за себе. Што ми е гајле мене владата колку ќе извлече ако јас како граѓанин можам да купам поефтино поволно возило. Значи според тебе, не е убаво да им се даде можност на граѓаните да можат да купат постаро возило од странство затоа што владата ќе извлече многу пари? Стварно не ти ги сфаќам аргументите против овој закон.
Ti dali razbiras deka voziloto kupeno od stranstvo vkupno so davacki nema da te cini poevtino otkolku istoto toa vozilo go kupis polovno od Makedonija?
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Ti dali razbiras deka voziloto kupeno od stranstvo vkupno so davacki nema da te cini poevtino otkolku istoto toa vozilo go kupis polovno od Makedonija?
Ќе чини поефтино ама минимално. За да си го исплатиш себеси времето и нервите потрошени за до германија и по нашиве шалтери. Едно 300-400 евра.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Ti dali razbiras deka voziloto kupeno od stranstvo vkupno so davacki nema da te cini poevtino otkolku istoto toa vozilo go kupis polovno od Makedonija?
А зашто луѓето и денеска купуваат половни возила од странство, значи пред да се донесе новиот закон? Не провериле дека им е исто или што, глупи се?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Ќе чини поефтино ама минимално. За да си го исплатиш себеси времето и нервите потрошени за до германија и по нашиве шалтери. Едно 300-400 евра.
I za samo 300 evra zasteda tolkava prasina dignaa?Da bea 3000 evra zasteda ke im kazev fala sto donesoa vakov zakon a ne za 300 evra zasteda da mackaat oci na narodot.

А зашто луѓето и денеска купуваат половни возила од странство, значи пред да се донесе новиот закон? Не провериле дека им е исто или што, глупи се?
Kupija ama so kakvi tablici gi vozat zaboravi da kazes.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Kupija ama so kakvi tablici gi vozat zaboravi da kazes.
Зборам за луѓе кои купија коли од странство и ги префрлија колите на македонски таблички. Не дискутирам за тие што возат на бугарски, не ни сакам да дискутирам за тие.

Страна претходно го напишав ова:
Значи вака, баш разгледував сеа за Опел Вектра, од 2003 цената во Германија е околу 4000 евра, од 1998 цената е 1500 евра, има доста и под 1500 ама еве ќе ја земеме оваа цена. Да претпоставиме дека давачките останале исти, значи разликата е 2500 евра, за мене тоа не е малку, доколку би сакал да купам поволна Опел Вектра сега имам можност да бирам од поефтините. Така да не знам зошто толку ја критикувате оваа одлука.

Познавам луѓе што увезуваа половни коли само за да ги продаваат во Македонија, тоа би значело дека и тука ќе паднат цените, не мора секој да отиде до Германија.

И јас сум за тоа да се намалат давачките, секој граѓанин е за тоа. Али и 500 евра да ти е поефтино тоа е 30 000 денари, што за обичен граѓанин не е малку.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Веќе некое време барам кола за да купам, ама искрено и да се воведе ова не ми користи затоа што сакам да купам нешто од 2002 наваму, а не од пред 15 години. Така што ако нема намалување на давачки, мене лично не ми значи ама сепак
ја поддржувам одлуката.
Како и да е, на нашиве препродавачи тука не им верувам ништо зошто сите се хоштаплери и преваранти.

Секој што гледал возила на пазар3, приметил едни JIMAUTO што носат Корси од Италија. И сите тие се околу 2002 - 2003 година со 60на илјади км поминато. Мене ќе ме прават они будала дека во Италија со тој стандард мнозинството поминуваат по 7 - 8 илјади км годишно.

Попрво ќе отидам сам до таму и ќе земам некоја со 100 000 поминато, него на овие наши педери тука да им дадам пари.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
Problemot e sto davackite za polovno vozilo uvezeno od nadvor se ogromni i vo mnogu slucaevi se povisoki od samata vrednost na voziloto.Mala pridobivka moze da bide samo zgolemenata ponuda na polovni vozila sto ke vlijae na malata korekcija na cenite na polovnite vozila sto se so makedonski tablici nisto drugo.

Веќе некое време барам кола за да купам, ама искрено и да се воведе ова не ми користи затоа што сакам да купам нешто од 2002 наваму, а не од пред 15 години. Така што ако нема намалување на давачки, мене лично не ми значи ама сепак
ја поддржувам одлуката.
Како и да е, на нашиве препродавачи тука не им верувам ништо зошто сите се хоштаплери и преваранти.

Секој што гледал возила на пазар3, приметил едни JIMAUTO што носат Корси од Италија. И сите тие се околу 2002 - 2003 година со 60на илјади км поминато. Мене ќе ме прават они будала дека во Италија со тој стандард мнозинството поминуваат по 7 - 8 илјади км годишно.

Попрво ќе отидам сам до таму и ќе земам некоја со 100 000 поминато, него на овие наши педери тука да им дадам пари.
Sigurno si slusnal za dalaverata so Golfovite vo Germanija i vrakanjeto na digitalnite kilometrazi so laptop.Imas Golf na germanski tablici i nad 200000 pominati.Plakas 50 evra i ti ja vrakaat primer 100000 pomalku no zatoa na cena dobivas mnogu poveke otkolku da ja prodades so 200000.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па добро знам дека секаде има измамници, ама сепак кај нас се 90% од продавачиве. Три месеци барам по огласиве и никако да најдам тоа што барам, па може и да земам од странство, иако ке сакав првично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom