Нашиот личен идентитет на форумов. Јавен или анонимен?

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
На форумов има два вида членови.

Едните се форумџии со јавен личен идентитет. Ги имаат кажано своите лични податоци (кој повеќе, кој помалку), имаат оставено слики на профилите или во галеријата, се појавуваат на собиранки, се дружат со дел од форумџиите и слично.

А останатите се лица кои се тотално анонимни и со скриен индентитет. Никој не знае ни како се викаат, ни како изгледаат, никогаш не се појавуваат на собиранки, тотално анонимни се.

Дали на анонимните им е срам од околината што може за нив да каже па го кријат идентитетот? Или пак поопуштени се во постовите и се можат да кажат и онака никој не знае кои се всушност тие.
И дали оние со јавен идентитет секогаш се комплетно искрени и баш се кажуваат на форумов, знаејќи дека може од околината и пријателите да бидат осудени и негативно да влијае тоа врз нив. Дали некогаш се покаале што го кажале идентитетот?

Зошто сте избрале да го кажете својот идентитет или пак зошто дел од вас не го кажуваат?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
па да почнеме од тебе... во профилот ти вика

За rossonerka

Биографијаwww.cv_rossonerka.com
Локацијауниверзумот ... прво кажи твое мислење па прашај ги другите:smir:
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Горе-долу го иам кажано мојот идентитет,ама не целосно...Никогаш на форумов не сум тотално искрен секогаш иам нешто што го чувам за себе и што никој не треба да го знае тоа...за каење 85% се каам што го иам кажано идентитето(причината не ја откривам)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Мене ми е полутаен идентитетот, тие што ме знаат ќе ме познаат по никот само една буква замена од него и јас сум :).
Имам среќа што не го читаат форумов луѓево инаку што имам напишано овде ихихи, не за мене не е проблем тоа туку за другите. Ама јас не се плашам да се изразам како што мислам, не ми е проблем стојам зад секој мој збор.
Тие што читаат велат немој брате само имиња или прекари затоа пишувам со иницијали :pos::pos::pos::pos: .
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Хммм...што знам.До сега да,сум зажалила неколку пати затоа што сум кажала која сум,од каде сум,зошто сум се претставила вистински,а не лажно и покрај тоа што сум можела да дадам сосема погрешни информации за мене.Во постовите најчесто сум искрена,во нив дел е преставен мојот сегашен начин на размислување,за некого можеби глупав,за некого не.Којзнае.Обично сите повозрасни ме гледаат како 14 годишна без мозок,ама :toe:.
Сметам дека е им е поубаво на оние кои што се тотално анонимни,на кои што никој не им го знае името,локацијата,бројот на годините и слично.Сметам дека тие се послободни во своите постови и далеку поискрени затоа што ем никој не ги знае,ем немаат воопшто ни причина зошто да лажат.Тоа е од една страна...од друга страна за дружење е подобро да кажеш кој си,од каде си,колкав си,да одиш на собиранки па таму муабети и триста чуда,е од таа страна според мене подобро е да имаш јавен идентитет.
Така да зависи...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Би дошла на собиранки:) но не би ставила информации од личен карактер тука не знам зошто that's just how i feel:nesum:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.222
Поени од реакции
6.688
Не сакам да ставам лични информации,поради тоа што иам лошо поминато од тоа. Инаку се појавувам на собиранки таму можете да ме видите :kesa: :kesa: :kesa:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Па ми го знаат идентитетот сите, знаат колку години имам, никогаш не сум ги криела годините, не гледам ништо срамно или непријатно во тоа. Повеќето со кои сум муабетела виртуелно ги знам и лично, прекрасни се дружењата кога се собираат повеќе форумџии. Интересно е, не гледам зошто би се криела.

Што се однесува на она што го пишувам тука не е некоја тајна или некои длабоко интимни работи и немам причина да се вознемирувам кој би прочитал и дали би ме препознал утре на улица. Ете дури и аватарот ми е сопствена слика, ако си повеќе од 3 години зачленет на форум не можеш да останеш анонимец, а и подобро е кога те знаат.

Стекнуваш нови пријателства, можеш да му се обратиш на некого за помош, за било што, исто така може некој да те побара тебе ако си му потребен.
Некои од форумџиите ми го знаат и телефонскиот број, а ретко на кого од виртуелниот свет го давам, меѓутоа тука гледам кој како размислува и не ми претставува проблем да им верувам на луѓето.
 
С

Спенсер

Гостин
на собиранки неодам... незнам ни јас зошто...со неколку форумџии се дружам интензивно, идеме некогаш на кајгана фудбал и то... лични информации, локација на живеење можеби ми знае некој и име...:vozbud:
 
C

cige

Гостин
Јас мислам дека сум еден од најотворените членови,
постојано ставам слики од мене на темите,
кажувам дешавки од секојдневниот личен живот.
Имам многу форумџии со кои што лично се познавам претходно, Велешани:helou:
со многу форумџии си имам разменето мејл и фејсбук,
не кријам кога некој ќе ме праша од каде сум, колкав сум, што учам, што возам итн:baeh:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Сите што ме прашале добиле и име/презиме/години/мсн/скајп/тел. бр;)

Форумов е за дружење бе ;) Мн. јаки фаци има !!! :pos2:
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Имам кажано отворено кој сум и што сум, и немам проблем со тоа, ниту пак тука претставувам некоја испревртена вистина за мене, па после во приватниот живот истата да ми претставува проблем. Едноставно, каков што ме гледате тука, таков ќе ме видите и во живо. На собиранки сум бил, и ќе одам, а со дел од форумџиите веќе воспоставив и поинтензивни пријателства (мсн, мобилен, дружење...) од кои не сум зажалил досега (ќе се пронајдат, знаат кои се ;). Сметам дека и да не сакам да кажам ништо за мене овде, ако некој е решен да дознае, ќе го стори тоа, на ваков или онаков начин... Вака барем ќе знам дека од мене ги знае сите "потребни" информации. :smir:
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Не го кријам мојот идентитет-дури едно време имав и слиќи на профилот, ама ѓи избришав.
*пишувам тоа шо мислам
*лични податоци немам оставено, зашто сметам дека нема потреба...
*знам дека некогаш и братми ми ги чита постовите па шо:lut:
:smeshko::smeshko::smeshko::wink:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Спаѓам во првата категорија на членови кои имаат оставено нивни лични информации на форумов, слики по галерии, мсн, скајп, дата на раѓање, ми се знае и име и презиме. Не кријам ништо, не гледам сега за сега опасност од некого да се кријам со моите мислења. Џену Грл си е Џену Грл и на форум и во приватен живот, буквално истите мислења и ставови си ги имам, нема зошто да се кријам. Немам што да изгубам и ако некој од мојата фамилија ми ги прочита постовите, знаат што човек имаат дома, ми го знаат мозокот, размислувањата, ставовите.

Втората категорија на членови се членови кои не оставаат лични информации, не им се знае ни името, ни мсн ни ништо. Тоа се членови кои можеби не сакаат да бидат прочитани од трето лице како Митра на пример, туку како Џену Грл и затоа го гледаат форумов како место да си го искажат своето мислење. Не гледам ништо лошо ни во овие членови, мистериозни како што се наречени. Едноставно можеби не сакаат контакт со луѓе, не сакаат да знаат кој седи позади монитор и крај.

Сето тоа зависи од тоа како еден член го гледа форумов, дали како место на кое ќе запознае нови пријатели или како место на кое што сака навистина анонимно да си го искаже своето мислење.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Маж, згоден :toe:, симпатичен :pipi: и анонимен :kesa: би продолжил и понатаму анонимно да се дружи на форумов.
Одговара на сите реплики и дава свои мислења на повеќе теми и во повеќе подфоруми.
За себе вели дека е искрен во она што го пишува.
Не оди на собиранки, затоа што живее во внатрешноста.:motor:
Има пријатели на форумот и многу ги почитува.:eek:lee:
Лесен е за дружење. Контактибилен е.
Шифра: Кралот Марко :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom