Начинот на живеење на новите генерации.

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Лол тогаш струја немало, рестрикции, кризи, пари за тужби за по адвокати ќе имало. Тогаш не се ни разведувале ако така прајме муабет па не значи дека немало прељуба или несреќни бракови. Старчишта од 50-70 се тужат за ниви, не се тужат 20 годишни, ич не ти држи вода муабетот.
Струја имало во тие периоди. Уште од седумдесет и друга година од кога е изградена мојата куќа имало струја... Од истата година во мојата куќа има струја... Знам дека денес старчишта од 50-70 години се тужат за ниви, ама кажи ми дали 60 - 80 тите години старчишта од 50-70 години се тужеле за ниви? Ептен ретко некој...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Струја имало во тие периоди. Уште од седумдесет и друга година од кога е изградена мојата куќа имало струја... Од истата година во мојата куќа има струја... Знам дека денес старчишта од 50-70 години се тужат за ниви, ама кажи ми дали 60 - 80 тите години старчишта од 50-70 години се тужеле за ниви? Ептен ретко некој...
Оти тогаш ништо не си расчистиле како што треба се тужат денес.
Ако си женско по автоматизам те испраќаат без ништо кога се мажиш, поминуваат години, умираат старите, оваа со тек на време се свестила дека ја заебале на очи и ја пуштиле да си оди како скитник и кога доаѓа оставинска постапка и крчмење на имотот што старите патем не го средиле кога требало и не оставиле тестамент креваат сите 2 прсти дека сакаат дел.
Природата на човекот и психологијата била иста и тогаш и сега, т.е најпросто и тогаш бил лаком и сега, само што тогаш општеството не ти давало да отидеш над одреден лимит, плус како што денес е затворена Куба така и тука биле затворени со информации (една национална телевизија и едно радио, што ќе ти кажат е вистина, што ќе ти наредат извршуваш) и како што ќе ти го перат мозокот така ќе слушаш.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.159
@Almeida да не ја тупиме у оф топик на таква трагична тема, ќе ти реплицирам тука.

Тие генерации за кои зборуваш, ваљда некаде 80 си, се најдобрите генерации, вие да сте ги имале можностите кои ги имаме ние верувам дека ќе сте направеле нешто подобро од нас.

Не само за Македонија, сум запознал луѓе од мојата генерација од сите вери и религии, од сите раси, и мене ми е навистина чудно како буквално сите сме исти( зборувам за начинот на размислување и живеењето на живототи неговото сфаќање)

Буквално глобализација во вистинска смисла на зборот, можеш ли да поверуваш дека секој од типот ете 20 години не ја чисти собата/станот редовно, не може да прифати никаква посериозна одговорност, нема емпатија кон другите, сите до еден полни со рамнодушност. Немам појма дали дека сите овие шо ги знам се релативно нови тука, сами живеат а и таква е работата или пак навистина станува збор за глобализација ама навистина ми е жал што не сум дел баш од таа ваша генерација шо растела и созреала во 90 па и до кај оние кои растеле во 2000.
Автоматски споено мислење:

А за спортот ок, за мене преставува сопственост тоа шо го имам сега, ја не би го менувал успехот на Вардар у лига европа за ништо, за мене тоа ќе остане длабоко врежано во сеќавањата, и после еве веќе 3 години уште се сеќавам кои играчи дадоа голови на сите утакмици, го памтам и редоследот на головите, за мене Малме у Струмица и Фенер во Скопје се моја историја, и цело тоа лето исто.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Прв пат слушам за него. Претпоставувам дека е познат.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Dobro jes da na mladinata i se odi po diska i ne i se raboti ali te molam ne ja sporeduvaj so ovaa od videoto ova lici na mutiran tranvestit.
Pa ne da lici nego beter e i od mutiran tranvestit.... Po seriozen problem e sto denesnava mladina se lozi na vakvi tipovi kako ovoj tranvestit... Da ne se lozese nemase ni da bea popularni po toa youtube....
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Пијат дроги,учат онлајн школи
се пишуваат со луѓе на Интернет.
сите зборови им се на англиски
што
очекувате,во наше време ,
,СФРЈ,
не беше така.
Кај отиде младината?

(ако некој не го сфати сарказмот...не знам,све најлошо)
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Pa ne da lici nego beter e i od mutiran tranvestit.... Po seriozen problem e sto denesnava mladina se lozi na vakvi tipovi kako ovoj tranvestit... Da ne se lozese nemase ni da bea popularni po toa youtube....
Што ти смета тебе? Дека наши, македонци? Сигурен сум дека на пх дркаш на вакви видеа.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Што ти смета тебе? Дека наши, македонци? Сигурен сум дека на пх дркаш на вакви видеа.
Овој Македонец? Абе ај бегај там не трескај зелени.... Овој е ГУПЕЦ... Да правеше нешто корисно ајде... Мене ништо не ми смета... само отидоа предалеку со глупостите.... и извини ама не сум педер како тебе да дркам на вакви видеа... Предпоставувам дека и ти си дел од тие деца кој го следат што кога објавува видео со глупости мокре ти се курето мало...

А начинот на кој успева му е доста креативен.. со влечење на две женски кучки по земја што се срам за цела македонија што дошле на такво ниско ниво....

EDIT: P.S: Ок извини незнаев дека вие македонците сте горди на риткомадафакака, ДЈ Марте, Лиде На Венко, Конопова и Фросе Фро... Само напред еден ден и како нација ќе не снема... Та не сте за џабе северџани... та не се џабе младите бегат во странство...
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Овој Македонец? Абе ај бегај там не трескај зелени.... Овој е ГУПЕЦ... Да правеше нешто корисно ајде... Мене ништо не ми смета... само отидоа предалеку со глупостите.... и извини ама не сум педер како тебе да дркам на вакви видеа... Предпоставувам дека и ти си дел од тие деца кој го следат што кога објавува видео со глупости мокре ти се курето мало...

А начинот на кој успева му е доста креативен.. со влечење на две женски кучки по земја што се срам за цела македонија што дошле на такво ниско ниво....

EDIT: P.S: Ок извини незнаев дека вие македонците сте горди на риткомадафакака, ДЈ Марте, Лиде На Венко, Конопова и Фросе Фро... Само напред еден ден и како нација ќе не снема... Та не сте за џабе северџани... та не се џабе младите бегат во странство...
Хахахахахахахах. Те погодив во срце а :pos:

Никој од Македонскиве тиктокири не следам зошто само без веза нешто пумпаат, без хумор. Таков му е алгоритамот на кинезиве, па ќе излези по некој залутан Македонец на екран.

Едно што имам приметено на едно 90% од македонскиве видеа се вакви невини душички што на мравка не газат, морални и што уште не. Коментираат секакви гнасни навреди. Затоа и те цитирав.

Мене ич такво не ме боли ни за Дитко ни за Ритко и било кој друг, ако сака 10 нека ги шета како кучки.

Вие ми сметате, токсичните ѓубрина што фрлате камен по секого, најчесни и најморални сте во државата, па му судите на секој.

Остај те ги луѓето да си го живеат животот како сакаат, ебаве гнојој.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
813
Поени од реакции
1.295
Хахахахахахахах. Те погодив во срце а :pos:

Никој од Македонскиве тиктокири не следам зошто само без веза нешто пумпаат, без хумор. Таков му е алгоритамот на кинезиве, па ќе излези по некој залутан Македонец на екран.

Едно што имам приметено на едно 90% од македонскиве видеа се вакви невини душички што на мравка не газат, морални и што уште не. Коментираат секакви гнасни навреди. Затоа и те цитирав.

Мене ич такво не ме боли ни за Дитко ни за Ритко и било кој друг, ако сака 10 нека ги шета како кучки.

Вие ми сметате, токсичните ѓубрина што фрлате камен по секого, најчесни и најморални сте во државата, па му судите на секој.

Остај те ги луѓето да си го живеат животот како сакаат, ебаве гнојој.
Немаш што да ме погодуваш во срце ја само си го кажав моете мислење и мојот став. Ниту јас следам тикток(по големо кинеско срање од тоа нема) ама споделуват го видеото по фејсбук/инстаграм и излегува на насловна страна дали ти сакаш или несакаш....

Замисли утре ќе имаш деца и ќе ги гледат нив(толкава крави на 20 годишна воздраст) и сите тие глупости како лазат по земја па ќе почнат твојте деца да ги имитират и они тоа да го прават....
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
261
Еден период минатата година, најверојатно кога почна Тикток атракцијата кај нас, ептен ме удри во глава пропастот кој што допрва нè чека со генерацииве што доаѓаат. Ама по некое време си викам, па и ние би биле исти да бевме на нивна возраст. И ние сме се глупирале пред камера, сме се сликале, сме се бламирале на hi5, msn. Можеби не до тој степен како денешниве млади, но и сега да најдам/прочитам некоја глупост од мене ќе ми падне срам. И некако пробав да ги сфатам.
Едноставно таков е начинот на живот моментално, без разлика дали се млади или стари, целата смисла за постоење им е поврзана со интернетот и тоа е тоа. Тие што се свесни за она што се случува и за тоа како го трошат времето на нешто што не ни постои, со текот на времето се оттргнуваат и се учат да живеат поразлично од современиот свет.
Единствено нешто што ми е мака е тоа што навистина тинејџериве се пропаст. А бе да ги прашаш најопшто прашање тие нема да знаат да одговорат. Не дека ние сме се убивале од учење или сме имале којзнае каква желба да дремеме над книга, ама сме успевале некако да го вклучиме паметот и да се снајдеме, да запамтиме нешто, да се заинтересираме. Сметам дека најголема заслуга за ова што се случува имаат родителите, сакајќи да им се тргнат обврските поврзани со децата, тие уште од најрана возраст им поклонуваат скапи телефони, и сè додека детето е мирно и си се занимава, тие можат на раат да уживаат. Јас додека не сум ја кажела таблицата не сум смеела од маса да станам.
Баш имав можност пред некое време да разговарам, случајно, со еден тинејџер и приметив дека секој втор збор му е англицизам. Кога го прашав зошто зборува англиски јазик со примеси на македонскиот, детето ми кажа дека јазикот наш не му се допаѓал толку колку што му се допаѓа англискиот, и дека како и да е за некоја година тој ќе си го фател патот под нозе надвор од државава. И мислам дека ова доволно кажува за аспирациите на нашите млади и за иднината.
Поентата ми е, го разбирам движењето, развојот на технологијата, желбата да се биде дел од современиот свет, наоѓање на занимација, но доколку не се преземе нешто во однос на самиот систем на образование, приклучување на младите во најразлични активности со цел да им се активира сензорот за размислување, тешко нам, а и ним.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom