Начини за заработка за тинејџер?

Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
vo nasava drzava tesko mozes da najdes rabota, edinstveno ako imas sreka v kladilnica mozes da prezivees nekako i da ne gi arcis tvoite, se e svrteno natamu
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Anonimen напиша:
Btw fala vi mnogu najdov rabota u klub eden na motorgii tato e direktor:D
Клуб на моторџии?„Тато“ е директор?

Што зборуваш?! Плаќаат некаде да бидеш во КЛУБ за моторџии?

Има место за чистач?:) хахахаха
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас пред две години работев кај татко ми во фирма. Онака - човек за се:) Чистење, кафе правење, куцање фактури, трчање по телефон, работа со другите работнички во хала... Абе убавини. И заработив добро.
Сепак, оваа година планирам да најдам нешто позабавно, да кажеме во кафич или слично. Нормално, ќе треба и за тоа да се најдат врски, како што некој кажа погоре - без тоа нема работа освен ако не ми се качува на шипка - али ќе биде...
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
неможам да ти помогнам многу во тој проблем оти цел живот од пред да научам да читам и бројам работам и имам постојана работа. Моментално работам како сервисер за мобилни веке 4/5 години професионално. Во секој случај ако ти е само за работа а не и плата можеш скоро секаде, но ако ти е битен и твојот труд да се цени без диплома и знаење многу тешко.
Јас имам 19години. Заработувам месечно повеке одколку што е македонскиот стандард, можам да си дозволам нормален живот, да тргнам некој денар на страна и покрај тоа што можам да си дозволам секоја вечер да искочам во кафана итн... и тоа благодарение на татко ми, како и да е и да не е татко ми јас скоро во секој втор сервис за мобилни телефони во Македонија можам да се вработам, оти имам добра репутација.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Eпа брат во Македонија тешко се наоѓа работа освен со врски...јас летото ненормално многу пари трошам,секој ден не ми беа доволни парите што ми ги дава татко ми...тој има уште да ми даде ама сепак,знае дека треба да се научам дека нема секогаш да биде он тука да ми даде пари...и така еден ден се одлучив да почнам да работам,ама јас од почеток си знаев кај ќе работам...во фирмата на татко ми,ми даде да ги редам пиперките,да ги лупам,да ги ставам да се печат и слично,и ми даваше плата како и секој човек што работеше таму,350 денари дневница..тоа беше летото,сезоната кога се правеа ајвари,пинџури,лутеници и слично...следното лето пак размислувам да идам таму...е сега преку школската година не знам,не верувам ни дека ќе најдам време за било каква работа...ама не верувам ни дека времето ќе ми стига ако работам по 8 саати на ден.....како и да е,не значи дека ако некој не може да најде работа и тебе ќе те снајде исто,ти дадоа добри совети ацид и гравети грејв...барај колку што можеш повеќе,сигурно ќе најдеш некаде работа,знам дека ти се важни парите,но и да нема некоја којзнае колкава плата некоја работа што ти ја нудат,добра е колку за почеток,можеби подоцна ќе ти се зголеми,а можеби и во меѓувреме ќе најдеш и подобра работа....:smir:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Rabotev kaj tatko mi za 500 denari dnevnica krevav raboti za eden mesec zarabotiv 12000 den.Ubavo bese si kupiv obleka i si kupiv red drugi raboti sto mi trebaat.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
StevoMC напиша:
Rabotev kaj tatko mi za 500 denari dnevnica krevav raboti za eden mesec zarabotiv 12000 den.Ubavo bese si kupiv obleka i si kupiv red drugi raboti sto mi trebaat.
И што ? Каков е твојот совет?!

Дечки...кажете начини за заработка...а не вие како сте заработувале...:tapp:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
значи претходниве двајца добивале пари од нивните родители т.е. заработени али сепак парите идат преку нивните родители, додека јас лично им ги вадам парите на муштериите од џеб. хахах :) иначе ако си доволно паметен не е тешко да најдеш работа, барем во Скопје...
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Necrophilia напиша:
значи претходниве двајца добивале пари од нивните родители т.е. заработени али сепак парите идат преку нивните родители, додека јас лично им ги вадам парите на муштериите од џеб. хахах :) иначе ако си доволно паметен не е тешко да најдеш работа, барем во Скопје...
Абе јесда идат преку татко ми ама без работа џабе што е татко ми,денарче немаше да ми даде,така да тие се мои пари заработени,единствено работата е фатена преку врски :helou:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
како и да е, неможете да се жалите дека во Македонија е лошо за живеење, се крпи-се трпи али сепак имате пари за мобилни телефони, за автомобили, за станови, за компјутери, за сметки...
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Да ви препорачам да работите нешто со компјутери. Јас кај татко ми работам онака кога-како купил некој РАМ или графичка па одам да му објаснам како шо работи или ако не знаат нешто да снимаат да им покажам онака некои прости работи
 

albanian_boy

pershendetje te gjitheve
Член од
14 април 2006
Мислења
252
Поени од реакции
10
pa vaka drugar imas poveke nevladini organizaci sto sproveduvat razlicni anketi i mislam deka ke uspees da se piknes nekade mislam kako anketar ,nema da imas koj znae kolku prihod mesecno ama sepak nema da bides kako sega bez prihodi sto si normalno i ako se pokazes kako uspesen anketer ke te unapredat i ke ucestvuvas vo nekoi povazni anketi so gi sproveduvat ,imam poveke drugari so rabotat taka ,ajde ajde vredi da se proba sekoj pocetok e tezok taka li?
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
idi u amerika na 3 meseci...golema e verojatnosta da zarabotis, i plus iskustvo plus ti e.

vtor neacin veke go kazaa: kafiv mafic itn.

tret: kontakt (prijatel) da te butne

4t: ima mn firmi so rabotat so personal relations. Znaci treba da trcas i da prodavas proizvodi na teren. U glavnom ne se mn plateni ovie dek rabotis na procent.

5. deka i ja sum 19 glej sea volontiraj, puni si go CVto za posle da imas so da ponudis i da moes da baras mrsna plata :D

poz:zlo:
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Ej decki koga veke suskate za rabota i jas baram rabota ama po moznost da zeam nakaj 30000den plata a rabotata da mi bidi nisanje vrata
nekoj sovet please?
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Oliver^^ напиша:
Ej decki koga veke suskate za rabota i jas baram rabota ama po moznost da zeam nakaj 30000den plata a rabotata da mi bidi nisanje vrata
nekoj sovet please?
ОООоо, некој инженери неможат да земат по 30 000 ти ќе земаш. Мочко еден!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom