Нација

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Ај вака очигледно дека дете од 7 години би ги сфатило тие работи ама тебе ти оди со потешкотии... иманео точно Тесла плаќал даноци во САД и таму ги развил своит проекти, еве роѓена сестра ми е во Америка и таа и ден денеска се осеќа како србинка и таа плаќа даноци таму но секогаш во склад со нејзини могуќности помага овде, али да не одиме толку далеку, имаме наша држава каде што плаќаме еданоци и јас и ти, ти се претставуваш за некаков си влаин јас за србин, плаќаме даноци, работиме тука но ти си влаин јас сум србин, а и двиацата имаме македонско државјанство дали тоа значи дека сме македонци? а да не ги спомнувам 25% браќава, трет актуелен пример имаш Новак Ѓоковиќ моментално најбољи тенисер на свет, роден во Србија, живее во Монте Карло и плаќа даноци на Монако, своите успеси ги остварил секаде а најмалку во Србија и тој се претставува како Србин, дали по тебе и Ѓоковиќ не е Србин... јас знам дека си србофоб/русофоб ама немој бе другар да тресеш дебилни глупости кои деете од 7 години ги сфаќа.
Јас сум македонски влав, ти си македонски србин, нема тука што да се спори, како што Тесла бил американец од српско (или беше хрватско) подријетло или порекло. Американската нација и нејзините припадници се оформуваат на поинаков начин од оние во Европа, секој може да биде амер доколку сака, а Тесла очигледно сакал бидејќи го поминал 80% од животот таму.
Не сум србофоб или русофоб, од каде сега тоа? Аргументите и фактите се такви какви што се, тоа што фактите упатуваат кон сериозна геноцидна црта во мнозинството припадници на србијанскиот народ не е нешто кое ме радува, напротив, ќе беше подобро да не е така. Да немало клања, масакри и погроми по Тиквешија, охридско, кратовско, паланечко и каде све не, да немало масовни четнички клања во WW2, да немаше Сребреница, Вуковар, Овчара, опсада на Сарајево, бомбардирање и гранатирање на Дубровник, заговарање на Милошевиќ и Мицотакис за поделба на Македонија, да немаше закани од Шешељ дека ќе ја згазел Македонија за два дена ако му даделе една дивизија...

Ако некој народ смее да се дичи со постигнувањата на разни полиња, тогаш треба и да се кае и да се свести за негативните ствари кои ги имаат правено негови припадници. Еден твој сонародник на форумов ми се закануваше со клање пази :pos:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас сум македонски влав, ти си македонски србин, нема тука што да се спори, како што Тесла бил американец од српско (или беше хрватско) подријетло или порекло. Американската нација и нејзините припадници се оформуваат на поинаков начин од оние во Европа, секој може да биде амер доколку сака, а Тесла очигледно сакал бидејќи го поминал 80% од животот таму.
Не сум србофоб или русофоб, од каде сега тоа? Аргументите и фактите се такви какви што се, тоа што фактите упатуваат кон сериозна геноцидна црта во мнозинството припадници на србијанскиот народ не е нешто кое ме радува, напротив, ќе беше подобро да не е така. Да немало клања, масакри и погроми по Тиквешија, охридско, кратовско, паланечко и каде све не, да немало масовни четнички клања во WW2, да немаше Сребреница, Вуковар, Овчара, опсада на Сарајево, бомбардирање и гранатирање на Дубровник, заговарање на Милошевиќ и Мицотакис за поделба на Македонија, да немаше закани од Шешељ дека ќе ја згазел Македонија за два дена ако му даделе една дивизија...

Ако некој народ смее да се дичи со постигнувањата на разни полиња, тогаш треба и да се кае и да се свести за негативните ствари кои ги имаат правено негови припадници. Еден твој сонародник на форумов ми се закануваше со клање пази :pos:
Види национална припадност е чуство, јас сум србин без разлика каде и да сум, така и Тесла кое исто во повеќе наврати го истакнува, сега може да вртиме теми колку сакаш но Американец да си треба отприлика рецимо дас еи родене таму и да незнаеш за друг нациоенален иденетитет како 90 посто од дебиланата америчка, но Тесла таму отишол како формирана личност и научник и српството секаде го истакнувал, ти кажав прогуглај за посетата во Београд, зошто не ја посетил Москава или Токио или Лондон како остварен научник, туку така му текнало да дојде во Београд меѓу своите, да зборува на српски и да се поноси со тоа... днеска го имаш Лионел Меси најбољи фудбалер на свет, 90 посто од животот го поминал во Шпанија и остварил неверојатни успеси во истата земја, дошол тука како многу мал но знаеш што е тој?... сакаш уште примери или доволно ти е, човече не ми се верува дека со тебе се расправам кој бил Тесла на кого на сахрана по лична желба му биа свиереан „Тамо далеко“
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Абе сигурно еден од најголемите изумители, футуристи и инвенторот на наизменичната струја се занимавал со србендиство. Сигурно кога отишол во Њујорк им викал: "Србија до Токија" и пеел четнички песни. :pos:
Само празни луѓе без никакви индивидуални способности и лични квалитети можат да се занимаваат и гордеат со национализам. Таквите луѓе имаат потреба од колектив и поради тоа се приклучуваат во веќе постоечките матрици.

Од друга страна пак луѓето со индивидуален квалитет и капацитет каков што бил Тесла немаат потреба од такви групирања, а и нема нешто побизарно од тоа да си горд што имаш некаква припадност. Се гордееш на нешто што си го наследил, а не направил. Луѓето како Тесла не можат да занимаваат со такви тривијални работи како национална гордост, туку гледаат да постигнат нешто со кое што човештвото би можело да има голема придобивка и да оди напред. Сигурно Тесла кога ја измислувал струјата во мисли ја имал Велика Србија :pos: и се мислел како ќе ги отераат Албанците од Косово.

Во денешно време, модерниот човек повеќе може да се зближи преку некој заеднички интерес или хоби, отколку со национална припадност. Побрзо би се зближил со некој Јапонец кој гледа филмови од Кубрик и слуша музика од Дејвид Боуви, отколку со некој Македонец кој гледа турски серии и слуша турбо фолк.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе сигурно еден од најголемите изумители, футуристи и инвенторот на наизменичната струја се занимавал со србендиство. Сигурно кога отишол во Њујорк им викал: "Србија до Токија" и пеел четнички песни. :pos:
Само празни луѓе без никакви индивидуални способности и лични квалитети можат да се занимаваат и гордеат со национализам. Таквите луѓе имаат потреба од колектив и поради тоа се приклучуваат во веќе постоечките матрици.

Од друга страна пак луѓето со индивидуален квалитет и капацитет каков што бил Тесла немаат потреба од такви групирања, а и нема нешто побизарно од тоа да си горд што имаш некаква припадност. Се гордееш на нешто што си го наследил, а не направил. Луѓето како Тесла не можат да занимаваат со такви тривијални работи како национална гордост, туку гледаат да постигнат нешто со кое што човештвото би можело да има голема придобивка и да оди напред. Сигурно Тесла кога ја измислувал струјата во мисли ја имал Велика Србија :pos: и се мислел како ќе ги отераат Албанците од Косово.

Во денешно време, модерниот човек повеќе може да се зближи преку некој заеднички интерес или хоби, отколку со национална припадност. Побрзо би се зближил со некој Јапонец кој гледа филмови од Кубрик и слуша музика од Дејвид Боуви, отколку со некој Македонец кој гледа турски серии и слуша турбо фолк.
Ја па видиш повеќе поштујем и би се зближил со луѓе кои имаат индивидуални квалитети но на прво место им е заедницата, групата, нацијата од колку дебили кои промовираат тој либерален индивидуализам со ставање во прв план само личниот интерес, исто така ако човекот ми одговара нека гледа и турски серии и турбо фолк нека слуша тоа е ствар укуса и ако ги бираш друштвата ради укусот тогаш имаш огромни проблеми во животот.
А примерот со Јапанецот ти е баш погоден, кои важат за едни од најпаметни и најнационалисти, кој националаизам не ретко се граничи со шовинизам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Абе сигурно еден од најголемите изумители, футуристи и инвенторот на наизменичната струја се занимавал со србендиство. Сигурно кога отишол во Њујорк им викал: "Србија до Токија" и пеел четнички песни. :pos:
Само празни луѓе без никакви индивидуални способности и лични квалитети можат да се занимаваат и гордеат со национализам. Таквите луѓе имаат потреба од колектив и поради тоа се приклучуваат во веќе постоечките матрици.

Од друга страна пак луѓето со индивидуален квалитет и капацитет каков што бил Тесла немаат потреба од такви групирања, а и нема нешто побизарно од тоа да си горд што имаш некаква припадност. Се гордееш на нешто што си го наследил, а не направил. Луѓето како Тесла не можат да занимаваат со такви тривијални работи како национална гордост, туку гледаат да постигнат нешто со кое што човештвото би можело да има голема придобивка и да оди напред. Сигурно Тесла кога ја измислувал струјата во мисли ја имал Велика Србија :pos: и се мислел како ќе ги отераат Албанците од Косово.

Во денешно време, модерниот човек повеќе може да се зближи преку некој заеднички интерес или хоби, отколку со национална припадност. Побрзо би се зближил со некој Јапонец кој гледа филмови од Кубрик и слуша музика од Дејвид Боуви, отколку со некој Македонец кој гледа турски серии и слуша турбо фолк.
Интересно што го спомена боуви, на членот кој те цитирал погоре подраг му бил Дража него Дејвид Боуви, коа и да ми текне се смеам :D :Dво ИРЛ тешко да сретнеш такви моменти, затоа виртуелниот свет има предност за некои ствари.
Автоматски споено мислење:

И пола милион сме биле и сме се вратиле назад, а некои комплекси за колку и дали сме важни или не немаме. Империјални амбиции и што ти ја знам тоа барај кај колегите источно од Дунав.
2019 и 2018 доселувањето дојде блиску на ниво на иселувањето, а доселениците се најголем дел од екс-ју и Албанија. Бројот на родени после стрмен пад веќе 3 години стагнира, а податоците по месеци сега за сега наговестуваат и малку подобра година од лани. Шокот од влегувањето во ЕУ полека проаѓа и јазок ќе станува се помал. За структурата на доселените ги погоди привремените работници, но не и за стартице на умирачка. Како и да е и гастарбајтерите и во Германија почнаа како што кажува името, како гости на сезона-две кога сфатија дека им е поисплатливо да се закотват него да одат наваму натаму секоја година.

Премногу се залетуваш, ти го имам спомнато еднаш Данинг-Кругер каде што лицата со помала вештина и знаење страдаат од илузиорна надмоќност. Така и ти со темиве каде што се залетуваш со голема самодоверба и тропаш глупости.
Прво беше дека обалата е распродадена, а во стварност ниту 1% од нејзе не е во странски раце. Па задолжени ко Грчка, a врвот на задолжувањето на Хрватска 2014та е на ниво на Грција од 80ти. Лани дури имаше суфицит, одење во ранг погоре со крединтиот рејтинг и пад на јавниот долг како % од БДП 5 години по ред. Па дека странците имаат сите фирми иако твоите линкови ти покажаа дека не е така, па дека енергетиката е странска, што пак не е точно. Единствено погоди за банките, но и расипан саат 2 пати точно покажува време.
На крај сега дојдовме до ќош кај што аргументи ти се исмевање со името на лик кој што веројатно може илјада пати да те купи тебе и сите околу тебе со се партали и да му остане кусур и нешто спомнување тука на Романешти.

p.s. Од што се толку лоши странските инвестиции за истата работа кај германски газда 1120 евра, кај хрватски 480. Камо среќа да сме сите германска колонија кај што швабо ќе ти дава за во маркет кутии да редиш за 1000 евра.
Прегледај го приврзокот 265716
Пази, научил некој поим како Донинг-кругер и сеа си мисли дека е геније, јадничак.
Ти си толку бистар што не можеш да погодиш соодветна тема и тераш оф-топик со недели. Бог и хрвати да чувају...
Секој мој пост е поткрепен од десетици усташки извори, значи не употребувам србијански или босански па да се каже дека има анимозитет кон рвати, него from the horses mouth.

Ајмо сеа нова тура линкови од усташки извори :





И тоа последниот е од 2004, а пред него има од 2014, којзнае каква е денес ситуација. Цели острови на продаја ццц, не ти доаѓа како усташа да се убиеш сега? И јас не знаев колку е трагична ситуација со рватството.
Дали ти тоа сакаш да протнеш лага дека емигрантите кои бегаат од лијепа наша се надокнадени со странци? Треба некој да е умоболен да се пресели од развиена земја во рвацка а да не е пензионер кој ќе си пие кафе кулирајќи и гледајќи во море.
Па само 2001-2011 изгубиле скоро милион луѓе овој лаже па лаже хаххах кој лик преде прича дека население се одржавало преку странци. Ајде ќе видиме наредна година шта је било 2011-2021, ако испаднат 3 милиони ќе биде страшно.


Раја низ рвацка оргазмира на вакви и слични песни, најпопулариот певач им е окорели усташа.
Геноцидот е во основата на хрватството.
 
Последно уредено:

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Пази, научил некој поим како Донинг-кругер и сеа си мисли дека е геније, јадничак.
Ти си толку бистар што не можеш да погодиш соодветна тема и тераш оф-топик со недели. Бог и хрвати да чувају...
Секој мој пост е поткрепен од десетици усташки извори, значи не употребувам србијански или босански па да се каже дека има анимозитет кон рвати, него from the horses mouth.

Ајмо сеа нова тура линкови од усташки извори :





И тоа последниот е од 2004, а пред него има од 2014, којзнае каква е денес ситуација. Цели острови на продаја ццц, не ти доаѓа како усташа да се убиеш сега? И јас не знаев колку е трагична ситуација со рватството.
Гледаш ли бе колку не знаеш ниту да читаш што си постирал, ниту да прокопаш малку повеќе? Малку направи повеќе research на темата што сакаш и пробај и да наоѓаш и информации што одат контра твојата теза. Ако не, преќути си некоја тема ко што правиш секој пост. Од што ти се јаки аргументите сега од Дрк и Романешти се пребаци на Јасеновац и Градишка Стара...Секој аргумент му е клик бејт наслов и приказниште што сиротињата од рестото од Југа си ги кажува да се теши од типот на “џабе хрвативе у ЕУ, цела обала им ја купија странци“. ;)

Клик бејт наслови него му се сериозно истражување. Не за џабе се најмногу од 2013-14, се тресеа сите ќе изнакупат странците се и на крај тресла се гора родио се миш. Ете на тоа од Јутарњи 30% само стои во насловот, после никаде го нема. Пишува за 35.000 недвижнини што имаат странци во цела Хрватска, вкллучувајќи и србите што избегаа без државјанства. 35.000 што станови, што куќи, што ниви низ 56,000 км2 и илјадници километри обала. Што е најинтересно најмногу недвижнини имаат словенците на кои 90% им се викендици наследени од Југославија. Прошетај малку поред хрватска обала и најди ми ги странците кои ја изнакупувале цела.

Островите ми се секогаш омилена тема. Знаеш колку острови се продадени од 2000-2016та? 5, можеби уште некој сега отишол, но чисто се сомневам. И од тие 5 еден е што доашол во пакет заедно со хотелот што државата го приватизираше и тоа му го продаде на хрват :D
Знаеш дека островите и да ги купиш ретко кога некој остров има еден газда,туку ќе купиш пола остров,а пола ти е државно земјиште? 85% од сите острови се во 100% посед на државата, а 65 острови кои се населени и да сакаш не можеш да се одговориш да ги изнакупиш земјиштата од илјадници сопственици..... :pos:
Едни исти 10 огласи што седат со години, колку вистина острови се купени е друг муабет. Ако купиш остров не можеш ништо да градиш во првите 6 метра околу обалата (не можаш ни да забраниш некој да ти се бања таму!). На тие острови објекти нови не можеш да градиш, само можеш постоечки да обновуваш.Тие острови ако ги купиш ќе направиш од некој усташа милионер,а единствено ќе можеш овци да чуваш на нив, без вода, без струја, на камењар.

Линкот за водата ти е обичен фејк њуз: https://faktograf.hr/2019/05/29/jesu-li-strane-kompanije-preuzele-hrvatske-izvore-vode-pa-i-ne-bas/ ;)
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Гледаш ли бе колку не знаеш ниту да читаш што си постирал, ниту да прокопаш малку повеќе? Малку направи повеќе research на темата што сакаш и пробај и да наоѓаш и информации што одат контра твојата теза. Ако не, преќути си некоја тема ко што правиш секој пост. Од што ти се јаки аргументите сега од Дрк и Романешти се пребаци на Јасеновац и Градишка Стара...Секој аргумент му е клик бејт наслов и приказниште што сиротињата од рестото од Југа си ги кажува да се теши од типот на “џабе хрвативе у ЕУ, цела обала им ја купија странци“. ;)

Клик бејт наслови него му се сериозно истражување. Не за џабе се најмногу од 2013-14, се тресеа сите ќе изнакупат странците се и на крај тресла се гора родио се миш. Ете на тоа од Јутарњи 30% само стои во насловот, после никаде го нема. Пишува за 35.000 недвижнини што имаат странци во цела Хрватска, вкллучувајќи и србите што избегаа без државјанства. 35.000 што станови, што куќи, што ниви низ 56,000 км2 и илјадници километри обала. Што е најинтересно најмногу недвижнини имаат словенците на кои 90% им се викендици наследени од Југославија. Прошетај малку поред хрватска обала и најди ми ги странците кои ја изнакупувале цела.

Островите ми се секогаш омилена тема. Знаеш колку острови се продадени од 2000-2016та? 5, можеби уште некој сега отишол, но чисто се сомневам. И од тие 5 еден е што доашол во пакет заедно со хотелот што државата го приватизираше и тоа му го продаде на хрват :D
Знаеш дека островите и да ги купиш ретко кога некој остров има еден газда,туку ќе купиш пола остров,а пола тие државно земјиште? 85% од сите острови се во 100% посед на државата, а 65 острови кои се населени и да сакаш не можеш да се одговориш да ги изнакупиш земјиштата од илјадници сопственици..... :pos:
Огласи колку сакаш, колку вистина се купени е друг муабет. Ако купиш остров не можеш ништо да градиш во првите 6 метра околу обалата (не можаш ни да забраниш некој да ти се бања таму!). На тие острови објекти нови не можеш да градиш, само можеш постоечки да обновуваш.Тие острови ако ги купиш ќе направиш од некој усташа милионер,а единствено ќе можеш овци да чуваш на нив, без вода, без струја, на камењар.

Линкот за водата ти е обичен фејк њуз: https://faktograf.hr/2019/05/29/jesu-li-strane-kompanije-preuzele-hrvatske-izvore-vode-pa-i-ne-bas/ ;)
Немам јас толку креативност да измислам лик кој се презива Дрк :D тоа да ти било усташко породично презиме. Дрк. Твојот линк е фејк њуз.
Самиот факт што една земја продава делови од своја суверена територија е доволно поразителен. Ти не размислуваш рационално туку емоционално, што е нормално бидејќи си усташа и како таков засегнат од муабетот. Можеш ти да дисквалификуваш линкови колку сакаш, реалноста ќе остане дека рватите изумираат и дека ќе изумрат многу поскоро отколку што би сакал. Него, со колку жители започна РХ во 1991 а колку има сега? :D


Ја сам збиља шокиран, долгот 95% од БДП, последен пат пред некоја година на ХРТ коа слушнав беше 80%. Па ок, како најратоборен народ уште од Спарта наваму (пола милион аскер ротирале 1991-95 ахахахх) Само напред, нек финансираат армија лажни бранители, нек се врти пара :)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Хахаха абе ти немаш дно,а ? :ROFLMAO:
Линк од 2009та од некој си независен портал на градот Пореч....независен портал на град со популација како Делчево :ROFLMAO: Не обичен портал, ами независен и тоа! Веројатно денес мојот и твојот клик им се единствени.

1599680897934.png
Ова е на самата држава, а вкупниот долг уште повеќе е потонат.

1599682095489.png


Пак не читаш што постираш... фатил да докажува, a не му иде дека во Хрватска се јаде дрва и камња, дека готово само што не изумреле хрватите, карма геноцидна ги стигна, а јас сум бил емотивно приврзаниот што ете слеп не ја гледа ситуацијата. :pos:

Ете и мојот линк фејк њуз....поверно е дека некоја америчка корпорација без име од Делавер земала некој извор, а тоа што стои во регистар дека се сопственици 4ца браќа државјани на РХ е фејк њујз. Ете во право си за тоа ако ти така кажеш о ти негоцинед и објективен праведнику. :pos:Не ти е и на тебе лесно.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Хахаха абе ти немаш дно,а ? :ROFLMAO:
Линк од 2009та од некој си независен портал на градот Пореч....независен портал на град со популација како Делчево :ROFLMAO: Не обичен портал, ами независен и тоа! Веројатно денес мојот и твојот клик им се единствени.

Прегледај го приврзокот 265787
Ова е на самата држава, а вкупниот долг уште повеќе е потонат.

Прегледај го приврзокот 265788


Пак не читаш што постираш... фатил да докажува, a не му иде дека во Хрватска се јаде дрва и камња, дека готово само што не изумреле хрватите, карма геноцидна ги стигна, а јас сум бил емотивно приврзаниот што ете слеп не ја гледа ситуацијата. :pos:

Ете и мојот линк фејк њуз....поверно е дека некоја америчка корпорација без име од Делавер земала некој извор, а тоа што стои во регистар дека се сопственици 4ца браќа државјани на РХ е фејк њујз. Ете во право си за тоа ако ти така кажеш о ти негоцинед и објективен праведнику. :pos:Не ти е и на тебе лесно.
Не е лесно да се констатира дека некој етнос изумира, уште помалку е лесно да се констатира дека кај некој етнос, повеќето од луѓето кои го сочинуваат = имаат сериозно патолошка црта (геноцидност), мене овие ствари не ме веселат, тажни се.
Интересни се лицата како тебе кои се во denial и по секоја цена сакаат да ги искриват фактите, лажат, спинуваат и се трудат по секоја цена да ја сокријат реалноста.

А таа е дека хрватскиот етнос изумира со драматично темпо.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Не е лесно да се констатира дека некој етнос изумира, уште помалку е лесно да се констатира дека кај некој етнос, повеќето од луѓето кои го сочинуваат = имаат сериозно патолошка црта (геноцидност), мене овие ствари не ме веселат, тажни се.
Интересни се лицата како тебе кои се во denial и по секоја цена сакаат да ги искриват фактите, лажат, спинуваат и се трудат по секоја цена да ја сокријат реалноста.

А таа е дека хрватскиот етнос изумира со драматично темпо.
...и не само хрватскиот, македонци веќе нема.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
...и не само хрватскиот, македонци веќе нема.
Да, и македонскиот народ е во процес на изумирање, посебно потпомогнато од миграцијата во странство на млади луѓе кои фамилии ќе растат некаде далеку, во комбинација со внатрешното раселување како резултат на арнаутското етничко чистење (за кое добар дел кривица сносат и самите македонци).
Има многу етности по свет на кои им се заканува исчезнување.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Да, и македонскиот народ е во процес на изумирање, посебно потпомогнато од миграцијата во странство на млади луѓе кои фамилии ќе растат некаде далеку, во комбинација со внатрешното раселување како резултат на арнаутското етничко чистење (за кое добар дел кривица сносат и самите македонци).
Има многу етности по свет на кои им се заканува исчезнување.
Просто “свршуваш“ и лиги ти течат на самата помисла на исчезнување на Македонскиот народ... Признај, не е ли така?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Просто “свршуваш“ и лиги ти течат на самата помисла на исчезнување на Македонскиот народ... Признај, не е ли така?
Интересно, од моја страна имаш фер и коректен однос и апел да се придонесе на темава, а ти возвраќаш со тешки навреди. За жал, тоа е типично за македонецот, на арно враќа со лошо.

Јас не сакам ниту еден етнос да исчезне, како што исчезнува мојот етнос во рамките на РСМ и за 2-3 генерации ќе го нема. Тоа што фактите говорат дека македонскиот народ, како и многу други, исчезнува = тоа е само факт и ништо повеќе. Ако македонците сакаат нешто да направат, пример национална стратегија за спас, би било добро. Но како што гледаме, нема ништо такво на повидок. Каде е тука МАНУ?

Сите етноси имаат своја почетна фаза, развој, пик, опаѓање и исчезнување. Некои, како корејците во Ј.Кореја имаат нестварно низок наталитет 1,06 или така нешто, а за проста репродукција во земја од првиот свет треба секоја жена да роди 2,1 дете во просек.
Но не може да се каже дека корејците исчезнуваат, бидејќи имале пик од 50 милиони, така да во иднина може ќе имаат 25 или 30 но можат да си го дозволат луксузот на немање деца без да исчезнат во скоро време.

Македонците кои имаа пик од 1,3 милиони не можат да си играат со низок наталитет, висок морталитет, стравична емиграција и уште на врат да им се бесат арнаути кои етнички чистат.
Но македонците се оддадоа на криминал, корупција, непотизам, клиентелизам, државен арамилак од тешки размери. Сето тоа ги обесхрабрува младите да имаат деца, или ако имаат ќе имаат едно, и секако = ја мотивира емиграцијата на најчесниот, најпродуктивниот, најкреативниот слој на население.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Има некои реални бројки за колку Македонци се во емиграција? Би требало да се повеќе од во РМ. Но прашање е дали барем кај 10% од нив е останата припадноста кон Македонскиот народ. Не ги обвинувам што речиси и да не вложуваат во матицата, кој појде таму од ,,патриотиве" од РМ на нивните собири ги одра и си ги пикна парите в џеб.
Веројатно единствена прилика за економски развој ни е дијаспората. А на толку народ надвор сигурно има по некој конгресмен или богаташ, само како што кажав многу се изгореле, па не се нафаќаат за некоја соработка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom