Нација

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Проблемот е што сега од денешен аспект и поглед проценуваме како било во времето. Ние не можеме да замислиме како живееле луѓето пред 200 години а не пак во среден век. Луѓето тогаш имале други теми како преживување. Востаниата во тоа време имале социален карактер (против угнетување од страна на владителите) а не национални. Тие подоцна идат а воедно имаат и социо-економски фактори.

Во античка Грција имало демократија ама само таканаречена односно од тогашна перспектива. Од денешна перспектива далеку од демократија ако имаме предвид, дека исклучуваше партиципација на жени, робови или луѓе кои не припаѓале во група на граѓани.

Дали во среден век обичен Србин се борел за нацијата? Или се борел за верата, за кралот, или од што бил принуден? Луѓето тогаш немале едноставно свест за нација и национална припадност. Не битна тема беше.

Владителите, кралските куќи, низ Европа се земале меѓусебе без оглед од потеклото за да владеат, да шират моќ и богатство. Национални размислувања не постојат.

Нациите се резултат на долг процес. Некаде подолго некаде пократко. Тоа е крајниот производ и нормално е пред тоа да има елементи на нација кои се појачуваат.

И @jamajka морам да те корегирам. Рим не освојувал нации туку територии каде што живееле разни групи луѓе, племиња и народи ама не нации. Тоа што го викаш будење на нации токму не е будење туку креирање, нејшен-билдинг процес. Прво е свеста дека постои нацијата, група луѓе со заеднички карактеристики, па потоа следи националниот мит околу кој сите припадници на нацијата се збираат и се идентифицираат, тоа што ги држи заедно. Лесно е со јазик и територија, па потоа следи заедничко минато/историја и за брзо стигнуваш 2000 години на назад со корените на нацијата.
Автоматски споено мислење:

Мое мислење е нација- народ ти е шија-врат, овде ги разглабаме карактеристиките на истите поими, односно и во средновековието и денеска имаш одредена група на народи кои што се поистоветуваат со слични на нив, односно по јазик, култура, вера, фолклор... еве наши луѓее што живеат во на пример Австрија, имаат и австриско државјанство а за кое треба да се откажат од македонско, но иститее истакнуваат дека се македонци, а не австријци иако имаат нивно државјанство а македонско немаат, незнам како по просто да објаснам.
Во средновековието нормално дека имало друг политички-општеествен систем, но тоа нее значи дека немало нации или народ што се поистоветувал со исти на нив.
Нација добива значење со тоа што ти лично и сите од нацијата се замислуваат како дел од неа, му даваат значење. Народите во глобала се пошироко фатени и не издефинирани како нација. Колку народи имаше пред 2000, 1000, 500 години и колку нации имаме денес? Денес многу многу повеќе. Како така, кога постоеле и во минато? Значи не е исто. Имаат сличности ама нации и народи не е исто.

Дали Србин, роден и раснат во Австралија, е дел од србската или австалиската нација? Тоа од него зависит како ќе се чувствува дека припаѓа.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Ај вака, мое е фотошоп твое не е, али саакаш ли да ти најдам слики од партизани и усташаи, партизани и немци?
Во времее ан војна секаде наоѓаш будали, па така и во втора светска војна и во војните во 90-тите , но за да тврдиш дека некоја држава системски вршела геноцид, а тоа да е засновано само на пропаганда на спротивната страна треба да си молумен, но еве викам ти кажи ако сакаш ке ти најдам многу слики со овие интернационалата како соработува со фашисти.

Јас се гордеам на луѓе кои се поистоветуваат со тоа што и јас се поистоветувам и истите гордо го прават тоа, што не ти е јасно незнам, еве јас например ништо не ми е чудно што некој македонец се гордее со Тоше, бидејќи истиот секаде истакнуваше гордо дека е македонец и ова го прави за македонија, инаку точно дека воопшто немам допринеесно нит во кошарка, нит во одбојка, но се трудам колку што можам да допринесам за мојот народ на други начини, ако си вољен и тоа ке ти објаснам но ке ја уништиме темата.

Хахаха дали си ти свесен што збориш, Хаг да ти бил мееродавен правораздавач, па ти имаш во твоја држава УЧКИ кои тој Хаг нејќеше да ги суди, па ти имаш Харадинај кој јавно пишува во книга што правел и како правел, а при тоа секој сведок на мистериозен начин беше убиван и дојде со ослободителна пресуда и ти сега ми збориш Хаг да ти бил релевантен меѓународен суд, после ова мисалм дека Пуно и Дарданиа за тебе се пичкин дим.
Околу цивилизираниот свет, можам да ти одговорам дека Кина, Русија, Грција, Унгарија, Романија, Пољска, Чешка, Словачка...не сметаат баш дека србијанци се геноциден народ, така да и околу консезусот ти паѓа во вода констатацијата.
Доколку сакаш докази околу фотошопирање ке ти постирам тука или отвори нова тема за да нее ја уништиме оваа, али рачунај дека ке се осеќаш дка си многу глуп доколку прифатиш.
Автоматски споено мислење:


не само околу фотошипираање, туку во однос на се што кажав погоре.
Однапред знаев дека ќе следуваат навреди но не ти замерам, не си упатен, колку да знаеш Хаг ги врати случаите на арнаутски воени злочини да бидат судени од овдешен суд, при што овдешниот суд односно Гљујо и неговата багра ги амнестираа манијаците, што наиде на осуда од меѓународната заедница. Мислам дека @Beric Dondarrion е најдобро упатен во таа проблематика и може да потврди.

Хаг е сосема релевантен бидејќи осуди лица од сите завојувани страни, не може да се негира дека србијанците се геноциден народ, сосема систематски имаа конц-логори во Босна и тие нивните квази државици РС, РСК. Сосема е неважно колку систематски се врши геноцид, може да е отворена државна политика (Тречи рајх), може да е нечинење ништо при голема криза и поттикнување на одредени процеси (гладот и епидемии во Ирска), мене ми е жал да се идентификуваш со геноциден колективен идентитет, но што можеш, судбина. Никакви спортски резултати не можат да го исперат срамот на чинење најгнасни злодела врз човечки битија.
Втора светска, како што гледаме на слики, сојузништвото на четниците со силите на оската е многу јасна, па чак и со усташите кои вршеа геноцид над србијанци!

Дај да видеме партизани и германци како соработуваат , баш ме интересира:D, ако се знае дека оската организирала 7 големи офанзиви за да го скрши партизанскиот отпор.
Автоматски споено мислење:

Уште нешто, на темава Игорче го објасни многу концизно и прецизно процесот на стварање на нација и нац.држава, и јас не знаев некои работи кои сега ми се појасни преку неговите постови на темава, пропуштате прилика да научите нешто и се држите кон некои фантазии или инает.

Во крајна линија, нацијата е чувство пред и над се, значи нешто неопипливо, апстраткно.
Јазикот е смешно да се прикажува како врзивно ткиво на една нација, не е само случајот на Германија и Австрија што спомена Игорче, има еден многу подраматичен, тоа е Англија и Ирска каде што ирците 100% зборуваат англиски, јазикот на нивните поробители, својот келтски јазик го владеат околу 2% од ирците, иако е официјално двојазична земја со натписи на двата јазици, сопствениот си јазик им изумира со брзо темпо и покрај напорите на ирските власти да спречат тотално исчезнување.

И сега, пример некој ирец кој говори англиски, според некои би бил англичанец?! Тоа би била голема навреда за ирецот кој се осеќа како ирец.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.583
Поени од реакции
26.098
Проблемот е што сега од денешен аспект и поглед проценуваме како било во времето. Ние не можеме да замислиме како живееле луѓето пред 200 години а не пак во среден век. Луѓето тогаш имале други теми како преживување. Востаниата во тоа време имале социален карактер (против угнетување од страна на владителите) а не национални. Тие подоцна идат а воедно имаат и социо-економски фактори.
Востанието на пример на комитопулите немало врска дека се од социјален карактер. Комитопулот Никола бил малтене втор човек по важност во Царството , но сепак се одметнал и обединил територии кои збореле ист јазик...

Во античка Грција имало демократија ама само таканаречена односно од тогашна перспектива. Од денешна перспектива далеку од демократија ако имаме предвид, дека исклучуваше партиципација на жени, робови или луѓе кои не припаѓале во група на граѓани.
Само во Атина имало демократија, во ниедна друга држава немало. Мислам дека сите тн Грчки држави се монархии.

Дали во среден век обичен Србин се борел за нацијата? Или се борел за верата, за кралот, или од што бил принуден? Луѓето тогаш немале едноставно свест за нација и национална припадност. Не битна тема беше.
Ајде прескокни го Балканот за да не се расправаме беспредметно, ајде отиди во Мала Азија. На пример таму луѓето кога ќе ги прашале што се, ќе кажеле, Ерменец, Курд, Асирец, Селџук, Евреин... И сите си имале свој посебен јазик, а некои си имале дури и своја азбука. Во маалата во градовите имало Ерменско маало, Еврејско маало, Курдско Маало и така натака. Секој припадник на една нација, си имал приказни својствени на таа нација.. Песни својствени на таа нација,.. народни мудрости и така натака.. по што може да се заклучи дека не само што биле национално свесни, туку имале и нацонална гордост...


Владителите, кралските куќи, низ Европа се земале меѓусебе без оглед од потеклото за да владеат, да шират моќ и богатство. Национални размислувања не постојат.
Во Европа ова, и највеќе ради инквизицијата. На исток не е така.


И @jamajka морам да те корегирам. Рим не освојувал нации туку територии каде што живееле разни групи луѓе, племиња и народи ама не нации.
Кога водел освојувачки војни Рим, на запад се соочувал со неорганизирани племиња, поделени меѓусебе и кои само во дадени моменти се обединувале бидејќи имале заеднички интерес. Обично на истокот војувал со Империи, со Птоломејската империја, со Селеукидската ... ќе ги прескокнам Македонците, еве ќе збориме за Илирите. Илирите се кралство со високо развиена државност, на територија која е јазично и културно компактна и не е баш мала, што значи дека опфаќа повеќе племенски заедници. Тракија исто така, Дачија исто така.... Сите факти говорат дека Илирите (незнам самите како се нарекувале) се национална држава. Говореле ист јазик, имале иста култура...

Значи неможеш на овој факт да вратиш „ама царот од бога даден, луѓето неписмени, кур се тресе“... Факт е дека Илирија била држава која ги има сите периметри на една национална држава.


Тоа што го викаш будење на нации токму не е будење туку креирање, нејшен-билдинг процес. Прво е свеста дека постои нацијата, група луѓе со заеднички карактеристики, па потоа следи националниот мит околу кој сите припадници на нацијата се збираат и се идентифицираат, тоа што ги држи заедно. Лесно е со јазик и територија, па потоа следи заедничко минато/историја и за брзо стигнуваш 2000 години на назад со корените на нацијата.
Нејешн билдинг за тазе нациите ако можат да се наречат нации, на пример Југословените, Американците, Австралијанците, Мексиканците, Канаѓаните и така натаму, неможе да се оформи на пример Ерменска нација во 19 или 20 век, кога Ерменската нација постои со милениуми .

Нација добива значење со тоа што ти лично и сите од нацијата се замислуваат како дел од неа, му даваат значење. Народите во глобала се пошироко фатени и не издефинирани како нација. Колку народи имаше пред 2000, 1000, 500 години и колку нации имаме денес? Денес многу многу повеќе. Како така, кога постоеле и во минато? Значи не е исто. Имаат сличности ама нации и народи не е исто.

Дали Србин, роден и раснат во Австралија, е дел од србската или австалиската нација? Тоа од него зависит како ќе се чувствува дека припаѓа.
Дали постои Австралиски национализам и зошто не ?[/QUOTE]
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Однапред знаев дека ќе следуваат навреди но не ти замерам, не си упатен, колку да знаеш Хаг ги врати случаите на арнаутски воени злочини да бидат судени од овдешен суд, при што овдешниот суд односно Гљујо и неговата багра ги амнестираа манијаците, што наиде на осуда од меѓународната заедница. Мислам дека @Beric Dondarrion е најдобро упатен во таа проблематика и може да потврди.
Си седнал да раазимслиш зошто ги вратил, нели истиот суд беше да суди за воени злосторства на територија на поранешна југославија од причина што националните судови немаа капацитет и политичка волја истото ад го направат.
Хаг е сосема релевантен бидејќи осуди лица од сите завојувани страни, не може да се негира дека србијанците се геноциден народ
Харадинај те поздрави.
сосема систематски имаа конц-логори во Босна и тие нивните квази државици РС, РСК.
Доказ?
мене ми е жал да се идентификуваш со геноциден колективен идентитет, но што можеш, судбина. Никакви спортски резултати не можат да го исперат срамот на чинење најгнасни злодела врз човечки битија.
Втора светска, како што гледаме на слики, сојузништвото на четниците со силите на оската е многу јасна, па чак и со усташите кои вршеа геноцид над србијанци!
мене па ми е жал што нее уклучуваш мозок, туку се што ти исерат на снн и дојче веле ти голташ без поговор.
Дај да видеме партизани и германци како соработуваат , баш ме интересира:D, ако се знае дека оската организирала 7 големи офанзиви за да го скрши партизанскиот отпор.
Ти кажав за ова да не се дираш, ама пошто си упорен ајде:
Утакмица помеѓу партизани и немци




мартовски преговири ако некогаш си слушнал за нив па топло ти препорачувам




Како бонус еве ти со усташи


Ти кажаав ако сакаш да те подучаам нешто, што е различно од медеиумите што ти испосрале на глава ти кажав отвори нова тема и ке разговараме на таа тема да не ја тупиме овде, што очигледно ти е циљ бидејќи испадна дека немаш аргументи иако ти ја отвори оваа тема.
Автоматски споено мислење:

Нација добива значење со тоа што ти лично и сите од нацијата се замислуваат како дел од неа, му даваат значење. Народите во глобала се пошироко фатени и не издефинирани како нација. Колку народи имаше пред 2000, 1000, 500 години и колку нации имаме денес? Денес многу многу повеќе. Како така, кога постоеле и во минато? Значи не е исто. Имаат сличности ама нации и народи не е исто.

Дали Србин, роден и раснат во Австралија, е дел од србската или австалиската нација? Тоа од него зависит како ќе се чувствува дека припаѓа.
Делумно си во право, но имааш нови нации/народи, имаш стари нации/народи, нови се рецимо од јужна америка па до северна сите, додека стари се како што објасни јамајка со вешто избегнување на балканот со цел не препуцување.
Додека јас што знам срби и македонци од Австралијаа сите се чуствуват како срби и македонци дури и се групираат, имаат свои кафани, обележуваат свои празници, а родени се таму.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Си седнал да раазимслиш зошто ги вратил, нели истиот суд беше да суди за воени злосторства на територија на поранешна југославија од причина што националните судови немаа капацитет и политичка волја истото ад го направат.

Харадинај те поздрави.

Доказ?

мене па ми е жал што нее уклучуваш мозок, туку се што ти исерат на снн и дојче веле ти голташ без поговор.

Ти кажав за ова да не се дираш, ама пошто си упорен ајде:
Утакмица помеѓу партизани и немци




мартовски преговири ако некогаш си слушнал за нив па топло ти препорачувам




Како бонус еве ти со усташи


Ти кажаав ако сакаш да те подучаам нешто, што е различно од медеиумите што ти испосрале на глава ти кажав отвори нова тема и ке разговараме на таа тема да не ја тупиме овде, што очигледно ти е циљ бидејќи испадна дека немаш аргументи иако ти ја отвори оваа тема.
Автоматски споено мислење:


Делумно си во право, но имааш нови нации/народи, имаш стари нации/народи, нови се рецимо од јужна америка па до северна сите, додека стари се како што објасни јамајка со вешто избегнување на балканот со цел не препуцување.
Додека јас што знам срби и македонци од Австралијаа сите се чуствуват како срби и македонци дури и се групираат, имаат свои кафани, обележуваат свои празници, а родени се таму.
На сликите нема никаде партизани, како се обидуваш да протнеш ефтини лаги тоа е чудо, историјата на втората светска војна е позната, четниците биле колаборанти со окупаторот и вршеле тешки злочини.
Тоа што си четник и самиот не може да те амнестира од обиди за заташкување на најтешки дела против човештвото за кои е одговорен твојот геноциден народ.
Четниците и арнаутиве го уназадуваат цел Балкан, заради вас беше и 2001, интересно беше што бараа четнички кодоши во собрание во 2017, навистина НАТО беше преблаг во интервенцијата, требаше сврбија да биде вратена во среден век каде што и умствено се повеќето сврби. Или да ве оставеа да се исколете со арнаутите, цел регион ќе имаше корист од тоа. Србија е, била и ќе биде срам и блам за човештвото.
Настрана што го загадивте цел Балкан со турбо-фолк, тоа е неопростиво.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
На сликите нема никаде партизани, како се обидуваш да протнеш ефтини лаги тоа е чудо, историјата на втората светска војна е позната, четниците биле колаборанти со окупаторот и вршеле тешки злочини.
Тоа што си четник и самиот не може да те амнестира од обиди за заташкување на најтешки дела против човештвото за кои е одговорен твојот геноциден народ.
Четниците и арнаутиве го уназадуваат цел Балкан, заради вас беше и 2001, интересно беше што бараа четнички кодоши во собрание во 2017, навистина НАТО беше преблаг во интервенцијата, требаше сврбија да биде вратена во среден век каде што и умствено се повеќето сврби. Или да ве оставеа да се исколете со арнаутите, цел регион ќе имаше корист од тоа. Србија е, била и ќе биде срам и блам за човештвото.
Настрана што го загадивте цел Балкан со турбо-фолк, тоа е неопростиво.
Ау па ти имаш нетрпеливост према срби, па што не кажеш од почеток дека си исти курац као оној влатче, тие такви најпомерак ми се, бидејќи само од нив зборување, а дела за да се спротистават на лошите и злобни срби никогаш почни од навијачи па до обични поединци.
Имаено кога те растурам со факти веднаш го мењаш фокусот и иде прича како тоа официјална историја, еве јас ти кажувам дека официјална историја на некои држави дури и британската не мислат така како ти што мислиш за четниците.
Друго ти ми кажуваш немало партизани на сликите од кај заклучи тоа кога гледаш петокраки и фашисти заедно сликано, друго ти кажав да истражиш малку за мартовските преговори можда ке излзезеш од комуњарската матрица демек партизани биле спасот.
Друго тие четници да не беа ти кажав сега ти ке живееше во турција, ке се викаше мустафа и ке се клањаше во џамија...
третто ти кажав отвори нова тема сакаш за четници, сакаш за втора светска војна на балканот како сакаш таму да дискутираме, бидејќи овде кога со јамајка те растргнавме почна да дефокусираш.
Инаку таа твоја не светска туку комуњарска историја ти е малку фалична така да топло ти ја препорачувам една книга каде имаш и сликички се ке ти се разјасни само треба да не си глуп.

Комуњатите кажале дража бил соработник, ти тоа си проголтал, ајде опростено е си имал погрешни информацији,но ти праќам слика што мислеле швабите за дража ти неприфаќаш, тоа е веќе глупоќа.
Кај ја поврза само 2001 со четници и српство неми е јасно, али со пглед на тоа што се прифаќаш без да вклучиш мозок не ме чуди.
За 99 цел цивилизран свет протестираше по улици против нато интервенцијата, али важно според тебе требало уште појако да гинат деца и цивили и после јас геноциден...
На претходниот пост околу хаг те снема како пичка ќутиш, тој хаг што нејќеше да суди учк злотвори кои хараа и во 2001.
Инаку среќа па во оваа држава тие како тебе се минорни и 90% од македонците се солидаризираат со србите па немам никаков проблем, а се дешавало некој и во 4 очи да ги изнесе како твоите ставови па заебано наебал, а бидејќи и ти ги имаш верувам дека си доживеал иста судбина, за разлика од тебе јас овие ставови ги кажувам и во друштво и на улица и во кафана, во скопје имаме и организација со исти ставови и никогаш сум немал проблем дури ме и подржуваат македонците, бидејќи рачунаат дека имаме ист проблем.
За крај отвори нова тема, па таму да доживееш уште еден дебакл.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Ау па ти имаш нетрпеливост према срби, па што не кажеш од почеток дека си исти курац као оној влатче, тие такви најпомерак ми се, бидејќи само од нив зборување, а дела за да се спротистават на лошите и злобни срби никогаш почни од навијачи па до обични поединци.
Имаено кога те растурам со факти веднаш го мењаш фокусот и иде прича како тоа официјална историја, еве јас ти кажувам дека официјална историја на некои држави дури и британската не мислат така како ти што мислиш за четниците.
Друго ти ми кажуваш немало партизани на сликите од кај заклучи тоа кога гледаш петокраки и фашисти заедно сликано, друго ти кажав да истражиш малку за мартовските преговори можда ке излзезеш од комуњарската матрица демек партизани биле спасот.
Друго тие четници да не беа ти кажав сега ти ке живееше во турција, ке се викаше мустафа и ке се клањаше во џамија...
третто ти кажав отвори нова тема сакаш за четници, сакаш за втора светска војна на балканот како сакаш таму да дискутираме, бидејќи овде кога со јамајка те растргнавме почна да дефокусираш.
Инаку таа твоја не светска туку комуњарска историја ти е малку фалична така да топло ти ја препорачувам една книга каде имаш и сликички се ке ти се разјасни само треба да не си глуп.

Комуњатите кажале дража бил соработник, ти тоа си проголтал, ајде опростено е си имал погрешни информацији,но ти праќам слика што мислеле швабите за дража ти неприфаќаш, тоа е веќе глупоќа.
Кај ја поврза само 2001 со четници и српство неми е јасно, али со пглед на тоа што се прифаќаш без да вклучиш мозок не ме чуди.
За 99 цел цивилизран свет протестираше по улици против нато интервенцијата, али важно според тебе требало уште појако да гинат деца и цивили и после јас геноциден...
На претходниот пост околу хаг те снема како пичка ќутиш, тој хаг што нејќеше да суди учк злотвори кои хараа и во 2001.
Инаку среќа па во оваа држава тие како тебе се минорни и 90% од македонците се солидаризираат со србите па немам никаков проблем, а се дешавало некој и во 4 очи да ги изнесе како твоите ставови па заебано наебал, а бидејќи и ти ги имаш верувам дека си доживеал иста судбина, за разлика од тебе јас овие ставови ги кажувам и во друштво и на улица и во кафана, во скопје имаме и организација со исти ставови и никогаш сум немал проблем дури ме и подржуваат македонците, бидејќи рачунаат дека имаме ист проблем.
За крај отвори нова тема, па таму да доживееш уште еден дебакл.
Што Хаг бе четник? За Хаг ти беше јасно одговорено, што и како се случуваше, знаеме кој ги амнестира злочинците, не беше Хаг воопшто, нит меѓународна заедница во ниту еден капацитет.

Демек во живо да го слушнеш ова ќе ме тепаш? Малку по малку на површина излегуваат србијанските одлики, ќе носиш чакија како секој самосвесен четник или ќе ме собереш со боксови, со голи раце, ферка, да знам на што сум?

Македонците не се баш најбистри кога се работи односот кон србијанството, кое е своевидна ментална болест која се крие под маската на националност. Нема тука омраза, само аргументи и факти, сите ги проживеавме 90-те а светската историја има јасен консензус. Да започнеш толку војни за толку кратко време, треба нешто да не е во ред.
Никој ни на запад нит на исток не ги смета четниците за антифашисти.


Петокраки може ти гледаш, јас гледам усташи, четници и хрватско домобранство кои ти сакаш да ги протнеш како партизани, колку болесно е да шириш такви лаги, дедовците од обете страни беа партизани, не е само до официјална и призната историја туку и фамилијарно наследство. Може кај тебе претци биле четници и колеле деца па сеа ќе слушаме муабети дека да не биле четниците ќе сме биле турци :vozbud:

Ти си болен од српство и четништво, не можеш да победиш мравка во дебата, сите идиотштини како тоа дека партизани си играле фудбал со нацисти се толку лесно побиени, на нет имаш милион фотки каде четници окезени се сликаат со нацисти, имаш видеа за конц-логорите во 90-ти, имаш материјал за секакви злочини кои геноцидниот српски народ ги има извршено, да негираш такви работи е срамотно.

Имаш тема за втора светска, ако не можеш да ја најдеш да ти помогнам со линк.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Што Хаг бе четник? За Хаг ти беше јасно одговорено, што и како се случуваше, знаеме кој ги амнестира злочинците, не беше Хаг воопшто, нит меѓународна заедница во ниту еден капацитет.
Неми одговори зошто не ги судеа, ниту пак за харадинај.
емек во живо да го слушнеш ова ќе ме тепаш? Малку по малку на површина излегуваат србијанските одлики, ќе носиш чакија како секој самосвесен четник или ќе ме собереш со боксови, со голи раце, ферка, да знам на што сум?
Пак не ме разбираш, еве на просто ова немаш муда во живо на било кој србин да му го кажеш.
Македонците не се баш најбистри кога се работи односот кон србијанството, кое е своевидна ментална болест која се крие под маската на националност. Нема тука омраза, само аргументи и факти, сите ги проживеавме 90-те а светската историја има јасен консензус. Да започнеш толку војни за толку кратко време, треба нешто да не е во ред.
Никој ни на запад нит на исток не ги смета четниците за антифашисти.
линкот од википедија ти е врх.
Петокраки може ти гледаш, јас гледам усташи, четници и хрватско домобранство кои ти сакаш да ги протнеш како партизани, колку болесно е да шириш такви лаги, дедовците од обете страни беа партизани, не е само до официјална и призната историја туку и фамилијарно наследство. Може кај тебе претци биле четници и колеле деца па сеа ќе слушаме муабети дека да не биле четниците ќе сме биле турци :vozbud:
сакаш да ти најдам кој ги ослободи овие територии од турците, или и тоа дедоти партизан ги ослободил?
Ти си болен од српство и четништво, не можеш да победиш мравка во дебата, сите идиотштини како тоа дека партизани си играле фудбал со нацисти се толку лесно побиени, на нет имаш милион фотки каде четници окезени се сликаат со нацисти, имаш видеа за конц-логорите во 90-ти, имаш материјал за секакви злочини кои геноцидниот српски народ ги има извршено, да негираш такви работи е срамотно.
се ова во ред само никој доказ да постираш, јас ти постирав слики каде јасно се гледа петокраки со нацисти сликани во опуштен муабет, само една слика беше без ознаки каде истите си играат фудбал.

ти кажав другар имаш наебано од нелој србин така што те пече душичката, а нема да ме чуди да си пробал вака да се курчиш и таму, па дури и цел народ етикетираш како небистар бидејќи се солидаризираат со србите, ама тој најумен и најбистар бил и еден од ретките кој ги сматрал за непријатели, па 2001 они биле криво... кажав јас дарданија и пуно се пичкин дим за тебе.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Неми одговори зошто не ги судеа, ниту пак за харадинај.

Пак не ме разбираш, еве на просто ова немаш муда во живо на било кој србин да му го кажеш.

линкот од википедија ти е врх.

сакаш да ти најдам кој ги ослободи овие територии од турците, или и тоа дедоти партизан ги ослободил?

се ова во ред само никој доказ да постираш, јас ти постирав слики каде јасно се гледа петокраки со нацисти сликани во опуштен муабет, само една слика беше без ознаки каде истите си играат фудбал.

ти кажав другар имаш наебано од нелој србин така што те пече душичката, а нема да ме чуди да си пробал вака да се курчиш и таму, па дури и цел народ етикетираш како небистар бидејќи се солидаризираат со србите, ама тој најумен и најбистар бил и еден од ретките кој ги сматрал за непријатели, па 2001 они биле криво... кажав јас дарданија и пуно се пичкин дим за тебе.
Србијанците ги ослободиле македонците во балкански војни, зарем се осмелуваш да се обидеш да протнеш таква теза? Тоа била само замена на курто со мурто, србијанците вршеле колонизација и насилна србизација на популацијата. Каде имало срби до 1912, Ресен? Гевгелија?

Нема никаде петокраки, немој да лажеш. Имаш линк, бујрум на таа тема.

Во живо нашироко се правени муабети, јас во Србија имам поминато одлично, имам и другари кои се декларираат како срби, све е во ред тоа, освен ако се започне муабет за 90-ти или WW2 тоа е табу тема, секогаш истото, оправдавање и пропагирање на геноцидни режими, нешто како тебе само без увреди. Така да, имаш ситуација да имаш пријател али знаеш дека одредени теми се табу, не е тоа тоа, треба да пази човек пошто ќе се увредат веднаш, безвеза.

Како и да е, темата тука е нација, темата за WW2 е на друго место. Таму ќе постирам за фашизоидноста на србите во тој период, најочигледниот доказ.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
рбијанците ги ослободиле македонците во балкански војни, зарем се осмелуваш да се обидеш да протнеш таква теза? Т
А кој ги ослободил овие територији, ај ко бога те молим објасни, за останато во другата тема која педерски без да ме тагираш објаснуваш еден член...
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
А кој ги ослободил овие територији, ај ко бога те молим објасни, за останато во другата тема која педерски без да ме тагираш објаснуваш еден член...
Шајкачо глупа, ослободувањето секогаш се гледа од аспект на народот кој живее на една територија. Од тој аспект, за македонскиот народ тоа е само замена на едно ропство со друго.

Кога се правиш вака поглуп од што си, да му се згади на човек.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Шајкачо глупа, ослободувањето секогаш се гледа од аспект на наородот кој живее на една територија. Од тој аспект, за македонскиот народ тоа е само замена на едно ропство со друго.

Кога се правиш вака поглуп од што си, да му се згади на човек.
Тоа ропство беше што направи од касаба како скопје градење на метропола, вложување во кнфраструктура, железнички слобраќај, електрификација, некое чудно поробување како тоа на турците не им текнало порано,а и уште едно прашање како тоа на тој народ не му текнало да се ослободи... сподобо дегенеративна треба само проста логика да употребиш, али пошто си упорен и не ти бев предизвик за дискусија а редовно ме бркаш по теми затоа ке бидам културен па ке те упатам да прочиташ кои биле Бабунски, довезенски, скопљанче, мицко крстиќ, петко илиќ муса , јосиф михаиловиќ, па некад кога идеш у куманово да го посетиш споменик зебрњак таму има доста објаснето за тоа кој каде и со кого се борел, па потоа дојди да дискутираш кој од каде за што се борел, вака кога улеташ без претходна поткованост во најмала рака делуваш како идиот.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Тоа ропство беше што направи од касаба како скопје градење на метропола, вложување во кнфраструктура, железнички слобраќај, електрификација, некое чудно поробување како тоа на турците не им текнало порано,а и уште едно прашање како тоа на тој народ не му текнало да се ослободи... сподобо дегенеративна треба само проста логика да употребиш, али пошто си упорен и не ти бев предизвик за дискусија а редовно ме бркаш по теми затоа ке бидам културен па ке те упатам да прочиташ кои биле Бабунски, довезенски, скопљанче, мицко крстиќ, петко илиќ муса , јосиф михаиловиќ, па некад кога идеш у куманово да го посетиш споменик зебрњак таму има доста објаснето за тоа кој каде и со кого се борел, па потоа дојди да дискутираш кој од каде за што се борел, вака кога улеташ без претходна поткованост во најмала рака делуваш како идиот.
Еве утре тргнувам за Куманово да го видам споменикот зебрњак.

Нормално дека граделе кога си ја присвоиле земјата. Не само што граделе, туку и колонизирале. Аман не не ослободувајте наредниот пат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Тоа ропство беше што направи од касаба како скопје градење на метропола, вложување во кнфраструктура, железнички слобраќај, електрификација, некое чудно поробување како тоа на турците не им текнало порано,а и уште едно прашање како тоа на тој народ не му текнало да се ослободи... сподобо дегенеративна треба само проста логика да употребиш, али пошто си упорен и не ти бев предизвик за дискусија а редовно ме бркаш по теми затоа ке бидам културен па ке те упатам да прочиташ кои биле Бабунски, довезенски, скопљанче, мицко крстиќ, петко илиќ муса , јосиф михаиловиќ, па некад кога идеш у куманово да го посетиш споменик зебрњак таму има доста објаснето за тоа кој каде и со кого се борел, па потоа дојди да дискутираш кој од каде за што се борел, вака кога улеташ без претходна поткованост во најмала рака делуваш како идиот.
И сега сериозно ќе се обидуваш окупација да претставиш како ослободување? Исто како бугари во 41, копи пејст муабет. Како после да не те нарече човек со погрдни имиња? Знам дека си потомак на колонисти влечкани од Лика и Банија и залеџе и којзнае кои припиздини во Куманово, Скопје и остали градови, но со тоа да си земаш право српската окупација на Македонија да ја претставиш како ослободување е гнасно.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
И сега сериозно ќе се обидуваш окупација да претставиш како ослободување? Исто како бугари во 41, копи пејст муабет. Како после да не те нарече човек со погрдни имиња? Знам дека си потомак на колонисти влечкани од Лика и Банија и залеџе и којзнае кои припиздини во Куманово, Скопје и остали градови, но со тоа да си земаш право српската окупација на Македонија да ја претставиш како ослободување е гнасно.
Море да му ебам шајкачата глупа, не знам зошто го толерират на форумот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom