Научниците открија дека постои живот после смрт ?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.869
Кеплер,

сите досегашни цивилизации веруваа во животот после смртта. Имаат култ кон мртвите, не ги сметаат за издени од црви. Црквата учи дека има живот после сртта. Имаш и научни докази за живот после смртта. Постојат сведоштва од поединци кои ги изнесуваат своите посмртни искуства.

Значи, имаме миљон докази, и сека токму ти, вчера роден, тврдиш дека никој ништо не докажал.

Дај напни се и посочи ни како треба да „изгледаат„ доказите за животот по смртта.

Но не мораш да се напињаш, знам дека не знаеш. Сите досегашни сознанија те побиваат, а ти можеш само да се самозаалажуваш до твојата срмт, после кој за се‘ ќе ти биде доцна...
Автоматски споено мислење:



Не замислувај; животот по смртта, меѓу другото, значи и средба со сите свои предци...Но само со оние кои се удостоиле да бидат дел од Рајот.
Има претпоставки и верувања, а не и докази, не мешај семантика.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има претпоставки и верувања, а не и докази, не мешај семантика.
Кои црни претпоставки, кој бутур...Како може да претпоставува лик кој се вратил „од оној свет„, можеш да подобјасниш?

Или пак ќе киднеш од прашањево, користејќи граматичка гиманстика?...
Автоматски споено мислење:

se veruva deka prodolzuva ovoj zivot samo vo najubavite godini zatoa shto tamu nema bolesti i smrt , isto kako ovoj zivot e samo beztelesen i bez smrt i mn logicno bez fizicki potrebi
Блиску си до вистината...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.869
Кои црни претпоставки, кој бутур...Како може да претпоставува лик кој се вратил „од оној свет„, можеш да подобјасниш?

Или пак ќе киднеш од прашањево, користејќи граматичка гиманстика?...
Автоматски споено мислење:



Блиску си до вистината...
МИКИ прво нема човек на планетава што не е труен од мал со глупостите за живот после смртта, без разлика дали тоа било во семејството, пропагандата што ја прави религијата, пропагандата што ја прават медиумите, Холивуд и тн
Мозокот останува жив уште неколку минути после прекинување на крвотокот, но оштетувата и умирањето на мозочните клетки се енормни во тие неколку минути. Исто како што сонуваш работи кои потсвесно ти се вртеле во глава и често знаат да не измачуваат на сон може на сличен начин да се ти се појават и во тие неколку минути/секунди за време на „клиничка смрт“.
Докажување на живот после смрт е од старт погрешен пристап, може да се докажува и покаже колку време има некаква енергија во телото која вие во религијата ја нарекувате „душа“ што повторно не би било репер, не верувам дека во сите случаи останува исто време и се предава како ист тип на енергија на околината, после предавањето на таа енергија имаш само храна за црви или материјал за горење кај тие што кремираат, а кај животните храна за нас луѓето ;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
pa da nemash svest kje si svesen deka si ziv ? i deka si covek
По се изглед не си свесна што збориш. Свест не е исто што и дух, а уште помалку е задгробен живот. Си ги измешала поимите скроз.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
По се изглед не си свесна што збориш. Свест не е исто што и дух, а уште помалку е задгробен живот. Си ги измешала поимите скроз.
ne mi go odg prashanejto dali ako nemash svest kje si svesen deka si ziv ?
nekoj vikaat deka svesta e duhot a ne duh kako shto go zamisluvaat drugite duhot e mix od energija i svesnost koja e posebna reakcija koja e oddelena od mozokot
Автоматски споено мислење:

МИКИ прво нема човек на планетава што не е труен од мал со глупостите за живот после смртта, без разлика дали тоа било во семејството, пропагандата што ја прави религијата, пропагандата што ја прават медиумите, Холивуд и тн
Мозокот останува жив уште неколку минути после прекинување на крвотокот, но оштетувата и умирањето на мозочните клетки се енормни во тие неколку минути. Исто како што сонуваш работи кои потсвесно ти се вртеле во глава и често знаат да не измачуваат на сон може на сличен начин да се ти се појават и во тие неколку минути/секунди за време на „клиничка смрт“.
Докажување на живот после смрт е од старт погрешен пристап, може да се докажува и покаже колку време има некаква енергија во телото која вие во религијата ја нарекувате „душа“ што повторно не би било репер, не верувам дека во сите случаи останува исто време и се предава како ист тип на енергија на околината, после предавањето на таа енергија имаш само храна за црви или материјал за горење кај тие што кремираат, а кај животните храна за нас луѓето ;)
energijata nemoze da se unishti , a svesta postoi , ne se znae kolku mozhe 5 min 10 , 15 saati ili vecnost toa treba da se dokaze , Takvite kako tebe se pravat mn pametni i odat protiv religii , civilizacii a najlosho protiv tehnologija nauka i naucnici doktori ... kako be ne vi e sram da se pravite popametni od niv be ?? od shto si zaklucil deka nema zivot t.e zadrgroben zivot argumenti i cvrst dokaz ?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
ne mi go odg prashanejto dali ako nemash svest kje si svesen deka si ziv ?
nekoj vikaat deka svesta e duhot a ne duh kako shto go zamisluvaat drugite duhot e mix od energija i svesnost koja e posebna reakcija koja e oddelena od mozokot
Некои викаат дека магарето лета. Арно ама.....
Свест не е дух. Свест (consciousness) религиски е повеќе е концепт на далеку-источните (хиндуизам, будизам, конфучијанизам... итн). Целава тема ти е со погрешен наслов. Никаде докторов не споменува задргробен живот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
ne mi go odg prashanejto dali ako nemash svest kje si svesen deka si ziv ?
nekoj vikaat deka svesta e duhot a ne duh kako shto go zamisluvaat drugite duhot e mix od energija i svesnost koja e posebna reakcija koja e oddelena od mozokot
Автоматски споено мислење:


energijata nemoze da se unishti , a svesta postoi , ne se znae kolku mozhe 5 min 10 , 15 saati ili vecnost toa treba da se dokaze , Takvite kako tebe se pravat mn pametni i odat protiv religii , civilizacii a najlosho protiv tehnologija nauka i naucnici doktori ... kako be ne vi e sram da se pravite popametni od niv be ?? od shto si zaklucil deka nema zivot t.e zadrgroben zivot argumenti i cvrst dokaz ?
Од кај идејата дека свесноста е дух или духот па уште има врска со енергија т.е. тоа што и да е енергија. Мислам дека не знаеш што се подразбира под поимот енергија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Многу маркетиншки, барем првото видео. Еднаш велат near death experience друг пат велат afterlife. Како што сфатив издаваат книги и држат конференции, што е доволно за пристојна заработка. Уште кога споменаа биливерс анд нонбиливерс, скептикс...
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
животот по смртта, меѓу другото, значи и средба со сите свои предци...Но само со оние кои се удостоиле да бидат дел од Рајот.

Многу неубаво звучи, многу језиво!
И сега ние треба со страв да живееме, да веруваме во ЖИВОТ после ЖИВОТ, да размислуваме наместо да го живееме овој живот, да чекаме и истражуваме мртви кои ќе говорат за мртви...да размислувам со страв дали кога ќе умрам и кога моето тело, нели, ке биде некаде помеѓу рајот и пеколот, каде духовни битија ќе ме судат и ќе ми кажуваат колку сум била лоша, арна, каде сум грешела..и дрн дрн...и они ке одлучат каде ќе одам, доле или горе...и дали ке плачам, дали ке се бранам?
и Мики, да знаеш дека не е воопшто убаво што велиш дека само заслужните граѓани ке бидат во рајот, можеби и тие таму сакаат да си видат своите роднини, пријатели, своите деца кои ќе горат во пеколот:(
Не ми е јасно зошто кога станува збор за живот после смртта, секогаш поврзуваме мртви со живи, секогаш мртвите ги замислуваме како добри, променети луѓе??

Мислам дека сите живееме вечен живот на оваа планета, само менуваме форми.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Многу неубаво звучи, многу језиво!
И сега ние треба со страв да живееме, да веруваме во ЖИВОТ после ЖИВОТ, да размислуваме наместо да го живееме овој живот, да чекаме и истражуваме мртви кои ќе говорат за мртви...да размислувам со страв дали кога ќе умрам и кога моето тело, нели, ке биде некаде помеѓу рајот и пеколот, каде духовни битија ќе ме судат и ќе ми кажуваат колку сум била лоша, арна, каде сум грешела..и дрн дрн...и они ке одлучат каде ќе одам, доле или горе...и дали ке плачам, дали ке се бранам?
и Мики, да знаеш дека не е воопшто убаво што велиш дека само заслужните граѓани ке бидат во рајот, можеби и тие таму сакаат да си видат своите роднини, пријатели, своите деца кои ќе горат во пеколот:(
Не ми е јасно зошто кога станува збор за живот после смртта, секогаш поврзуваме мртви со живи, секогаш мртвите ги замислуваме како добри, променети луѓе??

Мислам дека сите живееме вечен живот на оваа планета, само менуваме форми.
Мики само кажува што викаат најголем дел од христијанските религии. Твоето е ваљда хиндуизам. А ова е подфорум наука.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Некои викаат дека магарето лета. Арно ама.....
Свест не е дух. Свест (consciousness) религиски е повеќе е концепт на далеку-источните (хиндуизам, будизам, конфучијанизам... итн). Целава тема ти е со погрешен наслов. Никаде докторов не споменува задргробен живот.
koga umira covek , se smeta deka se e mrtvo ama naukata dokazuva deka seushte traat energijata i aktivnostite vo mozokot toa znaci deka sepak ima neshto
Dr Sam Parnia vo drugi videa vidi gi ima kazano kako imaa vrateno vo zivot zena shto bila 1 den cel mrtva i se veruva deka ponataka kje moze da gi vrakja lugjeto shto se po 2 do 3 dena mrtvi nazat vo zivot , znaci ima neshto
Автоматски споено мислење:

Многу неубаво звучи, многу језиво!
И сега ние треба со страв да живееме, да веруваме во ЖИВОТ после ЖИВОТ, да размислуваме наместо да го живееме овој живот, да чекаме и истражуваме мртви кои ќе говорат за мртви...да размислувам со страв дали кога ќе умрам и кога моето тело, нели, ке биде некаде помеѓу рајот и пеколот, каде духовни битија ќе ме судат и ќе ми кажуваат колку сум била лоша, арна, каде сум грешела..и дрн дрн...и они ке одлучат каде ќе одам, доле или горе...и дали ке плачам, дали ке се бранам?
и Мики, да знаеш дека не е воопшто убаво што велиш дека само заслужните граѓани ке бидат во рајот, можеби и тие таму сакаат да си видат своите роднини, пријатели, своите деца кои ќе горат во пеколот:(
Не ми е јасно зошто кога станува збор за живот после смртта, секогаш поврзуваме мртви со живи, секогаш мртвите ги замислуваме како добри, променети луѓе??

Мислам дека сите живееме вечен живот на оваа планета, само менуваме форми.
Dokaz na zivotot posle smrtta treba da ni e uteha i da sme radosni zashto sepak nasiot zivot ne prekinuva i nema reinkarnacija ili vecna temnica , ova ako se dokaze mozhe da bide radost na site lugje vo svetot da si bidesh vecno so familijata , decko devojka detence , toa e blagoslov
Автоматски споено мислење:

Многу маркетиншки, барем првото видео. Еднаш велат near death experience друг пат велат afterlife. Како што сфатив издаваат книги и држат конференции, што е доволно за пристојна заработка. Уште кога споменаа биливерс анд нонбиливерс, скептикс...
imash milijarda videa od Dr Sam Parnia a i plus od drugi doktori , cim neshto prodolzuva posle smrtta togash znaci neshto ima
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
koga umira covek , se smeta deka se e mrtvo ama naukata dokazuva deka seushte traat energijata i aktivnostite vo mozokot toa znaci deka sepak ima neshto
Dr Sam Parnia vo drugi videa vidi gi ima kazano kako imaa vrateno vo zivot zena shto bila 1 den cel mrtva i se veruva deka ponataka kje moze da gi vrakja lugjeto shto se po 2 do 3 dena mrtvi nazat vo zivot , znaci ima neshto
Имањето „нешто“ не значи ништо, посебно тоа нешто не е задгробен живот. Што има и како има треба да се докаже а не претпоставки кои ти ги имаш. Науката не функционира по нечии желби.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.539
Dokaz na zivotot posle smrtta treba da ni e uteha i da sme radosni zashto sepak nasiot zivot ne prekinuva i nema reinkarnacija ili vecna temnica
Значи, човекот толку многу се плаши од смртта, ама сега научниците велат дека постои друг живот после овој на земјава и работава врвка..утешение спасение.
Гледаш дека Мики вели во рајот ќе одат само тие што заслужиле...и ај кажи ми ти како ке кимуницираш со твоите блиски таму горе:rolleyes:
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Ако постои живот после смртта ни се расплака мајката на сите. :pijani:
Инаку да се надоврзам постојат луѓе кои не се плашат од смртта, на пример јас не се плашам воопшто и едвај чекам да се куртулам. И не ми одговара да постои живот после смртта оти и овој не ми се живее, а не пак уште еден да терам па уште задгробен. :brlav:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom