Научниците открија дека постои живот после смрт ?

Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
133
Научниците од универзитетот во Саутхемптон пронајдоа доказ дека свеста продолжува барем неколку минути а може и саати по клиничката смрт, што до сега се сметаше за невозможно.
Смртта е неизбежен завршеток на животот, но научниците веруваат дека откриле ново „светло на крајот на тунелот.“
До сега најобемното истражување за смртта, докажа дека и откако мозокот ќе се исклучи, некој дел од свеста останува активиран.

Научниците цели 4 години истражуваа над 2.000 смртни случаи во 15 болници во Велика Британија, САД и Австрија.

Откриле дека речиси 40% од луѓето кои доживеале клиничка смрт, на некој начин биле свесни од моментот по застанувањето на срцето, до моментот на оживување.

Еден од испитаниците дури и опишал како „го напуштил своето тело“ и надвор од него гледал како сите се борат за неговиот живот.

Иако овој маж стар 57 години бил „мртов“ нешто повеќе од 3 минути, тој детално им опишал сè што видел.

„Знаеме дека мозокот не може да функционира кога срцето ќе престане да чука. Но, во овој случај изгледа свеста останала будна тие 3 минути кога срцето не чукаше,“ рекол водичот на ова истражување

Тој вели и дека пациентот опишал сè што се случувало додека докторите се труделе да го оживеат.

„Човекот опиша сè што се случуваше во просторијата, но она што е уште поважно, слушнал звуци од машината која се огласува во интервали од 3 минути. Така можевме да откриеме колку долго траеше неговото вонтелесно искуство. Неговите зборови ни се чинат веродостојни и навистина сè што кажа вистински се случи додека беше клинички мртов.“

Од 2.060 пациенти на кои им застанало срцето, преживеале 330, од кои 140 рекле дека имале одреден облик на свест пред да бидат оживеани.

Испитаниците генерално не можеле да се сетат на деталите, но научниците забележале дека дел од описите се поклопуваат. Еден од пет испитаници опишал дека чувствувал спокој, а секој трети споменал чувство на забрзување или забавување на работите.

Некои кажувале дека виделе светлина како златен одблесок, а други рекле дека се чувствувале како да се дават и тонат. Само 13% од испитаниците рекле дека го почувствувале двоењето од телото.

„Овие резултати налагаат понатамошни истражувања,“ вели водичот на ова истражување.

„Постојат многу добри докази дека свеста постои и по смртта. Сè уште не знаеме што точно се случува по клиничката смрт, но се надеваме дека овие истражувања ќе ни помогнат да дојдеме до нови научни сознанија.“

Доктор Сем Парниа тврди дека за многу брзо време ќе ни го кажат или потвртат тоа


 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
78
Поени од реакции
69
Слушав за искуство на човек што доживеал клиничка смрт. Кога се вратил во телото рекол дека лебдел во болничката соба и своето тело го препознал само по изгледот, а не осеќал некоја посебна ментална поврзаност со него. Рекол дека не му биле важни работите што го врзувале за материјалниот живот, се осеќал како да бил дел од некаква улога.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.270
Поени од реакции
11.358
Насловот на темата нема врска со тоа што го докажале во случајов.
Никој не докажал дека има живот после смртта, туку дека поради X причини сеуште постои свест и по запирање на срцето и „прекинување со работа на мозокот“.
А тоа што гледале за време на клиничката смрт е дискутабилно и мене според описите ми личи дека им е потсвесно од она што гледале и слушале за „животот после смртта“ во текот на целиот живот.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.221
Поени од реакции
3.853
Насловот на темата нема врска со тоа што го докажале во случајов.
Никој не докажал дека има живот после смртта, туку дека поради X причини сеуште постои свест и по запирање на срцето и „прекинување со работа на мозокот“.
А тоа што гледале за време на клиничката смрт е дискутабилно и мене според описите ми личи дека им е потсвесно од она што гледале и слушале за „животот после смртта“ во текот на целиот живот.
Не сум се дрогирал ама доста луѓе гледаат еден куп работи кога се на дрога така да ова не докажува ништо ново освен тоа дека глупи луѓе им ги ваѓаат зборовите од уста на научниците.

П.С Ме потсети насловов на мемето со научник и новинари.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
133
Насловот на темата нема врска со тоа што го докажале во случајов.
Никој не докажал дека има живот после смртта, туку дека поради X причини сеуште постои свест и по запирање на срцето и „прекинување со работа на мозокот“.
А тоа што гледале за време на клиничката смрт е дискутабилно и мене според описите ми личи дека им е потсвесно од она што гледале и слушале за „животот после смртта“ во текот на целиот живот.
Se blisku do ogovorot , sepak ziveeme vo vreme vo koe tehnologijata , naukata se na povisoko nivo od porano i sekoja godina odime vo podobro i podobro , otkritija , mashini , aparati , soznanija , ispituvanja , zashto se protivite i mislite deka nemozhe da se dokaze toa ili nemoze da se dokaze barem edno malo delce ako ne se ?? Naukata i Naucnicite se genijalni posvetuvaat zivoti za ova , dokaz deka postoi energija i sega da se potvrdi za svesta se istrazuva 600 godini i za toa vreme eve shto se doznalo a kako ide vremeto mozhe ushte da se doznava
Автоматски споено мислење:

Слушав за искуство на човек што доживеал клиничка смрт. Кога се вратил во телото рекол дека лебдел во болничката соба и своето тело го препознал само по изгледот, а не осеќал некоја посебна ментална поврзаност со него. Рекол дека не му биле важни работите што го врзувале за материјалниот живот, се осеќал како да бил дел од некаква улога.
go ima toa vo videovo , videte kakvi eksperimenti im pravi doktorov da vidi dali lazat ili ne
Автоматски споено мислење:

Osven Energijata shto e potvrdena deka ne umira , doktorov tvrdi deka za brzo vreme kje potvrdi deka postoi dusha .. poglednete go videoto
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.270
Поени од реакции
11.358
Se blisku do ogovorot , sepak ziveeme vo vreme vo koe tehnologijata , naukata se na povisoko nivo od porano i sekoja godina odime vo podobro i podobro , otkritija , mashini , aparati , soznanija , ispituvanja , zashto se protivite i mislite deka nemozhe da se dokaze toa ili nemoze da se dokaze barem edno malo delce ako ne se ?? Naukata i Naucnicite se genijalni posvetuvaat zivoti za ova , dokaz deka postoi energija i sega da se potvrdi za svesta se istrazuva 600 godini i za toa vreme eve shto se doznalo a kako ide vremeto mozhe ushte da se doznava
Автоматски споено мислење:


go ima toa vo videovo , videte kakvi eksperimenti im pravi doktorov da vidi dali lazat ili ne
Автоматски споено мислење:

Osven Energijata shto e potvrdena deka ne umira , doktorov tvrdi deka za brzo vreme kje potvrdi deka postoi dusha .. poglednete go videoto
Докторот и тие научниците само имаат желба да го докажат тоа за кое некаде ветиле дека ќе го докажат, патем некој им дал милиони за истражувања, си го губат времето и на крајот од приказната мора да имаат некакво оправдување + нивната лична амбиција да бидат први и најдобри во нешто.
Дали е докажат, кога ќе докажат и што ќе докажат ќе покаже времето, во моментов ова не докажува ни дека има душа, ни дека има живот после смртта.
Автоматски споено мислење:

Не сум се дрогирал ама доста луѓе гледаат еден куп работи кога се на дрога така да ова не докажува ништо ново освен тоа дека глупи луѓе им ги ваѓаат зборовите од уста на научниците.

П.С Ме потсети насловов на мемето со научник и новинари.
И без дрога луѓето веруваат во замислени работи, битен е филмот што им го свртил некој, ете погледни ја организираната религија, сектите, политиката...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.836
Поени од реакции
10.177
А која е дефиниција за душа според тие доктори? И кај се наоѓа?
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
133
А која е дефиниција за душа според тие доктори? И кај се наоѓа?
gledaj gi videata , istrazuvaj kje se potvrdi za naskoro sho e kako e ,idat na cvrsti dokazi
Автоматски споено мислење:

Докторот и тие научниците само имаат желба да го докажат тоа за кое некаде ветиле дека ќе го докажат, патем некој им дал милиони за истражувања, си го губат времето и на крајот од приказната мора да имаат некакво оправдување + нивната лична амбиција да бидат први и најдобри во нешто.
Дали е докажат, кога ќе докажат и што ќе докажат ќе покаже времето, во моментов ова не докажува ни дека има душа, ни дека има живот после смртта.
Автоматски споено мислење:


И без дрога луѓето веруваат во замислени работи, битен е филмот што им го свртил некој, ете погледни ја организираната религија, сектите, политиката...
dokazano e deka energijata ne umira , a za svesta dokazano e deka postoi ama nemozat da utvrdat seushte dali taa trae 5 , 10 min 15 saati ili vecno
Автоматски споено мислење:

Не сум се дрогирал ама доста луѓе гледаат еден куп работи кога се на дрога така да ова не докажува ништо ново освен тоа дека глупи луѓе им ги ваѓаат зборовите од уста на научниците.

П.С Ме потсети насловов на мемето со научник и новинари.
druze alal da ti e ako naucnici i doktori gi narekuvash na droga , sramota oni da ne se nishto nema da znaesh be imaj pocit , lugjeto zivoti zivoti vlozuvaat za na nekoj kako tebe da mu razjasnat neshto mrcino
Автоматски споено мислење:

Eve vi toa shto e dokazano e dokazano , nesakaat da spekuliraat i ne se filozofi .. bidete strplivi
Za energija i dusha vi kazav pogore
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.836
Поени од реакции
10.177
gledaj gi videata , istrazuvaj kje se potvrdi za naskoro sho e kako e ,idat na cvrsti dokazi
Пошто споменуваш душа, ме интересира твоја интерпретација-објаснување за научната основа/дефиниција/замисла на тие доктори, што е душа. Инаку зашто би била отворена темата ако не постои објаснување од авторот за одредени поими, лични интерпретации базирани на тие видеа или накакви си истражувања. Кои се тие докази и што е душа според тебе, а во конотација со видеата.
Инаку енергијата не може да "умре", само живо битие може да умре, да му откажат виталните функции и слично.
 
Последно уредено:
Член од
19 октомври 2019
Мислења
25
Поени од реакции
13
И што ќе ни е живот после смрт??
што ќе правиме:(
па веројатно и во тој дел постојат занимливи работи, нешто што би можел да замислам е средба со блиски што сме ги изгубиле...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Kaj ти текна да не пукниш. Живи мртовци :pos:

На темава:
Докторов (Sam Parnia) на видеава никаде не спомнува ни душа ни задгробен живот ни богови. Цело време зборува за свест (consciousness) што врска нема со душа. Уште и вели дека појма нема што е тоа и на што се должи. И тоа било доказ.... :) оф мори мајко.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.377
Насловот на темата нема врска со тоа што го докажале во случајов.
Никој не докажал дека има живот после смртта, туку дека поради X причини сеуште постои свест и по запирање на срцето и „прекинување со работа на мозокот“.
А тоа што гледале за време на клиничката смрт е дискутабилно и мене според описите ми личи дека им е потсвесно од она што гледале и слушале за „животот после смртта“ во текот на целиот живот.
Кеплер,

сите досегашни цивилизации веруваа во животот после смртта. Имаат култ кон мртвите, не ги сметаат за издени од црви. Црквата учи дека има живот после сртта. Имаш и научни докази за живот после смртта. Постојат сведоштва од поединци кои ги изнесуваат своите посмртни искуства.

Значи, имаме миљон докази, и сека токму ти, вчера роден, тврдиш дека никој ништо не докажал.

Дај напни се и посочи ни како треба да „изгледаат„ доказите за животот по смртта.

Но не мораш да се напињаш, знам дека не знаеш. Сите досегашни сознанија те побиваат, а ти можеш само да се самозаалажуваш до твојата срмт, после кој за се‘ ќе ти биде доцна...
Автоматски споено мислење:

па веројатно и во тој дел постојат занимливи работи, нешто што би можел да замислам е средба со блиски што сме ги изгубиле...
Не замислувај; животот по смртта, меѓу другото, значи и средба со сите свои предци...Но само со оние кои се удостоиле да бидат дел од Рајот.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
133
Kaj ти текна да не пукниш. Живи мртовци :pos:

На темава:
Докторов (Sam Parnia) на видеава никаде не спомнува ни душа ни задгробен живот ни богови. Цело време зборува за свест (consciousness) што врска нема со душа. Уште и вели дека појма нема што е тоа и на што се должи. И тоа било доказ.... :) оф мори мајко.....
pa da nemash svest kje si svesen deka si ziv ? i deka si covek
 
На врв Bottom