Научете ги одговорите на најтешките прашања и растурете на разговорот за работа

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Уште ли некој во државава верува дека ќе најде работа преку оглас или интервју за работа?
Од досегашното искуство на милионите интервјуа за работа што сум била сите ама баш сите работни места беа веќе пополнети и работниците "со вујко во фирмата" веќе си работеа на дадената позиција. Интервјуто беше колку само да се помине низ редот, па со оглед на тоа што и да одговориш на прашањата сосема е сеедно!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.774
....Уште ли некој во државава верува дека ќе најде работа преку оглас или интервју за работа?...!
Не ги потценувајте огласите и интервјуата. Освен ако не се работи за државни фирми :)
СИТЕ работи што сум ги работел биле преку оглас и интервју
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Не ги потценувајте огласите и интервјуата. Освен ако не се работи за државни фирми :)
СИТЕ работи што сум ги работел биле преку оглас и интервју
Многу ме интересира што си по професија?
Јас сум магистер по фармација и ако постои некоја фармацевтска компанија каде не сум била на интервју јас главата ја сечам. Значи зборувам за интервју за работа во фирми од типот Алкалоид, Реплек, Крка, Плива, Авицена.... не за аптеки.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.774
Многу ме интересира што си по професија?
Јас сум магистер по фармација и ако постои некоја фармацевтска компанија каде не сум била на интервју јас главата ја сечам. Значи зборувам за интервју за работа во фирми од типот Алкалоид, Реплек, Крка, Плива, Авицена.... не за аптеки.
Работам комерција....
И професијата ми е далеку од формалното образование.Едноставно, се прилагодив на ситуацијата.Од магистерски се откажав кога сватив дека дека тоа м-р, освен за лична сатисфакција, не може да ми помогне во практична работа, барем во мојот случај.
Еве истражување на порталот капитал.мк, интересно:


Пазар на работна сила
ЗА ПРОДАЖНИ МЕНАЏЕРИ И ПРОГРАМЕРИ НЕМА ЗИМА!

Дарко Велков
Вработување.ком

Во ова занимање помалку битно е формалното образование, а клучни се човечките квалитети што излегуваат на видело. На фирмите, особено малите и средните, многу им се важни луѓето што се снаодливи на терен, коишто може да се прилагодат за продажба на различни производи: цевки, автомобили, што и да е“

http://kapital.mk/MK/magazin/93064/za_prodazhni_menadzheri_i_programeri_nema_zima!.aspx
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Уште ли некој во државава верува дека ќе најде работа преку оглас или интервју за работа?
Од досегашното искуство на милионите интервјуа за работа што сум била сите ама баш сите работни места беа веќе пополнети и работниците "со вујко во фирмата" веќе си работеа на дадената позиција. Интервјуто беше колку само да се помине низ редот, па со оглед на тоа што и да одговориш на прашањата сосема е сеедно!
O deneska i jas ne veruvam vo interviju se e mestenka ode kaj na s vo makednija da ne s epovtoruvam so tebe samo trosenje vreme pari i nervi ke dobies ako se prijavis kaj nas vo mk kaj 99,9 od fitmite a so toa ke im pomognes vo izborot regrutacijata na kandidatot a tie ke si imaat vo arhiva podatoci od luge koi bajagi gi intervijuirale bozem gi interesira kako sto bese i so mene koja farsa mi ja napravija recisi poveruvav deka postojat kompanii kaj nas sto im e bitno da e najdobriot.
toj si raboti vo firmata a nie odime na interviju koja budalastina
dodeka e se taka ke si tapkame vo mesto uste 100 godini!
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.774
Многу ме интересира што си по професија?
Јас сум магистер по фармација и ако постои некоја фармацевтска компанија каде не сум била на интервју јас главата ја сечам. Значи зборувам за интервју за работа во фирми од типот Алкалоид, Реплек, Крка, Плива, Авицена.... не за аптеки.
Побарај ги НовоНордиск, имаат конкурс за работа....
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Побарај ги НовоНордиск, имаат конкурс за работа....
Фала ти ќе пробам чисто да видам дали имам шанси, инаку си отворив веќе своја аптека ми се здосади од талкање ваму таму. Сепак фала ти на инфо...позз
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.045
Поени од реакции
36.461
Кур да пушам уште еднаш ако отидам на интервју за работа. Бев само еднаш за една позната македонска продавница за бела техника , и се е само обичен протокол , никаква атмосфера , се гледаше дека не бараат кадар туку само те внесуваат во системот на лавиринтите. Оддамна дигнав раце од Македонија како "држава" пред се , не бидејки е безработица , бидејки најбедниот народ е зберен овде , дволичност , пресметаност , злоба , исперени мозоци и не планирам да стварам фамилија меѓу хиени.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 22:12 ---
Кур да пушам уште еднаш ако отидам на интервју за работа. Бев само еднаш за една позната македонска продавница за бела техника , и се е само обичен протокол , никаква атмосфера , се гледаше дека не бараат кадар туку само те внесуваат во системот на лавиринтите. Оддамна дигнав раце од Македонија како "држава" пред се , не бидејки е безработица , бидејки најбедниот народ е зберен овде , дволичност , пресметаност , злоба , исперени мозоци и не планирам да стварам фамилија меѓу хиени.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Добар одговор на прашањето за очекувана плата е споредбата со последната пресметана просечна плата според Завод за статистика. Односно, дека се' што е над неа влегува во прифатливи вредности. Воедно и единствена корисна примена на просечната плата пресметана на хартија, а не како реален показател.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
vaka treba da izgleda normalno CV

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
a што ако ве фатат неподготвени
Ви постават вакви прашања- тогаш какви би биле вашите одговори????
ајде умници и креативци да ве чуеме:icon_lol:
1. Ако Ви дадеме кутија со моливи, набројте ни 10 нетрадиционални нешта, што би можеле да ги направите со нив. (Google)


2. Ако бевте патен знак, кој би биле? (Pacific Sunware)


3 Кажете ни причина заради која не би ве примиле (Twitter)


4. На кој начин би пресметале колку радио станици има во САД? (Google)


5. Ако можевте да бидете продукт на Sony, кој би го избрале? (Sony)
--- надополнето: 29 јули 2013 во 06:36 ---
6, Кои се најдобрите дати за започнување на една маркетинг кампања? (Valve Corporation)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
a што ако ве фатат неподготвени
Ви постават вакви прашања- тогаш какви би биле вашите одговори????
ајде умници и креативци да ве чуеме:icon_lol:
1. Ако Ви дадеме кутија со моливи, набројте ни 10 нетрадиционални нешта, што би можеле да ги направите со нив. (Google)


2. Ако бевте патен знак, кој би биле? (Pacific Sunware)


3 Кажете ни причина заради која не би ве примиле (Twitter)


4. На кој начин би пресметале колку радио станици има во САД? (Google)


5. Ако можевте да бидете продукт на Sony, кој би го избрале? (Sony)
--- надополнето: 29 јули 2013 во 06:36 ---
6, Кои се најдобрите дати за започнување на една маркетинг кампања? (Valve Corporation)
Овие прашања за да ги постават треба да ги смислат, нема се капацитет кај нас за да постават вакви прашања и доколку ги поставуваат тоа значи дека гледаат да не те примат. Последното важи во македонските фирми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom