Натпревар #85 Тема: „Портрет“ - пријавување

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.880
Насловот кажува се. Бујрум, да не речете дека и ова е тешка тема. Сите имате фотнато по некој портрет. Бујрум, јас покасно ќе се пријавам, не сум пред пц.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.586
Поени од реакции
34.771

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
...фотографијата е фантастична! но не е на соодветна тема, под портрет се подразбира само човечки лик, дали е тоа профил или анфас ама на човек, а не на животни не постои портрет...
Барав истото на нет и пишуваше дека може и животни, роботи, бла бла... јас мислам да може, зошто да не? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.586
Поени од реакции
34.771
Барав истото на нет и пишуваше дека може и животни, роботи, бла бла... јас мислам да може, зошто да не? :)
...па си прочитала од луѓе баш како тебе низ форуми и блогови - со свое мислење дека може - клик!,
зошто не би могло! како што е овој програмер Andrew Heath што укажува за свое мислење околу терминологијата - портрет! но портрет е само на човечки лик - клик!
...затоа што со самиот портрет треба да се долови психолошките особини на ликот (исто важи и во сликарство моја пасија на цртање портрети, да се долови поглед или некој психолошки момент) или ако можеш со еден човечки лик да се долови цела харизма на тој човек, но никако на животно тоа нема психолошки особини ниту експресија на емоции на ликот ( ете @Anon ;) не сум инат), така да на Нет може да се најде дека 1+1=3 ако се објаснува од друг аспект, но математички е егзактно и резултатот е само и само два !
п.с.
но немам против да учествува фотографијата на животно во натпреварот, само сакам правилно да се примени терминологијата „портрет“ :P



 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
...па си прочитала од луѓе баш како тебе низ форуми и блогови - со свое мислење дека може - клик!,
зошто не би могло! како што е овој програмер Andrew Heath што укажува за свое мислење околу терминологијата - портрет! но портрет е само на човечки лик - клик!
...затоа што со самиот портрет треба да се долови психолошките особини на ликот (исто важи и во сликарство моја пасија на цртање портрети, да се долови поглед или некој психолошки момент) или ако можеш со еден човечки лик да се долови цела харизма на тој човек, но никако на животно тоа нема психолошки особини ниту експресија на емоции на ликот ( ете @Anon ;) не сум инат), така да на Нет може да се најде дека 1+1=3 ако се објаснува од друг аспект, но математички е егзактно и резултатот е само и само два !
п.с.
но немам против да учествува фотографијата на животно во натпреварот, само сакам правилно да се примени терминологијата „портрет“ :P


Ме мрзи да читам:smirce:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.586
Поени од реакции
34.771
...чичо Гугл се рекламира, ама тета Вики како енциклопедија ме подржува клик! сакаш како фотографски портрет клик! сакаш како портрет во сликарство клик! , сакаш како фрески портрет клик! секаде е човечки лик субјект на портретот !
п.с.
...го повикувам @Let 3 да се изјасни околу ова како фотографски пасионер [:cuc:
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
PEOPLE/PORTRAIT

A photograph of a person or persons that may range from a head study to full body length. This section includes candid photographs and formal portraits

Под портрет се подразбира фотографија на луѓе. Фотографии на животни се друга категорија, може како домашни миленичиња или жив свет или портрет на животни....
Иако некои автори сметаат дека под портрет може да се стваат и фотографии од животни, роботи па и од скулптури, на ова тема ќе бидат застапени само фотографии на луѓе
башка фотографијата е поставена надвор од кајгана галерија така да нема да влезе во натпреварот.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Луѓе...и така се пријавуваат по 100 слики секојдневно, дај да не се замараме со животни, дисфалификувајте го! Одма!!!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Дали ако ставам слика од поише луѓе ќе мрчите дека темата не е групен портрет?

Фала
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Јас бев сериозна со прашањето, не ме игнорирајте o_O
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom