Натпревар по програмирање за средните училишта

Член од
17 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
0
lugje, nekoj ako moze da mi kaze koga e natprevarot po programiranje za srednite ucilista?!?! Po moznost i link do oficijalnata strana.thx
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Во април мислам се одржува, а инаку зборуваш за она кога по меил ги праќаат задачите па ти ги препраќаш ним или за натпревар на државно ниво ?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Постојат два натпревари: едниот се одржува од народна техника и е во склоп на смотрата на млади истражувачи и научници. Другиот го организира Здружение на инфроматичари на Македонија (ЗИМ). На првиот се натпреварува со претходно спремни проекти и таму само се бранат како труд. Дополнително има и некое тестирање. Вториот е целосно алгоритамски, како оди не знам.

http://www.cs.org.mk/
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Постојат два натпревари: едниот се одржува од народна техника и е во склоп на смотрата на млади истражувачи и научници. Другиот го организира Здружение на инфроматичари на Македонија (ЗИМ). На првиот се натпреварува со претходно спремни проекти и таму само се бранат како труд. Дополнително има и некое тестирање. Вториот е целосно алгоритамски, како оди не знам.

http://www.cs.org.mk/
За оној што го организира ЗИМ, прво има натпревар во училиштата и на натпреварувачите им се праќаат по 2 задачи ( барем така беше минатата година ), и има определено време за кое тие треба да ги решат т.е. изработат програмите и ги пратат во ЗИМ. Па после тоа се прегледуваат, и се објавува листата и првите тројца одат на државното првенство во Скопје. Незнам само според кој критериум се врши бодувањето. Инаку овој натпревар е во паскал
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
За оној што го организира ЗИМ, прво има натпревар во училиштата и на натпреварувачите им се праќаат по 2 задачи ( барем така беше минатата година ), и има определено време за кое тие треба да ги решат т.е. изработат програмите и ги пратат во ЗИМ. Па после тоа се прегледуваат, и се објавува листата и првите тројца одат на државното првенство во Скопје. Незнам само според кој критериум се врши бодувањето. Инаку овој натпревар е во паскал
За кои години е натпреварот ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
0
Ne ne mislev za narodna tehnika so proektot. Mislev za toj vtoriot. Slushnav deka moze i so c++ ne samo so pascal. Od vas nekoj ce ide na toj? kako se spremate? od kade materijal?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ne ne mislev za narodna tehnika so proektot. Mislev za toj vtoriot. Slushnav deka moze i so c++ ne samo so pascal. Od vas nekoj ce ide na toj? kako se spremate? od kade materijal?
Mozis i vo C ama namesto da se koncentriras na algoritmi kje treba da se koncentriras na C. Iskreno C e dobar jazik ama ne za na vakov natprevar. Tuka ti treba ednostaven jazik za izrazvanje na algoritmi, Paskal ti e super za tamu.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
И C е добар за алгоритми. Се е до навика. Јас ви препорачувам за С ;)

Ми понудија за да бидам во комисија ама ту мач ворк ту ду!
 
Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Jas lani bev na drzaven natprevar vo Skopje No ne konkretno za programiranje tuku za profilot elektrotehnicar za kompjuterska tehnika i avtomatika .Osvoiv vtoro mesto( po rang) treta nagrada.Imase i zadaci od programiranje i bea prilicno teski.Godinava natorevarot se odrzuva vo Kumanovo Mislam ..ne me fakaj za zbor...:kesa::nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom