Насловни од Албуми

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
Темава е за насловни (ковери - прекривки) од Албуми. Интересни, омилени, разјаснети, што како и зошто.
Ќе почнам со наш лик.

ТОШЕ ПРОЕСКИ | Синот Божји - The son of God
2000
Албум полн хитови, квалитет на продукција за каков очајно сонуваат и светски изведувачи. На насловната го гледаме Проески како 90ти заводник. Зад него се гледа фрагмент од ренесанснта слика "Раѓањето на Венера" од италијанецот Сандро Ботичели.

cd-TOSE-PROESKI-SINOT-BOZJI-odlicnO-_slika_O_121568261.jpg

Бонус
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
Hey you beat me to it со Лана, за која само што се токмев да пишувам! Она што е уште поинтересно е поврзаноста на визуелното со аудитивното, нејзиниот портрет во секунда ја раскажува приказната на цел албум - бела (сноб) американка, без грам лицева експресија, под неа крие нешто повеќе од досадата - имено кошулата е намерно проѕирна (има зборувано за тоа), под неа се гледа црвено бикини. Swimingpool glimmering darling :LOL: Ептен ми се допаѓа колку дрско искрен е целиот албум, и крајно лиричен.

Спотот за Born to die и е снимен во дворецот на Наполеон, Фонтенбло во Франција. Лана интелектуално и го препишува сиот кредит на Франција за раѓањето на нејзината од неа многу опеана нација. Или тие од друштвото ја имаат натерано да снима таму или сама дошла на идеата.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
КАРОЛИНА ГОЧЕВА: Македонско Девојче
2008

Каролина со цела своја убавина, гласовна духовна и физичка, за прв пат зачекори кон традиционалното и го направи пристојно и со многу вкус за разлика од бљувотините на соседството, на пример кога тие сакаат да му вдахнат нов дух, на стари етно мотиви, со дабстеп, ко туна со шлаг.
Duhh, ама беше убава. :love:
Кој те има, тој не те љуби. Кој те љуби, тој те изгуби.

 
Последно уредено:

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
Ја знам по Џејмз Бонд - Поглед вреден за убиство, од 80ти. Ептен супер женска.
Ја знам и по тоа што на Британски новинар му влепи шамар затоа што при едно интервју беше дрзок и непријатен со неа.

 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.319
Поени од реакции
7.595
бљувотините на соседството, на пример кога тие сакаат да му вдахнат нов дух, на стари етно мотиви, со дабстеп, ко туна со шлаг.
Duhh, ама беше убава. :love:
Ај не заебавај, етно-дабстеп е супер, you fucking hater.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
За турбо-фолкот од сусједите зборував :unsure:
But then again на некој и тоа му е супер. Кога не ми е денот, и мене ми е топ.
Само не како Каролина. :oeoeoe:
 
Член од
5 април 2015
Мислења
383
Поени од реакции
4.063
ABBA - The Visitors (1981)
Во позадина има слика од Ерос, Бог на љубовта и сексот, насликана од шведскиот уметник Јулиус Кронберг.

9b405c60e7900bdf0150bf43fdc37d5e.1000x1000x1.png
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
ДЕПЕШ МОД: Песни на Верба и Посвета | Songs of Faith and Devotion
Март 1993та
Албумот е ремек дело, инспириран од Христијански мотиви, на насловната доминираат црна, пурпурна и бордо црвена боја.Бонус - промотивен фото материјал со Англичаните членови на бендот.

 
Последно уредено:

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
Сликата ќе да е од Пелагонија, Прлепско.

Горан Алачки: Музика од Македонија 2

maxresdefault.jpg
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.074
Поени од реакции
3.857
Рокси Мјузик: Сирена | 1975

албумов е се она што очекуваш да биде гламурот на 70ти. На насловната е Џери Хал - американска убавица која била откриена на плажа во Сејнт Тропез, (била ќерка на американски камионџија и штедела пари да патува во Франција - нејзиниот најголем сон, животот и се променил).Late that night I parked my car, staked my place in the singles bar.
I said, go? She said, yes. Dim the lights, you can guess the rest. :LOL:Bonus, слики од фотосесијата во 75та,

Локација - местото е плажа во Велс, западен брег на Кралството.


 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2021
Мислења
104
Поени од реакции
182
1637477252155.png


Парче од албум кавер. Можеме да забележиме нашминкана женска уста со љиљакова боја на кармин.. Па дури и жарчето од цигарата е љиљаково. Можеме да забележиме 2 вуци од лева и десна страна. Тоа у средина ми личи на наочари од Џон Ленон, везе неам шо е тоа, а тоа одозгора... девојчето ај така да го наречеме, опет со љиљаково капче и коси очиња. Не знам, мене каверов ми е многу јак. Онака, баш арт.

Always Outnumbered, Never Outgunned is the fourth studio album by English electronic music group the Prodigy.
It was first released on 11 August 2004

Сите песни ми се омилени од албумов, али еве една ајде...If i was in world war 2, they'd call me spitfire!

1637478164459.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom