Насилство од наставник врз ученик

Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Не мора да го тепаш детето за да му укажеш дека треба да биде мирен и да почитува повозразен лик, поготово професор.
Тоа е тоа што го зборам!
Да си купиш наочари за пообјективно малку да гледаш на форумџиите Џонтра. ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
У основно еднаш стоев на прозор од втор спрат од школото и у тој момент влезе наставничката и ме фати на дело, добив едно 2 добри рафални шамари, нит останав истрауматизиран и пореметен нит ништо. После тоа ми текна дека сум можел да загинам.

Еднаш исто влагавме преку прозор у училна пошто чистачките не пуштаа до одреден саат за влез у школо, мене и уште еден другар на дело не фати таа една караконџула што предаваше ОТП, после на часот така добро не понижи пред цел клас, ни се газеа од смеење сите. Без да не удри без ништо, не галаше. Озбилно, ме гали по глава и ме понижува пред сите.

Не дека од тие моменти магично престанав да стојам на прозори или да влагам низ истите ама некогаш е полесно така брзински да те воспита отколку да те седне и да те замара со зборење. 15 минути да ме гњави дека може да паднам и да загинам или 15 минути да ми збори дека не е културно да се прекачувам преку прозор.

У средно класниот млатеше како луд. Панче од фискултурно кој има слушнато за него.
Мене ми беше смешен иако дрмаше како Хулк. За твое добро. Не мавал шамари или боксови, може чакмак у глава, заушка, со клучеви у грб да те спука, да те раскубе за коса, да те поткопа за коса кај делот од слепоочницата, увото да ти го зголеми од тегнење и слично. Многу пати иам зборено за него, да не беше он голем дел од класот немаше ни да завршиме, голем дел и општо од сите ученици у фискултурно низ годините.
Он сееше физички страв.

Вака генерално гледано не е убаво да се тепаат деца па што и да направиле на часот, и ја не би сакал да видам видео каде рандом лик ми го шамара детето па што и да направило ова.
Ама ги оправдувам и професорите у денешно време, тоа копиљаците се преразгалени и нит поштуваат авторитет, нит постар човек, нит професор, нит човек со функција, буквално ништо не поштуваат. Како професорот да стекне авторитет и почитување кога самите родители немаат авторитет над своите деца. Верувајте дека ова е така и зема се поголем замав. Тој не го поштува татко му дома, па сакаш да поштува некој рандомец да му збори за планински венец у Норвешка или за дропки.
Полесно е телефонот у рака, тик ток, инстаграм, чет, хихихи хахаха.

Не дека ќутек е решение, само ќе си створи проблем професорот, сеа ќе има тужби, суспензии, бркање од работа, ќе биде изложен на ѕидот на срамот и слично со што само ќе му ја зголеми моќта на ученикот. Сеа моќта можеби малце е тежок збор ама ова ќе го повтори и на следниот професор, јас ќе праам што сакам на часот ти не смееш да ме пипнеш пошто ќе леташ од работа.

Глеам горе некој спомнал дека не смеат да бркаат од час. Можда најпаметно би било камери у училниците па на крај професорот да има оправдување зашто го избркал ученикот од час.
Или па, место да го тепаш, изнеси го на табла и понижи го пред цел клас да му се смеат за што и да напраил.
Ама па и така може да го јаде професорот, психичка тортура, едно друго.

Не дека слепо застанувам на страната на професорот, нормално дека и они не се светци, јасно е дека и они како и секој човек си имаат свои проблеми, нервози, у денешно време не е лесно да идеш на работа со чисти мисли ама и тоа не е оправдување да се иживљаваш врз деца или било кој што не ти е директно крив за твојот проблем.

Иако тука повеќе мислам дека детето е повеќе криво ама има и професори што за ситници може да се истурат безпотребно.
Панче беше психопат а не професор, деца години губеа поради него.
А и онаа Магде од факултетот, ора и танци што предаваше...умоболни ..е на такви треба диплома да им се земе и друга работа да им се даде.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Мнозинството луѓе кои што ги познавам и кои се избувливи и лесно влегуваат во физичка пресметка се истите кои најмногу јадат шамари дома. Поради невозможност да им возвратат на родителите, истите го префрлаат бесот надвор на други.
lol
За какви тоа луѓе збориш, баш ме интересира.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Интересната ствар во тоа време беше колку и да се јадеше ќотек од професорите, секогаш било во некоја рака заслужено, си направил беља, си добил казна. Не оправдувам малтретирање, чисто да бидеме на јасно.

Никогаш се немаше случено некој да донесе родител од дома и да се жали што добил ќотек од професор. Јас сум благодарен што поминав низ школо каде имаше таков тип на професори. Те учат дека за сите свои постапки, ке си имаш и последици.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Детето се учи како се почитуваат индивидуи и институции преку моабет и покажување примери, а со шамарање, психофизичко малтретирање и слично само ствара омраза кон тие индивидуи и институции или се повлекува и станува плашлив.

Мнозинството луѓе кои што ги познавам и кои се избувливи и лесно влегуваат во физичка пресметка се истите кои најмногу јадат шамари дома. Поради невозможност да им возвратат на родителите, истите го префрлаат бесот надвор на други.
Да, ама некој треба да направи муабет со тоа дете.
Јас работам со луѓе цел мој живот скоро 30 години, какви родители и деца сум сретнал не можам да опишам, не само што ми доаѓало да залепам некој од децата туку ми доаѓало да изгазам под нозе и еден куп родители, и ова не е од вчера.
Мојата прва работа беше рецепционер во еден хотел, знам дојдени луѓе да се опуштат ама да ти ебам... гледај си децата, имаше една ситуација мали деца чепкаат по електрични штекови, и викам на една курва, прибери си го детето, оваа скапаната наместо да си го прибере детето, почна нешто да сери/мумла и накриво да ме гледа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Не би се согласил, имав прилика да слушам лош муабет за човек кој ми беше и мене професор, а жалбите се бидејќи барал премногу од детето. Тоа што го имав учено кај него и во сон да ме разбудиш го паметам, ама си бараше да го загрееш столот квалитетно.
Toa se retki primeri, a i sigurno povekjeto roditeli imaat dobro mislenje za profesorot. Mnozinstvoto se nepismeni ulicari sto ako treba tie da ni gi vospituvaat decata, sme si ebale majkata.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Samo kako primer, imav 2 ca profesori sto tepaa vo osnovno. Pijanici bea i dvajcata. Normalno pazea da ne gi mavnat decata na pozaebanite roditeli, iako tie najvekje na glava im se kacuvaa.
Vo sredno nemase ni eden profesor sto diga raka, ucea eden kup razmazeni deca na bogatasi, a sepak avtoritet si bese avtoritet.

Tepanjeto nit bilo nit kje bide efektivna disciplinska merka. Ni od doma, a uste pomalce pa vo skolo.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
А оној професор, фудбал што предаваше на ДИФ, со студентки само се женеше, тешко женкариште, како се викаше?
Не ми текнува, на ДИФ идев кратко и вонредно.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Секогаш цртав или пишував нешто на табла тогаш па така на средно во првиот на англиски на табла напишав hi prof. Can you jump from the window?
Искрено немам поим зошто сум го напишал ова, највероватно да се фалам, влегува профот прашува го напишал ова, станувам јас насмеан, ми вика дојди тука, и искрено се надевав дека ќе ме пофали затоа што знаев нешто англиски, и првпат и последен ги јадев најаките и најбрзите шлаканици, ми се стемна, крв од носот.
Ќотекот не решава ништо, камоли на училиште,, тоа е кога нема редовни психолошки тестови. Ама што да правиме, ова ни е еден од помалите проблеми во општествпово.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Toa se retki primeri, a i sigurno povekjeto roditeli imaat dobro mislenje za profesorot. Mnozinstvoto se nepismeni ulicari sto ako treba tie da ni gi vospituvaat decata, sme si ebale majkata.
Колку пари толку музика, со чест на исклучоци, ама за 25к ретко кој способен ќе се нафати да вее знаме со години, да оди како приправник за 200 евра, па после да се расправа со невоспитани деца и родители за 400 евра.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
Тоа е тоа што го зборам!
Да си купиш наочари за пообјективно малку да гледаш на форумџиите Џонтра. ;)
И некако магично заборави ова да го цитираш
Стравопочит не се само тупаници и модринки по телото.
Клучот на тоа што сакав да го кажам.

Стравопочит се ствара и ако му се развикаш и на повисок тон му укажеш дека треба да биде мирен и да слуша и почитува повозрасен а поготово професор.

Ама твојата дефиниција ќе каже дека не смееш ни да му повишиш тон на детето пошто треба на мирен начин да му укажеш на истото.
А на мирен начин 9 од 10 деца нема да сфатат и ќе продужат по старо односно како самите наумиле и тука се губи авторитетот кај родителот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
И некако магично заборави ова да го цитираш

Клучот на тоа што сакав да го кажам.

Стравопочит се ствара и ако му се развикаш и на повисок тон му укажеш дека треба да биде мирен и да слуша и почитува повозрасен а поготово професор.

Ама твојата дефиниција ќе каже дека не смееш ни да му повишиш тон на детето пошто треба на мирен начин да му укажеш на истото.
А на мирен начин 9 од 10 деца нема да сфатат и ќе продужат по старо односно како самите наумиле и тука се губи авторитетот кај родителот.
Едно е да повишуваш тон, а друго е да го млатиш детето од ќотек за да го воспиташ. Затоа пишувам од старт на темава, читај убаво.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
Едно е да повишуваш тон, а друго е да го млатиш детето од ќотек за да го воспиташ. Затоа пишувам од старт на темава, читај убаво.
Нигде со никој не се согласив дека треба да го млатиш детето за да го воспиташ.
Тоа со Дарлинг продужете си.

Ја само ти кажав што значи неизживеаност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom