Насилство од наставник врз ученик

Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
Во денешно време ова е чудно, пред 20тина години ова беше секојдневие.

Таа што ми беше одделенска до 4то тегнеше на ситните влакна под слепочницата, ако повеќемина направиле глупост одеднаш, за уши и глава со глава, или пак со глава од табла.

Од петто до осмо пак имаше неколку ликови кои пердашеа во секоја прилика :D
Го гледам ова, и морам да признаам дека сум поминувал и полошо, но меѓу 5-то и 8-мо одделение. Со помаливе деца, ефектот може да биде далеку поразличен и трауматичен.

Момент за помнење беше кога 2-ца клечеа пред табла, со рацете во воздух по казна.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Јас сум од генерацијата каде што не беше ретко родителот да му рече на даскалот - удри ако не е мирен. Тоа се тие ЈНА генерации на родители кои што во 90ти ги изеде транзицијата. Приоритет им беше материјалната егзистенција, леб да има на маса, тоа што даскалот те ишамарал на школо во тоа време не беше ни вредно за споделување, нит па се потресувал некој нешто премногу. Така било во нивно време, даскалот е авторитет, и да си јадел ќотек мора да си заслужил со нешто, никој не правеше психоанализи на интернет како тоа ќе влијае на психата на детето, трауми и што ти јас знам. Секојдневието за мнозина беше траума. И до пред десетина години имаше по некој фосилен остаток од даскал пред пензија кој што креваше рака по некад, но и тоа ретко.

И пред некој да ми го извади муабетот од контекст и да го отера во насока кај што ќе треба да се оградувам од насилие и останати работи кои што здраворазумски се подразбираат, без да треба да ги нагласам посебно, мене ми е само чудно кога настанал овој пресврт да вакви работи излегуваат јавно и бидат скандал, кога не така одамна беа секојдневие?
Ваљда сум остарел, јебига.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.747
Сигурно му се има курчено штом го извадил од памет за вака да реагира даскалов, не верувам дека даскалов е до толку психо па за бадијла да се изгуби и вака да реагира.
Колку што е крив даскалов толку и се криви родотелите што не го воспитале мочкото, пред било што да кажат ќе треба прво дома да си седнат и да се самоанализираат ако се веќе некој стабилни фаци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Ne ja znaeme celata prikazna ali neznam iskreno covekot sto se zamara. Za race kaj psihologot, neka ja vikni i direktorkata. Ako mu e prv pat opomena, ako e vekje opomenat togas dokumentite vrace i neka si go zapisat vo uciliste kade site se vakvi temperamentni i neka mu ja zapecatat idninata.
Moderni vreminja, moderni resenija :toe:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Колку шо видов на видеото , не беше нешто страшно ниту шлаканицата ниту кревањето . Многу појаки шлаканици сум кркал од даскали на училиште ( често и без некоја јака причина ) , па ниту сум се жалел на моите ниту сум правел драма од тоа . Не велам дека треба даскалите на училиште да тепаат , но не ја знаеме причината за ова што го гледаме на видеово . Иначе последниве 15 и повеќе години е многу тешко и заебано да бидиш наставник/професор во основно или средно , пред се заради тоа што голем дел од децата се распрдени и тотално невоспитани а наставничкиот кадар е оставен на милост и немилост на таквите ученици . Колку што знам последниве години не само што не смееш да избркаш ученик од час ( без разлика што прави тој ученик на часот ) , туку не смееш ни да му викаш или да го скараш . Така што веројатно на некои наставници им има пукнато филм од некои ученици и нормално е вака да изреагираат како на видеото .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Тоа ти е, генерација Х. Не знаат што е шамар, камо ли нешто појако. Утредента да му дојдат некои поазган деца да му побараат пари, какви што ги има, гаќите ќе ги слечат. Ептен свилени децава денешни. Мамини синчиња... поише на мамини ќерки подсеќаат.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Тоа ти е, генерација Х. Не знаат што е шамар, камо ли нешто појако. Утредента да му дојдат некои поазган деца да му побараат пари, какви што ги има, гаќите ќе ги слечат. Ептен свилени децава денешни. Мамини синчиња... поише на мамини ќерки подсеќаат.
Точно така . За ова шо го пиша не ни сакам да почнам да зборувам оти ептен е долга и широка ( башка не е тоа топик ) .
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Исто како арамија да ти влегол дома и не смееш рака да кренеш на него... Ебати државата посрана.
 
J

joli1

Гостин
Значи според вас ОК е некој да трауматизира дете поради тоа што истото се понашало како дете, а истото го оправдувате поради тоа што пред неколку децении кога сте биле деца се нашол некој дебил кој вас ви лупал шамари поради тоа што сте се понашале како деца, КОГА СТЕ БИЛЕ ДЕЦА.

ДОБАР професор е оној кој што ќе го заинтересира ученикот за предметот, оној кој што ќе му го пренесе знаењето, оној кој што ќе го дисциплинира и формира во личност без воопшто да повиши тон, а доколку има проблеми со ученикот, или ќе најде компромис со ученикот, или пак ќе му ги повика родителите и ќе тражат решение заедно. Ако не си способен да го направиш тоа како професор, тогаш едноставно не ни треба да ја работаш таа работа, затоа што покрај што школото е образовна институција, таа е и воспитна, ама не воспитна со шамари и трауматизирање на деца.

Не ми се навлага сега у моабети у каков клас сум учел у основно, ама само ќе ви кажам дека и најбезобразен ученик ќе има поштовање спрема добар професор, не секое дете на шамари и повишување на тон реагира плашливо.

И за крај, АВТОРИТЕТ и ПОШТОВАЊЕ се заслужува, а не се добива автоматски само поради тоа што некој работа одредена работа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ne sakam da go osudam nastavnikot bez da ja znam i negovata prikazna.

Spored mene, potreben e shamar dokolku deteto nema ponashanje i go narusuva redot na chasot kaj sho treba i ostanatite uchenici da se vospitaat.
Ne e vo red nekoj da se tepa ako ne znae da odgovori ili ako pobara da odi vo klozet.

Koga jas bev sedmo, imase edna nastavnicka za greovi sho ucenicite ja mavaa so rancite zenata.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Ne sakam da go osudam nastavnikot bez da ja znam i negovata prikazna.

Spored mene, potreben e shamar dokolku deteto nema ponashanje i go narusuva redot na chasot kaj sho treba i ostanatite uchenici da se vospitaat.
Ne e vo red nekoj da se tepa ako ne znae da odgovori ili ako pobara da odi vo klozet.

Koga jas bev sedmo, imase edna nastavnicka za greovi sho ucenicite ja mavaa so rancite zenata.
Крива е наставничката, не заслужила поштовање и авторитет кј вас.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Крива е наставничката, не заслужила поштовање и авторитет кј вас.
Zenata si imase mentalni problemi, depresivna bese.

Nastavnicite se luge i tie imaat emocii i vo ova vreme kaj sho sekoe dete ima cicko tetka vujko sho faka vrski da ne polaga, niti neopravdan ima efekt, niti kec, pa posegaat po mala fizicka sila.

Shamarot deteto nema da go boli tolku kolku sho ke bide posramoteno pred drugite deca.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Сигурно му се има курчено штом го извадил од памет за вака да реагира даскалов, не верувам дека даскалов е до толку психо па за бадијла да се изгуби и вака да реагира.
Колку што е крив даскалов толку и се криви родотелите што не го воспитале мочкото, пред било што да кажат ќе треба прво дома да си седнат и да се самоанализираат ако се веќе некој стабилни фаци.
Па да знаете какви се психовци предаваат, не би се чуделе. Во школите кај нас предаваат и ни ги ,,воспитуваат,, децата луѓе што во супермаркет не би ги примиле да работат.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.600
Ееее у прво и второ одделение, кога јадев шамари од учителката за немање домашна работа, лицето и ушите жар црвени, а недајбоже да те фатеше како трчаш по ходниците. И што е најстрашно (за денешно време нели) ми има дојдено на гости дома неколку пати... Ем ќотек јадиш, ем им носи кафе на моиве дома :pos: . Трето и четврто се потсмирив и не бев на пик веќе.
Во петто имаше една друга по македонски јазик, нонстоп ги рендаше децата, али среќа не и паднав во нејзини раце...памтам еднаш мојата класна по математика истегна девојче за уво, и и дојде родителот на голем одмор со пиштол ставен на пантолоните да се гледа, јер Чаир затоа :pos:. Кога дојде потоа на час целата бледа, нит предаваше, нит зборуваше, само блееше на празно у ѕид :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom