Насилства во Македонија

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Убаво што и шибнаа по некоја воспитна, оваа бордерлајнеров пекол му го правела животот на еден од дечкиве.
кај стигнала јадела гомна дека е трудна од него, се јавувала кај девојка му семејството со месеци го прогонувала по социјални мрежи, за на крајот сега цела феми фб и инстаграм елита да им се пуштат на овие двајца, јас не би ја тепал оваа од земја би ја треснал.
Али нели не е у реду да се тепа девојче за насилство немало оправдување.
Само делов ти е точен.За другото...:facepalm:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се може да се среди со пријава, а не со тепање. По лик ми изгледаат на такви кои се лепат на секакви женски и сакаат онака да ебнат нешто, не размислуваат за последици, немаат мозок за размислување и решавање проблеми на друг начин, туку само удри.

И одиш дома со полиција, сигурно има и родители со кои може да се разговара, ако нема тогаш има социјални служби. Има и стручно лице што ќе ја прегледа дали е силувана или не и за други работи за кои таа демек го обвинува.
Го прогонувала на социјални мрежи, аууу страшно бе. Има опција блок и неприфаќање пораки од профили кои не ти се во листата на пријатели и блокирање броеви.

Ама не фраерите изгледа поважно им било да ја истепаат и да го снимаат тоа, па видии брат како ја сокршив од ќотек.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.125
Ќерка ми да праи такви работи нема потреба друг да ја млати, јас ќе ја треснам од земја.
Тоа нема да го смени фактот да ти ако имаш дома ќерка и да не прави такви работи, ќе ја дробиш од мавање само затоа што е женско.
На фаца на дечките им пишува лузер, па и да направила девојката нешто против законски, има закони во државата ... ништо не се решава со насилство, зашто истото потикнува ново насилство. Снимање со камери, шутирање у фаца некој додека лежи на земја, тоа само крвник без мозок може да направи такво нешто.
Енивеј според тебе добро постапиле, ист тип на размислување, затоа сега и добро ќе си сркаат ку.ови у шутка, а со тој став и памет како твојот се надевам дека и тебе нема да те гледаме наскоро по црни хроники.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
870
Поени од реакции
2.385
Да не ме сфати некој погрешно,значи тотално се криви насилниците за садистичкото млатење и за то нема дискусија,ми се гадеше од то колку немоќно изгледаше чупето и во моментот ми се свртија секакви блицкриг мисли во глата шо би им правел да ми се на дофат.

Ама ситуацијата треба темелно да се разгледа од секоја перспектива за да нема празно галамење по коментари,треба да се види и другата страна на приказната доколку постои таква како шо имаше кажано членот погоре.
Празноглајте напрајле нешто во афект и то е неопростливо,ама дајте бе луѓе оладете малце,шо е то палење,силовање,бесење...Никако не смеј да се врати во иста мера и повикување на додатно зло,значи згрешија и малтретираја немоќно битие и за то нема оправдување.Нека си излежат то шо го заслужија,а бладањето остајте го за вас,оти наликувате токму на таквиот кор луѓе.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Се може да се среди со пријава, а не со тепање. По лик ми изгледаат на такви кои се лепат на секакви женски и сакаат онака да ебнат нешто, не размислуваат за последици, немаат мозок за размислување и решавање проблеми на друг начин, туку само удри.

И одиш дома со полиција, сигурно има и родители со кои може да се разговара, ако нема тогаш има социјални служби. Има и стручно лице што ќе ја прегледа дали е силувана или не и за други работи за кои таа демек го обвинува.
Го прогонувала на социјални мрежи, аууу страшно бе. Има опција блок и неприфаќање пораки од профили кои не ти се во листата на пријатели и блокирање броеви.

Ама не фраерите изгледа поважно им било да ја истепаат и да го снимаат тоа, па видии брат како ја сокршив од ќотек.
Да бе да, откако ќе ти заебе врска, ќе те избркаат од работа, почиња фамилија и другари да те избегаваат ти фино лепо идеш по служби и полиции и онака си ја пријавуеш и кај отидеш ти се смеат, у меѓу време кај сите другари и роднини пушта пораки максимално те оцрнуе али битно ти си идеш по закон, пошо насилството не било решени за психички болни. од кој нај веројатно и родители кренале раце и нај веројатно не им е гајле што нивната ќерка праела дури и наоѓаат оправдание за истото.
Ти посакувам барем една таква да ти се падне у живот па после да јадеш гомна и да продаваш етика и морал. Нека дојде еднаш полиција у такво мало место да те собере од дома или од кафич.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Одела и зборела дека е бремена...

И до кога ќе оди? Треба некој стомак да порасне ваљда, да истресе нешто од него...

Ако зборела, во денешно време, со електронски комуникации, некаква трага ќе остаи. Со адвокат, прво би ја спржил малку, а ако е упорна и продолжи да шири невистини и клевети би и го упропастил животот до даска. Дури, за малтретирање можеше обратно да излезе...

Вака, сега ги чека малтретирање до последен ден у затвор.
Со самиот податок дека снимале и објавиле да се пофалат, се глеа дека за прилично ретардирани ликови се работи.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Тоа нема да го смени фактот да ти ако имаш дома ќерка и да не прави такви работи, ќе ја дробиш од мавање само затоа што е женско.
На фаца на дечките им пишува лузер, па и да направила девојката нешто против законски, има закони во државата ... ништо не се решава со насилство, зашто истото потикнува ново насилство. Снимање со камери, шутирање у фаца некој додека лежи на земја, тоа само крвник без мозок може да направи такво нешто.
Енивеј според тебе добро постапиле, ист тип на размислување, затоа сега и добро ќе си сркаат ку.ови у шутка, а со тој став и памет како твојот се надевам дека и тебе нема да те гледаме наскоро по црни хроники.
Нема нигде да сркаат курови пошто ако бидне голема оваа ќе лежи многу поише затвор отколку тие, изнуда, ширење невистини нарушување на углед итн се потешки дела од тепањево. Затоа овие од невладиниве сега гледаат да ја смират топката и да се прекине со шернување на видеото. Тек кога ќе почнат и други да се јавуваат и да ја пријавуваат.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Интересно како на секоја тема една од опциите која ја нудите е адвокат небаре тој кошта 15 денари на ден.
Значи не само за овие двајцава, ене секоја тема каде има некои ваков спор небитно дали туристичка агенција, мобилара па дури и бурекчилница, прво решение понудено е увек адвокат.
Во спротивно, никогаш немам слушнато да некој решил некаков спор преку тужба со адвокати.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Да се прекине шернување на видеото бе :). Цел ден по телевизии, на секој можен портал е поставено, нема човек што не го виде, да се забранело шернување еј :pos:


Ок е, продолжете да водите дискусија со ботов.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас уште не разбирам што сакале да постигнат со ставање на видеото онлајн, мислеле дека ќе добијат подршка, дека нема да ги апсат, дека нема да бидат судени, дека нема да одлежат малце? Мислеле дека имаат врски, паритја, па снимиле мало делче каде само е тепањето и малтретирањето, никаде, ама ни во секунда во видеото нема никакви олеснителни околности за нив.

Судијата што ќе го добие предметот нема да има полесен предмет во животот за судење.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
И девојката демек стварно и со други дечки претходно исто правела, демек ја силувале, па после играла на таа карта како што пиша @blackadder , ама ова од видеото не го оправдува тоа...
Пишаа прееска се се решава на друг начин, не сме 19 век па ако жената ти се качи на нерви да и залепиш една. А овие мочковци да ги однесеш негде да се тепаат со некои боксери или мма борци во ринг ке се усерат во гаќите, ама битно доволно се силни да ги решаваат проблемите со ќотек и уште сето тоа да го снимаат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да бе да, откако ќе ти заебе врска, ќе те избркаат од работа, почиња фамилија и другари да те избегаваат ти фино лепо идеш по служби и полиции и онака си ја пријавуеш и кај отидеш ти се смеат, у меѓу време кај сите другари и роднини пушта пораки максимално те оцрнуе али битно ти си идеш по закон, пошо насилството не било решени за психички болни. од кој нај веројатно и родители кренале раце и нај веројатно не им е гајле што нивната ќерка праела дури и наоѓаат оправдание за истото.
Ти посакувам барем една таква да ти се падне у живот па после да јадеш гомна и да продаваш етика и морал. Нека дојде еднаш полиција у такво мало место да те собере од дома или од кафич.
Гледам дека само ја кажуваш приказната на едната страна и си му некој познат.

Никој ви е крив што имате девојки, фамилии, газди, другари кои не ви даваат поддршка и ви маваат сеир. Блок има опција кај сите, па нека пишува пораки и нека бара број и од баба ми.
Не се секирај ти мене ми се падна и јас знам како да се справам со вакви работи. Ако имам нешто направено од каде сака ме собере, ама некоја ако ми има направено не чекам да дојде прв ќе идам до полиција или приватна тужба онака ќутејќи па да се чуди како ќе плати.
Случајно да не се засрами кога го собраа од кафич? Сега не му е срам од видеото кое го видоа милион пати?


Јас уште не разбирам што сакале да постигнат со ставање на видеото онлајн, мислеле дека ќе добијат подршка, дека нема да ги апсат, дека нема да бидат судени, дека нема да одлежат малце? Мислеле дека имаат врски, паритја, па снимиле мало делче каде само е тепањето и малтретирањето, никаде, ама ни во секунда во видеото нема никакви олеснителни околности за нив.

Судијата што ќе го добие предметот нема да има полесен предмет во животот за судење.
Да се пофалат дека ја средиле. По што ако тоа било само помеѓу нив двајцата немало да се рашири. А овој погоре изгледа прв го има изгледано ииии браво брат така треба ќутек.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Јас уште не разбирам што сакале да постигнат со ставање на видеото онлајн, мислеле дека ќе добијат подршка, дека нема да ги апсат, дека нема да бидат судени, дека нема да одлежат малце? Мислеле дека имаат врски, паритја, па снимиле мало делче каде само е тепањето и малтретирањето, никаде, ама ни во секунда во видеото нема никакви олеснителни околности за нив.

Судијата што ќе го добие предметот нема да има полесен предмет во животот за судење.
Едитирано е видеото кратено тоќно од кај да почне. протечено е од таму кај што било пуштено како доказ дека не е вистина тоа што го зборела мрднатава, ама изгледа го пуштил кај уште по мрдната :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Интересно како на секоја тема една од опциите која ја нудите е адвокат небаре тој кошта 15 денари на ден.
Значи не само за овие двајцава, ене секоја тема каде има некои ваков спор небитно дали туристичка агенција, мобилара па дури и бурекчилница, прво решение понудено е увек адвокат.
Во спротивно, никогаш немам слушнато да некој решил некаков спор преку тужба со адвокати.
Ок, со адвокат не се решава.
Цимерите у затвор ќе му го решат сега.

btw адвокатските трошоци ги плаќа страната што го губи спорот, така да, ако ме малтретира некој како нејзе и ако сум 100% сигурен у себе, ќе се задолжам ако треба.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom