Насилства во Македонија

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
факт е и тоа го тврдам дека особено младината не се познава меѓу себе. И мислењето едни за други им е изградено врз основа на некоја медиумска или политичка пропаганда. Од една страна на Албанците постојано им се сервира приказната за голема Албанија и тоа дека Македонците ги мразат а од друга страна пак на Македонците им се сервира дека секој Албанец е криминалец и нелојален граѓанин на државата. Тоа се работи кои треба да се надминуваат и луѓето треба повторно да се зближуваат как ошто било на овие простори пред 20 или 30 години.
На овие простори ите-како одредени стереотипи не само што постојат туку дури веќе и треба се урамат ...
Како размислува рандом Македонец ... Србите ни се брача пошто иста религија сме, со Бугарите сме иста религија ама батали ги тие се грди Татари и фашисти, Грците абе маме им .... не ни признаваат име не блокираат али убаво моренце имаат за да се истера едно одморче лете, Албанците па тие се сите до еден планинци, терористи, инцестни, племе, смрдат на лој, сечени, криминалци, шверцери, дилери ... факт е дека просечниот Македонец размислува вака ... постојат исклучоци ама просечниот Македонец размислува вака или пак воспитан е од семејството или пак од блиската околина да размислува така, а притоа непознавајќи воопшто лица Албанци !
Како размислува па просечниот рандом Албанец, Србите и Македонците се Словени дојдени од зад Карпатите овде и ни ја зедоа територијата не окупираа плус се и каури/кафири а не Муслимани мора да ги исчистиме и вратиме назад во Русија ... да на интернетов имам прочитано сигурно до сега неколку десетици коментари напишани од Албанци и тоа луѓе со име и презиме(фејсбук на пр.) кои ова отворено си го пишуваат, отселување на Србите и Македонците назад како што пишуваат во Русија ... но исто и кај нив некој во глава им ги бута овие ставови уште од мали дали родителите/семејството, наставниците, верските лица можеби, околината ...
П.С. Овие простори ќе си останат такви какви што се на ист степен се додека овие стереотипи без разлика дури и да има вистина како и невистина во нив и кај едните и кај другите не се искоренат во целост а ќе се искоренат ама после подолг временски период, во блиската иднина многу тешко да видиме такво нешто ... да се надеваме дека со развојот на науката, технологијата, електрониката, да се надеваме дека и со образованието, еманципацијата и отфрлањето на религиските догми некогаш во иднина ќе се изгубат овие стереотипи и граѓаните ќе престанат да се мразат и делат на вакви и онакви а со самото тоа ќе прекине и насилството или барем ќе се доведе на многу понизок степен !
Да бидеме малку пореални ... ниту некој(Македонската страна) може на сила да уништи или протера половина милион Албанци од Република Македонија ниту пак некој(Албанската страна) може да го изврши истото врз нешто повеќе од еден милион Македонци во оваа земја ... дури и смешни и детски се коментарите во кои се спомнуваат гасни комори и сл. методи за Ш...... како и коментарите за некакво иселување на цели народи од Балканот назад во Русија или незнам каде ... ваквите коментари и од едната и од другата страна не водат никаде !
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
На овие простори ите-како одредени стереотипи не само што постојат туку дури веќе и треба се урамат ...
Како размислува рандом Македонец ... Србите ни се брача пошто иста религија сме, со Бугарите сме иста религија ама батали ги тие се грди Татари и фашисти, Грците абе маме им .... не ни признаваат име не блокираат али убаво моренце имаат за да се истера едно одморче лете, Албанците па тие се сите до еден планинци, терористи, инцестни, племе, смрдат на лој, сечени, криминалци, шверцери, дилери ... факт е дека просечниот Македонец размислува вака ... постојат исклучоци ама просечниот Македонец размислува вака или пак воспитан е од семејството или пак од блиската околина да размислува така, а притоа непознавајќи воопшто лица Албанци !
Како размислува па просечниот рандом Албанец, Србите и Македонците се Словени дојдени од зад Карпатите овде и ни ја зедоа територијата не окупираа плус се и каури/кафири а не Муслимани мора да ги исчистиме и вратиме назад во Русија ... да на интернетов имам прочитано сигурно до сега неколку десетици коментари напишани од Албанци и тоа луѓе со име и презиме(фејсбук на пр.) кои ова отворено си го пишуваат, отселување на Србите и Македонците назад како што пишуваат во Русија ... но исто и кај нив некој во глава им ги бута овие ставови уште од мали дали родителите/семејството, наставниците, верските лица можеби, околината ...
П.С. Овие простори ќе си останат такви какви што се на ист степен се додека овие стереотипи без разлика дури и да има вистина како и невистина во нив и кај едните и кај другите не се искоренат во целост а ќе се искоренат ама после подолг временски период, во блиската иднина многу тешко да видиме такво нешто ... да се надеваме дека со развојот на науката, технологијата, електрониката, да се надеваме дека и со образованието, еманципацијата и отфрлањето на религиските догми некогаш во иднина ќе се изгубат овие стереотипи и граѓаните ќе престанат да се мразат и делат на вакви и онакви а со самото тоа ќе прекине и насилството или барем ќе се доведе на многу понизок степен !
Да бидеме малку пореални ... ниту некој(Македонската страна) може на сила да уништи или протера половина милион Албанци од Република Македонија ниту пак некој(Албанската страна) може да го изврши истото врз нешто повеќе од еден милион Македонци во оваа земја ... дури и смешни и детски се коментарите во кои се спомнуваат гасни комори и сл. методи за Ш...... како и коментарите за некакво иселување на цели народи од Балканот назад во Русија или незнам каде ... ваквите коментари и од едната и од другата страна не водат никаде !
Овие стереотипи ќе се отстранат само кога ќе почнеме да размислуваме за правење на пари (на пример САД, нема што нема и пак нема етнички конфликти), кога нема да има еј ова е наше дете, да му најдеме убава работа, кога политичарите на овие земји нема да спомнат национализам, кога политичарите ќе бидат палени на плоштад затоа што краделе, кога ќе се вратат од дијаспората (барем 30%) и ќе почнат свој бизнис тука без никакви проблеми и ќе донесат нови и свежи идеи, тогаш сигурно би се сменило нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.878
Вината не можеш да ја лоцираш кај причинителот, затоа што него му се може.
а
Вистинскиот починител нема вина? Туку само одговорниот кој треба да го санкционира?
Ја да ти дојдам и да ти ја силувам жената, пред тебе а ти сиромав пред џандарите и судот отпосле не можеш да докажеш дека сум ја, или имам врски и ете не ме бркаат.
И оваа ситуација кај мене ја иззема вината, во твои очи? Не можеш да ја лоцираш вината кај мене?

Прво мислев дека можда се заебаваш, али изглеа не....
Не знам кои ти се твоите лични норми и воспитание, ама ја ќе му ебам матер на некој кој заслужил, колку и да има врски у власта, колку и да не можем да докажам дека е крив. Тоа нема никад да го направи невин во моите очи.

Твојата логика е дека Албанците не ебат, дека им се може и затоа ние немаме право да ги обвинуваме?
Тоа е вака, прилично безрбетно и е малку нетипичен македонски амеба став. Останатите амеби барем покушаваат да релативизираат и бегаат од факти, али ова е искрено.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Овие стереотипи ќе се отстранат само кога ќе почнеме да размислуваме за правење на пари (на пример САД, нема што нема и пак нема етнички конфликти), кога нема да има еј ова е наше дете, да му најдеме убава работа, кога политичарите на овие земји нема да спомнат национализам, кога политичарите ќе бидат палени на плоштад затоа што краделе, кога ќе се вратат од дијаспората (барем 30%) и ќе почнат свој бизнис тука без никакви проблеми и ќе донесат нови и свежи идеи, тогаш сигурно би се сменило нешто.
Да во право си до некаде доколку граѓаните би мислеле повеќе на тие работи успех во кариера, бизнис, правење на пари помалку ќе се замараат со политика, национализам, религија, расизам и.т.н. но овдека бе друже на овие простори уште од мали на децата ко со инка во глава им се сипуваат овие стереотипи ...
Но сепак не се сложувам во целост бидејќи и граѓаните кои се подобро ситуирани пак во глава ги имаат истите го*на ... и оној Македонец како и оној Албанец што зима по 2 илјади евра плата се плашам дека размислува исто по овие прашања исто како и оној кој работи за 100 или 200 евра ...
А дека политичарите се највиновни да, наместо да зборат за интеграции, демократија, економски просперитет они постојано ја држат во рака картата на национализмот и религијата ... знаат дека со овие карти на национализам и религија ќе го освојат владиниот трон ... и навистина овие работи палат кај народот ... им успева на политичарите ...менталитет ЈБГ !
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Е баш работава е :facepalm:.
Самиот брк излезе и рече дека убиецот од претходни настани, веќе и е познат на полицијата.
Баш ме интересира, врз база на што тој донел ваков заклучок лажгово!?
Ќе биде интересно ако излезе дека самиот си ги направил раните на рацете (ако воопшто ги има). И ако е вистина дека неговиот татко се онесвестил, тогаш кој е последниот осомничен за кражбата т.е. изчезнувањето на тој доказ? Искрено, мислам дека во случајов ќе направат 300.000 дупки со цел за испадне самоодбрата за да се сопрат немирите.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Да бидеме малку пореални ... ниту некој(Македонската страна) може на сила да уништи или протера половина милион Албанци од Република Македонија ниту пак некој(Албанската страна) може да го изврши истото врз нешто повеќе од еден милион Македонци во оваа земја ... дури и смешни и детски се коментарите во кои се спомнуваат гасни комори и сл. методи за Ш...... како и коментарите за некакво иселување на цели народи од Балканот назад во Русија или незнам каде ... ваквите коментари и од едната и од другата страна не водат никаде !
Не знам баш за ова, на Косово веќе им успеа да иселат пола милион Срби со фашистички и насилни методи секако... они си имаат реален пример дека таквото понашање дава резултати и затоа си се држат до таа тактика, а да не правиме муабет што никако не се пола милион и тука пак со манипулации (како и за се друга уствари) се обидуваат да дадат нереална слика... релативизирање на нивната умоболност е залудна, колку и да не сакаш да генерализираш многу се упорни да те демантираат на секој чекот дека ете има и нешто човечно во нив... што знаеш, може ќе имаш прилика да се повозиш со нив некој ден во автобус или да се сретнеш во некоја институција па да ги согледаш кои се и што се... волкот ги менува влакната ама не и карактерот.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.113
Поени од реакции
20.956
Протестот е демократско право,но не и насилството, корегирајте се малку,на рана не се става сол, ова не е добро за државата, а инаку ние не сме Блиски Исток или Северна Кореја, ние сме демократска и цивилизирана земја, а криминалните убиства ќе се решат со максимални казни.. Секаде во светот проблемите се решаваат преку државни институции а не со граѓанска послушност или со хулигански инциденти.. Ние пред се како македонци и како граѓани на ова земја треба да им помогнеме на безбедносните служби на МВР, а не да им ствараме дополнителни проблеми..
Ало бе, во која држава живееш ти? Во кој свет живееш?
Оф мори мајко, таман мислиш се буди народот, не му влијае никаква пропаганда и ти излегува нешто вакво...

Да не ме разбереш погрешно, немам ништо против тебе, твоето размислување би било сосема океј во нормална држава, теоретски ова треба да важи и во Р.Македонија, ама знаеме кај нас како функционираат работите во пракса.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.210
Поени од реакции
35.779
Одкако легна малце атмосферата и после неколку непроспиени ноќи поради жал за детето да видиме до кај сме....

За разлика од Смилковско каде што треба да се докажува присуство на лицата на местото на настанот кои ги апсеа после скоро две недели тука имаме чиста солза ситуација. Ѕверот го убива детето пред очите на таткото, очевидец и камерите на болницата со нож. Почисто од ова здравје.

Првиот пропуст е што не се реши проблемов одма и ѕверот не беше ликвидиран како секоја нормална држава под изговорот „даде отпор и посегна по службениот пиштол“

Понатака, Факт е него ќе го осудат и ќе лежи. Е сега дилемата е за колку години. Веќе се приметува дека ни ДУИ ниту некоја друга релевантна албанска инстанца имаат намера да го заштити ѕверов бидејќи ова веќе апла убиство мислам дека и казната ќе иде над 10 години сигурно. Поради тоа што е 19 годишник на жалост неможат да му досудат доживотна бидејќи ја колку што сум запознаен доживотен затвор се суди на постари од 23 или 24 години по закон.

Втор пропуст е тоа што го нема инструментот со кое е извршено убиството т.е. ножот. Ја не ми е јасно како неможе ножот да го најдат кога тоа таму се случило го знаат и местото. Нормално како секоја одбрана одма ќе го завземе ставот „ножот не беше негов, беше на убиениот“ од причина што товарот е на обвинителството да докаже дека он е виновен а ако го нема ножот тоа ќе оди малку потешко.

По мене исто така е клучно тоа што го кажа Јанкуловска, цитирам „убиецот го прободел еднаш на насипот ПОТОА ТРГНАЛ ПО НЕГО накај скалите да го прободе уште еднаш. По мене тоа е алфа и омега во случајов. Чим е такво тврдењето дека после првото бодење он тргнал по него пак да го прободе ондак тука паѓа секоја теорија за одбрана, освен некои теории дека бил во афект што да не се лажеме тешко некој тоа ќе прифати.

Сега тоа што следи не е за луѓе со слабо срце оти адвокативе ќе прават шарада. Срамота е кучето од адвокат (МАКЕДОНЕЦ) на денот на погребот на Ангел даваше изјави за „Коха“ дека овие го тепале и ножот бил на Ангел. Треба некој да го посети и љубезно да му објасни дека на вакви крвави случаи не се прави име, рецимо во влезот таму кај што му е канцеларијата на бул. Климент Охридски 20-1/4 :свиркам: :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Вистинскиот починител нема вина? Туку само одговорниот кој треба да го санкционира?
Ја да ти дојдам и да ти ја силувам жената, пред тебе а ти сиромав пред џандарите и судот отпосле не можеш да докажеш дека сум ја, или имам врски и ете не ме бркаат.
И оваа ситуација кај мене ја иззема вината, во твои очи? Не можеш да ја лоцираш вината кај мене?

Прво мислев дека можда се заебаваш, али изглеа не....
Не знам кои ти се твоите лични норми и воспитание, ама ја ќе му ебам матер на некој кој заслужил, колку и да има врски у власта, колку и да не можем да докажам дека е крив. Тоа нема никад да го направи невин во моите очи.

Тоа е вака, прилично безрбетно и е малку нетипичен македонски амеба став. Останатите амеби барем покушаваат да релативизираат и бегаат од факти, али ова е искрено.
Затоа што системот не може, не значи дека јас нема да ти фрлам молотов коктел додека се возиш во твоето ново бентли, само молотов коктел ќе добијат и сите твои врски.

Твојата логика е дека Албанците не ебат, дека им се може и затоа ние немаме право да ги обвинуваме?
Уште илјада пати да повторам, пак нема да сфатиш, прашај постар дали во комунизамот газеле по трева, сечеле шума или слични работи, што денеска се најнормална работа ? Нашиот систем престана да функционира после осамостојувањето, кога не се пренесе правото на полицијата да тепа и тогаш почнаа да се случуваат работи, како паркирање кој кај стигне, реплики Ти знаеш јас дека сум 2 братучед на тој и тој. Ова што Албанците го прават, не е ништо поразлично од тоа што Македонските битанги го прават (рекет, заплашување на бизнисмени итн), само затоа што се Албанци не ги прави поразлични од криминалците. Еве да се норвежани, мислиш нема истото да го прават ако имаат одврзани раце ? Полицијата не функционира тоа е проблемот, уствари функционира по потреба, еднаш ќе запленат албански шлепер, а ќе пуштат 20 македонски, другиот пат обратно. И на кој најмногу му одговара ситуацијата? На тие што имаат пари или тие што имаат власт.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е баш работава е :facepalm:.
Самиот брк излезе и рече дека убиецот од претходни настани, веќе и е познат на полицијата.
Баш ме интересира, врз база на што тој донел ваков заклучок лажгово!?
Ќе биде интересно ако излезе дека самиот си ги направил раните на рацете (ако воопшто ги има). И ако е вистина дека неговиот татко се онесвестил, тогаш кој е последниот осомничен за кражбата т.е. изчезнувањето на тој доказ? Искрено, мислам дека во случајов ќе направат 300.000 дупки со цел за испадне самоодбрата за да се сопрат немирите.
Ако го следиш внимателно, адвокатот вика "не е осудуван" така да може и министерката да е во право а и тој. Јанкуловска вика познат на полицијата(тоа значи поднесувале кривични пријави ама не значи дека завршувале со судски пресуди пошто и претходно коментиравме дека судството со вакви лица затајува...).
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.113
Поени од реакции
20.956
Океј е, и на мене не ми се допаѓа веста, ама што има да се укинува телевизијата?!
Па не вика телевизијата дека тоа е баш така, туку пренесуваат изјава на адвокатот. И е не само 24вести, и многу други медиуми ја пренесоа оваа изјава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.878
Уште илјада пати да повторам, пак нема да сфатиш, прашај постар дали во комунизамот газеле по трева, сечеле шума или слични работи, што денеска се најнормална работа ? Нашиот систем престана да функционира после осамостојувањето, кога не се пренесе правото на полицијата да тепа и тогаш почнаа да се случуваат работи, како паркирање кој кај стигне, реплики Ти знаеш јас дека сум 2 братучед на тој и тој. Ова што Албанците го прават, не е ништо поразлично од тоа што Македонските битанги го прават (рекет, заплашување на бизнисмени итн), само затоа што се Албанци не ги прави поразлични од криминалците. Еве да се норвежани, мислиш нема истото да го прават ако имаат одврзани раце ? Полицијата не функционира тоа е проблемот, уствари функционира по потреба, еднаш ќе запленат албански шлепер, а ќе пуштат 20 македонски, другиот пат обратно. И на кој најмногу му одговара ситуацијата? На тие што имаат пари или тие што имаат власт.
Да. Со ова, до некаде можам да се сложам. Но, велиш дека вината не треба да ја бараме кај Албанците (починителите, во случајот), а сепак:
Затоа што системот не може, не значи дека јас нема да ти фрлам молотов коктел додека се возиш во твоето ново бентли, само молотов коктел ќе добијат и сите твои врски.
Јас сум починителот и јас ќе сум добиел коктел, како и одговорните во власта.
Па, кога веќе зборуваме со јазикот на молотови коктели, не ли е логично, дека покрај влста, во случајов и Албанците треба да добијат коктел?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Понатака, Факт е него ќе го осудат и ќе лежи. Е сега дилемата е за колку години. Веќе се приметува дека ни ДУИ ниту некоја друга релевантна албанска инстанца имаат намера да го заштити ѕверов бидејќи ова веќе апла убиство мислам дека и казната ќе иде над 10 години сигурно. Поради тоа што е 19 годишник на жалост неможат да му досудат доживотна бидејќи ја колку што сум запознаен доживотен затвор се суди на постари од 23 или 24 години по закон.
Некои факти ти се недокажани, факт е дека директорот на ДБК уште вечерта беше во Ѓорче, што не беше случај со претходните инциденти, што значи ова е чиста случајност, додека претходните случаи беа (Смилковско езеро, тепање по автобуси итн) исценирани од битанги што ги има самата служба (или некоја странска служба) како би направила страв кај населението поради одвлекување на вниманието од некои актуелен политички настан. Чудна коециденција е што сите претходни случаи се случуваат пред нешто големо што политички настан, што верски празник. Додека за дечкото, колку што се добри македонските судови, може да наполни 25 додека му ја изречат казната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom