Насилства во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Во позадина не стоел да не се лажеме, али веројатно некој од другарчињата му ја почнал тепачката. Се надевам памет за други да не се најдат во ситуации кај што не им е место, кога више државата не ги регулира овие работи (носење ладно оружје). Ако те згази кола на улица законски е возачот крив, ама дали ти мења тоа ако си мртов? Глеаш лево десно и проаѓаш, така ме учеле бар мене.
Не е иста ситуација ова со проаѓање на пешачки ама добро.
А памет за друг пат не можеш да кажеш зошто овде не се виновни децата од НЛ.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Ако не си роден за борба со ножеви, има на друго место кај што можеш да се погажеш. Не вреди да умреш за ваква глупост..
У право си скоро за се, ама убиецот не дошол и уште од почеток да мафта со ножеви цело време нели? Од каде би знаеле децата дека носи нож тој и дека да еечеме би направил глупост од такви размери? Нормално е кога некој ти се курчи, и ти да покажеш заби. Кога си мртов не е битно на колку години или на кој начин си умрел, ама ума разлика од сообраќајна несреќа до убиство.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Zalosno... posebno i mene mi e mnogu zal za mladicot ( inaku ne ucestvuvam vo vakvi temi i raspravii i politika ne me interesira i nema sto da kazam,koga eve mi tekna deka ovaa recenica treba da ja napisam-TUKA POBEZBEDEN SI OD DOMA).
Pred nekolku dena za praznikot Kurban-Bajram otidov vo edno selo so 100% muslimansko naselenie(da ne recam Albansko selo NE, vo Makedonija e znaci e makedonsko selo na 10-ina km od Skopje.(a mu se spremam nekolku godini ama od ONIE nebezbedni pricini kako li ke pominam tamu ne sum bil do sega) Znaci za Krban -Bajram otidov vo toa selo so namera da prodavam igracki,i stasuvam tamu go svrtev celo selo i se vrakam na sred selo i gledam kade da postavm tezga od 5m i kola vo blizina i da ne smeta.Vo cel toj krug vo sred selo desetina dukani i parkirav pred eden zatvoren sto ne rabotese.Vednas na hauba i na stakloto napred gi iSPRCIV puskite(plasticni ama kako original kalasnikovi i drugi mitalezi i poveke vidovi pistoli). potoa pocnav da ja montiram tezgata no se uste poleka so dvoumenje i kako da ocekuvam sto ke recat eventualnite komsii ili pominuvaci ili PROTIVNICI. Veke i dotrcaa nekolku deca pred kolata i taka eden covek pomlad onaka so domakinski izgled-rabotliv mi se priblizi i po ona dobar den ili ne samo prvo mu rekov DA NE SMETAM NESTO TUKA.
- NE,TUKA SI POBEZBEDEN NEGO LI DOMA, dobiv odgovor od muslimanot pred mene i taka pocna uste muabet.
Se uste po nekolku dena kako da gi slusam tie zborovi,TUKA SI POBEZBEDEN NEGO LI DOMA.
Tamu ostanav cel den,nemase nikakov problem,cel den vrcea koli pred mene(retko golf vidov,samo mercedesi i golemi BMV)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Zalosno... posebno i mene mi e mnogu zal za mladicot ( inaku ne ucestvuvam vo vakvi temi i raspravii i politika ne me interesira i nema sto da kazam,koga eve mi tekna deka ovaa recenica treba da ja napisam-TUKA POBEZBEDEN SI OD DOMA).
Pred nekolku dena za praznikot Kurban-Bajram otidov vo edno selo so 100% muslimansko naselenie(da ne recam Albansko selo NE, vo Makedonija e znaci e makedonsko selo na 10-ina km od Skopje.(a mu se spremam nekolku godini ama od ONIE nebezbedni pricini kako li ke pominam tamu ne sum bil do sega) Znaci za Krban -Bajram otidov vo toa selo so namera da prodavam igracki,i stasuvam tamu go svrtev celo selo i se vrakam na sred selo i gledam kade da postavm tezga od 5m i kola vo blizina i da ne smeta.Vo cel toj krug vo sred selo desetina dukani i parkirav pred eden zatvoren sto ne rabotese.Vednas na hauba i na stakloto napred gi iSPRCIV puskite(plasticni ama kako original kalasnikovi i drugi mitalezi i poveke vidovi pistoli). potoa pocnav da ja montiram tezgata no se uste poleka so dvoumenje i kako da ocekuvam sto ke recat eventualnite komsii ili pominuvaci ili PROTIVNICI. Veke i dotrcaa nekolku deca pred kolata i taka eden covek pomlad onaka so domakinski izgled-rabotliv mi se priblizi i po ona dobar den ili ne samo prvo mu rekov DA NE SMETAM NESTO TUKA.
- NE,TUKA SI POBEZBEDEN NEGO LI DOMA, dobiv odgovor od muslimanot pred mene i taka pocna uste muabet.
Se uste po nekolku dena kako da gi slusam tie zborovi,TUKA SI POBEZBEDEN NEGO LI DOMA.
Tamu ostanav cel den,nemase nikakov problem,cel den vrcea koli pred mene(retko golf vidov,samo mercedesi i golemi BMV)
poodamna, na vremeto, eden dalecen rodnina otide so kola na odmor vo Varna, ama vo hotel na Mafijata... ja vnel kolata vo dvorot i muva ne go lazi... na ulicata sekojdnevno decista vadat retrpovizori, stopovi, more i celi koli, ama na kolite od hotelot ne fali ni vlakno..
.. tuku vo vrska so tepackite na mladite, MVR mora pod najitno da otkrie dali se raboti za spontana tepacka ili ima tuka nekoj zameshano prsti... a simptomatichno e da se sluchuvaat ovakvi raboti vo predizborie ili da se otrgne vnimanie na javnoto mnenie od nekoja blamaza na aktuelnata vlast.. no ovde ne ostana samo na tepacka, se sluci i ubistvo....
b.t.w., ima ovakvi raboti i so ednonacionalni ucesnici..
Ona sto NE E DOBRO e sto i nie i tie molchime koga ima ovakvi raboti, reagirame samo koga ima megunacionalen element...
.. ako ne vladee zakon i pravo, nasilieto ke najde drugi formi, megunavivacki sudiri, a i megupartiski, pa imavme dosta od poslednite nasilija megu akteri od ista nacija i vera ama od razlicni partii, kako na lokalnite izbori taka i podocna..
Neka MVR gi smesti site kriminalnite i nasilnite tipovi, nezavisno od nacija i vera vo Zatvor, ako treba urbanata mafija neka gradi zatvori po periferijatan namesto da go zagushuva Skopje so desetokatnici...

еве и ова бргу се заташка

Куршумот засекогаш ќе остане во градите на Адријан по свадбата во Мала Речица
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Страшно е ова што се дешава, и секогаш подебелиот крај го вадат Македонците пошо сме поцивилизирани. Но сепак, детски работи се тоа (не убиството, туку сите тие расправии и рчкања). Јас мислев дека пројде тоа време, ама уште го имало. Од Аеродром сум, никогаш не сум имал никаков посериозен конфликт со деца од Аеродром или од други населби. Никогаш не сум бил бркан од група за да ми удрат рекет или за да ме расчукаат пошо сакаат да им се дешава нешто. Зависи и од опкружувањето, и од стилот на облакање и однесување. Еве, се почесто ги гледам децата од Ново Лисиче, и од другите аеродромски маала, сите се у истиот фазон, максици, тренерки, шушкавец и педерка. 80% од децата фураат таков стил, седат по групи, шетаат питови, возат веспи на нивни 15-17 години и се рчкаат со други. Таков им е стилот, фураат нешто дека се "мафија ради, док полиција спава" и мислат дека се семоќни. Се тепаат за женска, се курчат на фб, и кога некој ваков неандерталец ќе дојде, одма вади нож и убива. Ама законот за нив не важи па затоа им се може. Не сум излегувал многу од населба, ама кога и да сум искочил низ град сум немал проблем никаков ни со албанци, ни со центарци, карпошани и слично. Не сум фемили, сум за МЗТ (фан да, навијач и да се тепам не). Ме имаат прашувано од кај сум, и не ми се ставале да ме лупаат или да ме рекетираат. Во Аеродром многу души познавам и ме познаваат, и не сум имал никаква тепачка со никој од другите маала. Зависи и од самите луѓе. Искрено само ми е жал за сите Македонци што живеат во мешаните населби, и не се уклопени со другите (турци,босанци,албанци). Има и такви што живеат во Чаир, Бутел, Радишани, Ченто па не биле тепани, малтретирани и пљачкани. Си имаат океј однос со сите :)

Точните причини за овој ужасен чин не знам дали ги знае некој, само верзии има кој како слушнал. Во секој случај групата другари на жртвата требала да спречи било каков поголем конфликт, ако е точно тоа дека бил сам или со уште еден, а тие биле десетина. :)
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.249
Како прво никој од тука не знае како се десило,сите кажувате тоа што сте прочитале на нет а таму има 100 различни приказни...Која е потребата да се шеташ со нож низ град?! Типот бил со намера појден таму да провоцира и кога видел дека ќе го јаде одма извадил нож и го лупнал на друг у гради.Може и ножот не бил негов,може и стварно бил крвнички тепан има 1000 варијанти како се десило а тука нормално се осудува македонецот затоа што тепал некого...Немате јадено ќотег без причина,ви немаат тепано/бодено/шутирано ваш близок затоа и така зборите,македончето кога тепа некого одма е хулиган,наркоман,сељак а кога е наш некој тепан викате дека заслужил,е од таквите луѓе пати државава вие ги браните а скоро кај секој со таков став сестрите им се дупат со шипптари за еден круг у кола и пијачка.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Ja imav devojka od Cair, bevme zaedno 6 god i toa vo vremenskiot period koa imav 18-24 god onaka da ne recam mladeskiot, kisnev u Cair i proagjav sekojdnevno bit pazar, si odev so posledna 65ka za nakaj Cento, znaci celo vreme opkolen so Albanci sto na ulica sto vo bus i niednas, bukvalno niednas nikoj mi se nema iskurceno i duri mnogu pti namerno pozadi u bus sedev da vidam dali ke mi se pustat, dali takva odbivna faca sum sto i doma ne me sakaat, stvarno ne znam.. a nitu sum atletski graden nitu vidok, ebeni 174cm so 84 kg...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Ja imav devojka od Cair, bevme zaedno 6 god i toa vo vremenskiot period koa imav 18-24 god onaka da ne recam mladeskiot, kisnev u Cair i proagjav sekojdnevno bit pazar, si odev so posledna 65ka za nakaj Cento, znaci celo vreme opkolen so Albanci sto na ulica sto vo bus i niednas, bukvalno niednas nikoj mi se nema iskurceno i duri mnogu pti namerno pozadi u bus sedev da vidam dali ke mi se pustat, dali takva odbivna faca sum sto i doma ne me sakaat, stvarno ne znam.. a nitu sum atletski graden nitu vidok, ebeni 174cm so 84 kg...
Ценат занаетчии во Чаир, а особено сладоледџии и семкари.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061

VIDEO EKSKLUZIVE/ Ja si u plaçkit me armë pompa e benzinës “Okta” në afërsi të Sarajit
пљачка на окта во сарај
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Кобра од Ѓорче е ухапшен како осомничен за убиството на Мартин Јанушев
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл по улицата „Скупи“.

Како што соопшти полицијата, случајот го пријавила мајката која е од Скопје.

МВР јави дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
FB_IMG_1573145859309.jpg

Не дека ова нема шанси да се случи или пак не се случило никогаш ама треба да се земе со мала резерва поради човекот кој го објавува ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom