Насилства во Македонија

Член од
29 март 2019
Мислења
100
Поени од реакции
39
Да им врело крвта млади се и тоа е.Ама види за чудо пак ова не се случило во Јаја Паша или Топанско туку во Ново Лисиче што значи овие биле таму со причина која ги натерела децава да ги нападнат убиецот и неговиот пријател.А и повторно убиен е Македонец само затоа што децава од другите националност со децении носат ножеви а никој не превзема ништо по тоа прашање па сега ќе бараме пропусти и одговорност и кај двете страни.
Mnogu mie zal za detevo lepenka do mojata zgrada ziveeshe celo semejstvo mu go znam tatkomu mislam deka e policaec.
A inace od koga se otvori gala kujna pocna mnogu Albanci vo novo lisice da shetaat.

Sent from my BBB100-2 using Tapatalk
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.719
Поени од реакции
26.426
@Acid Све убаво форумов да си има убави опции и визуелно пакување, ама џабе кога "содржината" е оваа. Посебно напоменувам да видиш дека во првичниот мој пост денеска, воопшто не го цитирам, спомнувам или било што. Спомнување туѓи имиња и други навреди (што бтв не допираат до мене) му се у редовно употреба, што претпоставувам е оф-лимит, барем на хартија.
Затоа постои копчето „Пријави“ кое се наоѓа под секое мислење, па така, доколку налетате на содржина која сметата дека не е соодветна за форумот - можете да ја пријавите до модераторите кои ќе одлучат дали ќе се избрише и дали ќе биде казнет членот. Колку што гледам, во овој случај мислењето е отстрането, а членот има добиено казнени поени (кои водат кон забрана за пристап на форумот) за ова мислење.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.377
Поени од реакции
1.434
Затоа постои копчето „Пријави“ кое се наоѓа под секое мислење, па така, доколку налетате на содржина која сметата дека не е соодветна за форумот - можете да ја пријавите до модераторите кои ќе одлучат дали ќе се избрише и дали ќе биде казнет членот. Колку што гледам, во овој случај мислењето е отстрането, а членот има добиено казнени поени (кои водат кон забрана за пристап на форумот) за ова мислење.
а да те прашам јас нешто друго, ние од Австралиа не смееме да кометираме на кајгана или има некој друг проблем со нас ? типот што се жали нон стоп се зафаќа нешто во стилот "А па тој/тие се во Аус бла бла и т.н", или овде е дозволено само за дијаспорците од Швајцарија ? Ако има проблем кажете а не фраерот цело време да провоцира а после да се жали.
И дај кажи му еднаш на плачко дека јас и @kano не сме една иста личност.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.719
Поени од реакции
26.426
а да те прашам јас нешто друго, ние од Австралиа не смееме да кометираме на кајгана или има некој друг проблем со нас ? типот што се жали нон стоп се зафаќа нешто во стилот "А па тој/тие се во Аус бла бла и т.н", или овде е дозволено само за дијаспорците од Швајцарија ? Ако има проблем кажете а не фраерот цело време да провоцира а после да се жали.
И дај кажи му еднаш на плачко дека јас и @kano не сме една иста личност.
Секако дека смеете. Исто како што он смее да ви каже „А па тој/тие се во Аус бла бла бла“. Прочиај ги правилата и види уште еднаш што смее, а што не смее.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.377
Поени од реакции
1.434
Секако дека смеете. Исто како што он смее да ви каже „А па тој/тие се во Аус бла бла бла“. Прочиај ги правилата и види уште еднаш што смее, а што не смее.
каква врска има тоа што јас живеам во АУС со мојот пост па да тој наместо да коментира на темава коментира каде јас сум живеел, кој курац го боли каде јас живеам?
види го мојот пост
1565858481715.png

и види сега тој што просерава
1565858546577.png
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.719
Поени од реакции
26.426
каква врска има тоа што јас живеам во АУС со мојот пост па да тој наместо да коментира на темава коментира каде јас сум живеел, кој курац го боли каде јас живеам?
види го мојот пост
Прегледај го приврзокот 215137

и види сега тој што просерава
Прегледај го приврзокот 215138
Добро и да нема врска, да не треба да го банираме? Не сме ние тука да проверуваме факти од типот кој каде живее, туку да реагираме доколку има прекршување на правилата. Во дискусиите, дозволено е се' - освен тоа што е забрането. Каде виде ти дека некој не смее да претпостави дека си од Австралија или Пекинг во неговиот пост?
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.377
Поени од реакции
1.434
Добро и да нема врска, да не треба да го банираме? Не сме ние тука да проверуваме факти од типот кој каде живее, туку да реагираме доколку има прекршување на правилата. Во дискусиите, дозволено е се' - освен тоа што е забрането. Каде виде ти дека некој не смее да претпостави дека си од Австралија или Пекинг во неговиот пост?
не се работи за претпоставка, се работи за нешто друго, нема што тој да коментира ( или нека биде по твое претпоставува од каде сум) каде јас живеам, темава не е за мене, каде јас живеам, темава е сосема нешто друго.
И да, може не треба да го банирате ама тогаш не банирајте и ги другите кога ќе почнат да реагираат неговите повраќајнци.
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.286
Поени од реакции
43.382
Да им врело крвта млади се и тоа е.Ама види за чудо пак ова не се случило во Јаја Паша или Топанско туку во Ново Лисиче што значи овие биле таму со причина која ги натерела децава да ги нападнат убиецот и неговиот пријател.А и повторно убиен е Македонец само затоа што децава од другите националност со децении носат ножеви а никој не превзема ништо по тоа прашање па сега ќе бараме пропусти и одговорност и кај двете страни.
Ситуацијата е класична слика на македонската реалност.
Типот имал девојка македонка од Ново Лисиче. Овие му се собрале да го тепаат, ама муслиман ко муслиман. Извадил нож и утепал едно од децата кои му се пуштиле. Вакви тепачки за девојки се случувале од кога постои светот, така што не е дека е нешто чудно за деца на таа возраст.
Проблемот одново е што албанците/босанците/турците во државава веднаш се фаќаат за оружје и без око да им трепне се подготвени да одземат животи. Порано ќе паднел ќотек и тоа е тоа, сега играат ножеви и пиштоли. За да се спречи нешто такво треба да има подеднакво возвраќање и од другата страна, затоа што вака не чувствуваат страв ниту од законот ниту од противникот. Вака ќе си рече, чекај бе, ако јас го истепам, овој ќе ме брца после и ќе размисли два пати што да прави.
Но, македонците сме многу попитоми и многу попаметни за да имаме вакво заостанато средновековно размислување од нив, така што со оглед на лабавите закони, ќе продолжиме да гледаме вакви случаи.

Оружје користат неинтелигентни фаци, за жал на овие им требаат уште 100 години за да се цивилизираат за да не гледаме вакви случувања. Има промени и кај нив, се повеќе можеш да ги видиш како се излезени во мешани друштва момчиња и девојки, најнормално отидени во кафич или низ град. Опседнати се со фотографирања, прават фотосесии на секој ќош на Скопје. Но, секако од друга страна ја имаш и дивата орда која излегува во глутници по 20 машки со цел да удри рекет или да истепа некој кој не може да се брани. Налетаат ли на поголема група, палат патиките и чекаат момент за одмазда каде што ќе чекаат некој да се појави сам. И меѓу македонците има вакви селски фаци, но кај нас се маргинализирани и воглавно живеат по зафрлени населби и не ги гледаш многу низ градот.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.121
Поени од реакции
32.025
Има промени и кај нив, се повеќе можеш да ги видиш како се излезени во мешани друштва момчиња и девојки, најнормално отидени во кафич или низ град. Опседнати се со фотографирања, прават фотосесии на секој ќош на Скопје. .
Ma jok. Си видел двајца тројца.

Нив им е битно каурот да го убијат. Грубо кажано. И по тоа не се разликуваат многу-многу муслиманите едни од други.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
338
Поени од реакции
360
Ситуацијата е класична слика на македонската реалност.
Типот имал девојка македонка од Ново Лисиче. Овие му се собрале да го тепаат, ама муслиман ко муслиман. Извадил нож и утепал едно од децата кои му се пуштиле. Вакви тепачки за девојки се случувале од кога постои светот, така што не е дека е нешто чудно за деца на таа возраст.
Проблемот одново е што албанците/босанците/турците во државава веднаш се фаќаат за оружје и без око да им трепне се подготвени да одземат животи. Порано ќе паднел ќотек и тоа е тоа, сега играат ножеви и пиштоли. За да се спречи нешто такво треба да има подеднакво возвраќање и од другата страна, затоа што вака не чувствуваат страв ниту од законот ниту од противникот. Вака ќе си рече, чекај бе, ако јас го истепам, овој ќе ме брца после и ќе размисли два пати што да прави.
Но, македонците сме многу попитоми и многу попаметни за да имаме вакво заостанато средновековно размислување од нив, така што со оглед на лабавите закони, ќе продолжиме да гледаме вакви случаи.

Оружје користат неинтелигентни фаци, за жал на овие им требаат уште 100 години за да се цивилизираат за да не гледаме вакви случувања. Има промени и кај нив, се повеќе можеш да ги видиш како се излезени во мешани друштва момчиња и девојки, најнормално отидени во кафич или низ град. Опседнати се со фотографирања, прават фотосесии на секој ќош на Скопје. Но, секако од друга страна ја имаш и дивата орда која излегува во глутници по 20 машки со цел да удри рекет или да истепа некој кој не може да се брани. Налетаат ли на поголема група, палат патиките и чекаат момент за одмазда каде што ќе чекаат некој да се појави сам. И меѓу македонците има вакви селски фаци, но кај нас се маргинализирани и воглавно живеат по зафрлени населби и не ги гледаш многу низ градот.
Се сложувам за голем дел од напишаното. Јас сум против употреба на ножеви без разлика дали е македонец или албанец. Тежок мафијашки филм ги мава на младите од 14 се до 18-19 години. Летово во Охрид една дешавка. Бев излезен во клуб и одам навор на воздух сам да се совземам малце.. и ми доаѓаат двајца млади дечки навивачи од ск уплашени.. после некое време разговор ми кажаа дека им е избрцан другар од друг нивни другар македонец па на болница завршил па го барале некој итн.. Накратко биле на концерт некој и земале некоја супстанца, па под дејство на таа супстанца другарот се осетил доволно силен да извади нож на својот другар.
Дефинитивно ножеви употребуваат неинтелегенти и не вреди да се одземе ниту еден млад живот.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
303
Поени од реакции
531
Ситуацијата е класична слика на македонската реалност.
Типот имал девојка македонка од Ново Лисиче. Овие му се собрале да го тепаат, ама муслиман ко муслиман. Извадил нож и утепал едно од децата кои му се пуштиле. Вакви тепачки за девојки се случувале од кога постои светот, така што не е дека е нешто чудно за деца на таа возраст.
Проблемот одново е што албанците/босанците/турците во државава веднаш се фаќаат за оружје и без око да им трепне се подготвени да одземат животи. Порано ќе паднел ќотек и тоа е тоа, сега играат ножеви и пиштоли. За да се спречи нешто такво треба да има подеднакво возвраќање и од другата страна, затоа што вака не чувствуваат страв ниту од законот ниту од противникот. Вака ќе си рече, чекај бе, ако јас го истепам, овој ќе ме брца после и ќе размисли два пати што да прави.
Но, македонците сме многу попитоми и многу попаметни за да имаме вакво заостанато средновековно размислување од нив, така што со оглед на лабавите закони, ќе продолжиме да гледаме вакви случаи.

Оружје користат неинтелигентни фаци, за жал на овие им требаат уште 100 години за да се цивилизираат за да не гледаме вакви случувања. Има промени и кај нив, се повеќе можеш да ги видиш како се излезени во мешани друштва момчиња и девојки, најнормално отидени во кафич или низ град. Опседнати се со фотографирања, прават фотосесии на секој ќош на Скопје. Но, секако од друга страна ја имаш и дивата орда која излегува во глутници по 20 машки со цел да удри рекет или да истепа некој кој не може да се брани. Налетаат ли на поголема група, палат патиките и чекаат момент за одмазда каде што ќе чекаат некој да се појави сам. И меѓу македонците има вакви селски фаци, но кај нас се маргинализирани и воглавно живеат по зафрлени населби и не ги гледаш многу низ градот.
А што мислиш прв пат вака му се имаа соберено да го тепаат ? Да бидеме реални ако повеќе пати те малтретираат/тепаат веќе се размислува за носење на нож/пиштол па и негова употреба. Често во светов има вакви случаеви каде што на жртвата и пука филмот и се случуваат вакви глупости
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.395
Поени од реакции
5.891
Епа и другарите сега нека го носат на душа. Да не се собрале да прават проблеми немало да има никакво брцање.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.326
Поени од реакции
4.757
Ситуацијата е класична слика на македонската реалност.
Типот имал девојка македонка од Ново Лисиче. Овие му се собрале да го тепаат, ама муслиман ко муслиман. Извадил нож и утепал едно од децата кои му се пуштиле. Вакви тепачки за девојки се случувале од кога постои светот, така што не е дека е нешто чудно за деца на таа возраст.
Проблемот одново е што албанците/босанците/турците во државава веднаш се фаќаат за оружје и без око да им трепне се подготвени да одземат животи. Порано ќе паднел ќотек и тоа е тоа, сега играат ножеви и пиштоли. За да се спречи нешто такво треба да има подеднакво возвраќање и од другата страна, затоа што вака не чувствуваат страв ниту од законот ниту од противникот. Вака ќе си рече, чекај бе, ако јас го истепам, овој ќе ме брца после и ќе размисли два пати што да прави.
Но, македонците сме многу попитоми и многу попаметни за да имаме вакво заостанато средновековно размислување од нив, така што со оглед на лабавите закони, ќе продолжиме да гледаме вакви случаи.

Оружје користат неинтелигентни фаци, за жал на овие им требаат уште 100 години за да се цивилизираат за да не гледаме вакви случувања. Има промени и кај нив, се повеќе можеш да ги видиш како се излезени во мешани друштва момчиња и девојки, најнормално отидени во кафич или низ град. Опседнати се со фотографирања, прават фотосесии на секој ќош на Скопје. Но, секако од друга страна ја имаш и дивата орда која излегува во глутници по 20 машки со цел да удри рекет или да истепа некој кој не може да се брани. Налетаат ли на поголема група, палат патиките и чекаат момент за одмазда каде што ќе чекаат некој да се појави сам. И меѓу македонците има вакви селски фаци, но кај нас се маргинализирани и воглавно живеат по зафрлени населби и не ги гледаш многу низ градот.
Не вредело тогаш за курва(може малку грубо ама мое мислење) да се замараат и да напаѓаат некој.И да го уплашеле него тоа девојче утре пак ќе се "закачи" за некоја таков лик кој има пари и глуми фаца.А се знае дека кога ќе нападнеш муслиман(барем 90% од нив) можеш да очекуваш ваков епилог зошто они не размислуваат два пати како нас а и за нив е голема срамота ако изедеш ќотек онака мушки(шо викате вие Скопјани) и мислат дека е крај на светот па првата работа која се фаќаат е ножот/пиштолот.Случката со Саздо е пример за тоа какво племе се(најголемиот дел од нив) и колку не размислуваат за нивниот живот а не пак за туѓите.Сигурен сум дека и во Скопје ги има оние ликови кои се поцивлизирани и кои потекнуваат од по ситуирани семејства ама додека тој процес да се смени и да почнат да преовладуваат овие кои сега се малцинство не знам дали нема да се случи уште една или повеќе вакви жртви.Само што како што јас гледам луѓето во Скопје(по другите градови кур ги боли никаква солидарност омразата провинција-Скопје не донесе до распад на државата ама тоа е друга тема) ни најмалку не се замараат.
Автоматски споено мислење:

Епа и другарите сега нека го носат на душа. Да не се собрале да прават проблеми немало да има никакво брцање.
Замисли да испраќал женска(Албанка) во Чаир,Бутел или Ченто што ќе било и како ќе завршело некое дете од Ново Лисиче.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.840
Поени од реакции
4.565
Македонците не биле безбедни во Скопјево, епа нормално дека е така кога полицијата последниве две децении од 2001 год. па навака масовно се полни со Албанци и воопшто со НеМакедонци ... ако ние Македонците чекаме полицајци Албанци, Турци, Роми и Бошњаци да не штитат тогаш стварно сме го обрале бостанот, а всушност па и навистина го обравме бостанот и оној горниот нека ни е на помош !
П.С. Политички партии и лидери воопшто не обвинувам бидејќи сите се потполно исти и есдеесот и депеменеето и.т.н. само гола борба за власт !
 
На врв Bottom