Насилства во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@k0k014 Na forumot e da relativizira, vidi mu go prviot post, napisan da otrgne vniumanie. tipicno komunjarsko gomno sto zivee u anusot na zaev. nikola strezovski ti e kurton sto se ubi od jadenje gomna po stranski mediumi samo da dojde zaev na vlast. epa ete rezultat e toj, ke ne kolat i ubivaat kaj ke stignat a kurtonot ke relativizira kaj stigne.
@Acid Све убаво форумов да си има убави опции и визуелно пакување, ама џабе кога "содржината" е оваа. Посебно напоменувам да видиш дека во првичниот мој пост денеска, воопшто не го цитирам, спомнувам или било што. Спомнување туѓи имиња и други навреди (што бтв не допираат до мене) му се у редовно употреба, што претпоставувам е оф-лимит, барем на хартија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
...смртоносен убод со еден удар во гради може само „увежбано“ лице каде да го даде смртонсниот удар....тоа не може било кој, а се знае кој и каде така „се тренираат“ за смртоносен удар со еден убод на нож!
штета за младиот живот, све да бидне само жив да останеше... трагично за неговите родители и за згаснат млад живот, спортист кои недоживеал полнолество, .. у пи_чку матер сме станале „ Див запад“...ќе има ли протести за убиството, ќе има ли одговорност или тоа ќе биде за три дена однесено во заборав ?!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
...смртоносен убод со еден удар во гради може само „увежбано“ лице каде да го даде смртонсниот удар....тоа не може било кој, а се знае кој и каде така „се тренираат“ за смртоносен удар со еден убод на нож!
Не тропај глупости.
Смртоносен удар во торзо кај што се виталните органи може и дете со нож да ти нанесе. Смртоносен не значи инстантна смрт.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
Не тропај глупости.Смртоносен удар во торзо кај што се виталните органи може и дете со нож да ти нанесе. Смртоносен не значи инстантна смрт.
така ли? а каде нема витални органи, а удрено со нож „да се преживее“ ? во стапало ли? во колено ли? во рака ли? или сите убоди со нож се смртоносни?
...смртоносни се тие кога знаеш „каде“ да го удриш ножот, а тоа се учи, а не од караница, па нервоза, па онака замавнал напамет со ножот што го имал од доручек за да отвори конзерва „месни нарезак“!
П.С.
те прави ли среќен тоа „ не тропај глупости“ израз?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
...смртоносен убод со еден удар во гради може само „увежбано“ лице каде да го даде смртонсниот удар....тоа не може било кој, а се знае кој и каде така „се тренираат“ за смртоносен удар со еден убод на нож!
Ајде уште еднаш за лицата со предизвици:
- Може скоро било кој да ти зададе смртоносен удар со нож. Не мора тоа да биде специјално трениран за тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
Ајде уште еднаш за лицата со предизвици:- Може скоро било кој да ти зададе смртоносен удар со нож. Не мора тоа да биде специјално трениран за тоа.
...ајде уште еднаш ќе ти кажам има точно место каде се удира, но во интерес да не се злупотреби тоа, не како одбрана да се пази кога некој сака да не „боцне“ туку да не „ги научи“ фаталните места нема да ги опишам ниту визуелно ниту со зборови, но верувај ми точно се знае „точката“ каде се дава смртоносен удар со нож чие место не мора да е во торзото!
...односно ако некој ќе нападне со нож да се знае во моментот како да се направи самоодбрана и да „се сврти“ ножот давајќи фатален убод на тој што напаѓа!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
...ајде уште еднаш ќе ти кажам има точно место каде се удира, но во интерес да не се злупотреби тоа, не како одбрана да се пази кога некој сака да не „боцне“ туку да не „ги научи“ фаталните места нема да ги опишам ниту визуелно ниту со зборови, но верувај ми точно се знае „точката“ каде се дава смртоносен удар со нож чие место не мора да е во торзото!
Мало дете што никад не чуло за твоите тајни точки, да те збрца у стомак, ако за брзо време не дојде стручна помош.... готово. Мислам дека некој кој се претставува како лекар, треба ова да го знае.
Колкав процент на убиствата со нож кај нас се направени од лица кое се тренирани се знае каде и ги знаат тајните точки што ти овде неќеш да ги кажеш, за да не искористел некоj?
...односно ако некој ќе нападне со нож да се знае во моментот како да се направи самоодбрана и да „се сврти“ ножот давајќи фатален убод на тој што напаѓа!
ох, бијонвче.....ју свит самер чајлд
ова што си го пишала е повеќе како урбан мит
Кога некој ќе ти извади нож, консензус помеѓу повеќе експерти за самоодбрана е никако да не се покушава ова што ти го кажуваш, што си го гледала у разни "видеа за самоодбрана" или филмови, туку да се бега, да се оствари дистанца обавезно.
Од таа перспектива ова последново што си го пишала е далеку поопасна информација, која може лесно да наведе некој (кој те прочитал) во смрт, одколку "тајните точки" што неќеш да ги кажуваш овде.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.931
Поени од реакции
17.641
^ тој што брцал не е Албанец, туку најверојатно (ако е вистина објавата во еден медиум*) е Босанец.

А за жалбите околу Албанците муслимани и нивното дивеење, тоа бачко е последна грижа и кај тебе и кај сите тука кои зборат нешто. Тоа да беше важно ќе се спомињаше пред избори (време кога слушаат највише политичарите). Наместо тоа пред избори ве копкаат други прашања - вработувања и сличен егзистенцијализам кој на врат на нос се обидуваат да го наметнат граѓаните пред избори. Никад ни збор за овие проблеми. Мене, пред едно пет-шест години, во едно предизборие, индиректно ми се потсмеваа во (тогаш) мојата партија кога споменав такви прашања. Тоа у суштина го третираат како небитно и несериозно.



* ништо чудно и да го напраат сега за сега, со сила Босанец, само за да не испадне дека е Албанец, за иницијално да нема голем револт
Колку и да не се согласувам со овој член ова што го напишал е точно.Ниеден родител досега не се обидел да направи некоја инцијатива за да се промени ова што се случува во Скопје.За време на избори ниеден не дава изјава дека сака да се зголеми безбедноста кон децата во Скопје туку прво нешто што ги интересира се вработувањата во државно и лапање на пари.Верувам дека му се смееле за ова што го кажал во партија(најверојатно таа партија е дпмне)Суштината на овој проблем лежи длабоко и не се решава лесно ама како да на многумина не им е гајле за тоа.Лани почина Саздо,денеска Кољо а на нас ни останува да се надеваме дека барем другото лето нема се пролее македонска детска крв на скопските улици.Свестете се и не одете да гласате никогаш повеќе зошто партиите кои ги гласате дозволуваат овие деца да се шетаат со ножеви и го прават ова.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
172 вести поврзани со реакција на зборовите педер и суетен новинар. Уште миљон за небитни ствари целодневно бомбардирање за граѓаните. Ама реакции, притисок, иницијативи од истите медиуми, нгоа, јако битни ликови, заедници, твитераши... за безбедност на граѓаните, улични полицајци-позорникари, редовни патроли и општинска полиција, мукла. Безобразни, налет парите што ги земаат.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.951
Децата не треба да се колат со ножеви.
А за тоа погоре :)
Секој удар зададен со нож во врат и градниот кош е 95% смртоносен. Оштетување на срце - смрт. Оштетување на бели дробови - Плуќата се полни и се дави во сопствената крв. Повреда на црниот дроб после 3-4 ребро према десна страна - Џигерот со својта токсична крв ги полни внатрешните органи и настапува смрт.

Сите удари во слабински дел и во долниот дел на стомакот, кај што настануваат повреди на дигестивниот систем, танко и дебело црево се санираат со операции и шиење
Тоа што малиот убиец бил курназ и имал лоша среќа да насочи хоризонтално поставено сечило кое ќе продре низ ребрата и ќе оштети витален орган е животна грешка која скапо ќе си ја плати..... ако имаме правосуден систем то јест....
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Јас сум тепан и газен на земја од 6 или 7 души 2002. на 1. Јануари во 12 и 30 вечерта за Нова година , пред сопствената зграда и прободен 2 пати, погодете од кого. Еден удар на 1 цм од рбетот, во предел на кичмата, и еден во предел на левиот бубрег. Копилињата бодат за да убијат или инвалид да те направат, нема што тука тренинзи курци палци, знаат, ако се копиљаци. Мене сакаа инвалид да ме направат. Не мора тренинг, ама знаат, сите знаеме. Полиција направи записник истата вечер кога ме примија на интензивна, кога не бев во состојба да дадам изјава, и толку. Толку од полиција и држава, останува на Господ само и на самите себе.

Спасен од возрасен Албанец кој ме најде и однесе во Градска, зашто другарите, 5 на број, избегаа, меѓу кои и копилето кое ја почна фрката.

Не е се така црно бело како вие си замислувате.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.010
Поени од реакции
2.279
Зошто никогаш никој не е избоден во Струмица,Гевгелија,Прилеп,Битола,Велес,Кавадарци,Штип...? Секогаш такви нешта се дешаваат во Скопје,Тетово и Гостивар,се знае кои луѓе носат нож со себе и на кого да го употребат.Секогаш избодениот е македонец,во Скопје речиси секоја ден се случува некое дете да е избодено од страна на шипптари но медиумите за тоа кажуваат само кога избодениот ќе умре што за жал се случи сега.И што понатаму? Ќе се пишуваат статуси ќе се плаче по фб и инста и ќе се случи повторно затоа што сме најдно држава во светов и што носење нож со себе не се казнува и полицијата не реагира...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.931
Поени од реакции
17.641
Јас сум тепан и газен на земја од 6 или 7 души 2002. на 1. Јануари во 12 и 30 вечерта за Нова година , пред сопствената зграда и прободен 2 пати, погодете од кого. Еден удар на 1 цм од рбетот, во предел на кичмата, и еден во предел на левиот бубрег. Копилињата бодат за да убијат или инвалид да те направат, нема што тука тренинзи курци палци, знаат, ако се копиљаци. Мене сакаа инвалид да ме направат. Не мора тренинг, ама знаат, сите знаеме. Полиција направи записник истата вечер кога ме примија на интензивна, кога не бев во состојба да дадам изјава, и толку. Толку од полиција и држава, останува на Господ само и на самите себе.

Спасен од возрасен Албанец кој ме најде и однесе во Градска, зашто другарите, 5 на број, избегаа, меѓу кои и копилето кое ја почна фрката.

Не е се така црно бело како вие си замислувате.
2002 ти си бил избоден на Бит пазар а 2019 Кољо бил избоден во Ново Лисиче.Мене тоа ми укажува дека за 20 години сме дозволиле нашите деца да не се безбедни повеќе во цело Скопје.За мене безбедноста е прва работа за која треба човек да се бори и да биде загрижен ама изгледа кај повеќето Македонци не е.Можеме да замислуваме па што ќе се случува во 2029.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Низ некоја статија од вести на интернет прочитав дека повеќе души го шлапкале овај А.Т./босанец, а тој бегал па пак го фатиле да го шлапкаат и овај извадил нож тогаш.Ако така се одвивала работата негледам ништо лошо во чоек да се брани па било и со нож. Иначе и јас сум бил вметнат во безвезе инцидент вака пред едно 13/14 години во средно не носеа на саем, и на слпбодно време шетав, тука кај влез за паркинг на филолошки една будала со голф помина со 100 на пешачката патека ќе ме изгазеше, му свикав нешто не застана кај мене него на една перална на ќош таму му кажа нешто и замина. Само шо стигнав излегоја едно 8)9 души и почнаја да ме шлакаат салам, идиотизам во среќа е што некој од класот ми даде боксирач тој ден и прва шанса замавнав со сета сила и на еден му скинав и нос и аркада, доволно време дури беа подисплашени од крвта да манам шпринт. Од тогаш до денес на 29 години сум немал никогаш инцидент ниту сум се осетил загрозен некогаш низ Скопје, шетам кај што има Албанци, пазарам од нивни дуќани дури и по некој пријател имам. Како што гледам скоро сите вакви немили инциденти се од мали тинејџери на кој му врие крвта а не му работи мозокот, истите се и од наша страна и од нивна едните мртов албанец добар албанец другите од каури мелено ќе праеле, е со таков менталитет шо да се очекува, да си разменат по некоја книга или по едно пијаче на шанк да си се почастат меѓусебно и нормално секогаш отепаниот вестите ќе го одликуваат како супер момче, уште првенец на генерација шо немаат пишано. Не ме сваќајте погрешно не зборам за овај случај конкретно, генерализирам дека ваквите насилства се меѓу групи шо сами си ја бараат бељата, а тоа дека има изолирани случаи има невикам не, дека судството ни е корумпирано и тоа е така
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.931
Поени од реакции
17.641
Низ некоја статија од вести на интернет прочитав дека повеќе души го шлапкале овај А.Т./босанец, а тој бегал па пак го фатиле да го шлапкаат и овај извадил нож тогаш.Ако така се одвивала работата негледам ништо лошо во чоек да се брани па било и со нож. Иначе и јас сум бил вметнат во безвезе инцидент вака пред едно 13/14 години во средно не носеа на саем, и на слпбодно време шетав, тука кај влез за паркинг на филолошки една будала со голф помина со 100 на пешачката патека ќе ме изгазеше, му свикав нешто не застана кај мене него на една перална на ќош таму му кажа нешто и замина. Само шо стигнав излегоја едно 8)9 души и почнаја да ме шлакаат салам, идиотизам во среќа е што некој од класот ми даде боксирач тој ден и прва шанса замавнав со сета сила и на еден му скинав и нос и аркада, доволно време дури беа подисплашени од крвта да манам шпринт. Од тогаш до денес на 29 години сум немал никогаш инцидент ниту сум се осетил загрозен некогаш низ Скопје, шетам кај што има Албанци, пазарам од нивни дуќани дури и по некој пријател имам. Како што гледам скоро сите вакви немили инциденти се од мали тинејџери на кој му врие крвта а не му работи мозокот, истите се и од наша страна и од нивна едните мртов албанец добар албанец другите од каури мелено ќе праеле, е со таков менталитет шо да се очекува, да си разменат по некоја книга или по едно пијаче на шанк да си се почастат меѓусебно и нормално секогаш отепаниот вестите ќе го одликуваат како супер момче, уште првенец на генерација шо немаат пишано. Не ме сваќајте погрешно не зборам за овај случај конкретно, генерализирам дека ваквите насилства се меѓу групи шо сами си ја бараат бељата, а тоа дека има изолирани случаи има невикам не, дека судството ни е корумпирано и тоа е така
Да им врело крвта млади се и тоа е.Ама види за чудо пак ова не се случило во Јаја Паша или Топанско туку во Ново Лисиче што значи овие биле таму со причина која ги натерела децава да ги нападнат убиецот и неговиот пријател.А и повторно убиен е Македонец само затоа што децава од другите националност со децении носат ножеви а никој не превзема ништо по тоа прашање па сега ќе бараме пропусти и одговорност и кај двете страни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom