Насилства во Македонија

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
6 милиони Евреите со наведнати глави речиси доброволно отидоа во смрт, откако рабтеа бесплатно во конц логорите... Но види ... одтогаш до сега направија држава која пали и гаси во регионот, ја Бомбрадира Сирија како ќе и текне и кога ќе и прдне на курот, додека Трамп најавуваше со фанфари дека ќе ракетира...

Така да мометналната состојба нека не те обезхрабрува.... претежно најголемите битки се добиваат со ум, на долги стази...
Не можеш да не споредиш со Евреите.Есноставно не иде.Они размислуваат прво за доброто на групата а ние за доброто на поединецот.Попросто кажано си гледаме за својот гз.

И ова за децата што си го пишал одпосле.Децата се иднина на една нација поготово како нашата ама не е само да ги направиш туку како ќе ги воспитаме и во што дух ќе порасне.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Не можеш да не споредиш со Евреите.Есноставно не иде.Они размислуваат прво за доброто на групата а ние за доброто на поединецот.Попросто кажано си гледаме за својот гз.
Прочитај убаво пред да донесеш заклучок, ти кажав они без никаков отпор заминале во смрт... Во логорите на смртта најгнасните чувари биле Евреи.....

Секоја друга опција е во најмала рака паѓање во амбисот од кој нема излез со подобранец и на крајот ќе резултира со умирање на Македонската нација... Не викам дека не е тешко, тешко е.... многу тешко, но возможно...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Прочитај убаво пред да донесеш заклучок, ти кажав они без никаков отпор заминале во смрт... Во логорите на смртта најгнасните чувари биле Евреи.....

Секоја друга опција е во најмала рака паѓање во амбисот од кој нема излез со подобранец и на крајот ќе резултира со умирање на Македонската нација... Не викам дека не е тешко, тешко е.... многу тешко, но возможно...
Нека биде така.Не сакам да се докажувам со постар човек кој живее во гнездото на племето.Секое добро.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.587
Поени од реакции
26.099
Нека биде така.Не сакам да се докажувам со постар човек кој живее во гнездото на племето.Секое добро.
Тоа е, кога силата која треба да биде полетна за една нација ќе подвитка опаш...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Тоа е, кога силата која треба да биде полетна за една нација ќе подвитка опаш...
Никогаш нема да подвиткам опаш.Ама проблемот со нив не е од вчера.Каде беа вашите генерации кога требало да се реагира?Зошто дозволивте да дојде до оваа состојба?Младите не се ни најмалку криви кога протестираа постарите генерациј беа дома во папучи или во штаб чекајќи инструкции.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
А што да правам.Кога прв пат реагирав во одбрана на еден другар циганите ме запаметија и година и неколку месеци цело време ми минеше во страв и искечекување на нов инцидент.Бидејќи имав неколку другари кои беа секогаш тука не успеаа да ми направат ништо па го нападнаа брат ми кој е помал.Имав среќа што циганот со кој се закачив не беше баш најсакан и кај нив а и потоа замина за Германија.Институциите потфрлија и во овој случај и во многу други а македонски деца јадеа ќотек.И што можам јас тука.Имав среќа што и тие двајца-тројца другари беа до мене некои ја немаа таа среќа.Сакав да направам револуција на секој напад на Македонец да реагира цело школо но не наидов на деца кои се спремни на тоа а ни самиот не сум физички многу силен па би го јадел.
Исто е си Македонците од западна Македонија.они таму не смеат да писнат и па се малтретирани.Сега колку толку фигурира некој соживот кај постарите генерации акај младите тоа е непознат збор.А до некаде и сеуште Македонците владеат и таму ама за десет дваесет години што ќе биде.Тоа е реалната слика и никој не може да ме разубеди.А не се криви младите туку старите наши кои уште веруваат во тој соживот а младите Македонци страдаат.
Ти нежен, а тоа циганите сите колоси у пичку матер... Сите македонски деца се така ситни и физички не така силни, а сите други се олицетворение на силата и внуци на Херкул и Хулк, во зависност по страна од мајка и татко... Стварно срам да им е на институциите.

Македонците од западна, во добри 90% никој не ги третира како што циганите те третирале тебе. Тоа само сам на себе можеш да си го направиш, никој друг не може да те третира така. Исто 99% од Македонците од западна, би му рекле на Љубчо да си го набие планот во шупак. Поддршка од тој план иде од Македонци што западна ја виделе само на мапа, претежно.
Еве ти @Inglourious Basterd класичен пример.Очекуваш ли на овој да му е гајле за Македонците од Тетово кој се напикал у Влае или Аеродром и мисли дека е фаца.
На Водњанска живеам, нормално дека сум фаца. Туку, кажи ми ти, колку пати си бил во Гостивар или Тетово? Или, не дај боже, Дебар? И колку Македонци од западна познаваш, па вака си решил во нивно име да бидеш адвокат?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Нека биде така.Не сакам да се докажувам со постар човек кој живее во гнездото на племето.Секое добро.
Испадна дека и со мене и со Јамајка, а и со сите други не сакаш да се докажуваш... :pos::pos::pos:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Ти нежен, а тоа циганите сите колоси у пичку матер... Сите македонски деца се така ситни и физички не така силни, а сите други се олицетворение на силата и внуци на Херкул и Хулк, во зависност по страна од мајка и татко... Стварно срам да им е на институциите.

Македонците од западна, во добри 90% никој не ги третира како што циганите те третирале тебе. Тоа само сам на себе можеш да си го направиш, никој друг не може да те третира така. Исто 99% од Македонците од западна, би му рекле на Љубчо да си го набие планот во шупак. Поддршка од тој план иде од Македонци што западна ја виделе само на мапа, претежно.

На Водњанска живеам, нормално дека сум фаца. Туку, кажи ми ти, колку пати си бил во Гостивар или Тетово? Или, не дај боже, Дебар? И колку Македонци од западна познаваш, па вака си решил во нивно име да бидеш адвокат?
Нека ви биде така.Само што додека протестираа деца ти беше заглавен во штаб и додека они извикуваа Тетово е македонски град ти го дркаше на месијата.Тоа барем секој го знае.Ми се кења од лажен патриотизам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
Нека ви биде така.Само што додека протестираа деца ти беше заглавен во штаб и додека они извикуваа Тетово е македонски град ти го дркаше на месијата.Тоа барем секој го знае.Ми се кења од лажен патриотизам.
Не сум јас патриот де. И немам извикувано Тетово е македонски град. Ама сум бил во Тетово, илјадници пати, во различно доба. Ти колку пати си бил?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Испадна дека и со мене и со Јамајка, а и со сите други не сакаш да се докажуваш... :pos::pos::pos:
Со тебе нема потреба да се докажуваме.Нели очекуваш Турци да ти го бранат Тетово и Гостивар ти не заслужуваш да ти докажува некој нешто.[DOUBLEPOST=1533162957][/DOUBLEPOST]
Не сум јас патриот де. И немам извикувано Тетово е македонски град. Ама сум бил во Тетово, стотици пати, во различно доба. Ти колку пати си бил?
Што е битно колку пати сум бил.Еднаш на школска екскурзија.Памтам не тераа да влеземе во Шарена џамија и јас одбив.Ова некаде пред седум години.Вриеше од Косовари и по центарот слабо има Македонци.А од тоа што слушам младите Македонци имаат станови по Карпош 4 и се повеќе се селат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
Што е битно колку пати сум бил.Еднаш на школска екскурзија.Памтам не тераа да влеземе во Шарена џамија и јас одбив.Ова некаде пред седум години.Вриеше од Косовари и по центарот слабо има Македонци.А од тоа што слушам младите Македонци имаат станови по Карпош 4 и се повеќе се селат.
Битно е. Кога веќе апологетизираш нешто во нечие име и за нечие добро, треба тој некој да го познаваш барем.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Битно е. Кога веќе апологетизираш нешто во нечие име и за нечие добро, треба тој некој да го познаваш барем.
Референдум да не распишав?
А што подобро е твојата партија да ги лаже дека има соживот или ликови како Ванчо Шехтански да повикуваат Македонците да не бегаат од западна Македонија и од таа страна на Скопје а он живее во Ново Лисиче.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
Референдум да не распишав?
А што подобро е твојата партија да ги лаже дека има соживот или ликови како Ванчо Шехтански да повикуваат Македонците да не бегаат од западна Македонија и од таа страна на Скопје а он живее во Ново Лисиче.
Се е подобро од размена на луѓе и територии. И не збори за Шехтански жити се, кога ти на темава си бетер од него. Тој бар од Лисиче до Чаир има отидено понекогаш...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Се е подобро од размена на луѓе и територии. И не збори за Шехтански жити се, кога ти на темава си бетер од него. Тој бар од Лисиче до Чаир има отидено понекогаш...
Подобро е да те нападнат со палки само затоа што навиваш за Тетекс.Подобро е да пукаат во тебе зошто играш кошарка во твојата населба.Подобро е наместо да учиш во гимназијата каде учат сите Албанци ти да учиш во стари простории каде е ладно и нема вода.Многу е подобро.Ама кур те боли ти си фаца у Центар живееш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
Подобро е да те нападнат со палки само затоа што навиваш за Тетекс.Подобро е да пукаат во тебе зошто играш кошарка во твојата населба.Подобро е наместо да учиш во гимназијата каде учат сите Албанци ти да учиш во стари простории каде е ладно и нема вода.Многу е подобро.Ама кур те боли ти си фаца у Центар живееш.
Се е подобро од тоа да те евакуираат како последна пизда. Па и смрт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom