Направи сам

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
^Потешко е да се најдат асални палети и гајби него да се направи ова.
Веројатно се продаваат употребени но се скршени или дрвото не е здраво.
За масава треба 4ри да препоставиме оштетени + уште две за дa вадиш летви за да ги ставиш кај понеоштетените (скршени, гнили итн) од коишто ќе ја направиш масата. Малце полирање, лакирање и толку.

Мада @Agda Beata е во Јоркопинг, таму е повлажно така да мислам дека дрвото не би било гнило него подобро зачувано. Покултурни се луѓето во Естонија.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403

Сакам вакво @Anco ај напрај ми - не ми е битно колку кошта
Нешто барски жаби баш не одговарат на намената...ладење со коцки мраз,можеби повеќе ќе одговарат 4 пингвини и иста порција или во санка уште подобро. Ама за ова треба ливница (не сум више на работа) мора да се и од цврст материјал на пример легура цинк-бронза.Но може и други идеи на пример пајтон-кочија или локомотива-пампур.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Може жабите (или било каква друга фигура) од дрво (резба) а шипките (бамбусот) да бидат метални.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.525
Дали е изводливо некако да се смени ликот на плакариве? Тие се веќе вградени, направени од претходно, таков е земен станот. Прашав во една работилница за мебел, викаат може да се извадат вратите и да се шприцаат. Друга варијанта е да се облепат со пвц фолија како за дуќанине што се реклами правени, ама прашање е дали е практично изводливо пошто ајде вратите може да се извадат ама другите страници се добро стегнати, залепени или заштрафени не знам...и на нив лепење би било потешко изводливо. Еднаш ми текна, дали е можно сам да си ги премачкам со боја, како за дрво на пример или нешто слично.
DSCN5388.JPG DSCN5389.JPG DSCN5390.JPG
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Дали е изводливо некако да се смени ликот на плакариве? Тие се веќе вградени, направени од претходно, таков е земен станот. Прашав во една работилница за мебел, викаат може да се извадат вратите и да се шприцаат. Друга варијанта е да се облепат со пвц фолија како за дуќанине што се реклами правени, ама прашање е дали е практично изводливо пошто ајде вратите може да се извадат ама другите страници се добро стегнати, залепени или заштрафени не знам...и на нив лепење би било потешко изводливо. Еднаш ми текна, дали е можно сам да си ги премачкам со боја, како за дрво на пример или нешто слично.
]
Плакаров сам немој да го фарбаш ама ич,за да го исфарбаш добро ти треба компресор за фарбање па основа па боја па лак на крај и тоа еднаш или две раце да тераш,а со четка ни под разно ќе го упропастиш.Друга варијанта ти е фурнир на крилата ама тоа само во некоја поголема работилница.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Мислев да отварам нова тема, ама добро е, може и овде да ми се помогне.

Вака, ми стигна плакар и `такво` за телевизор во собата, плакарот е доста висок и ѕидот над телевизорот ми зјае празен, стои како дупка и ич не ми се свиѓа.
Се мислам што да напраам со тој празен простор, како да го пополнам. Дали да ставам 1-2 полици, дали ќошот или просторот позади тв-то да го излепам со тапети или некоја слика да се стави.
Не знам што е најпаметно, најекономично и што добро би легнало на ова.
Еве слика

 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Мислев да отварам нова тема, ама добро е, може и овде да ми се помогне.

Вака, ми стигна плакар и `такво` за телевизор во собата, плакарот е доста висок и ѕидот над телевизорот ми зјае празен, стои како дупка и ич не ми се свиѓа.
Се мислам што да напраам со тој празен простор, како да го пополнам. Дали да ставам 1-2 полици, дали ќошот или просторот позади тв-то да го излепам со тапети или некоја слика да се стави.
Не знам што е најпаметно, најекономично и што добро би легнало на ова.
Еве слика

Местово плаче за постер од гола жена. :)
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
25
Поени од реакции
19
Nema nishto poslatko i po ekonomichno za konzumiranje od domashno odgledano zhivotinche.

Bidejki mnogu od nas i nemaat uslovi za odgleduvanje (poradi hendikepot od zhiveenje vo urbani sredini) predlagam namaluvanje na troshokot i maksimiziranje na vkusot so "domashno konfekcioniranje" na del od veke polu-konfekcioniranoto zivotno.

Gurmani...eve kako bi mozhele sami da go napravite toa.


https://www.youtube.com/watch?v=bsoK0gcG9as
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Мислев да отварам нова тема, ама добро е, може и овде да ми се помогне.

Вака, ми стигна плакар и `такво` за телевизор во собата, плакарот е доста висок и ѕидот над телевизорот ми зјае празен, стои како дупка и ич не ми се свиѓа.
Се мислам што да напраам со тој празен простор, како да го пополнам. Дали да ставам 1-2 полици, дали ќошот или просторот позади тв-то да го излепам со тапети или некоја слика да се стави.
Не знам што е најпаметно, најекономично и што добро би легнало на ова.
Еве слика

Премести го плакарот у ќош а комодата кај што е сега плакарот,по дифолт плакар се става у ќош,ради место и подобра естетика.Најдобро би било ако имаш место плакарот да иде на друг ѕид а комодата сама на еден ѕид а нагоре да ставиш 2 полици.Комодичево си можел и малце поестетски да го направиш,вака доста едноставно е :)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Премести го плакарот у ќош а комодата кај што е сега плакарот,по дифолт плакар се става у ќош,ради место и подобра естетика.Најдобро би било ако имаш место плакарот да иде на друг ѕид а комодата сама на еден ѕид а нагоре да ставиш 2 полици.Комодичево си можел и малце поестетски да го направиш,вака доста едноставно е :)
Знам дека иде у ќош плакарот ама не може да се поместува телевизорот од таму поради каблите за макс-тв то коишто идат преку 40 ѕидови. :D
Имам место а и за на друг ѕид е планиран плакарот ама сега за сега ќе стои вака, затоа и вакво обично и доста евтино комодиче одбрав пошто нема да планирам сериозно на него во иднина. :D
Затоа сега за сега сакам да го средам тој простор таму за да личи на нешто, за понатаму друг план ќе има собата.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Знам дека иде у ќош плакарот ама не може да се поместува телевизорот од таму поради каблите за макс-тв то коишто идат преку 40 ѕидови. :D
Имам место а и за на друг ѕид е планиран плакарот ама сега за сега ќе стои вака, затоа и вакво обично и доста евтино комодиче одбрав пошто нема да планирам сериозно на него во иднина. :D
Затоа сега за сега сакам да го средам тој простор таму за да личи на нешто, за понатаму друг план ќе има собата.
Штом не ти е планирано за постојано да ти е ваков распоредот, тогаш слика ваљда ти е најекономично и наједноставно решение.
Кај што седам моментално исто имаше оставено поголем празен простор, мене ме нервира тоа малце, па му лупнав слика чисто да ми е мирна душата. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Фрли го телевизорчево, и накити ја новогодишната елка таму. Време е. Таман до горе!

Или веќе кога реши да го фрлаш телевизорчето, 40' телевизор кога ќе светне ќе видиш дали е пенал, дали офсајд.

Ни дупка ни ништо нема да приметиш.

Поздрав и секое добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom