Направив мал прекршок при возење, мала помош ако може...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.797
Поени од реакции
15.922
Едно мое искуство со полицијата:
Возев после 23 часот, јас несмам затоа што немам 2 години возачко искуство, искулиран музика до крај и ете го мистер полисмен. Побара документи, му давам и ми објаснува како казната е голема и дека треба да ме казни. Он беше албанец со што ја намалува можноста да ме пушти без казна. Го замолив еднаш само ако може да ме пушти без казна затоа што требаше да одам на летен одмор една недела подоцна, ми ги врати документите и ми рече само повели. Останав во неизвесност затоа што запишуваше нешто но си замина. Не му кажав на татко ми затоа што не бев во право. Кога заминав на одмор ете го првиот ден телефонот, повик од татко ми, срцето во пети мислев казна стигнала но ништо. Останав скоро два месеци во неизвесност дали имам казна или не, но никого не прашав, или несакав да знам. После некое време ете го пак истиот полицаец ме допира во 22:58, ми кажа дека ме допрел еднаш и дека не ми пишал, јас здрвен мислев дека тогаш ќе ми пише а тој само се насмевна и ми рече дека мене не ми пишувал....Уште се чудам кој е тој човек.
Каде поточно те допираше чичкото полицаец?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
386
Поени од реакции
198
Прекршоци правам секој ден, посебно овие последниве 3 дена возам пијан нон стоп... среќа нема полиција толку :D
99% од возачите секојдневно прават прекршоци вклучувајки ме и мене :D али ке те казнат само ако налеташ дирекно на цајкан комотно ке ти га залепа казната и после то ке си пеаш песната (оти бе будала не застана оти не пропушти пешако ебаго ега и тка на тама ) таков народ сме колко и да ги зголемат казните ниа па ке си останаме исти јебига Македонија е ова
 
Член од
16 август 2010
Мислења
41
Поени од реакции
2
Благодарам многу, да се надевам дека нема да стига казната хахаха..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.094
a беее, нели наместија камери да скилаат прекршоци и да праќаат по дома, што филм ви е овај со ако не си потпишал ништо :) да не треба да дадеш афтограм на стопбот со камерата па да ти ја пратат дома :)
ако ти пишал име презиме на него е дал ќе ти прати односно зависи како си му се видел. кажии им на твоите дома и кажи дека не знаеш дал има пријава, никако немој како што викаат да одиш и лично прашаш дал има казна а нема тогаш ќе се зафркнеш а и цајканот може да зафркене, најдобро преку некоја врска да пробаш да се информираш дал има пуштено пријава ако нема никому ништо ако има јбг и сам знаеш дека си згрешил а на грешките најдобро се учи :)
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
306
Поени од реакции
165
Не мора да значи ништо тоа што си му зборел на сообраќаецот. Има случаи кога само климаат или не реагираат и праќаат казни, си ја вршат работата и баш ги заболе. Дали си потпишал нешто или не не е пресудно. Ако ти понудил он нешто да потпишеш тоа би значело дека направил записник, внесол податоци и ти со потписот се согласуваш на тоа што го внел он или со одбивањето да потпишеш идеш на суд за тој прекршок. Ако не направил записник, не внел податоци и слично тогаш нема да ти стигне казна пошто не ја внел казната не ја евидентирал. Така што чекај си :)
 
Член од
23 април 2011
Мислења
130
Поени од реакции
237
Ако решил да ви пише казна и ако има причина за истата, ќе ја напише на лице место и ќе ви каже да потпишете. Нема зошто он да ве пушти без казна а после да ја напише дополнително, ова сигурно се многу ретки изолирани случаи на дебили од цајкани. Ако ви го запише само името без грижа! Најчесто проверуваат дали имате историја на прекршоци, криминал и слично за да случајно им се посреќи да фатат некој битен и да си добијат бонус после тоа.

Досега 4 пати ми запишале име и никогаш ништо не ми стигнало. Ако он напише казна потоа и наведе дека сте одбиле да ја потпишете тогаш ризикува да влезе во судски процес, а вие не треба да плаќате ништо и треба да го почекате судскиот процес. Кој е всушност едно сослушување со судија, судот во градски парк, незнам дали беше Скопје 1 или 2. И ќе си објасните таму дека воопшто не ви била изречена казна во ваше присутство (супер ако имате и сведок), или ако сте одбиле да потпишете ќе објасните таму зошто сте одбиле. Ако имате доволно добра причина ќе ви ја укинат казната и не треба да платите ништо. Ако не ќе го влечкате процесот подолго време со неколку сослушувања и ќе си повлечете конци со некого. Јас еднаш не потпишав, чекав процес и смислив генијална причина зошто сум бил пијан; поминав без казна за возење под дејство на алкохол. Судиите кога имаат простор во деталите од случајот, често пресудуваат во корист на народот. Знаат и они какви се дегенерици од џандари имаме.

И мој совет е кога ќе дојде критичен момент со џандарот ("Господине, ќе ви напишеме казна")
после малку молење ау, искористете ја опцијата: "Другар, а да те почастам ручек, и онака немам повеќе пари од тоа".. Ќе ти кажат оди остави го ручекот на седиште и ќе ти ги вратат папирите без проблем. За ова секогаш во новчаник треба да имате спремно илјадарче. Пали кај 30% од нашите и 50%-60% кај браќата. Овие нашите погани копилиња се маму им! затоа најмерак е кога ебеш ќерка на џандар.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
И мој совет е кога ќе дојде критичен момент со џандарот ("Господине, ќе ви напишеме казна")
после малку молење ау, искористете ја опцијата: "Другар, а да те почастам ручек, и онака немам повеќе пари од тоа".. Ќе ти кажат оди остави го ручекот на седиште и ќе ти ги вратат папирите без проблем. За ова секогаш во новчаник треба да имате спремно илјадарче. Пали кај 30% од нашите и 50%-60% кај браќата. Овие нашите погани копилиња се маму им! затоа најмерак е кога ебеш ќерка на џандар.

:vozbud::pos: Јесте
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.117
Поени од реакции
6.078
има и една друга ситуација... уште одамна, можеби и пред воведувањето на поени, еден пријател го запра полицаец кај Гостивар, всушност го извлече од колона. Кога не можеше ништо да му најде, му кажа дека возел пребрзо ( а во колона бил )... он му го запиша бројот на полицаецот, но овој изгледа се налути па му стави некоја посебна ознака на пријавата. Не само што му дојде казна туку и некој судски трошоци. Иако се на време плати, уште 2-3 пати го викаа во бараките у Градски Парк, па кога ќе дојдеше со уплатница се ќе му се извинуваа било грешка во системот... а и мене пред 6 години ме запраа на автопат на излез од Тетово, дотрча еден и вика сте возеле 70 а дозволено е 60, ќе платите казна или преку суд ? ...сопругата возеше и му вика возев 95 а тука е дозволено 100, само преку суд !!... тој се повлече, но какво ни е кривосудството и мвр можевме и да настрадаме, некогаш добиваат НОРМА да напишат одреден број казни, ама не смее на локалци :mad: туку на коли со странски таблици ... па оди ти патувај, Истражи ја Македонија и убаво ќе си поминеш :D
 
На врв Bottom