Направив мал прекршок при возење, мала помош ако може...

Член од
16 август 2010
Мислења
41
Поени од реакции
2
Поздрав кајгана форумџии, јас сум млад возач, и за таксират направив прекршок при возењето, таму при излегување од Сити Мол, но за поголем таксират, таму беа скриени полицајците..

Ова беше прв пат да ме запрат полицајците и тоа на моја вина, хаха.
Ми ги бараа документите и ми рекоа дека ке ми пратат пријава за прекршокот право дома на мојата адреса (300 евра)
Но, јас бев крајно искрен, и ги замолив да ми простат бидејќи татко ми ќе ми направеше проблеми потоа...
При крајот на разговорот, полицајецот ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ :P

Би сакал да знам сега, бидејќи ова е прв пат да направам прекршок, дали ова значи дека полицајецот ми простил или сепак ќе ми дојде пријавата дома, бидејќи нервозниот полицајец не ми одговара оти беше нервозен. И, дали при добивање казна мене треба полицајецот да ми даде некоја белешка или како идат овие работи, бидејќи мене он само ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ хаха, не ми даде никоја белешка..
Поздрав голем до вас и ви благодарам!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
2.477
Поздрав кајгана форумџии, јас сум млад возач, и за таксират направив прекршок при возењето, таму при излегување од Сити Мол, но за поголем таксират, таму беа скриени полицајците..

Ова беше прв пат да ме запрат полицајците и тоа на моја вина, хаха.
Ми ги бараа документите и ми рекоа дека ке ми пратат пријава за прекршокот право дома на мојата адреса (300 евра)
Но, јас бев крајно искрен, и ги замолив да ми простат бидејќи татко ми ќе ми направеше проблеми потоа...
При крајот на разговорот, полицајецот ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ :P

Би сакал да знам сега, бидејќи ова е прв пат да направам прекршок, дали ова значи дека полицајецот ми простил или сепак ќе ми дојде пријавата дома, бидејќи нервозниот полицајец не ми одговара оти беше нервозен. И, дали при добивање казна мене треба полицајецот да ми даде некоја белешка или како идат овие работи, бидејќи мене он само ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ хаха, не ми даде никоја белешка..
Поздрав голем до вас и ви благодарам!

Ова 2-3 пати ми се има случено и тоа за поминување на жолто или црвено...Доколку не си бил арогантен, дрзок и ако фино си ги замолил, нема сигурно казна да ти дојде дома, ти гарантирам...Плус ако ти правеле записник ќе ти дале да потпишеш, а тебе те пуштиле...Уживај...:)
 
Член од
16 август 2010
Мислења
41
Поени од реакции
2
не баш мал се согласувам :)
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 20:17 ---
А ако случајно ми пратат пријава дома, за колку време би стигала пријавата?
1 недела, 2 недели...?
:)
Целиот сум при стрес дечки извинете хаха
Ви благодарам многу за помошта!
 
M

Muranyi

Гостин
Доколку не си потпишал и не си добил никаков документ, уживај и опушти се.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.770
Поени од реакции
11.865
не ти стига чим не ти дале да потпишеш нешто.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.634
Поени од реакции
4.376
Поздрав кајгана форумџии, јас сум млад возач, и за таксират направив прекршок при возењето, таму при излегување од Сити Мол, но за поголем таксират, таму беа скриени полицајците..

Ова беше прв пат да ме запрат полицајците и тоа на моја вина, хаха.
Ми ги бараа документите и ми рекоа дека ке ми пратат пријава за прекршокот право дома на мојата адреса (300 евра)
Но, јас бев крајно искрен, и ги замолив да ми простат бидејќи татко ми ќе ми направеше проблеми потоа...
При крајот на разговорот, полицајецот ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ :P

Би сакал да знам сега, бидејќи ова е прв пат да направам прекршок, дали ова значи дека полицајецот ми простил или сепак ќе ми дојде пријавата дома, бидејќи нервозниот полицајец не ми одговара оти беше нервозен. И, дали при добивање казна мене треба полицајецот да ми даде некоја белешка или како идат овие работи, бидејќи мене он само ми ги даде документите и ми рече АЈДЕ БЕГАЈ хаха, не ми даде никоја белешка..
Поздрав голем до вас и ви благодарам!
другар ако ти запишале име и презиме немојд а се чудиш ако ти стигне писменце дома :)
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 20:28 ---
оф леле викате ако не потпишал и ниш нема да му стигне :LOL:
татко ми поминал на жолто а сообрачајциве тврделе на црвено, но нејси он жив среќен беше демек се спасил али тикви.
по неколку дена побрка врски да види да не има нешто и оп ете ти казна, си стоело таму одбивал да потпише, џабе бунење и се, ти викаат твојот збор против зборот на џандарот и колегата :) виде не виде си плати.

додека на едно другарче татко му е сообраќаец и еве што прават...
пример денес стегнале 70 пријави али доволно биле 50 (на другите 20 само име и презиме ке запишат и ко на жими мајка им опростуваат) и на пример по 2 дена не им се излага на терен па тогаш ги пуштаат и другите пријави, односно си одбил да потпишеш ке си стои и ете така ке си кубеш коси и на крај па ке си платиш, може и со камата :)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
922
Поени од реакции
621
Па добро де ако некјеш да платеш 300 евра можеш да ги одлежеш некој месец за се има решение ;)
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Убаво ти објаснија погоре како функционираат сообраќајците и џандарите. Не се плаши, но биди на све спремен. Во случај да ти дојде казна, плати си ја . Во случај да не ти се плаќа казна, немора да ја платиш, биди спокоен, и за тоа има решение . Ќе си поминеш неколку месеци во затвор и готово. Не е толку страшно во затвор како тука на форум и на тв што прикажуваат, држава те храни, држава те брани. Јадење пиење спиење е обезбедено неколку месеци, право на глас исто, плус може ќе си научиш и некој занает додека си внатре, па ќе излезеш како подобар човек кој е спремен да се бори за повисоко добро во опшеството, а не да се тресеш за мали ситни прекршоци кои си ги извршил. Како и да е, биди спокоен.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.274
Иста случка како на другар. Ајде момче терај и немај гајле. После една година му доаѓа преку пошта да си плати казна за сторен прекршок. Кога го сопреле не потпишал ништо, само му побарале да се идентификува. Ништо чудно да ти стигне после извесен период нешто.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.797
Поени од реакции
15.922
Поздрав кајгана форумџии, јас сум млад возач, и за таксират направив прекршок при возењето, таму при излегување од Сити Мол, но за поголем таксират, таму беа скриени полицајците..
Што прекршок направи? На полна лента помина на другата страна?
бидејќи татко ми ќе ми направеше проблеми потоа...
Па и треба да ти направи. Секој совесен возач сметам дека самостојно треба да си се казни кога ќе направи прекршок.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
964
Поени од реакции
1.883
Вие сериозни сте со муабетите за затворот? Имате или тежок смисол за хумор, или fail иронија. На дечково не му е дојдено до мајтапи да си правите со него, не сте во негова кожа, so find some other place to boost your broken ego.
Мој совет е да им кажеш на твоите, и ко што ти рекоа, да ти седиш спокоен. Ако не дојде казна, супер, ако дојде, твоите веќе знаат и ќе ја платите (најдобро). А, за друг пат внимавај, нема мал прекршок, од тоа мало нешто може да излезе многу големо нареден пат.
 
Член од
16 август 2010
Мислења
41
Поени од реакции
2
а можам ли некако со сигурност да знам, дали ќе ми кажуваат ако се обратам во полициска станица, да прашам таму дали има пратено на мое име пријава...? Или така е полошо...
 
На врв Bottom