Наплата преку интернет

Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Запознаен ли е некој со можностите за наплата преку интернет? Еве на пример да речеме дека имам веб продавница за моја фирма и на нејзе имам производи со достава преку пошта низ цела Македонија, како може да се направи луѓето да ми платат онлајн?

Може ли да се направи систем во кој клиентот си внесува податоци од картичката и клика "Купи". Кога ќе кликне, парите се префрлаат од кај него на моја трансакциска сметка во банка?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Има, ама не најдов ни еден одговор што би ми помогнал се збори за пејпал, што не ми одговара, и 99% од постовите се многу стари и од време во кое единствени методи биле некои импровизации. Мене ми треба официјален, легален и сигурен начин, па затоа отворив нова тема. :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Треба да видиш со банката, они издаваат сертификат, ако незнаеш како да го имплементираш во твојата веб страна тогаш кошта околу 2000 евра некој да го направи тоа за тебе.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Треба да видиш со банката, они издаваат сертификат, ако незнаеш како да го имплементираш во твојата веб страна тогаш кошта околу 2000 евра некој да го направи тоа за тебе.
2000 евра за пристап кон приватни клучеви и имплементација на потпишан сертификат?! o_O

Ова како "пет илјади алтани" од Солунски Патрдии:
https://www.youtube.com/watch?v=TQiP6kO4GpA&t=945
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.919
Запознаен ли е некој со можностите за наплата преку интернет? Еве на пример да речеме дека имам веб продавница за моја фирма и на нејзе имам производи со достава преку пошта низ цела Македонија, како може да се направи луѓето да ми платат онлајн?

Може ли да се направи систем во кој клиентот си внесува податоци од картичката и клика "Купи". Кога ќе кликне, парите се префрлаат од кај него на моја трансакциска сметка во банка?
Повеќето банки кај нас ти овозможуваат плаќање преку интернет, најголем дел го користат CASYS, НЛБ си има сопствено решение преку Словенија и HALK си има сопствено решение преку Турција.

Јас би ти го препорачал HALK, од сите решенија кои ги имаме имплементирано, најдобро функционира со минимум одбиени картички. А и провизијата е многу мала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom