Напади во Авганстан и Пакистан

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Изгледа не е толку безбеден Авганистан.Војнава почна да оди во погрешна насока за сојузнициве а крајот е мноогу далеку.Она што најмногу загрижува е што Кабул кој важеше за единственото место под целосна контрола на сојузниците повеќе не е тоа.Се почесто овакви напади се случуваат токму во главниот град,и се поорганизирани и појаки.Загинатите се италијански војници со Ивеко ЛМВ возила т.е најнови возила,заштитени од мини и експлозивни направи.Нападот е извршен со два Тојота пикапи,но фактот што успеале да префрлат 2 толкави возила со толку експлозив да уништат ЛМВ-а и убијат се внатре,потврдува она што реков во претходните теми дека таму се многу далеку од контрола на ситуацијата и дека логистиката и отпорот на Талибанците секој ден е се појака,а со тоа и влијанието.

A suicide bomber, driving a explosive-laden car and targeting NATO-led multinational peacekeeping force in Afghan capital Kabul Thursday killed at least six persons and wounded 10 others, sources said.

The attack took place on a road linking U.S. embassy to Kabul airport in eastern Kabul, damaging several cars and vehicles including two armored personnel carriers of Italian forces.

Local TV channel TOLO said six people were confirmed dead and at least 10 more sustained injuries. However, the number of casualties were expected to rise, the TV said.

It was so powerful that had smashed windowpanes of nearby houses and shops, said a witness.

Several ambulances have been sent to the site for first aid and the road was cordoned off by Afghan security forces and international troops.

However, officials have yet to make comment.

This attack came just one day after the preliminary full result of presidential election was announced.
http://news.xinhuanet.com/english/20...t_12069274.htm

 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не може да има крај кога си им непријател во земјата. Секој си се бори за своето.
Сигурно нема да потклекнат под изјавите на Браун и Обама дека им “помагаат„.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Во суштина политиката е таа.Ама проблемот кој не го приметуваат многу а на кој јас пробувам да укажам на моменти по темиве,е оној потценувачки однос кон тој свет.Значи грото од војниците кои одат таму,одат со чуство на гадење,чувство на расна супериорност,демек нашиот 21 век и нивниот 15,пола од нив се дојдени да се ,,одмаздат,, за 9/11 или слични Рамбо комплекси и сето тоа доведува до делуваање таму без почит,убивање без претпазливост(кај нив популарно наречено колатерална штета) и нормално кој нема да му се згади.Се сеќавам на еден случај едно Хиспано идиотче во Американската војска за време на НАТО нападот на СРЈ дојде и носеше камера.И си снима човекот кога поминуваа нашиве војници работејќи се нашалија и идиотот пази со сет памет му вика на колегава негов на англиски види колку се среќни сигурно гледаат камера за прв пат!!!!!!!!!!Ми идеше да му врзам една со лопатата што ми беше в рака и да го превртам.А камоли да ми звечка со оружје пред нос.
И што добивме на крај?Стоиљадна сојузничка војска со најмодерното оружје што може да се замисли тапка во место т.е губи од заостанато општество од 15 век.Толку од технолошката ера и цивилизациска надмоќност.И колку повеќе ќе испратиме толку повеќе ќе станат појаки.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па тие се окупирани земји. Што очекувате да траат 5 века?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во суштина политиката е таа.Ама проблемот кој не го приметуваат многу а на кој јас пробувам да укажам на моменти по темиве,е оној потценувачки однос кон тој свет.Значи грото од војниците кои одат таму,одат со чуство на гадење,чувство на расна супериорност,демек нашиот 21 век и нивниот 15,пола од нив се дојдени да се ,,одмаздат,, за 9/11 или слични Рамбо комплекси и сето тоа доведува до делуваање таму без почит,убивање без претпазливост(кај нив популарно наречено колатерална штета) и нормално кој нема да му се згади.Се сеќавам на еден случај едно Хиспано идиотче во Американската војска за време на НАТО нападот на СРЈ дојде и носеше камера.И си снима човекот кога поминуваа нашиве војници работејќи се нашалија и идиотот пази со сет памет му вика на колегава негов на англиски види колку се среќни сигурно гледаат камера за прв пат!!!!!!!!!!Ми идеше да му врзам една со лопатата што ми беше в рака и да го превртам.А камоли да ми звечка со оружје пред нос.
И што добивме на крај?Стоиљадна сојузничка војска со најмодерното оружје што може да се замисли тапка во место т.е губи од заостанато општество од 15 век.Толку од технолошката ера и цивилизациска надмоќност.И колку повеќе ќе испратиме толку повеќе ќе станат појаки.
Тоа се болестите на современиот свет, надоврзување на другиот твој коментар,нешто кое го посочувам од секогаш.
Не може да се поставуваш во доминантна и според тебе најисправна позиција и да диктираш како другите треба да си ги решаваат сопствените односи.
Не ми се допаѓа тоа, а и на многу други не им се допаѓа, па имаме некоја шанса за разнебитување на наметнатите вредности.

Не сакам некој да ми кажува што е добро а што лошо кога инстинктивно го знам истото. Не сакам некој да ми ја ебе културата и традицијата, се разбира дека ќе превземам и те како мерки за зачувување на истата. Таа е нешто мое, нераскинлив дел од моето битие.
Ако некој сака да се заебава со истото, ќе остане заебан, бидејќи јас и сите околу мене ќе се спротиставиме.

Колку ќе успееме е знак прашање, но барем ќе знам дека сум се борел.
Подобро е да се бориш и не успееш, од да прифатиш ко телетабис се кое ти се сервира, со етикета задолжително и најдобро.
Затоа и го разбирам народот во Авганистан и Ирак и сите оние места каде империјалистичката политика се обидува да згази се пред себе.

Тоа не значи дека ги оправдувам, но се ставам себе си во слична ситуација, ситуација во која ќе треба да прифатам педери, педофилија, парис хилтон, цеца, азис и останати гадости.
Не сакам и нема да го прифатам тоа, по цена да ме сметаат и за затуцан и за што се не.
Јас си ја сакам мојата земја, ја почитувам традицијата, сакам како е така и да остане.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Е токму така Никола.Ова го кажа одлично.Затоа и велам дека нема потреба од брзање,карактеризирање и етикетирање на цели култури,народи,нации.Тоа е најлесно.Вистински развиена култура ке најде начин да сфати и прилагоди.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Стварно неможам да ги сватам еј, толку многу жртви и страдања за што?
 
S

smart ass

Гостин
Стварно неможам да ги сватам еј, толку многу жртви и страдања за што?
види го степенот на образование па ке ти стане јасно,а секој може да наполни пикап или автомобил со бомба и да се самоубие е*ати успехот ако камиказите на јапонците биле знак дека САД губат(пошто се самоубивале со авионите)тогаш по таа логика излева дека талибанциве победуваат....смешно

како и да е не може никој да го оспори психолошкиот ефект кој го имаат овие напади и тоа не само во авганистан туку и кај останатите земји,очигледно талибанците немаат избор мораат да користат вакви методи и да не чуди и во иднина да се повтори оти едноставно Face to Face не можат со сојузниците...уствари Садам направи така па ја десеткуваа 8-мата сила ирак-е сега не можам да дефинирам дали еве кај јапонците самоубиствата биле знак на очај а притоа сеуште биле во битка а овие терористиве се поразени па не им преостанува ништо друго туку само страв да сеат...нека си полнат коли со експлозив толку се способни а наместо и САД сега да изиграва продавање демократија треба навистина да докаже дека ја цени културата на локалното население и навистина да го потпомогне образовниот систем само идиоти и испрани мозоци се разнесуваат.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
.... потпомогне образовниот систем само идиоти и испрани мозоци се разнесуваат.
Мислам дека некој погоре зборуваше за различни култури и сваќања..одбивност кон наметнување мислења и идеологии..разнебитнување вредности...Непокорот е знак за битија свесни за сопствените вредности..кои ги бранат на секој можен начин..
 
S

smart ass

Гостин
Тоа се болестите на современиот свет, надоврзување на другиот твој коментар,нешто кое го посочувам од секогаш.
Не може да се поставуваш во доминантна и според тебе најисправна позиција и да диктираш како другите треба да си ги решаваат сопствените односи.
Не ми се допаѓа тоа, а и на многу други не им се допаѓа, па имаме некоја шанса за разнебитување на наметнатите вредности.

Не сакам некој да ми кажува што е добро а што лошо кога инстинктивно го знам истото. Не сакам некој да ми ја ебе културата и традицијата, се разбира дека ќе превземам и те како мерки за зачувување на истата. Таа е нешто мое, нераскинлив дел од моето битие.
Ако некој сака да се заебава со истото, ќе остане заебан, бидејќи јас и сите околу мене ќе се спротиставиме.

Колку ќе успееме е знак прашање, но барем ќе знам дека сум се борел.
Подобро е да се бориш и не успееш, од да прифатиш ко телетабис се кое ти се сервира, со етикета задолжително и најдобро.
Затоа и го разбирам народот во Авганистан и Ирак и сите оние места каде империјалистичката политика се обидува да згази се пред себе.

Тоа не значи дека ги оправдувам, но се ставам себе си во слична ситуација, ситуација во која ќе треба да прифатам педери, педофилија, парис хилтон, цеца, азис и останати гадости.
Не сакам и нема да го прифатам тоа, по цена да ме сметаат и за затуцан и за што се не.
Јас си ја сакам мојата земја, ја почитувам традицијата, сакам како е така и да остане.
точно се сложувам но додека владееа талибанците немаше традиција,за култура да не зборам,еве случајот со статуата на буда кога ја разнесоа со динамит...а на крај краеви си го бараа со 9/11 па сега нека губат ко грчка и нека ги плашат тие кои не разбираат што е тероризам и терористички методи-а воглавно им се ирационални.

Мислам дека некој погоре зборуваше за различни култури и сваќања..одбивност кон наметнување мислења и идеологии..разнебитнување вредности..
некој нека зборува за разнебитување на вредности но тоа ни оддалеку не е така,првосвештенството го излоботомирало народот така даа...само образованието ќе помогне,кои вредности ги имаше тоа општество еве примерот со рушењето на статуата на буда!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
некој нека зборува за разнебитување на вредности но тоа ни оддалеку не е така,првосвештенството го излоботомирало народот така даа...само образованието ќе помогне,кои вредности ги имаше тоа општество еве примерот со рушењето на статуата на буда!
Доста еднострано е тоа...со статуата на Буда..такви примери во светот имаш колку сакаш..ги имаше и околу Тетово..пак ќе речам друга култура и сваќање..верувај многу од нив имат врска со прввосвештенството колку и нашиве на Мечин Камен...во прашање не е само религија ..туку и правото на избор..на опстојување...не дека ги оправдувам..само се обидувам да ги разберам
 
S

smart ass

Гостин
ajde Ameri dosta vi se pari od drogata ..begajte od tamo
напротив талибанците додека владееја опиумот беше забранет откако соборувањето на режимот на мула мухамед омар(кој одби да го депортира бин ладен)терористите се најдоа во тесно со замрзнати сметки и контрола па затоа почнаа со одгледување на опиум-грешно е дека америте имаат ќар од тоа,они имаат мањак бидејќи терористите се вооружуваат со парите од опиумот па дури и во весниците видовме бомбастични наслови НАТО ќе ги уништувал поседите со опиум...НАТО навистина се избламира од дефанзивен сојуз сега стана и анти нарко организација тука се сложувам РЕЗИЛ за НАТО но сепак имаат одредени предности за разлика од советите а тоа се технолошките оа затоа не можат помасовни акции да извршат терористите и ќе се разнесуваат...ајде самоубиецот нека сања 72 девици а уствари колку што прочитав во прашања за исламот Џихадот не е уопште војна против христијани или евреи туку првенствено кон самиот себеси а терминот неверник е лице кое ги прекршило наредбите на алах:helou:.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Доста еднострано е тоа...со статуата на Буда..такви примери во светот имаш колку сакаш..ги имаше и околу Тетово..пак ќе речам друга култура и сваќање..верувај многу од нив имат врска со прввосвештенството колку и нашиве на Мечин Камен...во прашање не е само религија ..туку и правото на избор..на опстојување...не дека ги оправдувам..само се обидувам да ги разберам
Џабе објаснуваш кога за него Американците победиле таму.
види го степенот на образование па ке ти стане јасно,
А како на пример би организирал ти степен на образование во услови на нон-стоп бомбардирање и војни последниве 40 години?Можеби во подземни засолништа а децата со оклопни транспортери и панцири да ги носат на училиште?
а секој може да наполни пикап или автомобил со бомба и да се самоубие е*ати успехот ако камиказите на јапонците биле знак дека САД губат(пошто се самоубивале со авионите)тогаш по таа логика излева дека талибанциве победуваат....смешно
.
Викаш лесно е?Ај ке те молам ако не ти е тешко само објасни како ти би наполнил пикап со експлозив без да те приметат 20000 до заби со најмодерна опрема опремени војници и притоа да го детонираш во центарот на градот во близина на Американската амбасада.Не знам што всушност пробуваш да докажеш со вакво површно гледање и читање и безвезе нафрлени бројки.Дали поентата ти е дека војната во Авгаснистан е добиена?Ако е така тогаш само напиши и понатамошна дискусија не е потребна.Сигурно бројот на војници на НАТО се зголемува заради идеалната ситуација и одмор на војниците кои после мисијата во Ирак се враќаат на безбедно за да се одморат во Авгаснитан.Па уште смешно му било.
 
S

smart ass

Гостин
Џабе објаснуваш кога за него Американците победиле таму.

А како на пример би организирал ти степен на образование во услови на нон-стоп бомбардирање и војни последниве 40 години?Можеби во подземни засолништа а децата со оклопни транспортери и панцири да ги носат на училиште?

Викаш лесно е?Ај ке те молам ако не ти е тешко само објасни како ти би наполнил пикап со експлозив без да те приметат 20000 до заби со најмодерна опрема опремени војници и притоа да го детонираш во центарот на градот во близина на Американската амбасада.Не знам што всушност пробуваш да докажеш со вакво површно гледање и читање и безвезе нафрлени бројки.Дали поентата ти е дека војната во Авгаснистан е добиена?Ако е така тогаш само напиши и понатамошна дискусија не е потребна.Сигурно бројот на војници на НАТО се зголемува заради идеалната ситуација и одмор на војниците кои после мисијата во Ирак се враќаат на безбедно за да се одморат во Авгаснитан.Па уште смешно му било.

Упс грешка меѓународната коалиција победи.

што е за тебе војна зарем не ги знаеш дефинициите???

прв ја дефинирал кутузов но ај да не ја должам.

хајдрих САД постави цел смена на режимот и УСПЕА јас не знам што не ти е јасно.


За организирање образование прашај ги Советите и нивната неспособност....бомбардирањата-исто од нив-омразата кон христијанството пак е поради нив буквално од што биле неспчособни тепале цивили???

Ај ке те молам ако не ти е тешко само објасни како ти би наполнил пикап со експлозив
а извини за ова треба диплома и докторат???

едноставно ако војната трае треба да имаме конвенционален судир а не фанатици кои се разнесуваат па антиамериканистите се радуваат еве ги губат а уствари нема врска Цел=соборување на режимот Резултат=Остварено

еве сега во ирак работите се средуваат но во авганистан сепак ќе има потешкотии знаеме талибан дека се искусни во герилска војна и тоа им е предност....но џабе падна нивната власт аутсајдери.

П.С ако за мене америте победиле тогаш за тебе совјетите -фер ли би било да кажам таква констатација за тебе како ти што направи...еве

Џабе објаснуваш кога за него Американците победиле таму.
те молам не е детски муабет се трудам да бидам објективен само.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom