Наоѓање злато

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Деца, размислете кој би закопал некаде злато и после никогаш не би дошол ни тој ни некој негов близок да го откопа и земе? кои се тоа ситуации да натераат чоек да закопа злато и никогаш не го откопа.
Истово го прашав најголемиот трговец со детектори во Македонија, Србија и Бугарија(другар ми е, од младите денови)...и на моето прашање ми одговори со прашање-колку имот имаш наследено и како е купен?

Му реков дека мојот дедо како печалбар од Београд, целиот имот кога се вратил во селото го купил за 500 ``наполони``. Дргиот дедо по мајка само ``бавчата`` зад куќата ја купил за 50 наполони.

На тоа ме праша-а каде се тие наполони сега??????? прерачунај сега за секоја фамилија колку наполони или франги е купен имотот и каде се тие пари?

Луѓето се плашеле од кражби и разбојништва, немало банки , па парите(све било од злато), луѓето ги закопувале за сигурност.

Кој преживеал, си го повратил тоа, кој не....сега му го бараат со детектори.

Другарот беше обичен младич од мал град а сега пред некој месец купи БМВ Х6.

ПС: не е забрането да се има детектор, туку е забрането да се копа по археолошки локалитети
 

roknroler

Umetnik
Член од
28 август 2011
Мислења
96
Поени од реакции
160
забрането е секаде да се копа,бидејќи се што е под површина на земјата е државно, а може е слободно да користиш метало детектор во воздух можеби?
грешка си друже,и тоа голема......
премногу добро сум упознат со оваа тема.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
забрането е секаде да се копа,бидејќи се што е под површина на земјата е државно, а може е слободно да користиш метало детектор во воздух можеби?
грешка си друже,и тоа голема......
премногу добро сум упознат со оваа тема.
Ако сакаш можам на ПП да ти дадам број од човекот...има легална фирма што се занимава исклучиво со продажба на детектори. Консултирај го
 

roknroler

Umetnik
Член од
28 август 2011
Мислења
96
Поени од реакции
160
да ти дадам телефон од дечко што работи во охридскиот музеј кој ептем добро е упознат со оваа проблематика?
и со кого работи таа фирма? со приватни лица?[DOUBLEPOST=1490036450][/DOUBLEPOST]мислам ,законот е јасен многу,ради диви копачи што после за мизерни пари ги продадоа своите пронајдоци во Грција;Бугарија и слични земји,си го ебавме нашето историско минато.
Се слагам дека е интересно хоби на кое може да се заработи добро, но е НЕЛЕГаЛНО.
ад акта.

п.с или ако те фатат на дело како копаш со детектор ќе кажеш како другарчината во Русија што прават "ја следиме миграцијата на црвите".....
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Му реков дека мојот дедо како печалбар од Београд, целиот имот кога се вратил во селото го купил за 500 ``наполони``. Дргиот дедо по мајка само ``бавчата`` зад куќата ја купил за 50 наполони.
500 наполеони се денешни околу 125.000 евра
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас познавам многу луѓе што одвоиле голем дел од животот за барање злато ама ништо до сега. Сигурно не глумат сиромашни. Изгледа треба ептен си експерт и плус дебели врски. Сигурно нема злато на сред планина пиле кај што не пее. А таму кај што има или е приватен имот или некое место кај што неможе кој сака да копа - локалитет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.393
malo potsetuvanje od zakonot na RM :)
poseduvanje detektor 5 godinki vo idriz banja,fakanje na delo (kopanje) 10 godinki :)
ne e ovoj sport za obicni luge.
Можеш да го посочиш законот?
Ова можеби се однесува на археолошки локалитети, јас не знам за закон кој ќе те спречи на плажа да бараш изгубен накит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom