Намалена партиципацијата за студирање

Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Да те прашам колку годинки имаш? Ова беше сериозно прашање... Се кладам дека немаш повеќе од 9 години, зашто во 5 одделени се изучува предмет Граѓанска култура во кои се учат основните човекови права и слободи...
Иначе живееш во Македонија, држава која има свој Устав... е ако не знаеш што е устав стварно немам време да ти објаснувам.. али доколку знаеш еве едно извадоче од тој Устав:

II. ОСНОВНИ СЛОБОДИ И ПРАВА НА ЧОВЕКОТ И ГРАЃАНИНОТ

Член 44

Секој има право на образование.

Образованието е достапно на секого под еднакви услови.
:salut:

Не бев ни јас одличен во просек, па се запишав на економски, и исчистив прв семестар, значи на секој треба да му се даде шанса да проба:smir:
Бухууу, I'm scared. Here comes the clever one. Or maybe not so clever *fail@brain*

Во ова образование може да спаѓа и ќарување женска. Идеш, пробуеш, успеваш/јадеш корпа/те лансира на клоци/легнуеш од прва. Сите можни исходи се поуки. Ама оуоуоуоу, чеј па и тука нема еднаквост на шанси. Ако некоја преферира црни со кафеави очи твојата еднаква шанса нема никаква важност. Ете ти го примерот.

Ме мрзи да отворам по Уставот дали и негде пишува за високо образование дека е право.Вака само образование изгледа штуро, не знам шо се напали дека си ми го спуштил. Па и да пишува не ме чуди, (а не пишува убеден сум), пишуван е од социјалисти. Ти знаеш шо се социјалисти? Не знаеш ама се кладам дека ќе речеш дека боље се живеело тогаш. Епа тој шо ти кажал дека боље се живеело тогаш да му честитам шо те оглупил. Затоа и тие муабети со социјална правда и еднакви шанси едноставно ,, не држат вода’’.

Тоа болдираното, да се разбереме, е идеологија, не е човечно размислување(какво што милувате сите да го нарекувате). Идеологија е во позадиан на такво размислување под превезот на паролата ,,па тоа е човечки сите да имаат шанси’’.
Разбираш дека освен намалување на квалитетно образование на долг рок, другата страна е дека се добиваат гласови од матуранти за краток рок. Ете ти суштината.

А тоа што татко ми ја напумпал мајка ми, една година пред оваа генерација, ме прави помалку важен студент?! Како може тие да плаќаат дупло помала партиципација од мене само зашто се запишале една година покасно? Ајде да беше промена од страна на факултетот, ребаланс на буџетот ова она, тоа е веќе друго. Али ова е промена на ниво на цела држава. Просто ке плаќам поскапа партиципација за исти услови кои ке ги имаат идните бруцоши...Браво.
А ти пошо имаш толку ниско мислење за мајка ти да пробаш да се убиеш а?
Ндолу аргументацијата е повеќе од најглупата. Пропишано е од наредна година односно за сегашните матуранти и точка. Биди горд што и покрај овој товј однос твоите родители одлучиле да те финансираат на факултет. Уствари можеби токму поради овој донос, имаш грижа на совест па сакаш да поминат поефтино.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Бухууу, I'm scared. Here comes the clever one. Or maybe not so clever *fail@brain*

1.Во ова образование може да спаѓа и ќарување женска. Идеш, пробуеш, успеваш/јадеш корпа/те лансира на клоци/легнуеш од прва. Сите можни исходи се поуки. Ама оуоуоуоу, чеј па и тука нема еднаквост на шанси. Ако некоја преферира црни со кафеави очи твојата еднаква шанса нема никаква важност. Ете ти го примерот.
Ме мрзи да отворам по Уставот дали и негде пишува за високо образование дека е право.Вака само образование изгледа штуро, не знам шо се напали дека си ми го спуштил. Па и да пишува не ме чуди,2. (а не пишува убеден сум), пишуван е од социјалисти. Ти знаеш шо се социјалисти? Не знаеш ама се кладам дека ќе речеш дека боље се живеело тогаш. Епа тој шо ти кажал дека боље се живеело тогаш да му честитам шо те оглупил. Затоа и тие муабети со социјална правда и еднакви шанси едноставно ,, не држат вода’’.

Тоа болдираното, да се разбереме, е идеологија, не е човечно размислување(какво што милувате сите да го нарекувате). Идеологија е во позадиан на такво размислување под превезот на паролата ,,па тоа е човечки сите да имаат шанси’’.
3.Разбираш дека освен намалување на квалитетно образование на долг рок,
4.другата страна е дека се добиваат гласови од матуранти за краток рок. Ете ти суштината.
1. WTF???
2. ПОВЕЛИ УСТАВОТ(прочитај го барем еднаш у твојот живот)
3. Во еден претходен пост реков дека се согласувам на намалувањето на цената на студирање НО НЕ И КВАЛИТЕТОТ(се надевам дека ќе средат со дотации од државата)
4. СОСЕМА СИ ВО ПРАВО... али нема кој да им објасни, т.е. уште се мали да сватат 90% од матурантите...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
1. Прочитај го убаво примерот -паралалела е со еднаквост на шанси.
2. Високо образование покажи кај се поијавува. Ти пишав образование е и градинка, и основно и средно и да тие ги гарантира државата. Високо образование НЕ СЕ гарантира.
3. Нема шо дотации од државата. Тоа е социјалистички остаток. Нема шо државата. Автономноста на факултетот е нарушена со одредувањето на висината на партиципацијата. Државата може да праќа контроли за квалитет во таа форма а не во сугерирање и овозможување еднакви шанси.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Затоа и тие муабети со социјална правда и еднакви шанси едноставно ,, не држат вода’’.
Македонија според Уставот е и социјална држава. Граѓаните се еднакви според истиот Устав. Фала, пријатно.

пс. автономијата на Универзитетот требаше одамна да се одземе.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Абе нека не се занесуваат, дај за сите нека важи, не е фер.
На ист факултет, исти студенти, иста квота разлика 600 евра. Ма немој. Не е уставно дискриминирачки е. Или за сите или за никој
 
Член од
11 март 2009
Мислења
118
Поени од реакции
4
Оваа одлука нема ретроактивно дејство. Тоа значи дека важи само за сите новозапишани студенти. Сите што моментално студираат 1,2,3 и апсолвентите ќе плаќаат иста цена како и досега. Значи работава за нас е к*р од овца.
Ова треба да го знаат сите и да го пренесат сите медиуми зошто е важно.Позз+
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
А тоа што татко ми ја напумпал мајка ми, една година пред оваа генерација, ме прави помалку важен студент?! Како може тие да плаќаат дупло помала партиципација од мене само зашто се запишале една година покасно? Ајде да беше промена од страна на факултетот, ребаланс на буџетот ова она, тоа е веќе друго. Али ова е промена на ниво на цела држава. Просто ке плаќам поскапа партиципација за исти услови кои ке ги имаат идните бруцоши...Браво.
Не се секирај, за година-две пак ќе ја зголемат партиципацијата и ќе испадне дека само татковците со добар тајминг ќе имаат привилегирани деца-студенти.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да ми ги вратат парите кога јас студирав :star:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Со или без камата ? :icon_lol:
Еми така де,сите бараат намалување,зошто и завршените да не бараат враќање на парите.1000 марки плаќаше моја генерација.
Сфатете не оди така,џабе пишувате.Боли ама тоа е :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Еми така де,сите бараат намалување,зошто и завршените да не бараат враќање на парите.1000 марки плаќаше моја генерација.
Сфатете не оди така,џабе пишувате.Боли ама тоа е :)
Mногу јасно, никој не би требало да е дискриминиран, нели?

Само нема што да боли или да не боли, не знам колку е погрешно ова намалување на партиципацијава но јас сметам дека е издржан потег. Во ситуација каде населениево на државава, едвај сврзува крај со крај кај еден родител да најде ~600 евра за да го школува своето дете, па има семејства кои толку заработуваат за 12 месеци.
Можеби треба да се работи на зголемување на стандардот на населението, но до тогаш нека биде пониска партиципација :smir:
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Сакам да кажам оној што студира медицина не може да плаќа исто со оној што учи право и економија!!!
Разликата треба да е барем три кратно поголема.

То ест ако е 400 евра за право, за медицина треба да е барем 2000 евра.
Бидејќи оној што учи медицина прави 2000 евра трошок само за материјали, како конци за шиење, АМБУ за интубација, ракавици, пинцети, формалин, трупови, препарации, и да не набројувам уште што.

КВАЛИТЕТОТ НА ОБРАЗОВАНИЕТО ПО МЕДИЦИНА ВО МАКЕДОНИЈА АКО СЕГА Е 0, ЗА 2 ГОДИНИ ЌЕ БИДЕ -10!!!!

Топло ви препорачувам кој сака да учи медицина да ја напушти МК што побрзо!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Сакам да кажам оној што студира медицина не може да плаќа исто со оној што учи право и економија!!!
Разликата треба да е барем три кратно поголема.

То ест ако е 400 евра за право, за медицина треба да е барем 2000 евра.
Бидејќи оној што учи медицина прави 2000 евра трошок само за материјали, како конци за шиење, АМБУ за интубација, ракавици, пинцети, формалин, трупови, препарации, и да не набројувам уште што.

КВАЛИТЕТОТ НА ОБРАЗОВАНИЕТО ПО МЕДИЦИНА ВО МАКЕДОНИЈА АКО СЕГА Е 0, ЗА 2 ГОДИНИ ЌЕ БИДЕ -10!!!!

Топло ви препорачувам кој сака да учи медицина да ја напушти МК што побрзо!
Државата нека субвензионира бе ....
Државен факултет е ...

од лицемери аман веќе не се диши у државава па и на форумов ... :tapp:

зошто на другите зошто не мене ....
козата на комшијата ....
смрдени луѓе ... :pusk:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
А тоа што татко ми ја напумпал мајка ми, една година пред оваа генерација, ме прави помалку важен студент?! Како може тие да плаќаат дупло помала партиципација од мене само зашто се запишале една година покасно? Ајде да беше промена од страна на факултетот, ребаланс на буџетот ова она, тоа е веќе друго. Али ова е промена на ниво на цела држава. Просто ке плаќам поскапа партиципација за исти услови кои ке ги имаат идните бруцоши...Браво.

Не бе на пример тој што запишал и платил прв и втор семестар 250 или 500 евра колку што беше досега ,ако сака да продолжи и има услов фатено за да запиши понатаму трет и четврт семестар треба да плати на државна 200 евра на приватна 400 евра или на диспензирани 100 евра ... нека кажи на вести министерот подетално и точно да не се расправаме тука вака било или онака ке биди ,колку што знам јас ова погоре што го пишав би требало да е најточно.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Државата нека субвензионира бе ....
Државен факултет е ...

од лицемери аман веќе не се диши у државава па и на форумов ... :tapp:

зошто на другите зошто не мене ....
козата на комшијата ....
смрдени луѓе ... :pusk:
1. Дипломиран историчар = бездомник = 2000 денар(социјална помош)
-Направени трошоци= просечни
2. Медицина = лекар = 300-400 евра плата
-Напревни трошоци= 3 пати повеќе од просечните

ПЛАТЕНО ОБРАЗОВАНИЕ = ИСТО !!!!

ДА ЗА НАМАЛУВАЊЕТО, НО СРАЗМЕРНО НАМАЛУВАЊЕ... пр 40% а не на сите на една иста сума...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom