Надоместоци (на трошоци поврзани со работата)

Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
Не сфаќам по кој основ би добила надоместоци за смрт на родител, од компанијата каде што работиш ти? Во смисла, фирмата треба да ти даде пари за починат родител? Зошто? Уште поинтересно е тоа што повеќе не си вработена таму, немаш поднесено „барање“ (за што барање побогу?) и сето ова се десило пред 9 месеци.

Ама па, се е можно. Правдико вика дека се исплаќаат 2 основици, ако сте живееле во заедница.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Zdravo.Ve molam za edna pravna konsultacija.Rabotev vo kompanija i vo periodot dodeka bev na rabota pocina tatko mi.E sega nekade procitev deka imam pravo da baram nadomest za smrt na roditel.Da napomenam poveke ne sum vrabotena vo kompanijata i nemam podneseno nikakvo baranje do sega. a sluckava e pred 9 meseci
Не важи веќе, ретро нема паричен надоместок за лице кое не работи повеќе во таа фирма.
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
e pa da I jas toa go procitav za 2 osnovici,smrtta na roditelot bese pred 9 meseci,a jas ne sum vo kompanijata od maj mesec.Zatoa prasav,dali sega imam pravo da baram
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
,,...На работникот му се исплатуваат и други на надоместоци согласно колективен договор на ниво на дејност, односно на ниво на работодавач....,,

последната реченица кажува дека за сите е различно, според договорот со твојот работодавач на таа соодветна фирма треба да се прочитаат правата што би ти следеле, ама ти да беше се уште во работен однос, вака ретроградно а не работаш веќе таму, тешко!
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
,,...На работникот му се исплатуваат и други на надоместоци согласно колективен договор на ниво на дејност, односно на ниво на работодавач....,,

последната реченица кажува дека за сите е различно, според договорот со твојот работодавач на таа соодветна фирма треба да се прочитаат правата што би ти следеле, ама ти да беше се уште во работен однос, вака ретроградно а не работаш веќе таму, тешко!
Dogovor na mesec dena,sekoj mesec se prodolzuvase,ne pisi nisto vo dogovorot za vakvi situacii.Znaci tesko na sud da dobijam,samo bi si napravila trosoci
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Dogovor na mesec dena,sekoj mesec se prodolzuvase,ne pisi nisto vo dogovorot za vakvi situacii.Znaci tesko na sud da dobijam,samo bi si napravila trosoci
оооооооо, па со договор муабет не правиме, зарем некој правник / адвокат ти кажал да идеш судски, па нормално само трошоци ќе си направиш дополнително, нема шанса зошто нема основ, што ти пишува секој месец на потпишаниот договор, само тоа ти следи!
Ти ниту решение си имала за работен однос а бараш паричен надоместок:facepalm:
... си прашува ма, не и замерувај, ама изгледа некој ја прелажа за да иде по судски пат, а тоа не е добро и чесно од „советникот- правник“!
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
оооооооо, па со договор муабет не правиме, зарем некој правник / адвокат ти кажал да идеш судски, па нормално само трошоци ќе си направиш дополнително, нема шанса зошто нема основ, што ти пишува секој месец на потпишаниот договор, само тоа ти следи!
Da tocno eden pravnik mi kaza da idam po sudski pat ama nekako ne mi bese jasno I zatoa prasuvam dali imam osnov ili samo ke se maltretiram I ke plakam sudski I advokatski trosoci
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Da tocno eden pravnik mi kaza da idam po sudski pat ama nekako ne mi bese jasno I zatoa prasuvam dali imam osnov ili samo ke se maltretiram I ke plakam sudski I advokatski trosoci
... леле како не му е срам на тој правник, аман ма, вработени на определено во приватни фирми не можат да си ги добијат своите работнички права, ти бараш со договор на дело, тоа е како месечна испомош еве ти исплата и чао, друго не ти следи, освен одреденото работно време и време за пауза и толку!
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
... леле како не му е срам на тој правник, аман ма, вработени на определено во приватни фирми не можат да си ги добијат своите работнички права, ти бараш со договор на дело, тоа е како месечна испомош еве ти исплата и чао, друго не ти следи, освен одреденото работно време и време за пауза и толку!
I ovde e privatna kompanija,e sega vo eden period imav dogovor I na opredeleno rabotno vreme na 3 meseci,mozda zatoa taka kazal.Bitno da ne se zamaram poveke.Vi blagodaram na pomosta.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
e pa da I jas toa go procitav za 2 osnovici,smrtta na roditelot bese pred 9 meseci,a jas ne sum vo kompanijata od maj mesec.Zatoa prasav,dali sega imam pravo da baram
Ако во моментот на смртта на вашиот родител сте биле во работен однос (во смисла пријавена во АВРМ) кај претходниот ваш работодавач, тогаш по закон и општиот колективен договор за приватниот сектор настанала обврска работодавачот да ви исплати 2 основици, ова значи дека врз основа на работниот однос што е услов за да се исплати надоместок заради причина смрт на родител на работник, вие се стекнувате со статус на доверител спрема вашиот работодавач, и имате право да барате од вашиот сега претходен работодавач по тој основ да ви го исплати паричното побарување кое го имате спрема него, а кое побарување не е застарено затоа што застарува во рок од 3 години, а поминати се 9 месеци, и да напоменам без било какво значење е тоа дали вие се уште сте или не сте во работен однос кај тој работодавач.
Моментот што е одлучувачки дали ви следува или не надоместок заради починување на вашиот родител, е тоа дали во моментот на смртта сте биле во работен однос, ако сте биле ви следува, ако не сте биле во работен однос не ви следува.
Тој правник кој ве упатил да тужите е во право, но сепак мое мислење е дека со тужба само ќе се изложите на дополнителни трошоци, искрено сметам овој спор може да се реши вонсудски само треба некој убаво правно да ви го состави поднесокот и се разбира законски да го образложи, за да може вашиот претходен работодавач да сфати правилно, затоа што сум убеден дека и тој ќе мисли дека ако моментално не сте во работен однос кај него дека не ви следува што е неточно, повторно ќе наведам ви следува 2 основици поради смртта на вашиот родител, под еден единствен услов да сте била регуларно во работен однос кај работодавачот во моментот на смртта на вашиот родител.
Можеби многумина ќе ви кажат дека не ви следува, јас застанувам тука, ви дадов реални аргументи, вие сами ќе треба да одлучите дали ќе барате надомест од претходниот ваш работодавач.
:)
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Дали две плати основици ќе ти ја надоместат загубата на родителот и ќе ти компензираат.... Ало бре луѓе родител е.... НЕ си го губи достоинството за смешни пари!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Плус никој што не кажува е дека треба да бидеш/живееш во заедница со родителот за воопшто и да можеш да помислиш на ова право!
А од приватни фирми и договори тешко се остваруваат и многу поосновни права, а тек па нешто вакво!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom