Надоместок за невработени

Член од
1 април 2014
Мислења
125
Поени од реакции
42
кај листот за платени придонеси пишува придонеси во случај на невработеност ископав по закони и пишува дека во зависност на времето колку работел најмалку 12 месеци му следува надоместок од пола плата што ја земал неколку месеци после тоа ако не најде работа му дават социјална помош дали има вакво искуство некој од вас да ми помага какви процедури и дали добил некој ваков надоместок затоа што во скоро време ке оставам работа
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.402
Поени од реакции
9.061
кај листот за платени придонеси пишува придонеси во случај на невработеност ископав по закони и пишува дека во зависност на времето колку работел најмалку 12 месеци му следува надоместок од пола плата што ја земал неколку месеци после тоа ако не најде работа му дават социјална помош дали има вакво искуство некој од вас да ми помага какви процедури и дали добил некој ваков надоместок затоа што во скоро време ке оставам работа
http://www.avrm.gov.mk/makedonski-ns_article-vreme-za-koe-se-isplatuva-paricniot-nadomestok.nspx
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Ја имам скоро две години стаж, т.е непрекинато работење.
Ми следува ли на мене?
Не можам да се снајдам у табелата затоа прашувам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.824
Поени од реакции
10.586
Ја имам скоро две години стаж, т.е непрекинато работење.
Ми следува ли на мене?
Не можам да се снајдам у табелата затоа прашувам.
Според табелата ти следува 2 месеци. Само никаде не пишува колкав процент од плата ти следува.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.133
Поени од реакции
1.871
Ја имам скоро две години стаж, т.е непрекинато работење.
Ми следува ли на мене?
Не можам да се снајдам у табелата затоа прашувам.
Јас работев исто скоро две години.За 18 месеци работа ми следуваа 2 месеци да ми дадат пари.Зимав два месеци по пола од просечната месечна плата.Значи имав просечна плата 19000ден и ми испадна да земам околу 9500ден два месеца.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.824
Поени од реакции
10.586
Значи имав просечна плата 19000ден и ми испадна да земам околу 9500ден два месеца.
Имаше ти напуштено или те отпуштија од работа? Затоа што некој спомна на друга тема дека ако сам си заминеш не ти следува ваков надоместок.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
125
Поени од реакции
42
znaci poveke od 2.5 godini za 3 meseci ti davat jas inace pocnav oktomvri 22 2012 a ke ostavam 10 april rabota znaci so denovi mi nedostigat 12 dena a so meseci imam 30 meseci sto znaci 2.5 godini zemeno plata od tie znaci dva nepolni meseci sum rabotel znaci kako ke mi se racunat 30 ili 29 ili sto znam dali znae nekoj
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Јас работев исто скоро две години.За 18 месеци работа ми следуваа 2 месеци да ми дадат пари.Зимав два месеци по пола од просечната месечна плата.Значи имав просечна плата 19000ден и ми испадна да земам околу 9500ден два месеца.
Земав и ја просек 21 500 и работев толку и ја од прилика 19 месеци.[DOUBLEPOST=1425737453][/DOUBLEPOST]
Имаше ти напуштено или те отпуштија од работа? Затоа што некој спомна на друга тема дека ако сам си заминеш не ти следува ваков надоместок.
Па ни тоа ни тоа у принцип, ми заврши договорот.
Бевме на договори и секој пат различно ; некогаш 6 месеци, некогаш 3 , некогаш 1.
Сега сме на нула , не ни ги продолжија. Не знам како да го класифицирам тоа.
Патем, каде да отидам да прашам и да си земам пари ?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.133
Поени од реакции
1.871
Имаше ти напуштено или те отпуштија од работа? Затоа што некој спомна на друга тема дека ако сам си заминеш не ти следува ваков надоместок.
Добро спомнале.Значи само ако те отпуштат зимаш од бирото пари толку месеци колку што ти следуваат.Ако сам оставиш работа не зимаш ништо.

Земав и ја просек 21 500 и работев толку и ја од прилика 19 месеци.[DOUBLEPOST=1425737453][/DOUBLEPOST]
Па ни тоа ни тоа у принцип, ми заврши договорот.
Бевме на договори и секој пат различно ; некогаш 6 месеци, некогаш 3 , некогаш 1.
Сега сме на нула , не ни ги продолжија. Не знам како да го класифицирам тоа.
Патем, каде да отидам да прашам и да си земам пари ?
Во биро за вработување ке ти изготват решение.Мислам ке треба да земеш документи колку си работел се тоа и од пензиско документ мислам бараат.Ке ти издадат решение и согласно работата на жиро сметка ке ти ги пратат парите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.402
Поени од реакции
9.061
Имаше ти напуштено или те отпуштија од работа? Затоа што некој спомна на друга тема дека ако сам си заминеш не ти следува ваков надоместок.
за да земеш пари треба да те прогласат технолошки вишок, значи не отказ по твое барање, поради прекршок на договорот или нешто друго и не спогодбен отказ. А следува и отпремнина 1 плата ама тоа е од фирмата и тешко без тужење.. За технолошки вишок треба да имаат се измирено спрема државата и доприносот за невработенос... Ако е се тоа ОК фирмата не губи ништо ако те прогласу технолошки вишок едино што на твое место не смее одреден период да вработи друго лице...
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
764
Добро спомнале.Значи само ако те отпуштат зимаш од бирото пари толку месеци колку што ти следуваат.Ако сам оставиш работа не зимаш ништо.Во биро за вработување ке ти изготват решение.Мислам ке треба да земеш документи колку си работел се тоа и од пензиско документ мислам бараат.Ке ти издадат решение и согласно работата на жиро сметка ке ти ги пратат парите.
Фала ти многу.
Од Понеделник натака ќе се расчепкам па ќе споделам тука.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.360
Поени од реакции
4.369
Во Либија во времето на Гадафи имал секој државјанин, граѓанин опција ако одлучи да не работи од никаде ништо да добива месечно 500 евра...
 
На врв Bottom