Надмоќност

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Сигурно некогаш чувствувате надмоќност спрема другите, во смисла, знаете и чувствувате дека знаете подобро да расудувате, имате повеќе и покомплексни и креативни идеи, дека имате повеќе знаење, дека сте на тотално друг степен од тие околу вас, кои не го разбираат вашето?

Дали кога ќе станете свесни, го користите сето тоа за манипулација на останатите или пак решавате дека не сте добри во манипулирање а за да не бидете црна овца, се откажувате од своето и го прилагодувате кон за вас веќе виденото?
 
С

Сатори

Гостин
Хммммммммммммммммммммммммммммммммммммм

Goddess of Chaos напиша:
Сигурно некогаш чувствувате надмоќност спрема другите, во смисла, знаете и чувствувате дека знаете подобро да расудувате, имате повеќе и покомплексни и креативни идеи, дека имате повеќе знаење, дека сте на тотално друг степен од тие околу вас, кои не го разбираат вашето?

Дали кога ќе станете свесни, го користите сето тоа за манипулација на останатите или пак решавате дека не сте добри во манипулирање а за да не бидете црна овца, се откажувате од своето и го прилагодувате кон за вас веќе виденото?
Е вака сега.Ако кажам дека не сум способна за манипулација, тогаш ќе лажам, зошто сум и сум манипулирала кога било потребно.
Моќ за расудување има секој што е доволно способен да знае кога, каде и со кого може да ги каже некои работи и да ги изведе.
Кога си свесен дека можеш да манипулираш со некој, тогаш сакаш не сакаш доаѓаат моменти кога тоа ќе го направиш, барем еднаш!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па баш можноста некого да се манипулира повеќе би го дефинирал како неможноста на манипулираниот сам за себе да си мисли, па поради често е уптребуван или злоупотребуван.
Тој што може комплетно сам да создаде слика за како стојат работите и не се оддава на нечии сугестии, во основа неможе да се манипулира.

Тука не станува збор за манипулирање преку уцени, во стилом на :
„Имам една понуда која неможеш да ја одбиеш”
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Кога имам подобри идеи од другите и сл. не ги наметнувам, едноставно ги претставувам пред другите, па нивно е дали ќе ги прифатат. Ако не ги прифатат, се прилагодувам спрема другите.

Имало ситуации кога сум се чувствувала надмоќна и сум манипулирала, и искрено, не ми се допадна чувството.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Никогаш сум немал чувство на надмоќ на тоа дека сум повеќе од некој и дека можам нешто повеќе да направам. Сите сме исти на овај свет, сите се раѓаме од мајка, луѓето што имаат таква мислам НАДМОЌ се тие што имаат еден тон пари, всушност што не си ги знаат парите и мислат дека се се врти околу нив
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Во одредени ситуации сум имала чувство на надмоќност но никогаш не сум се обидела да манипулирам ниту да ги наметнувам сопствените идеи.
Ама секако би ми било драго ако тие се прифатени од останатите. :)
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Се` ми се чини дека не постои подобра тема за мојот камбек на форумов од оваа.
Пофалби Goddess of Chaos за темава.

Ај да почнам.:je:

Како прво, JuveFan, откачи се од егалитаријанистичката заблуда која ја влечиш со себе, ПЛИИИИЗ, поубаво ке живееш. Да си знаеш дека дури ни при самото наше раѓање не сме исти. Некои уште од самиот старт се со поголеми интелектуални или физички способности некои не. Некои се раѓаат во подобра економска ситуираност, некои не. Единствен изедначувач на сите луѓе е смртта бидејки сите, кога тогаш, ке умреме. Од друга страна пак, ако ја изоставиме самата смрт како суштината на изедначувањето тогаш и тука можат да се забележат разлики ако човек сака да ги види, нели?


Е се`а, троа за надмоќноста и манипулацијата.:zlo:

Сигурно некогаш чувствувате надмоќност спрема другите, во смисла, знаете и чувствувате дека знаете подобро да расудувате, имате повеќе и покомплексни и креативни идеи, дека имате повеќе знаење, дека сте на тотално друг степен од тие околу вас, кои не го разбираат вашето?
Нема ништо лошо во тоа кога една личност се споредува со тие кои ја опкружуваат. Исто така, нема ништо лошо во тоа една личност да дојде до констатација дека поседува, одредена, позитивна, квантитативна разлика во ресурсите од останатите или народски кажано: поседува поголеми способности од другите.
Самата констатација на личноста дека поседува, одредени, поголеми способности не доведува до чувство на надмоќност наспрема другите освен, се разбира, ако самата констатација е со некаква фалинка.
Бидејки голема улога врши интроспекцијата во донесување на проценка на самиот себеси во однос на другите таа не е прецизна бидејки нормална појава е секој од нас себеси да се види во најубавото светло со кое може да се осветли.
Значи, чувството на надмоќност се појавува како потреба сопствениот суд за себеси да се оправда, односно потврди, пред тие кои се проценети со послаби способности од своите. Тоа се прави преку вршење на активности со кои ќе се етаблира доминација врз, условно кажано, послабите единки. Доминацијата, во општествено оправдани рамки, се постигнува и преку вршење на манипулација на послабите единки.
Откако успешно ќе се изврши доминацијата тогаш чувството на надмоќност, личноста си ја оправдува својата (преценета) проценка за себеси.
Сепак, оваа психолошка активност не е без своја цена. Личноста која врши доминација заради чувството на надмоќност е во постојана борба со останатите и ретко кога постојат искрени чувства помеѓу него и околината. Тоа е токму поради потребата за одржување на оправданоста на соствената проценка за себеси. Постојано е во грч да ја проценува секоја личноста дали може да и` ја загрози надмоќноста.
Секој е непријател бидејки, нели секој, поседува определени способности кои можат да ја загрозат сликата на надмоќност.
Рамноправност никаква, а за соработка со таква личност, заборавете.
Личноста која настапува на наведениот начин влегува во еден зол круг од кој многу тешко се излегува и често доведува до одредени психолошки пореметувања.

Дали кога ќе станете свесни, го користите сето тоа за манипулација на останатите или пак решавате дека не сте добри во манипулирање а за да не бидете црна овца, се откажувате од своето и го прилагодувате кон за вас веќе виденото?
Кога човек е навистина свесен и сигурен во својата способност тој бара соработка, не се труди да доминира за да ја покаже својата надмоќност. Своето го остварува преку убедување со аргументи, а не со манипулирање. Може да се прилагодува ама само во случаи каде што тоа би се извлекло најголемо добро за сите.

Темава од старт терминолошки погрешно е поставена. Поправете ме ако грешам.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Манипулацијата е сложен процес. Не е едноставна желба нешто да се добие at all costs! Добар манипулатор кога ќе го добие тоа што го сака уште добива и благодарност од тие што ги изманипулирал.

Тука гледам сите се све фини, знаат за манипулацијата ама ете не ја користат затоа што се совесни добри суштества. Мислам дека не е толку од самата добротија туку од стравот дека ќе бидат откриени, а тоа доаѓа од самото чувство на индивидуата кога ќе сфати дека била "возена". Никој не сака да биде манипулиран особено од некој за кого што претходнo се сметало дека е интелигентно инфериорен, а испаѓа дека го оставил со машка гениталија во рака :)...

Не можам да кажам дека не потпаѓам под манипулации, но сепак често ги приметувам тие суптилни и не толку суптилни :) чекори кај некои и не ми сметаат зашто сфаќам колку всушност ТИЕ ќе паднат лесно кога времето ќе дојде ...
Мрзам луѓе кога се преценуваат, слободно некој со просечно и надпросечно АјКју нека проба да ме манипулира оти све друго ја навредува мојата интелигенција. :) :)
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Да сум имала такво чуство али не сум наменувала идеи, а ако имам повеќе и покомплексни и креативни идеи,имам повеќе знаење,сум на тотално друг степен од нив тогаш зошто да не бидат прифатени моите идеи,а ако не се прифатени не се повлекувам и би се обидела уште еднаш со факти дека мојата идеа ее подобрс и сепак не би манипулирала. :toe:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
protivpropaganda напиша:
Кога човек е навистина свесен и сигурен во својата способност тој бара соработка, не се труди да доминира за да ја покаже својата надмоќност. Своето го остварува преку убедување со аргументи, а не со манипулирање. Може да се прилагодува ама само во случаи каде што тоа би се извлекло најголемо добро за сите.

Е сега има мал проблем тука. Без разлика не индивидуалната интелектуална способност, апсолутната вистина е различна во сечии очи. Секоја личност кога смета дека е над другите и кога на ваков или таков начин се обидува да ја промени ситуацијата како што таа мисли дека е правилно е манипулативна личност. Често интелектно и интелигентно супериорната личност со добра способност за манипулација ги организира работите како ШТО ТАА МИСЛИ дека треба да бидат.

Можеби во некое идно општество работите ќе видат како што ти велиш. Аргументите денес се само уште една форма или дел од манипулацијата.
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Goddess of Chaos напиша:
Сигурно некогаш чувствувате надмоќност спрема другите, во смисла, знаете и чувствувате дека знаете подобро да расудувате, имате повеќе и покомплексни и креативни идеи, дека имате повеќе знаење, дека сте на тотално друг степен од тие околу вас, кои не го разбираат вашето?

Дали кога ќе станете свесни, го користите сето тоа за манипулација на останатите или пак решавате дека не сте добри во манипулирање а за да не бидете црна овца, се откажувате од своето и го прилагодувате кон за вас веќе виденото?
Ne znam bas...Sekako deka sum se pocuvstvuvala taka, i moram da priznaam deka strasno me iritira koga ke se najdam vo takva situacija. Duri i permanentno mi se slucuva, no ne sum sigurna deka toa e toa sto sakam da go postignam. Sakam da kazam, milo mi e zaradi takvata sposobnost da gi rasuduvam i sogleduvam nestata kakvi sto se, ama ne e bas najpijatno koga go nametnuvas tvojot stav postojano, zasto na toj nacin si pridavas se pogolemo znacenje i se pomalku se trudis da napravis kompromis. Zboruvam od licno iskustvo, za drugite ne znam. Zatoa, denes najcesto si molcam koga ke dojde do takva situacija. Ednostavno, ne sakam drugite vo mene da gledaat licnost na koja vo glavata i e samo idejata da dominira...Koga ke se najdam vo drustvo na luge koi ke mozat da me razberat i ke gi cenat moite idei, e togas ke pravime muabet...:)
 
С

Сатори

Гостин
Bada Bing! напиша:
Манипулацијата е сложен процес. Не е едноставна желба нешто да се добие at all costs! Добар манипулатор кога ќе го добие тоа што го сака уште добива и благодарност од тие што ги изманипулирал.

Тука гледам сите се све фини, знаат за манипулацијата ама ете не ја користат затоа што се совесни добри суштества. Мислам дека не е толку од самата добротија туку од стравот дека ќе бидат откриени, а тоа доаѓа од самото чувство на индивидуата кога ќе сфати дека била "возена". Никој не сака да биде манипулиран особено од некој за кого што претходнo се сметало дека е интелигентно инфериорен, а испаѓа дека го оставил со машка гениталија во рака :)...

Не можам да кажам дека не потпаѓам под манипулации, но сепак често ги приметувам тие суптилни и не толку суптилни :) чекори кај некои и не ми сметаат зашто сфаќам колку всушност ТИЕ ќе паднат лесно кога времето ќе дојде ...
Мрзам луѓе кога се преценуваат, слободно некој со просечно и надпросечно АјКју нека проба да ме манипулира оти све друго ја навредува мојата интелигенција. :) :)
Е сега прво :bravo: за тоа што го болдирав горе, и мислам дека си тотално во право за тоа дека единствената причина е стравот да не те фатат ако се обидеш некој да го измнаипулираш, но тогаш не си манипулатор, те фатиле...
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Bada Bing! напиша:
Е сега има мал проблем тука. Без разлика не индивидуалната интелектуална способност, апсолутната вистина е различна во сечии очи. Секоја личност кога смета дека е над другите и кога на ваков или таков начин се обидува да ја промени ситуацијата како што таа мисли дека е правилно е манипулативна личност. Често интелектно и интелигентно супериорната личност со добра способност за манипулација ги организира работите како ШТО ТАА МИСЛИ дека треба да бидат.

Можеби во некое идно општество работите ќе видат како што ти велиш. Аргументите денес се само уште една форма или дел од манипулацијата.

Bada Bing,
Нема никаков проблем јас колку што гледам. :toe:
Можеби некое мало недоразбирање.

Ти сета човекова комуникација ја сведуваш на манипулации. Барем така разбрав од твојот пост. Од нешто си убеден во тоа и своите заклучоци најверојатно ги доби емпириски.
Дозволи да не се согласувам целосно со твојата констатација. Еве и зошто, преку пример.
Доколку ние двајца водиме разговор и ги изложиме своите аргументи каде што твоите аргументи се поблиски до описот на вистината која сакаме да ја постигнеме, а јас ги прифатам твоите аргументи бидејки моите не се толку блиску до вистината.
Дали тоа значи дека си ме изманипулирал?

Патем, манипулацијата функционира на поинакво поле од аргументираната, здравата, меѓучовекова комуникација. Манипулацијата зависи исклучиво од емотивниот момент и искористување на моменталната или трајната емотивна или психичка слабост на индивидуата. Ако кога било манипулацијата се повика на интелектуалноста и интелегентноста (здравиот разум) на индивидуата ќе изгуби.
Дали си забележал колку е тешко да натераш жаба да рипне во вода. Е па исто толку е тешко да изманипулираш некого, особено кога таа манипулација на некаков, можеби и фројдовски начин, му одговара на изманипулираниот.

Не велам дека не постои манипулацијата ама тврдам дека не е толку зачестена колку што се мисли. Исто така, стојам зад моето веќе напишано дека тие што вршат манипулации имаат некаков проблем со себе дефинирањето.
Сигурен сум дека си сретнал луѓе со кои разговараш на рамноправно ниво. Со кои можеш да соработуваш. Тие се разликуваат многу од оние кои сакаат да ти покажуваат доминација за да се чувствуваат надмоќни.

П.С.
Имам уште една работа која сакам да ти ја кажам, Bada Bing.
А тоа нешто е: Bada Bum.:wink: :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Sum se cuvstvuval nadmoken ama ne sum go koristel toa za nesto posebno da manipuliram so drugite nego ednostavno ako imam nesto da kazam i smetam deka e popametno od toa sto go rekle drugite si go kazuvam bez da se mislam mnogu iako toa go pravam i vo drugi slucai ne samo koga se cuvstvuvam nadmoken.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
protivpropaganda напиша:

Сигурен сум дека си сретнал луѓе со кои разговараш на рамноправно ниво. Со кои можеш да соработуваш.
Тие се разликуваат многу од оние кои сакаат да ти покажуваат доминација за да се чувствуваат надмоќни.

П.С.
Имам уште една работа која сакам да ти ја кажам, Bada Bing.
А тоа нешто е: Bada Bum.:wink: :)

Па за такви вреди да се живее животот. Ама ги има се помалку и помалку. Повеќето се во некој фазон дека треба да се докажат на овој начин , најверојатно поради внатрешни несигурности. :nenene:

Мразам кога ме потценуваат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom