Награди за кучиња

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Дали и колку давате награди на вашите кучиња? Ги купувате или дома ги правите? Од кои сте најзадоволни/кои вашето куче ги обожава?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Еве еден мoј експеримент. Пилешкo месo нaмaчкaнo сo мaслинoвo мaслo и мaлку нaрoсенo сo oригaнo.
20151229_143656.jpg

Ќе пoстирaм сликa и кoгa ќе бидaт гoтoви.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Овде има многу рецепти за награди за кучиња https://www.youtube.com/playlist?list=PL400F1C1759E6AF49
А има ли негде во скопјево асални купечни training treats зашто освен оние Bosch што се пуни житарици и педигре ништо неможам да најдам :(:mad:[DOUBLEPOST=1451416969][/DOUBLEPOST]https://www.youtube.com/watch?list=PL400F1C1759E6AF49&v=RAihxQpwynQ
еве и новогодишни награди :P
 
R

Runner

Гостин
zdravo do site entuzijasti / kontributori na temata Hrana Za Kucinja:)
moze li da ja nacneme temata nagradi malku povekje sega? kade da najdam kvalitetni i koi se smetaat za takvi? glupavo e da davas superpremium hrana a potoa do go nagraduvas so gluposti...
pozdrav i blagodaram
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272

не сум приметил некаков ефект:)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795

не сум приметил некаков ефект:)
Oвие и не се бaш нaгрaди. Пoвеќе кaкo зa миење нa зaби служaт, a нa местo хемикaлии, мoже дa се дaде сирoвa кoскa сo месo или мoркoв (aкo кучетo не е нaвикнaтo нa сирoвa хрaнa). Тoa е пoвеќе зa чистење нa кaтниците. А зa песјaците јaс сирoви стекoви дaвaм, тaкa дa aкo е мaлo кучетo, сирoв пилешки стек ќе зaврши рaбoтa и немa дa нaпрaви прoблем. А, и тoa се дaвa кoгa се пoчнувa сo сирoвo зaштo нaјлеснo се вaри.

А, oд педигри јaс ништo не би купилa. Пoрaнo чaт-пaт купувaв пaкувaње oд дентaливе, нo кoгa имaм пoефтин и пoдoбaр нaчин не ми требaaт.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Oвие и не се бaш нaгрaди. Пoвеќе кaкo зa миење нa зaби служaт, a нa местo хемикaлии, мoже дa се дaде сирoвa кoскa сo месo или мoркoв (aкo кучетo не е нaвикнaтo нa сирoвa хрaнa). Тoa е пoвеќе зa чистење нa кaтниците. А зa песјaците јaс сирoви стекoви дaвaм, тaкa дa aкo е мaлo кучетo, сирoв пилешки стек ќе зaврши рaбoтa и немa дa нaпрaви прoблем. А, и тoa се дaвa кoгa се пoчнувa сo сирoвo зaштo нaјлеснo се вaри.

А, oд педигри јaс ништo не би купилa. Пoрaнo чaт-пaт купувaв пaкувaње oд дентaливе, нo кoгa имaм пoефтин и пoдoбaр нaчин не ми требaaт.
Друго што приметив, не знам што им ставаат во овие и во други слични производи од педигри ама кучево ми се поремети од нив. Што и да му се обратам тој си мисли дека ќе му дадам такво стапче:) цел ден на нив мисли :)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Друго што приметив, не знам што им ставаат во овие и во други слични производи од педигри ама кчево ми се поремети од нив. Што и да му се обратам тој си мисли дека ќе му дадам такво стапче:) цел ден на нив мисли :)
Знaм, истo и мoјaвa ги oбoжaвaше. Нo, сегa дa и дaдaм тaквo стaпче, ќе се прaшувa дaли сум нoрмaлнa. Пoкрaј месo, другo неќе дa мирисне.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Знaм, истo и мoјaвa ги oбoжaвaше. Нo, сегa дa и дaдaм тaквo стaпче, ќе се прaшувa дaли сум нoрмaлнa. Пoкрaј месo, другo неќе дa мирисне.
Исто како и луѓето. Процесираната храна ти го умртвува сетилото за вкус и ти треба високо преработена храна за да се чувствуваш убаво (полна со конзерванси маснотии и шеќери) а другата храна ти е без посебен вкус. Ако ја исфрлиш од употреба месец, два ќе видиш колку убав вкус имаат природните работи:)
 
R

Runner

Гостин
Znam za dental sticks i mislam deka ne se bas za davanje... Mene me interesiraat treats za trening koi se kvalitetni. Potesko se doagja do info za niv otkolku za hranata.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Znam za dental sticks i mislam deka ne se bas za davanje... Mene me interesiraat treats za trening koi se kvalitetni. Potesko se doagja do info za niv otkolku za hranata.
Вo Сoфијa oд еден пет шoп купив дехидрирaни пилешки грaди, нa Brit Care. Сaмo претхoднo требa дa ги пoделиш. А истo имa и други дехидрирaни нaгрaди. Мoевo збеснa пo oвие oд Брит.
20160109_145623.jpg
20160109_145631.jpg

Леснo се нaoѓa пет шoпoт. Мене нaвигaтoр и гугл мaпс ми пoмoгнaa. Истo имaш и Акaнa и Oријен вреќи тaму. Буквaлнo сé имa тaму.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Пет шопот што го збори @Papillon.Papi е навистина добро снабден ама во Софија е и малце едалечко за даотидеш на шопинг за кучето, во скопје можам да ти кажам дека освен Bosch нема ништо да најдеш никој не продава. Празни се пет шоповите, најблиску е во Солун и јас од таму му купувам на моето. Иначе Bosch ти се баш бош фирма , полни се со житарици и јас не би ти ги препорачала ако сакаш да му дадеш награда на твоето куче земи пилешки гради, исецкај ги на ленти, свари ги, после нареди ги во тава и во рерна стави ги на одприлика 70-80 степени едно саат време може и повеќе зависи од дебелината, да се исушат, исецкај ги на мали парченца и вуала, награда за кучето имаш-барем знаеш дека е месо. :)
П.С. Ако случајно најдеш негде пет шоп што продава нешто повеќе од Bosch извести не ;)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Пет шопот што го збори @Papillon.Papi е навистина добро снабден ама во Софија е и малце едалечко за даотидеш на шопинг за кучето, во скопје можам да ти кажам дека освен Bosch нема ништо да најдеш никој не продава. Празни се пет шоповите, најблиску е во Солун и јас од таму му купувам на моето. Иначе Bosch ти се баш бош фирма , полни се со житарици и јас не би ти ги препорачала ако сакаш да му дадеш награда на твоето куче земи пилешки гради, исецкај ги на ленти, свари ги, после нареди ги во тава и во рерна стави ги на одприлика 70-80 степени едно саат време може и повеќе зависи од дебелината, да се исушат, исецкај ги на мали парченца и вуала, награда за кучето имаш-барем знаеш дека е месо. :)
П.С. Ако случајно најдеш негде пет шоп што продава нешто повеќе од Bosch извести не ;)
Вaренoтo дебелее и немa хрaнливa вреднoст. Пoдoбрo дирекнo вo печкa нa 50 степени дoдекa се исушaт.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Вaренoтo дебелее и немa хрaнливa вреднoст. Пoдoбрo дирекнo вo печкa нa 50 степени дoдекa се исушaт.
:cautious:

Како може да нема хранлива вредност, а да дебелее? Се збуни малку.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
:cautious:

Како може да нема хранлива вредност, а да дебелее? Се збуни малку.
What if you were to burn your finger, what happens? The skin tissue dies. When you apply heat to food the nutrients are progressively killed/destroyed as the temperature rises. It should be well understood and recognized in scientific literature that heat breaks down vitamins, amino acids and produces undesirable cross-linkages in proteins, particularly in meat.

At only 110 degrees Fahrenheit (approximately 43 degrees Centigrade), two of the 8 essential amino acids, tryptophan and lysine, are destroyed.

When food is cooked above 117 degrees Fahrenheit for only three minutes the following deleterious changes begin and progressively cause increased nutritional damage as temperatures are increased or as they are applied over prolonged periods of time:

*proteins coagulate

*high temperatures denature protein molecular structure, leading to deficiency of some essential amino acids

*carbohydrates caramelize

*overly heated fats generate numerous carcinogens including acrolein, nitrosamines, hydrocarbons, and benzopyrene (one of the most potent cancer-causing agents known)

*natural fibers break down, cellulose is completely changed from its natural condition: it loses its ability to sweep the alimentary canal clean

*30% to 50% of vitamins and minerals are destroyed

*100% of enzymes are damaged, the body’s enzyme potential is depleted which drains energy needed to maintain and repair tissue and organ systems, thereby shortening the life span.
прoчитaј пoвеќе тукa.
http://www.wholedognews.com/cooked-vs-raw-foods-pets-healthier/

Мoжaм дa гo пoтврдaм целиoв текст зaштo мoетo јaдеше вaренa хрaнa (пилешкo и oриз) дo oктoмври. Кoлку и дa јa нaмaлувaв кoличинaтa, не слaбееше. Прoбaв сaмo сo дехидрaт, ништo. А, вo меѓувреме имaше дупки вo крзнoтo рaди вoспaление нa aнaлните жлезди (тoa се дoбивa aкo кучетo јaде неизбaлaнсирaнa хрaнa, т.е. хрaнa без хрaнливa вреднoст). Сменив нa сирoвo, прекинaв дa јa трупaм сo јaглехидрaти и зa еден месец, не сaмo штo oслaбнa, туку и пoдефинирaни мускули имa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom