Навивачки инциденти ширум Европа

Член од
13 септември 2015
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.276
Не знаев каде да го постирам па нека стои на оваа тема.
Нешто најјако што сум го видел во последно време!
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.965
Поени од реакции
6.789
Никогаш не ја разбирам стокава, си идеш од сопствената држава дека не ја бива во другата и таму не само што не ја почитуваш таа култура каде си отишол по сопствена волја, туку сакаш да им ја наметнеш твојата, па и да им вандализираш нивна светост, добро им направи типот што им влезе директно со кола, само така со такво племе.

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Никогаш не ја разбирам стокава, си идеш од сопствената држава дека не ја бива во другата и таму не само што не ја почитуваш таа култура каде си отишол по сопствена волја, туку сакаш да им ја наметнеш твојата, па и да им вандализираш нивна светост, добро им направи типот што им влезе директно со кола, само така со такво племе.

Наводно загинало 14годишното момче што е прегазено на видеово. Има баш на Твитер доста дискусија, тука. Ме потсети случајот на еден наш тука, неповрзан со навивање.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Наводно загинало 14годишното момче што е прегазено на видеово. Има баш на Твитер доста дискусија, тука. Ме потсети случајот на еден наш тука, неповрзан со навивање.
Шиптарење е универзална работа
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.965
Поени од реакции
6.789
Најјаката парола извадена по мое во последно време , посветена на Мароканците од страна на ултрасите на Бреша.

Колку е тажно да славиш за држава од која си избегал !

319943805_1119147608794852_1389677445158795862_n.jpg
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.229
Поени од реакции
7.883
На автопат дошло до пресметка помеѓу навивачи на Наполи и Рома. :)

https://fb.watch/hWz6slZtdt/

Во коментари има и неколку видеа, изгледа навивачите на Рома го јаделе бааѓи.

Еден навивач на Рома е прободен, италијанците се познати по користењето на ножеви како порано така и сега.

https://www.ultras-tifo.net/news/7014-1-fan-hospitalized-after-napoli-roma-clash-08-01-2023.html
 
Последно уредено:
B

BigMac

Гостин
После ова што го читам гледам,дечкиве од Делије ќе кажам секоја чест не си сакам ама браво мама ебаваат секаде,овие да ни дојдат на нас во еден викенд сите групи ќе ги распаднат.Ова е веќе големина вака функционираат најјаките НВ групи во светот.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не биле у склад са њиним менталитетом, а кога праеа сачекуша на наполитанциве на автопат пред година дена мислам сигурно им се имаат јавено… како и да е, за друг пат циганиве ке знаат дека ке треба да се јават и да им најава расфорирање на една од најстарите групи во Рим.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.229
Поени од реакции
7.883
Не биле у склад са њиним менталитетом, а кога праеа сачекуша на наполитанциве на автопат пред година дена мислам сигурно им се имаат јавено… како и да е, за друг пат циганиве ке знаат дека ке треба да се јават и да им најава расфорирање на една од најстарите групи во Рим.
Има фото и од другите паднати трансови освен двете помали коцки на нет.?
Автоматски споено мислење:


"With the publication of these lines we declare the group Ultras BFC dissolved. With immediate effect, we are ceasing all activities and support for the atmosphere.

Why this step?
On Friday, 20.01.2023, after the match against Lichtenberg 47, a person with our material was waylaid in front of his private house. Several masked persons jumped out of a car parked in front of the house, punched and kicked abruptly and took the essential material of our group. A cowardly robbery outnumbered, which undoubtedly needed some planning and will one brighter day be avenged with grim anger and fury.
We have hereby also damaged the glorious scene of BFC Dynamo and would like to apologise for this.

What will happen next?
UBFC accompanied the club BFC Dynamo for over 11 years and went through many ups and downs. During this time, we were able to give new aspects to the atmosphere in the stands and, above all, offer young people a home. We hope that this will not be lost in the future. For us as individuals, the paths will look different and only the future will show whether and how things will continue in the stadium for the individual or together again at some point. Of course, each of us will keep BFC Dynamo and the time in the group with unforgettable people and unforgettable moments in our hearts forever. Thank you to all those who have supported us over the years.
A first chapter in establishing an ultra scene at BFC Dynamo is now history.
But you can be sure that it won't be the last.

We will of course leave no stone unturned to punish the perpetrators and their entire cowardly scene with the utmost severity. This act will not go unpunished!
Death to all enemies of our BFC Dynamo! "
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2023
Мислења
61
Поени од реакции
110
Del od komentarite na Balkanskite navivackite forumi i strani



"Voljeli ih ili ne, Delije vec duzi niz godina haraju navijackom scenom u Evropi, kako na tribinama, tako i na ulici.
Ne vidja se svaki dan da neka grupa, na tlu druge drzave, napada i pri tome otima transove. Fedayn sasvim sigurno nisu balavci vec ozbiljna ekipa, a kao takvi nisu sebi smjeli ovo dopustiti"
Автоматски споено мислење:

"Ja ne mogu da verujem da jedna navijacka grupa izda ovakvo saopstenje... Nema sta navijacki pokret je prepun cojstva i junastva, pa ako jednih ima 20 a ovih drugih7, onda od ovih 20 , 13 se povuče i pusti da se biju 7 na 7... Inace molim Delije da sledeci put najave telefonom ili mejlom koga ce i kada da napadnu... Pa sta mislite da se zastave uzimaju kad je u koloni od 100 ljudi? Naravno da ne, nego se ceka najbolji moguci trenutak za to.... Svaka cast ciganima, a ovi sad mogu da placu do sutra i da pisu nosili je tata i sin... Izvolite momci skupite muda pa uzvratite, cigani idu svuda po evropi"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom