Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.365
Поени од реакции
4.181
Сите освен Шибеник :icon_mrgr:
Па Шибеник е далеку од тоа да биде другото лице на Далмација како што сакаат Фунчути, не се ориентирај по нив ,Шибеник како град е топ 5 ако не топ 3 како членство и во клубот Хајдук и во Торцида, на една утакмица убаво им влегоа у кортео Торцида на Фунчути во битката за тоа чив е Шибеник пред три години.
Мада Фунчути се интересна група, многу мала али редовна на фудбал/кошарка, им земаа знаме на Спартак Москва, Кохорта, Армада ....

Задар е по кошарката, додека околу Дубровник населба/мали градчиња не знам како се рачунаат Бојси имаат силно упориште во Мокошица (дел од Дубровник) каде е баш силна доминација на БББ екипа со редовно знаме на коп во последните 5 години кај БББ.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.296
Па Шибеник е далеку од тоа да биде другото лице на Далмација како што сакаат Фунчути, не се ориентирај по нив ,Шибеник како град е топ 5 ако не топ 3 како членство и во клубот Хајдук и во Торцида, на една утакмица убаво им влегоа у кортео Торцида на Фунчути во битката за тоа чив е Шибеник пред три години.
Мада Фунчути се интересна група, многу мала али редовна на фудбал/кошарка, им земаа знаме на Спартак Москва, Кохорта, Армада ....

Задар е по кошарката, додека околу Дубровник населба/мали градчиња не знам како се рачунаат Бојси имаат силно упориште во Мокошица (дел од Дубровник) каде е баш силна доминација на БББ екипа со редовно знаме на коп во последните 5 години кај БББ.
Знам тогаш нивниот воџа заврши у болница, од тогаш ги завикаа модро лице Далмације :D
Па очекувано е да има навивачи на Хајдук, овие навиваат и за Динамо, баш скоро прочитав дека многу од нив навиваат и со БББ ама како што знам најомразен ривал им се Торнадо Задар, поради ривалството во кошарка и тоа што се овие групи поактивни во сала.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.916
Поени од реакции
51.334
Не е бш дека цел град, него цела Далмација навива за Хајдук, нешто како што цела такозвана регија Македонија у Грчку навива за ПАОК. И мора да ги се признае дек стварно живив за клуб, кд титулу немав видено одамна, а па идев на утакмице.
Ја па сите Грци од Солун што ги запознав за Олимпијакос навиваа.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.744
Поени од реакции
10.582
Ја па сите Грци од Солун што ги запознав за Олимпијакос навиваа.
Не знам, во главно се поделени на ПАОК И Арис, мада повеќе се за ПАОК. Плус Солуњаните ја мразат Атина како Охриѓаните Скопјаните. :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.365
Поени од реакции
4.181
Не знам, во главно се поделени на ПАОК И Арис, мада повеќе се за ПАОК. Плус Солуњаните ја мразат Атина како Охриѓаните Скопјаните. :D
И Ираклис има јака поддршка во Солун, да не се заборави.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.650
Поени од реакции
4.139
Е тој е ја што напиша погоре дека ми не га разбирамо нити некад ке сфатимо. Не само у Хрватску него у много градови у Еу е исто, Аргентина па да не зборимо.
Не е поента титула и да има успех клуб па да се прати, него сам клуб од тј град.. повржаност на људи сс клуб, играње сс срце за клуб.. уствари тј град е тј клуб.
Да гу земемо Аталанту у предвид. Може да се види на овој видео,
(https://youtu.be/pGVqT5bjBJA) колко год да ја напишу не можев много да ме разберев.
А клубови како Реал и Барса... срање.
туј може да се сложимо ако правимо муабет за да едн град живи за едн клуб Сплит е пример за тој, Неапол у Италију су фанатици исто такој, Аталанта како ти што спомна... али кд правимо маубет за ултра причу БББ су за мене по спремни од Торциду.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.286
Поени од реакции
6.831
Една случка поврзана со темата...

Септември 2006 одиме на матурска екскурзија во Хрватска и шетаме низ Дубровник. Другар ми зеде да шета со маица од Црвена Звезда со натпис „Много смо јачи“. Цел автобус му збореше да не си игра ама тинејџерски години, детска работа, се заинаети и тоа е. Не’ сретнаа двајца батки, веројатно Далматинци, и одма ни се нафрлија. Расправии, па објаснувања дека не сме Срби туку Македонци... За среќа другарот избегна ќотек ама го натераа да ја соблече маицата, ја раскинаа и ја фрлија во ѓубре.

Овој таков исплашен и гол до појас отиде до најблиска продавница и си купи дрес на Динамо Загреб. Ова не му беше од инает, уште од тргнување планираше да си купи дрес, му биле симпатичен клуб. Мислиме во Хрватска сме, нема гајле. Кога пак не’ среќаваат истите оние двајца што му ја скинаа маицата. Сега зедоа да се газат од смеење и му викаат „Македонац, ово ти је још горе“. Ништо не му направија ама му објаснија дека цела Далмација е за Хајдук и опасно е да се шета во дрес на Динамо. Викаме ај може претеруваат. Ама после некое време влегуваме во сендвичара. Зад продавачот на ѕидот закачен грбот на Хајдук. Му се изразвика на другарот, одби и да го послужи, мораше да излезе надвор. Па го облече дресот наопачки, со внатрешниот дел на надвор, само да куртули глава. :)
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.296
Треба да се мисли многу за вакви работи, исто на матурска у Словенија на еден со мајца ЦЗ, Албанци од Словенија, почнаа да викаат од кафичот нешто, не дојде до фрка зошто беа 3 а ние едно 20 машки, ваљда мислеа дека сме Срби. Поглупо да те тепаат за мајца од партизан,цз, а не си Србин, нема поглупо. Реално и да му рипнат заслужуе да јаде ќотек за памет.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
12
Поени од реакции
11
затоа постојат мајци од фаншоп и мајци за луѓе од група
во озбилни навивачки групи тешкосе доаѓа до обележје затоа и ретко се губи, поминуваат години активност и посветување во нешто за да се земе мајца од група затоа знае да се цени и 5 пати да се размисли дали треба или не треба да се носи
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
12
Поени од реакции
11
тренинг на ден пред утакмица со милан
1613611363381.png

Не постојат маЈци, туку маици. Ебате новите генерации :D
да разграничиш дијалект со нови и стар игенерации ако сакаш?
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
12
Поени од реакции
11
од белград до ниш
од белград до суботица
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.650
Поени од реакции
4.139
Акција направена пред дерби во 51 град... нико Звездо нема то што имаш ти...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom