Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

Член од
4 јуни 2009
Мислења
9.647
Поени од реакции
18.623
Јас мислев нема шанси некој да ја надмине прославата на 100 години Хајдук кога правеа, ама ова е лудило... а, истата таа прослава еден куп групи пробаа да ја ископираат.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.226
Поени од реакции
10.399
Јас мислев нема шанси некој да ја надмине прославата на 100 години Хајдук кога правеа, ама ова е лудило... а, истата таа прослава еден куп групи пробаа да ја ископираат.
Страшна работа брат, да се наежиш. И тоа не е само еден град, туку цел регион, цела Далмација, и во Макарска гледам имало прослава. Не можам ни да замислам колкава бројка на луѓе треба да се мобилизира за вакво нешто, со колкава посветеност треба да се работи недели/месеци уназад и колку мора да се внимава на секоја ситница. Балканско, а светски. :cuc:

Автоматски споено мислење:
 

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
373
Поени од реакции
285
Сами коментари на људи од видео кажуев много.. ми тој немамо, нити ке имамо.
Не да ги величам хрвати колко су они број 1 или што ја знам.. коментари све кажуев.
Болно е за нас што га немамо тј бран да кажу.. осеќај да некој град е препознатљив по некој клуб кој е бренд и се буквално живи за тој.
Куде сви јаки клубви у европски градови е исто, симпатизерство и се живи за тој.
Ми македонче чорба.. имамо еднога Вардара па и сс њега дозволисмо други да ни командав (на руса мислу). КК клубови се изгубисва у политику.. за Вардара су сви само кд игра у ЛШ.. до народ е.
А торцида е добро организирана група да ама не е број 1.
Све е до големину на клуб (традицију) и људи кои гу водив групу. БББ су исто број 1 ако е мисли такој, колко године су у бојкот и ратуев против управу (Мамиќа) кој е државан пиун. и даље су на трибину и даље су присутни у Зг.
Куде нас тој не е можно, уценуев не фотељаши за ситну пару и свакакву побуну гу користив против навивачи.
Запалено авто у Сплит.. куде нас да е било би на сви вести ударно.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.367
Поени од реакции
4.191
Сами коментари на људи од видео кажуев много.. ми тој немамо, нити ке имамо.
Не да ги величам хрвати колко су они број 1 или што ја знам.. коментари све кажуев.
Болно е за нас што га немамо тј бран да кажу.. осеќај да некој град е препознатљив по некој клуб кој е бренд и се буквално живи за тој.
Куде сви јаки клубви у европски градови е исто, симпатизерство и се живи за тој.
Ми македонче чорба.. имамо еднога Вардара па и сс њега дозволисмо други да ни командав (на руса мислу). КК клубови се изгубисва у политику.. за Вардара су сви само кд игра у ЛШ.. до народ е.
А торцида е добро организирана група да ама не е број 1.
Све е до големину на клуб (традицију) и људи кои гу водив групу. БББ су исто број 1 ако е мисли такој, колко године су у бојкот и ратуев против управу (Мамиќа) кој е државан пиун. и даље су на трибину и даље су присутни у Зг.
Куде нас тој не е можно, уценуев не фотељаши за ситну пару и свакакву побуну гу користив против навивачи.
Запалено авто у Сплит.. куде нас да е било би на сви вести ударно.
Одредувањето на број 1 е премногу деликатно прашање, за обичен симпатизер кој не е задлабочен во навивање секогаш Торцида ќе се број 1 дека се група која е склона на правење спектакли од овој тип како 100 години Хајдук, 70 години Торцида и.т.н. , од друга страна БББ нема таква привлечност за обични симпатизери, група која пред се има хиерархија, поставеност, стравична дисциплина, стил и дрескод, од километар ќе познаеш Бојс без разлика дали е обичен член или дел од прва екипа, група која безмалку 2/3 од своето постоење го поминува во војна директно со државата, полиција, управа, федерации и која на црна листа има повеќе луѓе него ние активни навивачи во цела тифо сцена.
Сипматизерите ги гледат само спектаклите, додека фанатиците во навивањето ја пратат и оценуваат работата на групата што се вика 24/365 и се си има свои предности и недостатоци, од тоа цел град да е со тебе од една страна, до констатна борба за идеали и вредности од друга страна.
Тешко е да се одреди таму број 1 таму ама по мое за симпатизерите тоа е Торца , додека за фанатиците БББ, бар од мое искуство со луѓе кои сум разговарал за тие две групи.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
714
Поени од реакции
1.237
Џабе им се и спектакли и се, БББ и со онаа бројка и оние проблеми,пак ги газат каде ќе стасаат
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.657
Поени од реакции
4.149
Торцидашите ја имаат таа фанатичност и цел град позади нив стои повеќе едноставно цел град живее за клуб, но тој цел град не се сите Торцида, тука спаѓаат и симпатизери и стари и млади и ќораво и сакато, додека БББ се баш у прича и се како ултра менталитет далеку по спремни, така да добро спомна члеенот погоре дека во ултра свет БББ се каде каде по спремни... секако додека не налетаат на Делије па бидне БББаш је добро видети те опет :))))
 

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
373
Поени од реакции
285
Фалите ме уста да не ве расцепу. :)
Добро изведена акција на аеродром според коју не може да се спушта група на ниско а велича друга.
Посебно маркетинг прича на цигани, не би да некога нападам меѓутим реално гледано, БББ су озбиљна група и не би кажаја дека ако су биле наместени и добиле ќутек не би кажаја дека јутре ке се деси исто, њина прва екипа е доста озбиљна и на године и у организацију, тој га покажа сс пољаци фајт, сс руси у грчку, сс торциду на автопут послеѓна, сс бугари у Софију.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.657
Поени од реакции
4.149
Никој не кажа дека су слаби, али факт е дека од цигани су ппослаби у свак сегмент, организација, кореографија, навивање, фајт, гостовања...аеродром у Атину неможе да биде изненадување затој што претходан цел вечер бесва мавани по улице и знаесва дека су цигани у Пиреју, исто такој да не спомнују шетање у Загреб без влакно да ги фали.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.768
Поени од реакции
10.654
Не е бш дека цел град, него цела Далмација навива за Хајдук, нешто како што цела такозвана регија Македонија у Грчку навива за ПАОК. И мора да ги се признае дек стварно живив за клуб, кд титулу немав видено одамна, а па идев на утакмице.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.701
Поени од реакции
11.315
Не е бш дека цел град, него цела Далмација навива за Хајдук, нешто како што цела такозвана регија Македонија у Грчку навива за ПАОК. И мора да ги се признае дек стварно живив за клуб, кд титулу немав видено одамна, а па идев на утакмице.
Сите освен Шибеник :icon_mrgr:
 

LP1519

Blut und Ehre
Член од
2 февруари 2012
Мислења
373
Поени од реакции
285
И мора да ги се признае дек стварно живив за клуб, кд титулу немав видено одамна, а па идев на утакмице.
Е тој е ја што напиша погоре дека ми не га разбирамо нити некад ке сфатимо. Не само у Хрватску него у много градови у Еу е исто, Аргентина па да не зборимо.
Не е поента титула и да има успех клуб па да се прати, него сам клуб од тј град.. повржаност на људи сс клуб, играње сс срце за клуб.. уствари тј град е тј клуб.
Да гу земемо Аталанту у предвид. Може да се види на овој видео,
(https://youtu.be/pGVqT5bjBJA) колко год да ја напишу не можев много да ме разберев.
А клубови како Реал и Барса... срање.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.768
Поени од реакции
10.654
Е тој е ја што напиша погоре дека ми не га разбирамо нити некад ке сфатимо. Не само у Хрватску него у много градови у Еу е исто, Аргентина па да не зборимо.
Не е поента титула и да има успех клуб па да се прати, него сам клуб од тј град.. повржаност на људи сс клуб, играње сс срце за клуб.. уствари тј град е тј клуб.
Да гу земемо Аталанту у предвид. Може да се види на овој видео,
(https://youtu.be/pGVqT5bjBJA) колко год да ја напишу не можев много да ме разберев.
А клубови како Реал и Барса... срање.
Eпа ете на едну тему пишава битно е клубови да ти ги пратив Тајланѓани, Конгоанци, Мексиканци и не сакаше уопште да улазам у расправу што значи дерби Партизан-звезда, Динамо-Хајдук итд. Битно разбирамо се ми.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.701
Поени од реакции
11.315
Македонците се модернизираа до тој степен што се што е македонско го гледаат со некој подмсев и гадење, без разлика дали е култура, историја, традиција, спорт. Не верувам дека некаде има попразни сали и трибини, дека до толку не се гледа домашен спорт, не зборам за навивачките групи, тие имаат и задоволителен број за разлика колку има обична публика и фановишто следат спорт.

Тато го следи Борец веќе 3 сезона(од коа се вратија на фудбалски план) а не живее во Велес, нема пропуштено домашна утакмица дури ни сега кога владее ковидот. Нема кола, патува со автобус, и нема некое посебно примање, обична работничка плата од некој 250е, но со минимален трошок успева да изменаџира. Некои роднини и пријатели веќе почнаа да го прават луд, секое одење таму се среќава со нив пред утакмица или после, секој пат му викале као бе така идеш, фрлаш пари, и шо гледаш у калта, насмето да отидеш кафана со тие пари. Не знам зошто таков менталитет имаме, еден куп луѓе го дале животов за нашите градови, спомениците и бистите им стојат непосетени(освен пак од истите тие навивачи), тотално сме забегани како нација. Да не пишувам за други примери не е тоа темата, но во принцип се мразиме што постоиме.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom