Навивачки групи во Македонија!

Член од
26 март 2022
Мислења
477
Поени од реакции
4.201
Hahahaaha abe to e sal na pelister, takov sekoj den mozi da najdite vcarsija...
Така е. Се слагам. Е, сега...кажи ми која е разликата помеѓу оваа "акција" и "паднатото" знаме во Струга? Нема разлика! Двата реквизити се производ или на клубот, или на иницијатива на симпатизери, кои немаат врска со навивачките групи. Разбирате колку се закопувате со такви "акции"?

Што треба сега FA да пишат? Дека на 5м од случката кога го паднале шалот, стоеле Чкембари од Баир, ама не го одбраниле, и заради нив го паднале? Или да ви пеат "Во Аеродром шалот ви го зедовме", како Вие што правевте? Селска задруга. Затоа сега не плачете. Сами наметнавте ваков принцип, против кој сум апсолутно, ама пак ќе кажам, сами си се наместивте.

По мене, се знае што е паднат реквизит - знаме официјално на група/подгрупа. Се останато е само покажување муда на индивидуалци, или помали групи. Но, апсолутно сум за тоа, доколку некој провоцира со тоа што се шета низ градот на ривалот да биде соблечен. Не би требало никако да биде физички нападнат, но треба да му биде јасно, каде се наоѓа.
 
Член од
22 мај 2023
Мислења
38
Поени од реакции
65
По мене, се знае што е паднат реквизит - знаме официјално на група/подгрупа. Се останато е само покажување муда на индивидуалци, или помали групи. Но, апсолутно сум за тоа, доколку некој провоцира со тоа што се шета низ градот на ривалот да биде соблечен. Не би требало никако да биде физички нападнат, но треба да му биде јасно, каде се наоѓа.
ke te citiram samo za ovoj del. eve go vaseto licemerie na delo. koga komiti napadnale lozari vo kavadarci i mu gi padnale maicite(ili maicata) toa se pretstavi kako uspeh, dodeka lozari i ckembari soblekuvaa komiti (ili skopjani) vo kavadarci, bese pederski i spored vas objavuvanje na vojna, pa studentite vo SK ke videle, pa ako nekoj se pojavil so dres teshko nego itn itn..
 
Член од
26 март 2022
Мислења
477
Поени од реакции
4.201
ke te citiram samo za ovoj del. eve go vaseto licemerie na delo. koga komiti napadnale lozari vo kavadarci i mu gi padnale maicite(ili maicata) toa se pretstavi kako uspeh, dodeka lozari i ckembari soblekuvaa komiti (ili skopjani) vo kavadarci, bese pederski i spored vas objavuvanje na vojna, pa studentite vo SK ke videle, pa ako nekoj se pojavil so dres teshko nego itn itn..
Се гледа дека си бегал од школо, чим не знаеш основна разлика помеѓу цитирање и лично толкување на одредено мислење.

Никаде не сум ја пофалил акцијата од Кавадарци, во контекстот во кој ти сакаш да ме "цитираш". Првично, целиот муабет ВООПШТО немаше да биде спомнат, да не искоментира тука на форумот член на Лозари, кој се истрча со глупи муабети, кои немаа врска со реалноста. Е дури тогаш Комити изреагираа. Мојот коментар беше само во насока, да појаснам дека членот на Лозари кој го начекавме во Кавадарци, не беше нападнат, бидејќи се коментираше во насока "Комити срам да ви е, сте истепале дечко со девојка". Среќа, па веднаш беше реагирано од страна на Лозари, кои самите пишаа дека акцијата била целосно фер изведена, без напад, тепање или било какво малтретирање.

Фотографијата башка, тогаш воопшто не беше ни објавена. Знаеш кога се објави? Кога вие ги објавивте фотографиите, на кои се наоѓа реквизити кои немаат допирна точка со Комити. Е тогаш. И секако, не се објави на официјалниот профил, како што тоа го правите вие, бидејќи нема никаква логика. Тука и се гледа затуцаноста и разликата во погледите, помеѓу вас и нас.

И сега, откако се изрезили и сакаше да испаднеш паметен, што праиме?

ЕВЕ И ФОТОГРАФИЈА ОД МОЈОТ КОМЕНТАР. Чисто информативно, да се соочиш со лагата:)
 

Attachments

Член од
22 мај 2023
Мислења
38
Поени од реакции
65
Се гледа дека си бегал од школо, чим не знаеш основна разлика помеѓу цитирање и лично толкување на одредено мислење.

Никаде не сум ја пофалил акцијата од Кавадарци, во контекстот во кој ти сакаш да ме "цитираш". Првично, целиот муабет ВООПШТО немаше да биде спомнат, да не искоментира тука на форумот член на Лозари, кој се истрча со глупи муабети, кои немаа врска со реалноста. Е дури тогаш Комити изреагираа. Мојот коментар беше само во насока, да појаснам дека членот на Лозари кој го начекавме во Кавадарци, не беше нападнат, бидејќи се коментираше во насока "Комити срам да ви е, сте истепале дечко со девојка". Среќа, па веднаш беше реагирано од страна на Лозари, кои самите пишаа дека акцијата била целосно фер изведена, без напад, тепање или било какво малтретирање.

Фотографијата башка, тогаш воопшто не беше ни објавена. Знаеш кога се објави? Кога вие ги објавивте фотографиите, на кои се наоѓа реквизити кои немаат допирна точка со Комити. Е тогаш. И секако, не се објави на официјалниот профил, како што тоа го правите вие, бидејќи нема никаква логика. Тука и се гледа затуцаноста и разликата во погледите, помеѓу вас и нас.

И сега, откако се изрезили и сакаше да испаднеш паметен, што праиме?

ЕВЕ И ФОТОГРАФИЈА ОД МОЈОТ КОМЕНТАР. Чисто информативно, да се соочиш со лагата:)
Koi sme toa nie, koi sme toa nas? Ne sum clen na niedna navivacka grupa.
Vrtenje kako kisa oko Kragujevca, izbegnuvanje na direktno postaveno prasanje, ne se nerviraj majku mu, si pravime mhabet..
Eve uste ednas, dali bese okay akcijata na ckembari i lozari vo kavadarci? Spored tvoeto mislenje pogore, bila okay, po sto doagame do zaklucok dzabe drobenje na prazna slama izminatiot period od vasha strana, jer mu gi soblekle samo maicite, a nemalo fizicki napad. Toa se tvoi zborovi, ne izmisluvam neshto..
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
,,Не сум член на ниедна навивачка група ама" е новото ,,не сум подржувач на ниедна политичка партија ама" што го верглаат ботовине по емисиите со јавување. Пукнаа комплексите после ваква доминантна сезона, па се прават нови профили да се прикаже некаква објективност и неутрална анализа.
Очајно паднаа Битолчани, во моментов после комити доаѓаат ФА/Рибари/Лозари во топ три групи на сценава. Новиот бран опасно потфрли, веројатно не по нивна вина, туку заради саботажи од старите крокодили кои не сакаат толку лесно да ја остават трибината.
 
Член од
22 мај 2023
Мислења
38
Поени од реакции
65
,,Не сум член на ниедна навивачка група ама" е новото ,,не сум подржувач на ниедна политичка партија ама" што го верглаат ботовине по емисиите со јавување. Пукнаа комплексите после ваква доминантна сезона, па се прават нови профили да се прикаже некаква објективност и неутрална анализа.
Очајно паднаа Битолчани, во моментов после комити доаѓаат ФА/Рибари/Лозари во топ три групи на сценава. Новиот бран опасно потфрли, веројатно не по нивна вина, туку заради саботажи од старите крокодили кои не сакаат толку лесно да ја остават трибината.
Seriozno ne sum clen na niedna navivacka grupa. Nikoj ne vi go spori zasluzenoto prvo mesto sezonava, so nekolku prazni mesta pod vas, bez gram ironija i licemerie ova (mozebi ckembari/lozari nema da priznaat), megutoa smeta preteraniot kurch od vasha strana. Site grupi minuvaat niz promeni, ne taka odamna bea samo Ekipa Pivo ne poveke od 30-50 luge na domasni utakmici, so gostuvanje od 2-3 koli. Megutoa verojatno togas se oformilo nekoe jadro i denea se gledaat rezultatite kaj vas Ista situacija e verojatno i kaj ckembari i kaj lozari, tranzicija nekoja bem li ga.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
121
Поени од реакции
736
Новиот бран опасно потфрли, веројатно не по нивна вина, туку заради саботажи од старите крокодили кои не сакаат толку лесно да ја остават трибината.
Retko interesen komentar koj mozebi ima
vistina, no za vtoriot del.
Noviot bran od deca nema potfrleno, naprotiv sami se borat protiv site, a pod site vistina mislam site.
Godini se talozele problemi koj mozebi sega izleguvat na videlina.
E sega od drug aspekt, pa covek koga gleda od strana nikogas ne bila POCISTA tribinata, ako se 150 dusi,130-140 vistinski go sakat klubot.
Za razlika od porano kade sto se i sesto odese na tribina, pola za alkohol-droga, pola oti gi teral nekoj da idat. I ova ne bilo kaj Ckembari samo, tuku kaj skoro site.
I na kraj na den ne znam kokkava brojka se ocekuva od tolku mal grad, realnosta e deka bitola vrti-suci tolku imala navivaci, edinstveno na derbi i evropaki utakmici.
Ako se dojdi do konstantna brojka od 200-250 navivaci to ke bidi vrv za ova grupa. Normalno se zavisi i od sportot, koga 18 godini nemas titula vo gradot i 2liga fudbal tesko deka ke privlecis deca.Da ne zborame za tepackite od lani!? na 10 utakmici megusebni tepacki, pa koj normalen bi pustil dete na ta tribina!?
Eve v godina evropski rakomet konecno, eve cista tribina, eve sansa za napredok kaj grupata i privlekuvanje na mladina.
Da ja vidme naredna godina pa da sudime dali noviot brat potfrlil!?
Oti za sega ne se slozvam.
Ubo vi pisa nekoj pogore, sekoja grupa vrvi niz nekoj fazi, segde e taka, eve kolku grupi se raspadnaja skroz, pa sega na novo pocnuvat.
Slicno bese i kaj vas, sega e druga prikazna. Ama to ne znaci deka i kaj drugite e taka.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
477
Поени од реакции
4.201
Koi sme toa nie, koi sme toa nas? Ne sum clen na niedna navivacka grupa.
Vrtenje kako kisa oko Kragujevca, izbegnuvanje na direktno postaveno prasanje, ne se nerviraj majku mu, si pravime mhabet..
Eve uste ednas, dali bese okay akcijata na ckembari i lozari vo kavadarci? Spored tvoeto mislenje pogore, bila okay, po sto doagame do zaklucok dzabe drobenje na prazna slama izminatiot period od vasha strana, jer mu gi soblekle samo maicite, a nemalo fizicki napad. Toa se tvoi zborovi, ne izmisluvam neshto..
Објасни ми, како подиректно да ти одговорам, отколку со слика од самиот коментар за кој ме "цитираш", од каде јасно се гледа дека не ја сметам акцијата за некаква си победа. Единствен кој кружи како киша око Крагујевца, и не сака да се извини за очигледната лага си ти. За жал.

Во однос на Кавадарци, беа нападнати две екипи. Едната на Жути, со која имало физичка пресметка, али нема врска, нели, не си член на ниту една група, па логично е да не знаеш. ;) Втората екипа која е нападната, е екипа која не припаѓа на ниту една подгрупа, ниту па реквизитите се ОФИЦИЈАЛНИ на групата. Па затоа, акцијата е легитимна од аспект, што бил условно кажано, бранет градот. Но, да се збори дека Комити како Комити биле нападнати, е далеку од реалноста. Жути и неговата екипа не циркулираат 15 години на трибина, освен што ќе се појават на прослави на јубилеи, како и на вакви дерби натпревари. Другата екипа се гледа дека се група на симпатизери, на кои не им е јасен навивачкиот свет.

Еве ти конкретно, јасен коментар. За да не ме цитираш пак, па да се заебеш:)

Поздрав, да не ја тупиме темата веќе со дебатава.
 
Член од
22 мај 2023
Мислења
38
Поени од реакции
65
Објасни ми, како подиректно да ти одговорам, отколку со слика од самиот коментар за кој ме "цитираш", од каде јасно се гледа дека не ја сметам акцијата за некаква си победа. Единствен кој кружи како киша око Крагујевца, и не сака да се извини за очигледната лага си ти. За жал.

Во однос на Кавадарци, беа нападнати две екипи. Едната на Жути, со која имало физичка пресметка, али нема врска, нели, не си член на ниту една група, па логично е да не знаеш. ;) Втората екипа која е нападната, е екипа која не припаѓа на ниту една подгрупа, ниту па реквизитите се ОФИЦИЈАЛНИ на групата. Па затоа, акцијата е легитимна од аспект, што бил условно кажано, бранет градот. Но, да се збори дека Комити како Комити биле нападнати, е далеку од реалноста. Жути и неговата екипа не циркулираат 15 години на трибина, освен што ќе се појават на прослави на јубилеи, како и на вакви дерби натпревари. Другата екипа се гледа дека се група на симпатизери, на кои не им е јасен навивачкиот свет.

Еве ти конкретно, јасен коментар. За да не ме цитираш пак, па да се заебеш:)

Поздрав, да не ја тупиме темата веќе со дебатава.
Ne znam zosto se zaebav sto te citirav, ti postaviv nekolku prasanja samo, si pravime muabet. Mozebi ne bil tvoj stav deka e triumf konkretno, se izvinuvam, megutoa 99% od likovite koi komentiraat tuka, posebno oos Komito go zastapuvaat toj stav. Nvm, milo mi e so dobiv odgovor, se soglasuvam vo del od mislenjeto so tebe, so drugiot ne bash, se soglasuvam deka treba da staime kraj na diskusijata tuka.

Pozdrav, sekoe dobro
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
61
Поени од реакции
110
Така е. Се слагам. Е, сега...кажи ми која е разликата помеѓу оваа "акција" и "паднатото" знаме во Струга? Нема разлика! Двата реквизити се производ или на клубот, или на иницијатива на симпатизери, кои немаат врска со навивачките групи. Разбирате колку се закопувате со такви "акции"?

Што треба сега FA да пишат? Дека на 5м од случката кога го паднале шалот, стоеле Чкембари од Баир, ама не го одбраниле, и заради нив го паднале? Или да ви пеат "Во Аеродром шалот ви го зедовме", како Вие што правевте? Селска задруга. Затоа сега не плачете. Сами наметнавте ваков принцип, против кој сум апсолутно, ама пак ќе кажам, сами си се наместивте.

По мене, се знае што е паднат реквизит - знаме официјално на група/подгрупа. Се останато е само покажување муда на индивидуалци, или помали групи. Но, апсолутно сум за тоа, доколку некој провоцира со тоа што се шета низ градот на ривалот да биде соблечен. Не би требало никако да биде физички нападнат, но треба да му биде јасно, каде се наоѓа.

Zarem ova ne e isto so zemanjeto maici koi se naograat na Limundo ili Online kupovina?
 
Член од
23 мај 2023
Мислења
60
Поени од реакции
82
Објасни ми, како подиректно да ти одговорам, отколку со слика од самиот коментар за кој ме "цитираш", од каде јасно се гледа дека не ја сметам акцијата за некаква си победа. Единствен кој кружи како киша око Крагујевца, и не сака да се извини за очигледната лага си ти. За жал.

Во однос на Кавадарци, беа нападнати две екипи. Едната на Жути, со која имало физичка пресметка, али нема врска, нели, не си член на ниту една група, па логично е да не знаеш. ;) Втората екипа која е нападната, е екипа која не припаѓа на ниту една подгрупа, ниту па реквизитите се ОФИЦИЈАЛНИ на групата. Па затоа, акцијата е легитимна од аспект, што бил условно кажано, бранет градот. Но, да се збори дека Комити како Комити биле нападнати, е далеку од реалноста. Жути и неговата екипа не циркулираат 15 години на трибина, освен што ќе се појават на прослави на јубилеи, како и на вакви дерби натпревари. Другата екипа се гледа дека се група на симпатизери, на кои не им е јасен навивачкиот свет.

Еве ти конкретно, јасен коментар. За да не ме цитираш пак, па да се заебеш:)

Поздрав, да не ја тупиме темата веќе со дебатава.
Зошто се јавуваа ваши членови секаде и викаа : Аве сте ги соблекле лисиче така им треба се курчат ...
 
Член од
26 март 2022
Мислења
477
Поени од реакции
4.201
Zarem ova ne e isto so zemanjeto maici koi se naograat na Limundo ili Online kupovina?

Во случајов не е, зошто Чкембари после срамотниот чин во Струга, кога нападнаа татко со ќерка, и земаа знаме кое нема допирна точка со Комити, создадоа терен за вакви "акции". Нивниот глупав чекор, ги разниша етичките граници, и затоа се повеќе ќе имаме вакви "акции", после кои Чкембари ќе мораат да молчат, зошто самите тие се виновни за овој погрешен правец. Така да, тука збориме за специфичен пример.

Од друга страна, акцијата на Чкембари, со падот на маичките ФА, е сосема легитимна. Да, не е трофеј маичка, но не смее некој така свесно да шета низ ривалски град, и да очекува дека нема да биде нападнат, бидејќи е тоа најпроста и најочигледна провокација. Во тие случаеви, не смее да биде тепан, инаку секако треба да биде соблечен.

Како на натпреварот РК Вардар - РК Партизан, на кој гледам дека алудираш. Комити уредно најавија дека нема да дозволат распосланост на навивачите на Партизан, на сите трибини, како што за жал се случува на натпреварите против МЗТ. Секако, никој не може да спречи гостување, доколку Полицијата го дозволи. Но, се бараше определен коп, а не да се шират низ цела сала. Гробари не дојдоа, но дојдоа членови на ограноци, кои сакаа да ја искористат можноста за докажување. Беа соблечени, без да бидат чепнати. Не се трофеи маичките, но се доказ дека во Скопје не може да се прошеташ туку така, и дека не може да не се почитуваат одлуките на групата. Знаеме ние дека беа напалени идиоти, ама погрешен начин избраа, за да се докажат и покажат пред белградското јадро. Ете, тоа се акции кои ги прават незрели членови, и го доведуваат реномето на групата под лупа.
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
345
Поени од реакции
1.914
Доста се докажувате со нови профили што провоцираат и немаат појма од ништо, секако нема да искочите на крај со нив. Било што било, има место следна сезона за докажување, па во директен дуел ќе видиме кој е кој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom