Навивачки групи во Македонија!

Член од
22 ноември 2022
Мислења
6
Поени од реакции
15
Vidi vaka, ova e mnogu lesno ostvarlivo vo sekoja grupa, a target mu se pogolemite grupi, bez da se navredat pomalite ama tie nemaat golema armija na navivaci i ne mu se vo interes, Ckembari i komiti, kolku i da se padnati, ete ke dojdi derbi i odma ke niknat ko polzavi site shto odele svoevremeno vo navivackiot kop. Tuka idime do zaklucok, partijata gi bara glavnite likoj sho kolat i besat vo grupata, mu davat rabotni mesta, dilanje na droga so amin na policija i drugi privilegii, a za vozvrat barat tie da odrabotvat za partijata na vlast i vo interes na partijata i so shteta na samata grupa i avtomatski toe clenovi sho do vcera bile bog i batina vo grupata, shto sekoj clen se krstel.vo niv odednas stanvat kancer za samata grupa, ja raspagjat od vnatre, ne ti dozvolvat da naprajs nisto navivacko, nikakva akcija nitu gostuvanje kaj so ne treba da se gostuva, grupata togas gi gubi najlojaljnite clenovi i nivnvite vojnici koj sto se borat za samata grupa i za idealite na istata, ne mozat da se pomirat i da gi trpat tie nepravdi i se povlekvat(poshto ne mozat da vlezat vo sukob so taka spremna ekipa i koja ima pozadina od strukturite na drzavata). Zatoa velam da se molime site takvite ponudi fajterite vo grupata ili ekipata nivna da gi odbiva, megutoa ako nameracat od partija to da.go naprat ke go naprat, i taka jas mislam prasanje e na vreme koga ke se pojavi drug bosko ludi i vo komiti a i vo ckembari neloj takov. Djabe zborate abe nashite se site javivaci nema sansi pokje toa, da nema da mu upali kaj 3,4 dusi, kaj petiot ili sheatiot ke upali i ke pocni da odrabotva za niv.
Da se nadevame deka nema da ima takvi stvari
Sepak drugo vreme e sega
Mnogu poeducirana e tribinata ne veruvam deka moze da upali takva rabota so skrieni nameri, odma ke izleze na videlina
Odma ke se razotkrie i razglobi na forumov :ROFLMAO:

Vera i nacija a ne interes i partija!!!
 
Член од
5 ноември 2022
Мислења
38
Поени од реакции
233
Da se nadevame deka nema da ima takvi stvari
Sepak drugo vreme e sega
Mnogu poeducirana e tribinata ne veruvam deka moze da upali takva rabota so skrieni nameri, odma ke izleze na videlina
Odma ke se razotkrie i razglobi na forumov :ROFLMAO:

Vera i nacija a ne interes i partija!!!
Poeducirana DA, ama zivejme vo svet na materijalni vrednosti i dobra, sekogas ima lugje i pogolem e procentot na takvite koj sto nema da mozat da odoelat na toa. I ne e se samo materijalnite raboti, vo tie momenti e i mokjta na ekipata koja shto pod zastita na strukturite ke ja ima
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Се ближеше натпревар со Шкендија во Скопје, а кореографијата ќе беше баш бум за на насловна страна :) Ама тоа е, кодоши су меџу нама :)
Што би рекол еден Чкембар, куро го сечам ако некој извадеше подобра кореографија од таа што се планираше. Штета што никогаш не излезе на виделина, ама ќе беше огромен скандал. Убеден сум во тоа дека во Македонија никогаш нема да искочи помоќна кореографија од таа, ниту од Комити ниту од други групи.

Иначе ситуацијата со бате Боле, најголема грешка беше што не беше згазен од ќотек на состанокот во АРМ кога се правеа планови за Битола. А, он, до тој степен беше наапан на утакмицата со Стеауа ни ја одмотуваше кореографијата да види што било, он и другар му Т***а. Видоа UNI, и му вика ај бе нешто за обедината Македонија е, пушти ги :D
Штета и таа кореографија не искочи...
Инаку каква екипа имаше на тој натпревар и целосна организација, одма би се вратил на таа утакмица. Страшен ќотек падна, и прв пат сведочев ЕБР да бидат влечени по улица. Ама и од нивна страна добар ќотек падна. И да, од тука Комити отидоа во надолна линија... се до пред некоја сезона. А, тоа е тоа што ме плаши при секој успех, видат ли малку моќ одма ќе проработат службите за згаснување и кодошење. Не зборам само за Комити, општо за сите групи.

Еве од скопскиве ќе ги издвојам ФА. Со АБА земаа јак замав, им се погодија и дербиња со Работнички во Борис, се пунеше сала, тензии на сите страни низ градов, Комити со Пирати тоа време. Интересни времиња се на се, ама ако требаше 10 години за да дојде сцената на тоа ниво, на службите им требаше една сезона за да ги згаснат сите движења.
 
Член од
5 ноември 2022
Мислења
38
Поени од реакции
233
Што би рекол еден Чкембар, куро го сечам ако некој извадеше подобра кореографија од таа што се планираше. Штета што никогаш не излезе на виделина, ама ќе беше огромен скандал. Убеден сум во тоа дека во Македонија никогаш нема да искочи помоќна кореографија од таа, ниту од Комити ниту од други групи.

Иначе ситуацијата со бате Боле, најголема грешка беше што не беше згазен од ќотек на состанокот во АРМ кога се правеа планови за Битола. А, он, до тој степен беше наапан на утакмицата со Стеауа ни ја одмотуваше кореографијата да види што било, он и другар му Т***а. Видоа UNI, и му вика ај бе нешто за обедината Македонија е, пушти ги :D
Штета и таа кореографија не искочи...
Инаку каква екипа имаше на тој натпревар и целосна организација, одма би се вратил на таа утакмица. Страшен ќотек падна, и прв пат сведочев ЕБР да бидат влечени по улица. Ама и од нивна страна добар ќотек падна. И да, од тука Комити отидоа во надолна линија... се до пред некоја сезона. А, тоа е тоа што ме плаши при секој успех, видат ли малку моќ одма ќе проработат службите за згаснување и кодошење. Не зборам само за Комити, општо за сите групи.

Еве од скопскиве ќе ги издвојам ФА. Со АБА земаа јак замав, им се погодија и дербиња со Работнички во Борис, се пунеше сала, тензии на сите страни низ градов, Комити со Пирати тоа време. Интересни времиња се на се, ама ако требаше 10 години за да дојде сцената на тоа ниво, на службите им требаше една сезона за да ги згаснат сите движења.
Pamti mi go zborot, ke gi pocekat grupite da se krenat do odreden stepen do koj sto posle ne ke mozat da kontrolirat i posle to ke nastapat na scena i ke bidi totalen kolaps. Istorijata se povtoruva sekogas. Samo edna poblaga rabota ima, sho policijata ne e ko vo vremeto na ona mustaklijata, ama da lapnat sds uste eden mandat ke vidite kako ke se svrtat rabotite, kako i da e, pred izbori ke tropnat na vrata kaj clenovite na grupite i ke ni poracat, ili ke sakate da sorabotvate so nas ili ke ve raspadnime, a za raspaganje e premnogu lesno, nekolku prekrsocni za bakli stolcina krsenje, dva tri pritvori za napad na sluzbeno lice i to e to.
 
Член од
28 март 2012
Мислења
41
Поени од реакции
382
Што би рекол еден Чкембар, куро го сечам ако некој извадеше подобра кореографија од таа што се планираше. Штета што никогаш не излезе на виделина, ама ќе беше огромен скандал. Убеден сум во тоа дека во Македонија никогаш нема да искочи помоќна кореографија од таа, ниту од Комити ниту од други групи.

Иначе ситуацијата со бате Боле, најголема грешка беше што не беше згазен од ќотек на состанокот во АРМ кога се правеа планови за Битола. А, он, до тој степен беше наапан на утакмицата со Стеауа ни ја одмотуваше кореографијата да види што било, он и другар му Т***а. Видоа UNI, и му вика ај бе нешто за обедината Македонија е, пушти ги :D
Штета и таа кореографија не искочи...
Инаку каква екипа имаше на тој натпревар и целосна организација, одма би се вратил на таа утакмица. Страшен ќотек падна, и прв пат сведочев ЕБР да бидат влечени по улица. Ама и од нивна страна добар ќотек падна. И да, од тука Комити отидоа во надолна линија... се до пред некоја сезона. А, тоа е тоа што ме плаши при секој успех, видат ли малку моќ одма ќе проработат службите за згаснување и кодошење. Не зборам само за Комити, општо за сите групи.

Еве од скопскиве ќе ги издвојам ФА. Со АБА земаа јак замав, им се погодија и дербиња со Работнички во Борис, се пунеше сала, тензии на сите страни низ градов, Комити со Пирати тоа време. Интересни времиња се на се, ама ако требаше 10 години за да дојде сцената на тоа ниво, на службите им требаше една сезона за да ги згаснат сите движења.
Da Da, sea mi teknuva ja odmotuvaat I cita UNI i vika aj ova united macedonia nesto a i nie u stil da bee toa e hahahahahhaha
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
Член од
10 ноември 2022
Мислења
12
Поени од реакции
21
Прегледај го приврзокот 356616

Охрид - Вардар , ова беше ланското најголемо гостување на Комити ..

Битола спремни сте :uzi: :D
Поспремни одколку шо мислите
Автоматски споено мислење:

Поспремни одколку шо мислите
Автоматски споено мислење:

Ајде малку едукација во кратки црти да не е само ку..ј и пи..и на форумот, шо би рекол брат ми @ZelenoBel
18.02.1990- Вардар-ЦЗ, Чкембари во име на македонштината присуствуваат на утакмицата и на истата по некоја расправија со дел од скопјани се нападнати. И тука настанува првата кавга Битола-Скопје
Во пролетниот дел 1990 на ракометен натпревар(не знам кој) дел од скопјани идат на утакмица на РК Пелистер и на истата се нападнати, како одмазда. Тука веќе станува јасно дека се раѓа првото навивачко, а подоцна и сеопшто ривалство и антагонизам помеѓу два града, кои во тој период ја делат и Македонија на два навивачки блока.
5.08.1990- Во првото коло во рамките на ЈУ втора лига за прв пат после 34 години се среќават Пелистер-Вардар. Пред 10.000 битолчани и околу 100 комити е завршен овој натпревар. Без некои инциденти но со константно навивање едни против други.
24.02.1991 Втор натпревар, овој пат во Скопје, автобусите од Битола не се пропуштаат, на стадион стигаат само кавадарчани, прилепчани, велешани и битолчани кои студираат во Скопје, и мал дел кои биле со воз. Забележани се каменувања но не од големи размери.
01.09.1991 Во Скопје овој пат во рамките на првата ју лига. 100-тина Чкембари на исток, на овој натпревар доаѓа до напад од комитите на чкембари и тоа на источната трибина. Пресметката продлжува и во паркот со многу камења и со полицијата, и искршен е автобусот на Пелистер. Овде настанува и сликата комитска чкембе чорба.
08.03.1992 Реваншот во Битола не го дочекува својот крај, тоа е првиот прекинат натпревар помеѓу овие два клуба. Огромен број на повредени меѓу полицијата и чкембари, упад на терен итн.
28.10.1992 Во прва македонска лига, не е дозволено гостување на Чкембари во Скопје.
23.05.1993 Првото куп финале Вардар-Пелистер пред 20.000 гледачи, големи бројки на двете групи.
13.06.1993 Во последното коло од македонската прва лига во Битола доаѓа до најголемиот инцидент на навивачката сцена во Македонија. И по бројки и по размер, десетици повредени, десетици уапсени...
07.10.1993 Во Битола, без присуство на комити, Чкембари го креваат дотогаш најголемото покривно знаме.
22.05.1994 Во Скопје, по претходна одлука на Чкембари не прават гостување, но група од 20-тина сепак се појавува на исток со портокалевото знаме Чкембари. Комити го одзедоја. По два дена Чкембари се одмаздуват и го земат ударното знаме на комити и комити ѓорче.
02.10.1994 Во Битола, без присуство на гостински навивачи пред преполн стадион, се пали ударното знаме Комити Скопје.
15.04.1995 4 автобуси тргаат од Битола за Скопје, на Че се случува тежок инцидент, бензиската е домлирана и претепан сопственикот. На петровец специјална полиција ги пречекува автобусите и настанува огромен инцидент со десетици повредени и 12 уапсени Чкембари.

Ете вака настана ривалството и омрзата, ова еден природен тек на спортско ривалство кое во текот на годините го добива и епитетот на вечно дерби. Сите дерби, некои повеќе некои помалку оставале траг на навивачката сцена, и нормално ја одбележувале тековната сезона. Сабота нова епизода.
Автоматски споено мислење:

Поспремни одколку шо мислите
Автоматски споено мислење:

Поспремни одколку шо мислите
Автоматски споено мислење:
Првата и последната слика се од тепачката на запад а двете останати од тепачката на исток
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
5.504
23.08.2008 Вардар-Пелистер
Ова е утакмица која можеби и не е толку запаметена, али мене ми остана во меморијата. Ова сезона е веднаш по таа која што се пласиравме во куп на Уефа, односно месец дена после Пелистер-Апоел. Во тие месец дена доживеавме во клубот крах. Пола играчи заминаа, спонзорите исто, управата исто, некоја стандарт приказна за нас. Во новата сезона, второ/трето коло ни идеше гостување во Скопје против Вардар. Од целосна еуфорија, 800 чкембари во скопје против апоел, до целосно разочарување во клубот. Се собравме 2 буса, солидна екипа, и тргнавме за Скопје. Имавме една фора то време, на било која утакмица во скопје стално се наоѓаше по некој шо го вадеше ку..т :D
Влегваме на исток, со нас носевме можи 10 знамиња, ги редиме низ цела трибина,и во меѓувреме еден од кај нас ја вади пајпата :).Рипат џандарите го апсат, ние во знак на револт оти не сакаа да го пуштат, запаливме некоја маица комити со на шо ја имавме, втерен фрливме бакла и то време како и по обичај, не знам оти, втерен летнаја и два тапани шо имавме. Гледаме нема абер да го пуштат другарот, одлучваме да ја напуштиме трибината. Некој од редарите тука нешто пробаа да одлучуват шо како па беа нападнати. Се повлекоја редарите и замина на вратата кај шо беше излезот. А полицијата цело време седи на страна. Одиме на капија, собрани 10/20 редари демек силаа имаа земено, и настана јака тепачка, буквално на двајца им беше скршена главата. Полицијата тогаш интервенираше, ама толку крвнички шо двајца од кај нас на раце ги износивме. Во цела мешаница сите знамиња ни останаа на трибини, среќа имавме шо 2/3ца беа поразумни, додека беше хаосот на врата тие ги береа знамињата, а беа многу. Е тие дечки шо останаа јадоја ќотек колку за два буса. Среќа таа утакмица шо не заврши со кривични туку имавме само прекршочни пресуди. Еве и некое сличе
 

Attachments

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.950
Поени од реакции
6.746
Еден натпревар кај нас на трибина ме направи да се чувствувам како диносаурус, но кога доаѓам и читам дел од постовите на последниве страници на темава се чувствувам ко јајце што допрва треба да се испили на сценава.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Кај ти текна за тапаните :D :pos::pos: Ова утакмица беше хаос, има клип на јутјуб - Чкембари тепани како магариња во Скопје, мислам дека е од таа утакмица, имаше некој снимано од јужна.
Навистина колку тапани се фрлени и поништени, толку можи да сонват останатите, едно две, тапан леташе втерен :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom