Навивачки групи во Македонија!

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.484
Поени од реакции
9.909
@Kire Ultras мисли си дека заборавил, секоја година го одбележува денот :icon_mrgr:
Инаку јас не мислам дека беа избегани тогаш Шверцери, т.е. убеден сум дека се сокрија во тоа жбуновите, таква темница во живот немам видено, добро знаеа дека сме еден вагон, млада екипа со 2,3 џандари, секунди беа во прашање кога излеговме после каменувањето, шанси нема за толку кратко време да избегаш, плус што летаа камења од време на време додека движевме околу станицата. Во секој случај огромна шанса беше да се пробаме тогаш, поготово уште да беше ферски, штета што не се решија на такво нешто.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Чекај чекај, сеа ми се вратија спомени од двете утакмици. Не знам зошто видеово е потпишано како Комбат 87 кога тогаш уште не беа официјални. Идевме под the club знаме ако не се лажам. Се гледам на видеото во први редови. Ако добро памтам им влеговме со провокации многу јако, а веќе на полувреме нивната постара екипа беше кај наз пред влез. Као демек не не пуштаа да си одиме. После тоа се собраа ЕБР па не испратија накај фонтана, ама точно е дека и надвор имаше ситни закачки.

За инцидентот со Шверцери исто го памтам, пак тоа не беа Комбат. Ако добро памтам бевме екипа одприлика од 30тина души сите деца, а со нас беше тогашниот воџа предавник што прејде со Алкатраз. Секоја утакмица доаѓаше камен пијан, а кога беше трезен беше многу незгоден лик :D Го памтам од неколку инциденти, го биваше за такви работи. Штета што влезе во лош филм на Гробари.

Бевме собрани пред Жабар можеби 2 саата пред утакмица, зимно време беше по јакни бевме. Во 5-6 се играше утакмицата, а надвор беше мртва темница. 2ца дечки се пуштија по еден лик на мостот, кој по сурат се гледаше дека е ши*тар, а беше сомнителен пошто кружеше нонстоп. Ко вчера да беше памтам го прашуваа дали знае како се крсти :D Нормално не знаеше па јадеше боксови од 2цата. Не поминаа 20 минути, од таму напад на Шверцери исто во поголема бројка, ама не знаевме што екипа се па се повлековме позади Жабар. Они мостот не ни пробаа да го поминат, застанаа. После се пуштивме ама и они се повлекоа па немаше ништо. Ја памтам многу добро утакмицата, страшен пресврт им направивме на Пелистер.

Друг вреден инцидент за спомнување ми е 12.12.2009 година. Екипа од 20 помлади членови се договараме да идеме на дерби МЗТ - Работнички во Аеордром. Ние први влезени, ФА само трибината позади кош ја имаа исполнето, а другите уште влагаа. 2 минути пред почеток на утакмцица влагаат ЦПБ и цела сала грми Од Ѓорче Петров до Железничка :D ФА влетаа на терен, ама ЕБР одма направија кордон па немаше ништо сериозно. После тоа цела екипа се упативме накај Рекорд и се групиравме со некои дечки од ФА и ЦПБ па отидовме во Амбасадор. Шверцери имаа некоја прослава. Што да се каже, инцидентот беше прича за себе што не би пишувал тука :D

Сите овие инциденти ме вратија баш на тоа мртво време, на трибини ништо посебно немаше, ама затоа надвор обавезно имаше инциденти. На стариот запад кога не беше дигната Северна и кинескиот ѕид, обавезно на ридот позади имаше 5-10 Шверцери што набљудуваа и бараа прилика. Канцеларија на Кеј, се вадат членски, Запад мртов како никогаш со 30 врапчиња на трибина, а се вадеа транспаренти во цела должина на запад. Можеби најлошиот изглед на трибина што некогаш сме го имале :D Со старите ретро знамиња... Имаше тогаш и некое гостување чинам 2007 или 08ма на А1. Постара екипа кога Комити уште беа во бојкот.

Да бидам искрен, би ги вратил овие времиња, имаше желба и страст за докажување.
Автоматски споено мислење:

Скроз го изумив и инцидентот во Куманово со Милано кога игравме. И ден денес сум убеден дека тоа беше чиста местенка да го јадеме. Не знам кој стоеше зад тоа, ама гадно се заеба затоа што екипата што тргна тогаш според мене и ден денес беше најспремната што сум ја видел. Еден автобус против цела трибина. На трибина имаше со нас 5-6 џандари, ЕБР ни за лек немаше. Можеби пола саат имаше размена на столчиња, упаљачи и по некој бокс. Полиција абер нема да дојде, не притискаа се повеќе, а немаше каде да се оди. Влезот затворен. После не спроведоа некако и ако не се лажам Хотел Милано беше демолиран на враќање. Ич не ми текнува дали ова е истото гостување кога го доживеавме најболниот пораз од 9 - 1.
Откако го пишав постот ми текна дека истата година беше и дешавката кај Амбасадор на стара железничка, ама ме мрзеше да едитирам :D

Инаку, инцидентот во Куманово не беше кога изгубивме 9-1. Тоа беше 1-2 сезони претходно. Овде исто изгубивме, ама 1-0 или 2-0. Претходно ги тепавме 1-3, а они не тепаа 2-4 на Градски. На оваа утакмица си отидовме на полувреме и имаше бркање со Шверцери во ГТЦ. Влетавме во ГТЦ со АКО ИГРАТЕ ТРАГИЧНО, ЌЕ ВЕ ЕБЕМЕ МАГИЧНО :D
Пред западна имаше огромен балон во форма на фудбалер, облелен во бои на Вардар, ко на европскиве стадиони. Само еднаш го поставија и толку.

За кошарка си грешка. Постарите не ни даваа да навиваме во име на Комити и се претставувавме како Комбат. Иако, се ставаа знамиња од Клаб, затоа што они даваа највеќе членови. Бевме собрани само млада екипа, а освен што се проба да се навива на кошарка, се организираа и други дружби.
Овие луѓе што одевме, никако не сме поврзани со подоцнежните подгрупи со име Комбат кои навиваа на кошарка.
Исто така и пред ова појавување на кошарка, Комити под името Комбат пробаа да дадат поддршка на КК Вардар и 2-3 сезони претходно. Се сеќавам имаше гостувања во Куманово и Свети Николе, а ФА истепаа еден наш член кога игравме со МЗТ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
Откако го пишав постот ми текна дека истата година беше и дешавката кај Амбасадор на стара железничка, ама ме мрзеше да едитирам :D

Инаку, инцидентот во Куманово не беше кога изгубивме 9-1. Тоа беше 1-2 сезони претходно. Овде исто изгубивме, ама 1-0 или 2-0. Претходно ги тепавме 1-3, а они не тепаа 2-4 на Градски. На оваа утакмица си отидовме на полувреме и имаше бркање со Шверцери во ГТЦ. Влетавме во ГТЦ со АКО ИГРАТЕ ТРАГИЧНО, ЌЕ ВЕ ЕБЕМЕ МАГИЧНО :D
Пред западна имаше огромен балон во форма на фудбалер, облелен во бои на Вардар, ко на европскиве стадиони. Само еднаш го поставија и толку.

За кошарка си грешка. Постарите не ни даваа да навиваме во име на Комити и се претставувавме како Комбат. Иако, се ставаа знамиња од Клаб, затоа што они даваа највеќе членови. Бевме собрани само млада екипа, а освен што се проба да се навива на кошарка, се организираа и други дружби.
Овие луѓе што одевме, никако не сме поврзани со подоцнежните подгрупи со име Комбат кои навиваа на кошарка.
Исто така и пред ова појавување на кошарка, Комити под името Комбат пробаа да дадат поддршка на КК Вардар и 2-3 сезони претходно. Се сеќавам имаше гостувања во Куманово и Свети Николе, а ФА истепаа еден наш член кога игравме со МЗТ.
jas sum bil so kombat na gostuvanje na kk vardar vo strumica... bevme eden autobus, ali poima nemam koga bese toa.... mislam cirka 2005ta ako ne i predhodno. definitivno ekipa 40+ denovive. kombat imase nekolku sezoni koga navivaa na basket.


ps. se si mislam deka bese godinava so belasica koga bevmre zajadeni, koga na bozinov mu ja skrsija nogata...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Откако го пишав постот ми текна дека истата година беше и дешавката кај Амбасадор на стара железничка, ама ме мрзеше да едитирам :D

Инаку, инцидентот во Куманово не беше кога изгубивме 9-1. Тоа беше 1-2 сезони претходно. Овде исто изгубивме, ама 1-0 или 2-0. Претходно ги тепавме 1-3, а они не тепаа 2-4 на Градски. На оваа утакмица си отидовме на полувреме и имаше бркање со Шверцери во ГТЦ. Влетавме во ГТЦ со АКО ИГРАТЕ ТРАГИЧНО, ЌЕ ВЕ ЕБЕМЕ МАГИЧНО :D
Пред западна имаше огромен балон во форма на фудбалер, облелен во бои на Вардар, ко на европскиве стадиони. Само еднаш го поставија и толку.

За кошарка си грешка. Постарите не ни даваа да навиваме во име на Комити и се претставувавме како Комбат. Иако, се ставаа знамиња од Клаб, затоа што они даваа највеќе членови. Бевме собрани само млада екипа, а освен што се проба да се навива на кошарка, се организираа и други дружби.
Овие луѓе што одевме, никако не сме поврзани со подоцнежните подгрупи со име Комбат кои навиваа на кошарка.
Исто така и пред ова појавување на кошарка, Комити под името Комбат пробаа да дадат поддршка на КК Вардар и 2-3 сезони претходно. Се сеќавам имаше гостувања во Куманово и Свети Николе, а ФА истепаа еден наш член кога игравме со МЗТ.
Да, скроз си во право. Под Комбат името одевме иако немавме допирна точка со групата што се појави подоцна. А, Куманово потсети ме на што утакмица бевме? Знам едвај стигнав на железничка, па отидовме 3 автобуси. Се си мислам на ракомет бевме? Едно од појаките гостувања беше. Одлична екипа, а закачки имаше цела утакмица.

Со Кумани исто вредно за спомнување беше кога пробаа да им земат знаме. Прво полувреме заврши, а јас и уште 3ца влеговме на почеток на 3та четвртина. Пред тоа имаше дерби мислам МЗТ - Работнички во Борис ако не се лажам. Ни јавија дека Кумани се дојдени па отидовме. Отвараме врата од сала и влагаме позади кош, скроз на спротивна од Комбат, меѓу нас и Кумани имаше 2ца џандари. Можеа да на размонтираат :D После некоја минута се префрливме на неутрална од другата страна на Кумани. Само што седнавме некој се фати за знамето и да бега. Другаров му влезе одма, по што Кумани приметија дека сме со Комити и одма тргнаа. Памтам од кај нив имаше една грамада, 5 глави повисок од мене, а другарот е па 5 глави понизок од мене низ нозе му се протна со боксирач во нос. Звукот што го пушти ден денес ми свири во глава.

Вака така баскетов као трет спорт ама доста инциденти си носеше.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Да, скроз си во право. Под Комбат името одевме иако немавме допирна точка со групата што се појави подоцна. А, Куманово потсети ме на што утакмица бевме? Знам едвај стигнав на железничка, па отидовме 3 автобуси. Се си мислам на ракомет бевме? Едно од појаките гостувања беше. Одлична екипа, а закачки имаше цела утакмица.
Тоа беше некаде во 2010 по мое сеќавање. Комити бојкотиравме неколку утакмици на фудбал и одеднаш се укажа прилика за гостување на ракомет, против Куманово.
И јас едвај стигнав, излегов на пола утакмица на мал фудбал од маало.
Јас мислам дека бевме 4 или 5 автобуси. За 4 сигурно, за 5 не сум сигурен.
Преполна сала и за малку тепачка со Делије Куманово (дојдоа под нас и провоцираа). Скандиравме Јас те ебам Србија, пола сала покажуваа три прсти. Кумани не застанаа на наша страна, ќутеа и гледаа, со мала поддршка на Делије кога скандираа против нас.
На таа утакмица пред сала, на скалите, се пееше ЕЕЕЕЕ ДА БИДЕШ ДЕЛ ОД НАС, ЈУНАК ДА СИ МОРА... Препевот од Ружна женска имам :D
Во секој момент личеше дека ќе се урнат скалите.

Edit: 2010 било. Еве извештај од тогаш.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Тоа беше некаде во 2010 по мое сеќавање. Комити бојкотиравме неколку утакмици на фудбал и одеднаш се укажа прилика за гостување на ракомет, против Куманово.
И јас едвај стигнав, излегов на пола утакмица на мал фудбал од маало.
Јас мислам дека бевме 4 или 5 автобуси. За 4 сигурно, за 5 не сум сигурен.
Преполна сала и за малку тепачка со Делије Куманово (дојдоа под нас и провоцираа). Скандиравме Јас те ебам Србија, пола сала покажуваа три прсти. Кумани не застанаа на наша страна, ќутеа и гледаа, со мала поддршка на Делије кога скандираа против нас.
На таа утакмица пред сала, на скалите, се пееше ЕЕЕЕЕ ДА БИДЕШ ДЕЛ ОД НАС, ЈУНАК ДА СИ МОРА... Препевот од Ружна женска имам :D
Во секој момент личеше дека ќе се урнат скалите.

Edit: 2010 било. Еве извештај од тогаш.
до кај мене допираше само ударот на нивните добри тапани и једино кога пееа цела сала со довикување наликуваа на добра група. Добра атммосфера и од двете навивбачки групи. Вакви натправари треба да се случуваат почесто.

--- надополнето ---

Заборавив и ова...
Второ полувреме кога веќе ја осигуравме победава решивме да ги буцнеме пак КУЦЗ па викнавме. Цигани, цигани, цигани, и кога се напалија цела соседна трибина. И одма тука ЈАС ТЕ ЕБАМ, ЈАС ТЕ ЕБАМ, ЈАС ТЕ ЕБАМ СРБИЈАААААААА :bip:
Vidi go Srbomanov ej :D:D:D
 

mi11vall

MILLWALL
Член од
20 септември 2020
Мислења
135
Поени од реакции
174
Постот е само за крајот на 2007/08 и сезона 2008/09 :D

Кога веќе сме кај оваа случка. Никогаш не откривам многу детали од инциденти, ама од овој поминаа 100 години, така што може ќе научат нови генерации од нашите грешки :D

Во кратки црти:
-Комити гостуваа во Кичево со 2 автобуси, па цело обезбедување беше околу нив. Мала група од околу 40 Комити отидовме со редовниот воз за Кичево во 6 сабајле. Меѓу нив и 6 души од форумов. Некои наши членови се пофалија на ФБ дека ќе одиме со воз, па на железничка не чекаа џандари и во возот влегоа тројца од нив.

-Патувавме 4 саати, возот беше константно запиран со кревање на кочницата. Одма штом се симнавме започнаа инцидентите. Бевме на возраст меѓу 15 и 23 години, а најмладиве се зграбија со полиција одма. Од нигде никаде едниот му лупна камен во глава на еден џандар, веднаш штом се појавија кичевските џандари.

-Групата се раздели на неколку помали групи, а нашата цело сабајле го помина на Калето. После се споивме во кафана. Го испивме цело пиво, конобарот докупуваше од локалните продавниво. Се пееја патриотски песни, македонците од Кичево не снима и ракоплескаа. Од помаливе избегаа без да платат, па воџите ги вратија за уши.

-Пред стадион ги видовме Ѓаоли на кејот. Група од 10 души тргнавме накај нив за да испиеме некое пиво, овие беа деца, собраа знамето и избегаа. На стадион 500 степени. Се испрживме на сонце. Вардар изгуби 1-0.

-Екипа воз не извадија порано за да го фатиме возот и тука почнаа заебанциите. Беше Рамазан бајрам и Кичево беше преполно со гастербајтери. Едно 10 џандари не придружуваа и викаат сега не пејте, влагаме во индијанско маало. Се наоѓаме сред кафичи со албанци, преполни и одма се почнува со И КОЈ НЕ СКОКА... :D
Они се усраа, никаква реакција, иако имаше 100тина помлади мажи.
Ама се усраа и џандарите и едно дете го лупнаа од дрво за да го уапсат. Мешаницата и провокациите продолжија цел пат до железничката. Таму еден Албанец извади пиштол и почна да го брка еден наш член. Па полицијата се растрча, буквално беше брканица по шини. Се смирија на крај сите, си подадоа рака.

-Цело време знаевме дека ќе не нападнат Шверцери на станицата во Скопје север. Ама дента се случија толку пиздарии што бевме преуморни и пола воз заспа за назад. Во Сарај видовме дека не чека група да не нападне, ама на станицата имаше војска и не не нападнаа. Ние фрлавме со камења по нив, бидејќи имавме собрано од претходно. И наредната станица затишје пред бура. Црна темница, ние во осветлена просторија со што противникот има голема предност. Они може да не видат од надвор, ние не ги гледаме од облесокот.
Вагонот беше како автобус, отворен цел, без завеси, без ништо. Во првите два вагона имаше обично патници, во нашиот бевме само ние, 40тина Комити.
Застанува возот на станица. Седам со главата извадена низ прозор, ама назачки. И само слушаме бап, бап и сите на земја. Маица преку глава, фрштат камења од сите страни.
Значи не беше фрлање камчиња на воз во движење, туку каменување од едно метро, на застанат вагон од двете страни. Се фрлија може 100 камења.
@millwall може да каже како било од нивна гледна точка пошто и он учествувал во нападот. Според него биле 30тина луѓе :D
Излеговме штом завеши каменувањето и немаше живо пиле. Може и тука негде биле, ама видното поле беше едвај на 2 метри во темницата. Избегале кога виделе дека од првиот вагон искача еден џандар. На станицата имаше двајца џандари, на едниот му ја имаа дупнато главата. Луѓето на железничка биле нивни членови и они им дојавувале каде сме. Нападот се случи околу 11 вечерта.

-На местото останавме уште скоро два саати. Во текот на целото време немаше повеќе од 5 џандари и можевме слободно да бидеме нападнати. Од време на време долетуваа камења, а кога видовме движење во темницата, се пуштивме да ги бркаме, ама избегаа. Со тек на време, голем дел од членовите си отидоа самостојно (ги земаа), па во возот останавме само 10тина луѓе. Кога продолжи со движење, пак долетаа неколку камења.
Aftermath, имаше тројца со исеченици од распрскано стакло. Една недела вадев срчи од маицата.
Шверцери имаа шанси да направат најдобар напад со масовен инцидент, ама се решија само да фрлаат камења и да избегаат.

Во најголема несреќа да имаш среќа ти е тоа.

Признај таков филм нема да видиш уште еднаш.
 
Член од
2 септември 2019
Мислења
198
Поени од реакции
1.367
@Леверкузен Скопје
Како сме го оставиле клубот на цедило? Дали ти воопшто си го прочитал извештајот што беше на фб страната постиран пред некое време за активностите на групата. Со слога, брегалница, шкендија, мѓп, тиквеш сме биле со пиро, со пароли итн... како си идиш до заклучок дека само против миравци постоиме. Да сме во комплицирана состојба, но групата клубот не ја напушти никогаш.
Дали знајш дека на ден, два дена пред утакмица се менуват сатници во ракометот. Знајш колку утакмици се играле во 15ч, во вторник закажуват за во среда натпревар, зошто? оти е ради реда, колку да се изигра, формални натпревари се.
За кој сосед збораш, не ти го сфаќам муабетот.
2,3 ца беа бугари, нити имале некогаш влијание во групата, нити па веќе се во групата. Истите се отстранети.
Како можи некој некого да ископира, ако постоел прд "копираните". А на тие малкумина, можите само многу од вас да го дудлате.
Кутлеш немало, разгледај сликите ќе видиш дали има или нема, само на празно шлапкате.
Автоматски споено мислење:

Полусезона Чкембари фудбал
Струга-Пелистер
Прегледај го приврзокот 317035
Пелистер-слогаПрегледај го приврзокот 317036
Пелистер-шкендијаПрегледај го приврзокот 317038
Пелистет-ТиквешПрегледај го приврзокот 317039Прегледај го приврзокот 317040
Пелистер-брегалница
Пелистрр-мѓпПрегледај го приврзокот 317042Прегледај го приврзокот 317041
Пелистет-вардар одложена
Прегледај го приврзокот 317043
Пелистер-вардар купПрегледај го приврзокот 317044
Автоматски споено мислење:

Ракомет
Струшки турнир
Прегледај го приврзокот 317045
Пелистер-ним Прегледај го приврзокот 317046
Пелистер2 - вардарПрегледај го приврзокот 317047
Пелистер2-охридПрегледај го приврзокот 317048
Пелистер-татабањаПрегледај го приврзокот 317049
Пелистер-спортингПрегледај го приврзокот 317050
Пелистер-вардарПрегледај го приврзокот 317051
Гости слабо нешто или не сте сликани? Малите групи што ги нарекувате повеќе гостувања имат
 
Член од
11 мај 2021
Мислења
138
Поени од реакции
256
-Превод од Skuadra1-
Во неодамнешната изјава на спортскиот директор на ФК Скопје, Омер Буњаки, тој потенцира дека за Слога Југомагнат во тоа време навивале сите тетовци и воопшто целиот регион.
Да, точно е дека членовите на тогашните два тима учествуваа на речиси секое меѓусебно дерби, целта беше размена на искуства и згора на тоа спој на најдобрите квалитети што ги имаа едниот или другиот. Несомнено, тогашните балисти, неприкосновени патриоти, силно придонеле за преводот на транспарентите и за преводот на песните на љубителите на Слога, како што е „Жига зага напред Слога“.
Следната фотографија е на истиот натпревар, оној меѓу Вардар и Слога во финалето на купот 1995 или 1996 година, каде на истата трибина се гледаат Шверцерат со транспаренти на македонски јазик како и Балисти со чист албански натпис, како и Албанците. - пури, чисти и автохтони.
Откако Буњаку го спомна минатото, вреди да се спомене дека Балист и Шкендија од таа генерација во 2001 година ја завршуваат сезоната пред сите останати бидејќи тетовските играчи како и нивните навивачи, особено челниците на балистите, мораа да ја бранат својата татковина со пушки во рака, каде фудбалот ме стави во втор план, но тоа не важи за оние кои имаат натписи од страната со која се бореле Албанците, а истата година (2001) кога Шкендија го напушта првенството, Слога е прогласена за шампион, Балист дојди надвор пред првиот, додека Шверцерат пред Романија пред романските убавици на Стеаус, а потоа овој борец од Букурешт, пелети како магаре (можеби уште го има лагапи) ICK,UCK,UCK, за време кога требаше да биде дел од неа во екот на младоста, тој избира да ги помине празниците во Букурешт.
Лично познавам многу добри момци во редовите на Шверцерите, дури и оние добри момци со карактер, но потенцирам дека и конфликтот меѓу навивачите и конфликтот меѓу клубовите дојде во моментот кога за нив беше на чело Омер Буњаку ( за Скопје и Шверцерите). Овој тип е сосема искомплексиран човек, каде што не замина без да нападне ниту една албанска навивачка група, како што вреди да се спомене, Илирите од Куманово, раководството на Струга (недела пред Шкендија), силите Вучтри во националниот натпревар и претходно Плисат од Приштина (да бидам точен, тој не беше последен одговорен за групата тајфун).
Овој човек, меѓу другите, е и советник на првиот вицепремиер, односно го избравме со свои раце!
 
Член од
8 август 2013
Мислења
982
Поени од реакции
1.246
Shverceri imat seriozno rivalstvo samo so edna navivacka grupa, za site drugi sme institucija i jas licno sum protiv rivalstva so drugi po mali grubi.
@bohemian, nema potreba za google translate bidejki i prevododot e napraen mnogu llosho, i isto taka ne vredi ovde da go pisuesh.

@white_pride, ovoj vash kompleks go donese rivalstvoto na ova nivo. I jas licno sum protiv rivalstvoto na albanski grubi na ova nivo, no ako nekoj saka togash neka e na zdravje :)
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.003
Поени од реакции
5.499
@bohemian, nema potreba za google translate bidejki i prevododot e napraen mnogu llosho, i isto taka ne vredi ovde da go pisuesh.

@white_pride, ovoj vash kompleks go donese rivalstvoto na ova nivo. I jas licno sum protiv rivalstvoto na albanski grubi na ova nivo, no ako nekoj saka togash neka e na zdravje :)
А шо е страшното ако имате меѓусебно ривалство? Не сакам да навлегвам во националистички муабет, чисто зборам навивачки. Па ривалството е она кое те тера да правиш се да си подобар од другиот. Нема да сте вие помалку албанци ако му пцуеш чаирски п... и на шверцери и обратно. Според мене едно со друго нема врска, али вие си знаете
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.444
Поени од реакции
6.303
А шо е страшното ако имате меѓусебно ривалство? Не сакам да навлегвам во националистички муабет, чисто зборам навивачки. Па ривалството е она кое те тера да правиш се да си подобар од другиот. Нема да сте вие помалку албанци ако му пцуеш чаирски п... и на шверцери и обратно. Според мене едно со друго нема врска, али вие си знаете
Дечко кај нив ривалството се сведва на пари и политика, зато не му одговара :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom