Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
А што е битно кога ги нацртале?
Цртале, добро изгледаат и треба да се пофали кога прават нешто добро и ултра. Кога брцаат со ножеви јадеме гомна (со право), сега кога цртаат графити пак јадеме гомна. :toe:
Значи, треба да поздравиме графит на кој има иницијали на убијци?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
А што е битно кога ги нацртале?
Цртале, добро изгледаат и треба да се пофали кога прават нешто добро и ултра. Кога брцаат со ножеви јадеме гомна (со право), сега кога цртаат графити пак јадеме гомна. :toe:
Препрочитај што има пишано, па коментирај. Иначе мене Andy Capp не ме воодушевува уште откако почнаа да го користат сите групи ширум Македонија. Класиката секогаш изгледа добро.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Читам ги последни неколко поста и не ме изненадуе. Ми смо нација која само чека да критикуе и напада некога (посебно свои).
Ви по Ск најубаво ги знаете колко и какви су навивачи и дали имав свест или не (очигледно не, него свест на племе диво и ненавијачко. Што е типично за сви градови, они су исти свугде).
Ми у Ку ги 2 пут гасимо а они и даље “постоив'' , тој кажуе све за њин менталитет.
Него ја како га сфаќам Интегралнога е дека можда (карикирам) можда и тамо има некој сс здраву (навивачку)главу и пробуе да направи нешто и зато га дечко од едну страну поддржуе њин труд за нешто.. гледа на позитивну страну (малко друга перспектива на пост.. за разлику од нас.. ми туј на балкан смо сви затруени и заслепени и .. за жал ограничени).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.715
А шо ти кажува тоа шо Илири сте ги угасиле два пати и они си постојат уште?
Последен пат кога слушнав за нив знам дека имаат мала бројка од 20, 30 души така да не можат да направат ништо посебно ама ако дигнат понатаму бројка на 200(шо и не е реално ама давам пример) што мислиш нема ли да тргнат во "лов" на деца со Кумани мајци,(а реално секој има Кумани мајца оти пред неколку години бевте сериозна група и плус имате силен локал патриотизам) и да се фалат како тоа им е плен иако истиот може ја носи мајцата чисто онака за низ град.И ќе стават слики на социјалните мрежи без срам дека два пати сте им земале транс.

Сакам да кажам дека не можеш да се придржуваш до менталитет кога од другата страна скоро и да не постои.

Интегрален не кажа ништо лошо, оди и види кои ставил "лајк" на сликата, сите се ултраси со здрав менталитет и ае да кажам "real" навивачи ама едноставно според мене не вреди зошто нема да има никаков фидбек, утре истите ќе заборават дека биле пофалени за графитите и ќе отидат ноќеска низ Карпош, Центар, Ченто и ќе уништат нивни графити.
А дали има и кај нив со здрава приказна, па гарант има ама по мое мислење истите или се тргнати од таа трибина или пак сами си заминале.
 

Кригла1988

Екипа 4600
Член од
5 јуни 2015
Мислења
54
Поени од реакции
80
Секој си ги брани своите тоа е нормално. Не навлегов какво значење имаат графитите, кој ги цртал и кој ги шкртал. Кажав дека графит како графит треба да се поздрави. Можеби со цртање графити ке разберат каков труд се вложил и кој арт е тоа за да некој ти го ишкрта. Поздрав
Ако си навивач ќе гледаш од навивачки и достоинствен агол и нема да поздравиш никаков нивен графит. Затоа што тие графити претставуваат група на луѓе кои што секојдневно бодат и убиваат наши млади македонци, другари. А ти дечко ако си уметник оди слободно у таква тема коментирај “уметнички дела” од твоите “навивачи” колеги.
 
Член од
1 април 2013
Мислења
260
Поени од реакции
698
Na nad 90% od vas vi smetaat i dobrite dela napraveni od nas, toa nekoi od vas i go potvrdija pogore. Takvite stavovi avtomatski treba da se ignorirat inace nema seriozna diskusija. Shvercerat vo minatoto nemale iskrtano nitu eden grafit na nitu edna NG. se dodeka ne bea iskrtani 2-3 nasi grafiti, sto i kako vozvrat jas licno go osuduvam, so takov cin nit se pokazuva sila nitu pak e ultras mentalitet. No jbg kaj nasite grupi ne se razmisluva mnogu so glava, emocionalno gi terame rabotite.
Jas mislam deka grafiti skrtaat tie individualci koi vo nivnata grupa nikogas ne ucestvuvale vo akcija za crtanje grafit/trans/koreo/parola.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.715
Na nad 90% od vas vi smetaat i dobrite dela napraveni od nas, toa nekoi od vas i go potvrdija pogore. Takvite stavovi avtomatski treba da se ignorirat inace nema seriozna diskusija. Shvercerat vo minatoto nemale iskrtano nitu eden grafit na nitu edna NG. se dodeka ne bea iskrtani 2-3 nasi grafiti, sto i kako vozvrat jas licno go osuduvam, so takov cin nit se pokazuva sila nitu pak e ultras mentalitet. No jbg kaj nasite grupi ne se razmisluva mnogu so glava, emocionalno gi terame rabotite.
Jas mislam deka grafiti skrtaat tie individualci koi vo nivnata grupa nikogas ne ucestvuvale vo akcija za crtanje grafit/trans/koreo/parola.
Види вака, прво не знам што мислиш со тоа на вас ви сметаат дури и добрите дела?
Јас го разбрав ова како прво дека признаваш дека имате направени и лоши дела, на кои низ годините на темава се дискутирало неколку пати?
Сакаш да кажеш дека сега со ова штонсте направили добри графити треба некој на темава да ве пофали за тоа а притоа знаејќи кои се членови на 420, знаејќи какви пароли истите напишаа по гази баба, чаир, центар за убиено дете и што истите скандираа на последното ваше гостување на градски, кога игравте со Работнички?
Не знам зошто воопшто и си ги постирал овде сликите, кога истите се поставени како слики на една друга тифо сцена, а јас како што знам една навивачка група не може да биде дел од повеќе тифо движења.Ок е да си на форумот и да коментираш, да разменуваш мислења, да си ја браниш групата, тоа го сфаќам ама после сите ваши направени срања да дојдеш тука, да постираш графити од групата и да очекуваш некој да ги пофали.

А со последното се согласувам, некој кој вложил труд мислам дека исто така знае да цени туѓ труд зошто и самиот знае како е да вложиш време и труд во цртање графит а и најчесто тие шо шкртаат како шо кажа нема никигаш да дојде да изработи нешто за своите зошто за да уништиш нешто ти треба секунда и многу малку труд за разлика од тоа да создадеш нешто.Верувам дека така е и во оваа ситуација ама исто нема посебно значење, зошто се работи за група и никиј никаде кога станува збор за група нема да посочи индивидуалец.
 
Член од
1 април 2013
Мислења
260
Поени од реакции
698
Види вака, прво не знам што мислиш со тоа на вас ви сметаат дури и добрите дела?
Јас го разбрав ова како прво дека признаваш дека имате направени и лоши дела, на кои низ годините на темава се дискутирало неколку пати?
Сакаш да кажеш дека сега со ова штонсте направили добри графити треба некој на темава да ве пофали за тоа а притоа знаејќи кои се членови на 420, знаејќи какви пароли истите напишаа по гази баба, чаир, центар за убиено дете и што истите скандираа на последното ваше гостување на градски, кога игравте со Работнички?
Не знам зошто воопшто и си ги постирал овде сликите, кога истите се поставени како слики на една друга тифо сцена, а јас како што знам една навивачка група не може да биде дел од повеќе тифо движења.Ок е да си на форумот и да коментираш, да разменуваш мислења, да си ја браниш групата, тоа го сфаќам ама после сите ваши направени срања да дојдеш тука, да постираш графити од групата и да очекуваш некој да ги пофали.

А со последното се согласувам, некој кој вложил труд мислам дека исто така знае да цени туѓ труд зошто и самиот знае како е да вложиш време и труд во цртање графит а и најчесто тие шо шкртаат како шо кажа нема никигаш да дојде да изработи нешто за своите зошто за да уништиш нешто ти треба секунда и многу малку труд за разлика од тоа да создадеш нешто.Верувам дека така е и во оваа ситуација ама исто нема посебно значење, зошто се работи за група и никиј никаде кога станува збор за група нема да посочи индивидуалец.
Normalno deka imame i losi dela i ne mora da se priznava sekoja grupa ima, nema idealna. I naj serioznite grupi niz svet imaat ubistva, bodenja i razni drugi gluposti.
Jas ne se izraziv bas dobro, sakav da kazam kaj nas i vo dobroto delo se bara vlakno u jajce samo da se pcue.
Sto ti znaci toa "zemajki predvid 420 kakvi paroli pisuva i kakvi skandiranja imaat"?
I vie ste isti da ne razlikuvate, po cel grad ima(lo) natpisi smmrt za sipptari i skandiranja isti.
Znam ke kazes ama nie ne sme ubile nikogo, da, vo toa se slagam.
Omrazata e ocigledna na dvata tabora, no ako ne ti ide rakata da napises pofalbi ili da lajknes barem ne plukaj vo nesto sto e dobro.
Mislam ako si razumen covek, ako ne teraj i ti i drugite kako tebe.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.715
Јас лично не изреагирав никако на сликите од графитите кои ги постираше, како што кажав и самиот не знам зошто и со која причина ги постираш овде, кога истите се постирани на друга тифо сцена.
Според мене нема што да се бара влакно во јајцето, не знам дали графитите се нови или стари, и јас видов дека беа објавени само 2 како нови а за останати немаше ништо, и тотално е небитно, после сите случувања.

И не можеш да ги споредиш тие пароли(смрт за шиптaри) кои може да ги напише рандом дете од 13 години кое едвај знае да си ги врзе врвките на патиките а не да убие некого, сега и ти ќе кажеш да ама сепак се навредливи и јас ќе се согласам тука но како што кажа вие убивте и повредивте неколку деца а не Комити, кажи ми колку ваши деца настрадале од скандирање и пароли а колку пред се македонски деца од ножеви и останати остри предмети, што убива графит и скандирање или ладно оружје?
Додека пак паролите на 420, кои се напиашани од луѓе кои свесни што значат истите.Замисли како би било кога ќе ја прочита таа парола некаде низ град, некој од членовите на фамилијата на Саздо, кои и покрај болката што го изгубиле мора уште да ги читаат тие работи.Ако имало барем еден свесен и малку достоинствен член на кого му се слуша зборот кај $ ќе забранел да се напишат тие пароли, а и двајцата знаеме дека во вашата група се почитува зборот кој ќе го даде некој од воџите.Верувам и дека тие графити се дадени да се напишат со наредба од врвот, за болката да е уште поголема.

Омразата во опшество како нашето нормално е да ја има, утре кога би се сретнале сигурно нема вака да дискутираме како на форумот туку зависи од ситуацијата едниот би го нападнал другиот, јас како фан на Вардар кој е навлезен и во навивачкиот свет не кријам дека имам омраза кон вас(поготово после убиството на Саздо, тоа е работа која не се простува ни заборава) како што и вие имате кон мене или некој друг, омразата е чуство кое секогаш ќе постои дури и да нема никакви поделби на национална основа сега да зборуваме за тоа мислам дека е банално и не е ни темата за тоа, само не знам како сакаш да очекуваш пофалба за графити после тие неколку напади и убиство кои омразата драстично ја зголемија.
Зошто ти или било кој друг овде не се огради од тие графити, барем на форумот и да напишеше ова е срамен потег кои нема никакви допирни точки со здравото ривалство и ултрас менталитетот?
Тогаш можеби и ќе добиеше пофалба.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.450
Поени од реакции
68.690
Shvercerat vo minatoto nemale iskrtano nitu eden grafit na nitu edna NG. se dodeka ne bea iskrtani 2-3 nasi grafiti, sto i kako vozvrat jas licno go osuduvam, so takov cin nit se pokazuva sila nitu pak e ultras mentalitet.
Хах, како да не :)
Од секогаш сте шкртале графити уште во времето кога немаше толку графити низ Скопје. Уште кога се почна со интензивно цртање графити пред повеќе од 10 години, обавезно ги шкртавте вечерно време. Особено графитите кои ви беа на дофат, како оние на Чентовци и графитите низ Карпош.
Вашите графити беа ишкртани пред некои 5 години максимум и тогаш имавте акција во која шкртавте графити низ цело Скопје (пример, во Кисела Вода 2-3 пати ги имате шкртано скоро сите графити што се крај улица). Но, шкртањето графити од ваша страна сте го правеле уште мнооооогу претходно.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
За жал ми смо много уназадени и искача дека смо заостанати у поглед на навивачи у свет.
Имамо капацитет, имасмо јаки групе, могало е много повише.. политика влада туј, и немаштија. Да не се оддалечују од тему.
Да тачно, угасени ама ке се соберев и ке нападнев дете ако носи реквизит од групу тој стои. Пробале и низ доста наши графити шарале (центар на град). Стои дека су племе а далеко су од навивачи.. меѓутим ја па ке кажу дека може и тамо (у случај на навијачи на Слогу) да има некоја ултра глава која сака да направи нешто.
@Илко Илија другар.. да извадите паролу против њима ебр ке промлатив на трибину, утакмица ке се стопира делегат ке еде гомна а клуб ке бидне казнет због навивачи сс изговор ''говор на омразу'' или нешто ке смислив.. ми македончиња смо проклети.. кроз историју нели га сфати тој?
Да ја сакам да е све како што треба.. али нели видиш дека неможе група да опстане? Репресија, парични казне, затвор... Политички партие сакав да ги користив групе како своја војска.. мешав се у клуб. И ред ствари.. некад толко не ми се пишуе и ми е смучена сама помисла (слике кроз главу кд ти пројдев на ред ситуацие куде што навијачи су криви и увек некој кој га сака свој клуб/град/државу.. испашта.. куде што плата е 2-300е. треба да плати над 1000 (ниедна казна не е испод ако си навијач (ваљда такој беше))
И си викаш ај у...
А некој врз све тој.. може да пали бакље кд им пукне на кур (не дека ми е криво него никад казне за тој куде сечени а ми смо платиле безброј до сг..) Шири говор на омразу (против државу куде живи))
Акцијав а кд ги изакцијав плачев и сви су на ТВ Вести куде што кукав и мора да плавци најдев кривца... ред групе су га овој прошле Ми Фа, Комити...
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.978
Поени од реакции
6.880
Само не ми е јасно зошто секоја објава на Шверцери со себе понесува толку коментирања непотребни во темата, знаеме дека ова е единствено место каде што навивачките групи од двата етникума дебатираат и се промовиираат, така да нацртале нешто, решиле да се пофалат, направиле што направиле и доволно е, зошто секогаш мора да коментираме кои се и што се постојано, ние имаме едно мислење за нив, тие имат друго за нас, па зошто постојано мора да се повторуваме за тоа, секој нека си го тера својот филм и место за докажување има многу а сигурно тоа не е Кајгана.

Графити како графити поточно мураливе се уметност, но пред се од навивачки аспект се одбележување на територија во која владеат едни навивачи, ако нацрташ графит у територија кај што доминира друг нормално е да очекуваш еден ден тој графит да падне, во нашево соседство човечки глави паѓаа за графити е до таму е работава отидена, низ цел свет војни се водат на овој начин меѓу групи па дури и во една Русија или Полска која се синоним за кодекси и почитување на нив.

Според мене имаме многу побитни теми за коментирање на форумов (кој е на жал од отворен карактер) пред се поврзани со обединувањето, ако се одложи утакмицава не значи дека треба да се стагнира со организација, до кај се групиве, што се направило, што е постигнато, кои песни ќе се пеат на утакмицата и кога ќе бидат објавени (сигурно не мислите два дена пред утакмица да ги објавите) дали ќе бидат спремни реквизити специално за оваа утакмица, потоа ред други прашања кои секој нормален си ги поставува но не се за овде, но и ред други теми кои имат стварно тежина, а не графити на некоја си навивачка група.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Само не ми е јасно зошто секоја објава на Шверцери со себе понесува толку коментирања непотребни во темата, знаеме дека ова е единствено место каде што навивачките групи од двата етникума дебатираат и се промовиираат, така да нацртале нешто, решиле да се пофалат, направиле што направиле и доволно е, зошто секогаш мора да коментираме кои се и што се постојано, ние имаме едно мислење за нив, тие имат друго за нас, па зошто постојано мора да се повторуваме за тоа, секој нека си го тера својот филм и место за докажување има многу а сигурно тоа не е Кајгана.

Графити како графити поточно мураливе се уметност, но пред се од навивачки аспект се одбележување на територија во која владеат едни навивачи, ако нацрташ графит у територија кај што доминира друг нормално е да очекуваш еден ден тој графит да падне, во нашево соседство човечки глави паѓаа за графити е до таму е работава отидена, низ цел свет војни се водат на овој начин меѓу групи па дури и во една Русија или Полска која се синоним за кодекси и почитување на нив.

Според мене имаме многу побитни теми за коментирање на форумов (кој е на жал од отворен карактер) пред се поврзани со обединувањето, ако се одложи утакмицава не значи дека треба да се стагнира со организација, до кај се групиве, што се направило, што е постигнато, кои песни ќе се пеат на утакмицата и кога ќе бидат објавени (сигурно не мислите два дена пред утакмица да ги објавите) дали ќе бидат спремни реквизити специално за оваа утакмица, потоа ред други прашања кои секој нормален си ги поставува но не се за овде, но и ред други теми кои имат стварно тежина, а не графити на некоја си навивачка група.
Не знаев дека Шверцери владеат со Ченто, Маџари, Лисиче, Кисела Вода, Карпош и ред др. населби. Лесно е да 'паднеш' нечив графит во 3 навечер.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.715
За жал ми смо много уназадени и искача дека смо заостанати у поглед на навивачи у свет.
Имамо капацитет, имасмо јаки групе, могало е много повише.. политика влада туј, и немаштија. Да не се оддалечују од тему.
Да тачно, угасени ама ке се соберев и ке нападнев дете ако носи реквизит од групу тој стои. Пробале и низ доста наши графити шарале (центар на град). Стои дека су племе а далеко су од навивачи.. меѓутим ја па ке кажу дека може и тамо (у случај на навијачи на Слогу) да има некоја ултра глава која сака да направи нешто.
@Илко Илија другар.. да извадите паролу против њима ебр ке промлатив на трибину, утакмица ке се стопира делегат ке еде гомна а клуб ке бидне казнет због навивачи сс изговор ''говор на омразу'' или нешто ке смислив.. ми македончиња смо проклети.. кроз историју нели га сфати тој?
Да ја сакам да е све како што треба.. али нели видиш дека неможе група да опстане? Репресија, парични казне, затвор... Политички партие сакав да ги користив групе како своја војска.. мешав се у клуб. И ред ствари.. некад толко не ми се пишуе и ми е смучена сама помисла (слике кроз главу кд ти пројдев на ред ситуацие куде што навијачи су криви и увек некој кој га сака свој клуб/град/државу.. испашта.. куде што плата е 2-300е. треба да плати над 1000 (ниедна казна не е испод ако си навијач (ваљда такој беше))
И си викаш ај у...
А некој врз све тој.. може да пали бакље кд им пукне на кур (не дека ми е криво него никад казне за тој куде сечени а ми смо платиле безброј до сг..) Шири говор на омразу (против државу куде живи))
Акцијав а кд ги изакцијав плачев и сви су на ТВ Вести куде што кукав и мора да плавци најдев кривца... ред групе су га овој прошле Ми Фа, Комити...
Мене ми е јасно ова, целосно си во право ама јас не влегов во дискусија за со него за таа тема, едноставно си искажав став за графитите и неговото мислење, зошто сам се намести на пенал кога напиша дека ние не сме ги признавале нив дури и кога правеле добри навивачки дела, со шо индирекно кажа дека имаат и безброј дела кои немаат врска со навивање.
А за ова што го кажа пак ќе ти кажам тотално си во право не е ништо ново тоа на секого му е јасно, најпрво се виновни оние кои ја водат државата и фудбалот, сега џабе да не навлегуваме со политика, ќе го земам примерот на Нови Пазар у Србија, успеаа да влезат у прва лига, издржаа неколку години и не можеа да го издржат целокупниот притисок што од федерацијата, што од тоа што каде и да гостуваа беа напаѓани.
Кај нас да не заборавиме им дозволија да го сменат името на клубот во албанскиот топоним за главниот град, и нема што натаму да зборуваме.Народот исто е премногу мек, тука не мислам за навивачките групи туку за обичната публика, ќе гостува Вардар некаде сите ќе пцујат(пак повторувам ова важи за обичната публика) а ќе дојде Слога или Искра, тензијата е далеку помала, ова го кажувам за неколку градови од истокот каде што сум ги гледал сите овие екипи.
Еве еден пример за една велешка локална екипа кога требаше да гостува у Чаир кај Слога за куп натпревар ама пред тоа гостуваше Вардар и се случија инциденти, Шверцери влегоа на теренот, мислам дека Којашевиќ беше повреден(мислам дека се работи за тој натпревар, не сум 100% сигурен само знам дека претходно имаше некоја нефудбалска случка во Чаир која беше актуелна во јавноста).И сега нормално вие уплашени да одат, размислувале да не отидат при што од Слога им кажале да гостуваат без проблем и дека немало да им се случи ништо лошо.Овие отишле и навистина биле пречекани одлично, почастени со ручек, поминале една пријателска атомосфера и со тоа биле купени за истите после тоа да ја рашираат приказната во фудбалската јавност како не само што немале проблеми туку и биле пречекани како што доликува без да размислат дека се продадени за еден ручек за овие да си го обелат образ, несвесно дека со тоа обработуваат против македонска екипа, која утре да гостува пак ќе биде нападната.Никаков притисок во градовите кога гостува Слога и Искра не се случува(освен во Велес оваа сезона) каде Борец само поради таа атмосфера и успеаа да ги победи и Искра и Слога дома.Не само навивачката група туку обичната публика беше пример како се пречекува албанска екипа.
Замисли секаде каде гостувале во минатото да се напаѓани како што беа Торцида Санџак, тогаш можеби и полицијата ќе реагираше поинаку, можеби и властите, можеби и ќе имавме држава, силата на еден народ се познава во вакви ситуации, не можеш да очекуваш од народ што не врши никаков притисок на луѓе кои му дошле у градот а истите и мислат лошо на неговата држава, да има нормални политичари, нормална влада која нема да донесува вакви закони(како шо ги напиша ти) и мерки за своите граѓани.

И јас малку избегав од првичната тема, не знам како е сега ситуацијата во Куманово ама гледам дека Илири се повеќе деца кои реално кога пак би се вратиле Кумани, ќе ги угасат и по трет пат ама како шо кажав треба будно да се следи ситуацијата иако сега за сега немаат никави шанси.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom